İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 26.04.2022 2

Extend Volume Seçeneğinin Pasif Olma Sorununun Diskpart Komutu İle Çözümü

VMvare sanallaştırma ortamındaki bir Windows Server 2022 işletim sistemli VM üzerinde Exchange Server 2019 kurulum projemde C Disk'ini büyütmek istediğimde Extend Volume... seçeneğinin aktif olmadığını gördüm. Siz de böyle bir durumla karşılaşacak olursanız çözümü, Diskpart komutu ile Recovery Partition bölümünü silmek olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce VM'in bir Snapshot'ını almayı unutmayın.

Diskpart, Windows işletim sisteminde Disk'leri, Partition'ları ve Volume'leri yönetmenizi sağlayan bir komut istemi aracıdır. Diskpart ile komut isteminden bir Disk'in Partition'larını görüntüleyebilir, silebilir, yeni bir Partition oluşturabilirsiniz. Bu komut ile çok farklı Disk işleme operasyonları gerçekleştirebilirsiniz ancak ben, bu makalemde Diskpart komutunun nasıl çalıştığından değil, yaşadığım bu sorunun nasıl çözme kavuşağından bahsedeceğim. Yaptığım çalışmada C Disk Volume'üne 30GB'lık bir ekleme yaptım.

1- Disk Management'ı açıyor, (C:) üzerinde sağ tıklıyorum. Extend Volume... seçeneği pasif durumda olduğunu gördüm.

extend volume

2- Command Prompt'u (CMD) Run as administrator olarak çalıştırdım ve diskpart komutunu yazarak komut satırına geçiş yaptım.

extend volume

3- list disk komutu ile tüm Disk'leri listeledim. Buradaki amaç, Disk ID bilgisini öğrenmektir.

extend volume

4- Benim işlem yapmak istediğim Disk'in ID bilgisi 0 (sıfır) şeklindedir. select disk 0 komutu ile işlem yapmak istediğim Disk'i seçtim.

NOT: Sizde bu ID bilgisi değişkenlik gösterebilir.

extend volume

5- Disk Volume ait Partition'ları listelemek için list partition komutunu çalıştırdım.

extend volume

6- Benim işlem yapmak istediğim Disk'in Partition ID bilgisi 4 (sıfır) şeklindedir. select partition 4 komutu ile işlem yapmak istediğim Disk'in Partition'ınını seçtim. Bu Partition, 523MB'lık Recovery Partition bölümüdür.

NOT: Sizde bu ID bilgisi değişkenlik gösterebilir.

extend volume

7- Son olarak delete partition override komutu ile ilgili Disk Partition'ını sildim.

extend volume

8- Disk Management'ta (C:) Disk Volume'ü üzerinde artık 523MB'lık Recovery Partition bölümünün olmadığını görebiliyorum.

extend volume

9- Disk Management'ta (C:) üzerinde sağ tıkladığımda bu sefer Extend Volume... seçeneğinin aktif olduğunu gördüm.

extend volume

10- Extend Volume... seçeneği ile Unallocated olarak duran işlem görmemiş alanı birleştirdim.

extend volume

Komutların toplu hali şu şekildedir.

diskpart
list disk
select disk disk_numarası

list partition
select partition partition_numarası

delete partition override

Faydalı olması dileğiyle...

TAGs: Windows Server 2022'de Disk genişletme sorunu, Extend Disk problemi çözümü, Extend Disk seçeneği neden gri?


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


01.12.2022 Gökhan
Fırat hocam teşekkürler.
22.07.2022 Aykut Pehlivan
Merhaba Fırat Hocam, Gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Benim de işime yaradı :) Teşekkür ederim. Ellerinize sağlık :)