Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category Kategori: Network

Fırat Boyan 05.10.2017 24

MAC (Media Access Control) Adresi nedir?

MAC (Media Access Control) adresi, ağa bağlı bir Ethernet Kartı-Ağ Kartı (Network Interface Card-NIC) devre kartındaki Chip üzerinde bulunan, üreticiler tarafından atanan tanıtıcıdır.


MAC adresi

Örnek bir MAC Adresi aşağıdaki gibidir.
00-0C-29-19-12-2D

MAC Adresleri, 48 bit'lik Hexadecimal (0-9 & A-F) bir sistem ile ağ kartlatına (NIC-Network Interface Card) işlenir. Adresin ilk altı hanesi (00-0C-29), yani ilk 24 bit, üreticiyi temsil eder; son altı hanesi (19-12-2D) yani ikinci 24 bit'lik kısım ise ağ kartı (NIC-Network Interface Card) için benzersiz (Unique) bir tanıtıcı numarasıdır. MAC adresleri Global olarak benzersizdir. Yani bir cihazın ağ kartına (NIC-Network Interface Card) atanan MAC adresi başka bir cihaza atanamaz.
 

IP ve MAC Adresleri Nasıl Birlikte Çalışır?

IP adresi, TCP/IP protokolü yardımıyla veriyi bir ağdan diğerine taşımakta kullanılır. MAC adresi ise veriyi ağdaki doğru cihaza taşımakta kullanılır.

ARP (Address Resolution Protocol) - Adres Çözümleme Protokolü makalemde anlattığım gibi ARP, bir IP adresinin hangi MAC adresine ait olduğunu bulmaya yarar.

Başka bir ifade ile bir Network’te bir cihaz; başka bir cihaz ile haberleşmek istediğinde, haberleşeceği cihazın MAC adresini bilmesi gerekir. Bu yüzden bir cihaz başka bir cihaz ile iletişime geçmeden önce ARP sürecini başlatarak, iletişime geçeceği cihazın MAC adresini öğrenir.
Daha başka bir ifadeyle bir cihaz, başka bir cihazla iletişime geçmeden önce, iletişime geçeceği cihazın MAC adresini öğrenmek için ARP sürecini başlatacağı için, ARP Request ile ortamda ör. "192.168.1.150 IP adresi hangi MAC adresine ait?" diye Broadcast yapar ve ARP Reply ile öğrenmek istediği MAC adresi bilgisi kendisine iletilir.
Ek olarak MAC adresi, bir cihazın hangi ağa (Network ortamına) bağlı olduğuyla ilgili bir bilgi içerMEz. Cihazın hangi ağa bağlı olduğuyla ilgili bilgi, IP adresindedir. IP adresleri değişkendir, ancak MAC adresleri ağ kartı (NIC-Network Interface Card) üzerindeki Chip üzerine işlendiği için, bu bilgiyi değiştirmeniz mümkün değildir.

 

MAC Adresi mi? IP Adresi mi?

MAC adresleri ile modern Router ve Firewall'larda belirli MAC adreslerini engelleyebilir, bu sayede de sadece belirli MAC adreslerinin ağa bağlanmasını sağlayabilir ya da DHCP Server üzerinde IP rezervasyonu yaparken, MAC adresleri ile istediğiniz IP adresini ilgili MAC adresini taşıyan bilgisayara sabitleyebilir (rezerve edebilir) durumda olursunuz.
Aynısını IP adresleriyle yapamazsınız; atanan IP adresi, DHCP Server, Router ya da Firewall gibi bir IP adresi sağlayıcı sistem tarafından sağlanır ve belli zaman aralıklarında bu IP adresi bilgisi değişeceği için, IP adresini engellemek bir işe yaramayacağı gibi, belli bir cihaza sabitlemek (rezerve etmek) istediğiniz IP adresini, MAC adresi bilgisi olmadan rezerve edeMEyeceksiniz.
 

Bilgisayarda MAC Adresi Nasıl Bulunur?

MAC Adresi, Başlat> Çalıştır ya da Windows + R tuş kombinasyonları kullanılarak Çalıştır ekranına CMD komut istemcisi açılır ve komut satırına ipconfig /all komutu yazılarak elde edilen çıktıdan, cihaz üzerinde yüklü olan tüm ağ kartları  (NIC-Network Interface Card) detaylaylarına ulaşılır.

Burada Physical Address. . . . . . . . . : 00-0C-29-19-12-2D bilgisi, ilgili ağ kartı NIC (Network Interface Card) üzerindeki MAC adresi bilgisidir ve cihazınızda kaç tane ağ kartı takılı ise, hepsi için ayrı aynı MAC adres bilgisi burada görüntülenecektir.

MAC Adresi CMD

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.
24
YORUMLAR
Bu makaleye 24 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar:
18.06.2020 ahmet
Mac adresi değiştirilemiyorsa peki oyunlarda, sitelerde, MAC BAN yenildiğinde ne yapılmalı? Ethernet kartı değiştirip yada program-yazılımlar mı kullanılmalı?

05.07.2020 Onur Demir
Söylediğin şey VAC BAN senin hocam, Valve oyunları için geçerli bir ban sistemi.

18.06.2020 Fırat Boyan
Öncelikle MAC Ban diye bir kavram yoktur. Olamaz da. MAC adres bilgisi sadece Local (LAN) Network ortamında kullanılır. WAN ortamında Public IP adresi kullabnılır.


06.06.2020 Ebruli ebruli
Merhabalar bir sorum olacaktı mac adresini bildiğiniz bir cihazın laptop mu cep telefonumu vs ne oldugunu ve kime ait olduğunu tespit edebilir miyiz?Böyle birşeyin imkanı var mı acaba? Teşekkür ederim şimdiden:)

06.06.2020 Fırat Boyan
DHCP Server Log'larından otomatik olarak IP atananlar için bakabilirsin.


26.05.2020 Çetin GÖKMEN
Tebrikler bende bir Antalyalı olarak gurur duydum başarılarınızın devamını dilerim

27.05.2020 Fırat Boyan
Teşekkür ederim Çetin Bey. Akdeniz esintisi hissetmek iyi geldi :)


14.05.2020 Ali Demirhan
Merhaba Fırat Bey açıklamalarınızı çok beğendim bundan sonra yazılarınızı hep okuyacağım Selamlar

14.05.2020 Fırat Boyan
Merhaba Ali Bey, ben teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim.


11.04.2020 Bilal doğan
Farklı firmalar tarafından ağ adaptörleri üretilmesine rağmen nasıl oluyorda bütün adaptörlerin sahip olduğu MAC adresleri farklı olabiliyor. Bu konuda ki bilgi ve fikirleriniz nedir.


13.02.2020 abdurrahman pınarbası
çaba ve gayretleriniz için teşekkürler. ben branşım makina öğretmeniyim ama hobi olarak elektronik, yazılım yani bir nevi bugünkü ifade ile mekatronik bir ugrşı içindeyim. sizden talebim driver ların yazılımla donanım arasındaki ilişki yi anlatırsanız. memnun olurum.


07.06.2019 Fırat Değer
Sanırım wifi adaptör kullanırlarsa, wifi adaptörün mac adresi farklı olduğu için mac adresinden polis bir şey bulamazmış. Bu doğru mu? Bu vesile ile makale için teşekkürler.

07.06.2019 Fırat Değer
Dostum, on numara insansın. Teşekkür ederim yardımın için. Benim laptopı kıçı kırık biri yürütmüştür muhakkak o yüzden ben peşini bırakıyorum.

07.06.2019 Fırat Boyan
Devletin güvenliğini tehlikeye sokan veya yasadışı eylemlerde bulunursan öyle bir kovarlarla ki :)

07.06.2019 fırat değer
Benim laptopum için devletin kimseyi kovalayacağını sanmıyorum. Öyle olsa ortalıkta çalıntı laptop vakası olmazdı :(

07.06.2019 Fırat Boyan
Adli durumlarda Adli Bilişim her şeyi bulur. Bunun için çok farklı yöntemler mevcut. İş oraya gelirse kimse devletten kaçamaz.


03.04.2019 Fırat Değer
merhaba, Çalınan bir laptopım var. Polis bir şey yapamayız dedi. Mac adresini almıştım bilgisayarın. Bunu değiştirerek bilgisayarımı kullanmaya devam edebilirler mi? Bu mac adresi her parçada mı var yoksa sadece ethernet kartında mı var? Neler yapabilirim acaba? Teşekkürler.

03.04.2019 Fırat Boyan
Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. MAC adresi, makale içeriğinde de paylaştığım gibi her bilgisayarın ethernet (NIC) kartında bulunan bir Chip'in üzerine işlenen 48 bit'lik hexadecimal sayılardır ve değiştirilemezler. Bilgisayarını çalan hırsızlar da değiştiremez. Bilgisayarını da her türlü kullanırlar.


29.09.2018 haluk canbul
Fırat bey kolay gelsin, samsung smart ip kullanıcısıyım.İptv üyeliklerinde veya test amaçlı üyeliklerde sürekli kullandığımız televizyona ait smart ip mac adresi istiyorlar.Bu adresi paylaşmamızın herhangi bir sakıncası veya bizlere ilerde açabileceği sıkıntılar varmıdır? Teşekkür ederim. saygılarımla

29.09.2018 Fırat Boyan
Merhaba Haluk Bey, Bu MAC adres bilgisini hangi amaçla istiyorlar?


10.02.2018 kenan alkan
merhaba, bizim sormak istediğimiz internete bağlandığımızda bu mac adresi bizi anonim olmaktan çıkartıyormu yani ip adresi değiştirmek bir şey ifade etmiyor mu

12.02.2018 Fırat BOYAN
Merhaba, MAC adresi internette anonim olmaktan çıkartmaz ki öyle bir görevi de yoktur. Internet üzerinde anonim olmaktan çıkmanın tercih edilir yöntemlerinden birisi VPN kullanımıdır. MAC adresi sadece network kartı için kalıcı bir adres barındırır ki network kartının asıl adresidir.


06.10.2017 Serhat Akca
mac adresleri ile ilgili şu ana kadar gördüğüm en kaliteli ve düzgün bilgiyi bir arada içeren makale bu oldu. Helal olsun. Bravo. Bildiğimizi sanıp, bilmediğimiz çok varmış. Teşekkürler.

06.10.2017 Fırat Boyan
Faydalı olmasına sevindim Serhat.