Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Windows Server 2016

category Fırat Boyan category 17.06.2018 category 9

Roaming Profile (Gezici Profil) Nedir? Nasıl Yapılandırılır?


Daha önceki makalemde Yerel Kullanıcı Profilleri (Local User Profiles) konusuna değinmiş, kullanıcı profillerinin oturum açtıkları bilgisayarlarda nasıl tutulduğundan bahsetmiştim. Bu makalemde de sizlere gezici profil olarak adlandırılan Roaming Profile konusuna değiniyor olacağım.

Roaming Profile (Gezici Profil) Nedir?

Roaming Profile; Yerel Kullanıcı Profilleri (Local User Profiles)'nin aksine, kullanıcı profillerinin aynı zamanda server (sunucu) gibi merkezi bir bilgisayar üzerinde tutulmasını sağlayan bir yapıdır. Buradaki amaç; kullanıcı, hangi bilgisayardan oturum açarsa açsın, kişisel profil ayarlarını hangi bilgisayarsa oturum açarsa açsın beraberinde götürüyor olmasıdır.

Roaming Profile, sadece domain ortamında çalışan bir yapıdır.

Roaming Profile (Gezici Profil) Nasıl Yapılandırılır?

Roaming Profile (Gezici Profil) için Paylaşım Klasörü Oluşturma ve NTFS izin atamalarını gerçekleştirme.

Roaming Profile (Gezici Profil) için öncelikle bir domain ortamına ihtiyacımız olduğunu söylemiştim. Domain ortamındaki bir server bilgisayar üzerinde sırasıyla aşağıdaki adımları izleyerak Roaming Profile (Gezici Profil) yapılandırma işlemine başlıyorum;

1- Server (sunucu) bilgisayar üzerinde RoamingProfiles adında bir klasör oluşturuyorum. Bu klasör, gezici profillerin (Roaming Profiles) bir kopyasının tutulacağı, gezici profili kullanacak her kullanıcı için tam erişim (full access) yetkisine sahip bir paylaşım klasörü (shared foler) oluşturuyorum.

Bu paylaşım klasörü (shared folder) olmadan, Roaming Profile (gezici profil) yapılandıraMAyız.

Roaming Profile

2- Oluşturduğum RoamingProfiles adındaki klasörüm için NTFS izin ataması gerçekleştirmek için Security Tab'ında Edit... butonuna tıklıyorum.

Roaming Profile

2.1- Roaming Profile'den (gezici profil) yararlanacak olan kullanıcılara yetkilendirme yapmak için yetkilendirme yapılacak olan kullanıcıları eklemek üzere Add... butonuna tıklıyorum.

Roaming Profile

2.2- Normalde yetkilendirmeyi, Roaming Profile'den (gezici profil) yararlanacak olan kullanıcılar için yapılandırmanız yeterlidir ancak ben, Everyone kullanıcı grubuna Full Control yetkisi veriyorum.

Roaming Profile

Roaming Profile

3- Everyone kullanıcı grubu için NTFS izin atamasını, yani klasör izin atamasını gerçekleştirdikten sonra sıra, Sharing Tab'ında klasörü paylaşıma açıp, network paylaşım izin atması yapacağım ki kullanıcılar, network üzerinden erişim sağlayacağı için, gerekli bir işlemdir. Bunun için Sharing Tab'ında Advanced Sharing... butonuna tıklıyorum.

Roaming Profile

3.1- Advanced Sharing penceresinde Share this folder seçeneğini seçtikten sonra, Share bölümünde klasör'ümü $ (dolar) karakteri ile gizli paylaşım haline getiriyor, Permissions butonuna tıklayarak network paylaşım izini atma işlemini gerçekleştiriyorum.

Roaming Profile

3.2- NTFS izin atamasını gerçekleştirirken Everyone için Full Control yetkisi vermiştim. Network paylaşım izin ataması için de, network üzerinden gelen kullanıcılar, herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmamaları için burada da Everyone kullanıcı grubuna Full Control yetki ataması gerçekleştiriyorum.

Roaming Profile

4- Sharing Tab'ında RoamingProfiles isimli klasörümün paylaşıma açıldığını görüyorum.

Roaming Profile

5- Şuan için RoamingProfiles isimli klasörümün içi boş durumda.

Roaming Profile

6- RoamingProfiles isimli klasörüm paylaşıma açıldıktan sonra, \\SRV001\RoamingProfiles$ network path'i üzerinden paylaşıma erişiyorum.

Roaming Profile

Roaming Profile için Active Directory User and Computers üzerinde Kullanıcı ayarlarının yapılandırılması

Roaming Profile için Active Directory User and Computers üzerinde Kullanıcı ayarlarının yapılandırılmadan önce, Roaming Profile mantığını anlamamızda fayda var.

Roaming Profile yapılandırılmış bir kullanıcı, bir bilgisayara logon olup, bir takım ayarlar yaptıktan sonra logoff olduğunda, yapmış olduğu değişiklikler server'daki paylaşım klasörü içinde ilgili kullanıcının Roaming Profile profil klasörlerine kopyalanır. Bundan sonra kullanıcı hangi bilgisayarda oturum açarsa açsın, server'daki paylaşım klasörü içinde ilgili kullanıcının Roaming Profile profil klasörlerine kopyalanan bu profil ayarları, oturum açtığı bilgisayara kopyalanır. Devamındaki her logon ve logoff işleminde aynı süreç devam eder.

Şunu da unutmamak gerekir ki; Kullanıcının profilindeki bilgilerin yoğunluğu arttıkça data hatlarını ziyadesiyle yoracağı için, her kullanıcıya roaming profile yapmanızı tavsite etmem.

Roaming

7- Roaming Profile profil klasörlerini tutacak olan gerekli paylaşım klasörünü oluşturup, izin atamalarını tamamladıktan sonra sıra, Active Directory Users and Computers üzerinde gerekli kullanıcı ayarlarının yapılmasına geldi. Bunun için; Active Directory Users and Computers üzerinde User5 isimli kullanıcımı seçip, sağ tıklayarak Properties... seçeneğini seçiyorum.

Roaming Profile

7.1- User Properties > Profile Tab'ı altında, User profile bölümünde bulunan Profile path: kısmına kullanıcı profil klasörlerinin paylaşımdaki RoamingProfiles isimli klasöre kaydedilmesi için \\SRV001\RoamingProfiles$ network path'ini giriyorum.

Burada dikkat edilecek olan detay, %username% parametresidir. Bu parametre, network path'inin sonuna eklenmektedir. Bu parametre, kullanıcı adını referans almaktadır. Parametre yerine direkt olarak kullanıcı adı da yazılabilir ancak toplu işlemlerde kullanıcı isimlerini tek tek yazmak, performanslı bir işlem olmayacaktır.

Profile path, \\SRV001\RoamingProfiles$\%username% şeklinde olacaktır.

Roaming Profile

8- User5 isimli kullanıcım ile PC10 hostname'li bilgisayara logon oluyorum.

Roaming Profile

Roaming Profile

9- User5 isimli kullanıcım ile oturum açtıktan sonra, kullanıcımın adı ile birlikte Roaming Profile klasörünün ilgili paylaşım klasöründe oluştuğunu görüyorum.

Roaming Profile

NOT: Kullanıcının kendi adı ile oluşan roaming profile klasöründeki .V6 uzantısı, Windows 10 versiyon numarasıdır.

10- Oturum açtığım User5 isimli kullanıcımın masaüstü'nde bir takım klasörler ve içlerinde de dosyalar oluşturuyor, yaptığım değişikliklerin ilgili paylaşım klasöründeki Roaming Profile klasörüne kopyalanması için oturumumu kapatıyorum.

Roaming Profile

11- Bu sefer de User5 isimli kullanıcım ile PC20 hostname'li bilgisayara logon oluyorum. PC10'dan, server'daki User5 isimli kullanıcımın Roaming Profile klasörüne kopyalanan masaüstü bilgilerinin aynen PC10 hostname'li bilgisayarın masaüstü'ne de geldiğini görebiliyorum.

Roaming Profile

Faydalı olması dileğiyle...
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 9 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


21-03-2019


Erkan BÜYÜKBAYRAKTAROĞLU

Fırat Hocam Makale için teşekkürler Emeğinize Sağlık. Merak ettiğim bir husus var. Şirket içerisinde Office 365 kullanıyoruz. Biliyorsunuz ki Office 365 tarafında mail dataları C:\users\%username%\AppData\Local\Microsoft\Outlook Klasörü içerisinde .ost uzantılı olarak tutuluyor ve bir hayli yoğun olabiliyor. Bu bölümü almamak için ise GPO tarafında User configuration\Administrative Templates\System\User Profiles\Exclude Directories in roaming profile tarafından ilgili klasörleri yazdım. Bunun dışında yapmam gereken bir işlem var mıdır?


22-03-2019


Fırat Boyan

Teşekkür ederim Erkan.

22-03-2019


Erkan BÜYÜKBAYRAKTAROĞLU

Fırat Hocam Tekrar Merhaba ; Gelişmiş güvenlik ayarlarından Sahipliği Everyone yaptığım zamanda Roaming Profile tarafında hata aldım ve dosyalarım senkronize olmadı. Client Tarafında Olay günlüğünü görüntülediğim de ise "Windows gezici profilinizi yükleyemedi ve yerel profilinizle oturum açmayı deniyor. Oturumunuzu kapattığınızda, profil değişiklikleri sunucuya kopyalanmayacak. Windows, profil klasörünün doğru güvenliğe sahip olmayan bir sunucu kopyası zaten varolduğundan profilinizi yükleyemedi. Geçerli kullanıcı veya Administrators grubu klasörün sahibi olmalıdır." hatasını verdi. Bende Gelişmiş güvenlik ayarlarından sahipliği "DOMAIN\Administrators" olarak sahipliği tüm klasörlere verdiğimde senkronize tekrar başladı. Bilgilerinize.

21-03-2019


Errkan BÜYÜKBAYRAKTAROĞLU

Fırat Hocam Merhaba, Kendi hesabımda ve yardımcımın hesabında denedim. Kullanıcı profilinin tamamını alıyor ve Exclude olarak ayarladığım klasörleri almıyor. Günden güne sayıyı arttırarak deneyeceğim. Gözüme çarpan bir konu oldu. Profile$ olarak paylaştığım klasör izinlerinin tamamı everyone olarak ayarlamış olmama rağmen kullanıcıların sadece profil dosyası oluşuyor ve içerik gelmiyordu. Gelişmiş güvenlik ayarlarından sahipliği everyone olarak yaptıktan sonra sorunsuz çalıştı. Bu arada Server 2019 Standart üzerinden işlemleri yapıyorum ve Win10 Pro makine üzerinden test ediyordum. Saygılar.

21-03-2019


Fırat Boyan

Merhaba Erkan, Yaptığın mantıklı. Çalıştı mı peki ?


14-01-2019


Cüneyt Işılak

Merhaba benim şöyle bir sorunum var. Kullanıcı masaüstündeki dosyaları siliyor.ancak bilgisayarı yeniden başlatıp aynı kullanıcıyla girdiği zaman silinmiyor. Kullanıcı oturum açtığında Sağ altta Kullanıcı profili sunucu profiliyle tam olarak eşitlenemedi gibi bir bildirim geliyor.


15-01-2019


Fırat Boyan

Roaming Profile üzerinde Mandatory profile uygulanmış anlaşılan. EvendID bilgisini gönderir misin?


20-06-2018


Enes Aslan

Elinize sağlık hocam. Anlaşılır ve sade anlatım. Bilgiyi direk beyine pompalıyor :)


20-06-2018


Fırat Boyan

Faydalı olmasına sevindim Enes :)