Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category KATEGORİ: Network
category Fırat Boyan category 19.12.2015 category 2

ARP (Address Resolution Protocol) Nedir? Ağda Veri iletimi nasıl yapılır?


ARP (Address Resolution Protocol) yani Adres Çözümleme Protokolü, bir TCP/IP protokolüdür. Bu protokol, TCP/IP modelinde Internet olarak adlandırılan katmanda bulunmaktadır. Peki bu protolün cihazların iltişimdeki görevi nedir, ona bir bakalım.

Bir bilgisayar diğerine ulaşmak istediğinde elbette önce karşı tarafın kim olduğunu bilmesi gerekir. Network ortamında birbirleri ile iletişim kuran her cihazın bir ağ kartı (network interface card) bulunmtakdır. Bir bilgisayar diğerine ulaşmak istediğinde elbette önce karşı tarafın kim olduğunu bilmesi gerekir. Kullanıcı; isterse belli bir IP adresiyle, isterse de bilgisayar ismi ile iletişime geçmek istesin, ağ kartları (network interface card) sadece MAC adresleriyle haberleşebilirler. Bu Ağ Kartlarının da her birinde üretimi esnasında Chip'lerine işlenen 48 bit'lik değerde adresler bulunmaktadır.
Cihazlar birbirlerinin Ağ Kartlarının üzerindeki fiziksel adreslerini (MAC adresi) bilmeden iletişim kuraMAzlar.

Burada ARP protokolünün önemi devreye girmektedir. ARP, bir IP adresinin hangi MAC adresine ait olduğunu bulmaya yarar. Başka bir ifade ile; bir network’te bir cihaz, başka bir cihaz ile haberleşmek istediğinde, haberleşeceği cihazın MAC adresini bilmesi gerekir. Bu yüzden bir cihaz başka bir cihaz ile iletişime geçmeden önce ARP sürecini başlatarak, iletişime geçeceği cihazın MAC adresini öğrenir.

Network ortamındaki iki cihazın haberleşmesindeki ARP sürecinin işleyişi şu şekilde olmaktadır:

Senaryomuzda C bilgisayarı, E bilgisayarı ile haberleşecektir.ARP REQUEST:
C bilgisayarı, E bilgisayarı ile haberleşmeden önce bir ARP Paketi hazırlar. Bir cihazın İletişime geçeceği diğer bir cihazın MAC adresini öğrenmek için yolladığı ARP paketine ARP REQUEST paketi denir. Petin içinde;

Destination IP (E bilgisayarının IP adresi):
192.168.1.14

Source IP (C bilgisayarının IP adresi):
192.168.1.12

Destination MAC:
FF-FF-FF-FF-FF-FF


ARP bir broadcast paketidir. Yollanan paket tüm cihazlara ulaşır ancak sadece ilgili IP'nin bulunduğu MAC adresi paketi alacaktır. Bu nedenle ARP request paketi yollanırken Destination IP belirttik ancak Hedef MAC Adresi (Destination MAC) bilinmediği için paketin hedef MAC Adresi kısmı’na 12 tane F değeri eklenerek yollanır. 12 tane F (FF-FF-FF-FF-FF-FF) broadcast MAC adresidir.

Source MAC:
8A-EF-C3-A5-EE-B1


Paketi yollayan cihaz belli olduğu için paketi yollarken kendi MAC adresini de pakete koyar. 

ARP REPLY:
E bilgisayarı, C bilgisayarından gelen pakete cevap verecektir. ARP yapılan cihazın verdiği yanıta da ARP REPLY denir. Bu yanıtta Arp yapılan cihaz, karşı tarafa MAC adresini söyler.

Petin içinde;

Destination IP (C bilgisayarının IP adresi):
192.168.1.12

Source IP (E bilgisayarının IP adresi):
192.168.1.14

Destination MAC (C bilgisayarının MAC adresi):
8A-EF-C3-A5-EE-B1


C bilgisayarı ARP REQUEST Yaparken, Source MAC alanına kendi MAC adresini eklediği için, E bilgisayarı bu MAC adresini bilmektedir. Bu nedenle C bilgisayarı, ARP REPLY yaparken kendi MAC adesini ARP Reply paketi içine ekleyecektir.

Source MAC (E bilgisayarının MAC adresi):
E4-CB-F4-BB-C6-A2

Paketi yollayan cihaz belli olduğu için, paketi yollarken kendi MAC adresini de pakete koyar.
 Görüldüğü gibi, ARP Request ve ARP Reply paketleri ile PC'ler birileri ile başarılı bir şekilde haberleştiler. PC’ler öğrendikleri MAC adreslerini cache’lerler. Bu MAC adreslerini ARP tablolarında tutarlar.

Bilgisayarların ARP tablosunda,yani Cache'inde, iletişim yaptıkları bilgisayarların IP adresleri ve bu IP adreslerine karşılık gelen MAC adresleri yer almaktadır. Broadcast trafiğini azaltmak için, ARP tarafından oluşturulan Cache içinde MAC adresi tutulur. TCP/IP bu kullanım yapılarında ilk olarak Cache içini kontrol eder.

Bilgisayarlardaki ARP tablolarını görüntülemek için komut satırında “ARP –a” yazılmalıdır. Bu tablodaki MAC adreslerini temizlemek için “ARP –d” komutu kullanılır.
DİP NOT: Ayrıca IP adresini yeni almış olan bir cihaz, o IP adresinin sadece kendisinde olduğunu ARP kullanarak teyid eder.

Faydalı olması dileğiyle.
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


03-04-2017


Orhan Cingi

Teşekkürler Hocam elinize sağlık


28-06-2017


Fırat Boyan

Rica ederim Orhan. Faydalı olması dileğiyle.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »