İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 17.06.2018 5

Roaming Profile (Gezici Profil) Nedir? Nasıl Yapılandırılır?

Daha önceki makalemde Yerel Kullanıcı Profilleri (Local User Profiles) konusuna değinmiş, kullanıcı profillerinin oturum açtıkları bilgisayarlarda nasıl tutulduğundan bahsetmiştim. Bu makalemde de sizlere gezici profil olarak adlandırılan Roaming Profile konusuna değiniyor olacağım.

Roaming Profile (Gezici Profil) Nedir?

Roaming Profile; Yerel Kullanıcı Profilleri (Local User Profiles)'nin aksine, kullanıcı profillerinin aynı zamanda Server (sunucu) gibi merkezi bir bilgisayar üzerinde tutulmasını sağlayan bir yapıdır. Buradaki amaç; kullanıcı, hangi bilgisayardan oturum açarsa açsın, kişisel profil ayarlarını hangi bilgisayarsa oturum açarsa açsın beraberinde götürüyor olmasıdır.

Bilgi!: Roaming Profile, sadece domain ortamında çalışan bir yapıdır.

Roaming Profile (Gezici Profil) Nasıl Yapılandırılır?

Roaming Profile (Gezici Profil) için Paylaşım Klasörü Oluşturma ve NTFS izin atamalarını gerçekleştirme.

Roaming Profile (Gezici Profil) için öncelikle bir domain ortamına ihtiyacımız olduğunu söylemiştim. Domain ortamındaki bir Server bilgisayar üzerinde sırasıyla aşağıdaki adımları izleyerak Roaming Profile (Gezici Profil) yapılandırma işlemine başlıyorum;

1- Server (sunucu) bilgisayar üzerinde RoamingProfiles adında bir klasör oluşturuyorum. Bu klasör, Roaming Profile'ların (gezici profillerin) bir kopyasının tutulacağı, gezici profili kullanacak her kullanıcı için Full Access (tam erişim) yetkisine sahip bir Shared Foler (paylaşım klasörü) oluşturuyorum.


Bilgi!: Bu paylaşım klasörü (shared folder) olmadan, Roaming Profile (gezici profil) yapılandıramayız.

Roaming Profile

2- Oluşturduğum RoamingProfiles adındaki klasörüm için NTFS izin ataması gerçekleştirmek için Security Tab'ında Edit... butonuna tıklıyorum.

Roaming Profile

2.1- Roaming Profile'den (gezici profil) yararlanacak olan kullanıcılara yetkilendirme yapmak için yetkilendirme yapılacak olan kullanıcıları eklemek üzere Add... butonuna tıklıyorum.

Roaming Profile

2.2- Normalde yetkilendirmeyi, Roaming Profile'den (gezici profil) yararlanacak olan kullanıcılar için yapılandırmanız yeterlidir ancak ben, Everyone kullanıcı grubuna Full Control yetkisi veriyorum.

Roaming Profile

Roaming Profile

3- Everyone kullanıcı grubu için NTFS izin atamasını, yani klasör izin atamasını gerçekleştirdikten sonra sıra, Sharing Tab'ında klasörü paylaşıma açıp, Network paylaşım izin atması yapacağım ki kullanıcılar, Network üzerinden erişim sağlayacağı için, gerekli bir işlemdir. Bunun için Sharing Tab'ında Advanced Sharing... butonuna tıklıyorum.

Roaming Profile

3.1- Advanced Sharing penceresinde Share this folder seçeneğini seçtikten sonra, Share bölümünde klasör'ümü $ (dolar) karakteri ile gizli paylaşım haline getiriyor, Permissions butonuna tıklayarak Network paylaşım izini atma işlemini gerçekleştiriyorum.

Roaming Profile

3.2- NTFS izin atamasını gerçekleştirirken Everyone için Full Control yetkisi vermiştim. Network paylaşım izin ataması için de, Network üzerinden gelen kullanıcılar, herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmamaları için burada da Everyone kullanıcı grubuna Full Control yetki ataması gerçekleştiriyorum.

Roaming Profile

4- Sharing Tab'ında RoamingProfiles isimli klasörümün paylaşıma açıldığını görüyorum.

Roaming Profile

5- Şuan için RoamingProfiles isimli klasörümün içi boş durumda.

Roaming Profile

6- RoamingProfiles isimli klasörüm paylaşıma açıldıktan sonra, \\SRV001\RoamingProfiles$ UNC-Universal Naming Convention Path'i üzerinden paylaşıma erişiyorum.

Roaming Profile

Roaming Profile için Active Directory User and Computers üzerinde Kullanıcı ayarlarının yapılandırılması

Roaming Profile için Active Directory User and Computers üzerinde Kullanıcı ayarlarının yapılandırılmadan önce, Roaming Profile mantığını anlamamızda fayda var.

Roaming Profile yapılandırılmış bir kullanıcı, bir bilgisayara Logon olup, bir takım ayarlar yaptıktan sonra Logoff olduğunda, yapmış olduğu değişiklikler server'daki paylaşım klasörü içinde ilgili kullanıcının Roaming Profile profil klasörlerine kopyalanır. Bundan sonra kullanıcı hangi bilgisayarda oturum açarsa açsın, server'daki paylaşım klasörü içinde ilgili kullanıcının Roaming Profile profil klasörlerine kopyalanan bu profil ayarları, oturum açtığı bilgisayara kopyalanır. Devamındaki her Logon  ve Logoff işleminde aynı süreç devam eder. 

Roaming

Bilgi!: Kullanıcının profilindeki bilgilerin yoğunluğu arttıkça Data hatlarını ziyadesiyle yoracağı için, her kullanıcıya roaming profile yapmanızı tavsite etmem.

7- Roaming Profile profil klasörlerini tutacak olan gerekli paylaşım klasörünü oluşturup, izin atamalarını tamamladıktan sonra sıra, Active Directory Users and Computers üzerinde gerekli kullanıcı ayarlarının yapılmasına geldi. Bunun için; Active Directory Users and Computers üzerinde User5 isimli kullanıcımı seçip, sağ tıklayarak Properties... seçeneğini seçiyorum.

Roaming Profile

7.1- User Properties > Profile Tab'ı altında, User profile bölümünde bulunan Profile path kısmına kullanıcı profil klasörlerinin paylaşımdaki RoamingProfiles isimli klasöre kaydedilmesi için \\SRV001\RoamingProfiles$ UNC Path'ini giriyorum.

Burada dikkat edilecek olan detay, %username% parametresidir. Bu parametre, UNC Path'inin sonuna eklenmektedir. Bu parametre, kullanıcı adını referans almaktadır. Parametre yerine direkt olarak kullanıcı adı da yazılabilir ancak toplu işlemlerde kullanıcı isimlerini tek tek yazmak, performanslı bir işlem olmayacaktır.

Profile path, \\SRV001\RoamingProfiles$\%username% şeklinde olacaktır.

Roaming Profile

8- User5 isimli kullanıcım ile PC10 hostname'li bilgisayara Logon oluyorum.

Roaming Profile

Roaming Profile

9- User5 isimli kullanıcım ile oturum açtıktan sonra, kullanıcımın adı ile birlikte Roaming Profile klasörünün ilgili paylaşım klasöründe oluştuğunu görüyorum.

Roaming Profile

NOT: Kullanıcının kendi adı ile oluşan roaming profile klasöründeki .V6 uzantısı, Windows 10 versiyon numarasıdır.

10- Oturum açtığım User5 isimli kullanıcımın masaüstü'nde bir takım klasörler ve içlerinde de dosyalar oluşturuyor, yaptığım değişikliklerin ilgili paylaşım klasöründeki Roaming Profile klasörüne kopyalanması için oturumumu kapatıyorum.

Roaming Profile

11- Bu sefer de User5 isimli kullanıcım ile PC20 hostname'li bilgisayara Logon oluyorum. PC10'dan, server'daki User5 isimli kullanıcımın Roaming Profile klasörüne kopyalanan masaüstü bilgilerinin aynen PC10 hostname'li bilgisayarın masaüstü'ne de geldiğini görebiliyorum.

Roaming Profile

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı Eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


YORUMLAR
Bu makaleye 5 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


02.05.2021 Emrah Öztürk
Fırat Bey Merhabalar, Konuyu çok güzel anlatmışsınız teşekkürler. Windows 7 de açılan bir profil (V2), Windows 10 da (V6) açılan profil de dosyaları göremiyorum. Windows 10 da açılan bir profil ise Windows 7 de görünmüyor. bunun bu şekilde olması normal bir durum mu? yada farklı bir ayarı var mı?
14.01.2019 Cüneyt Işılak
Merhaba benim şöyle bir sorunum var. Kullanıcı masaüstündeki dosyaları siliyor.ancak bilgisayarı yeniden başlatıp aynı kullanıcıyla girdiği zaman silinmiyor. Kullanıcı oturum açtığında Sağ altta Kullanıcı profili sunucu profiliyle tam olarak eşitlenemedi gibi bir bildirim geliyor.

15.01.2019 Fırat Boyan
Roaming Profile üzerinde Mandatory profile uygulanmış anlaşılan. EvendID bilgisini gönderir misin?


20.06.2018 Enes Aslan
Elinize sağlık hocam. Anlaşılır ve sade anlatım. Bilgiyi direk beyine pompalıyor :)

20.06.2018 Fırat Boyan
Faydalı olmasına sevindim Enes :)