İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Kategori: Pratik Bilgiler
Fırat Boyan 12.02.2018 0

Windows Server 2016'da SCSI ID (LUN ID) Bulma

Bu pratik bilgiler yazımda sizlere Windows Server 2016 sisteminizdeki Disklerin SCSI ID yani LUN ID'lerininin nasıl bulunacağından bahsedeceğim. SCSI ID; başka bir ifade ile LUN ID'ler, çeşitli yöntemlerle bulunabilir ancak ben, CMD komut parametrelerini kullanarak bu işlemi gerçekleştireceğim. Bu işlem için kullanacağım komut parametresi ise DiskPART olacak.

1- Ilk olarak Run as administrator olarak CMD'yi çalıştırıyor, DiskPART komutunu yazıyorum.
2- DiskPART'a geçtikten sonra LIST Disk komutunu yazıyor, sistemdeki tüm Disklerimi listeliyorum.
3- Sistemdeki tüm Disk'lerimi listeledikten sonra Select Disk komutu ile işlem yapacağım Disk'i seçiyorum.

NOT: Select Disk komutu ile Disk numarasını da belirtmeniz gerekmektedir.

SCSI ID (LUN ID) Bulma

4- İlgili Disk'i seçtikten sonra, Detail Disk komutu ile Disk'le ilgili tüm detayları görüntülüyorum.

VMware Virtual Disk SCSI Disk Device
Disk ID: {4C0F0A68-6F8E-4206-B978-97225E4FA142}
Type: SAS
Status: Online
Path: 0
Target: 1
LUN ID: 0
Location Path: PCIROOT(0)#PCI(1500)#PCI(0000)#SAS(P00T01L00)
Current Read-only State: No
Read-only: No
Boot Disk: No
Pagefile Disk: No
Hibernation File Disk: No
Crashdump Disk: No
Clustered Disk: No

SCSI ID (LUN ID) Bulma

Buradaki LUN ID (SCSI ID), bizim erişmek istediğimiz bilgidir ancak Disk'le iligili daha pek çok bilgi edinmek de mümkündür.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.