İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Kategori: Network
Fırat Boyan 05.10.2017 19

MAC (Media Access Control) Adresi nedir?

Ethernet, Token Ring (Simgeli Halka Ağı), Wi-fi (Wireless Fidelity), Bluetooth, FDDI (Fiber Distributed Data Interface), SCSI (Small Computer System Interface) gibi protokollerde kullanılan ve açılımı Media Access Control, Türkçe anlamı ise Ortam Erişim Kontrolü olan MAC, hangi Network öğesinin hangi zaman aralığında Network ortamına veri aktarabileceğini belirleyen bir alt katmanı tanımlar ve 7 katmanlı OSI modelinin 2. katmanında yer almaktadır. MAC Adresi, NIC (Network Interface Card) için ayrı olan ve kartın içine üretilirken kodlanmış bir numaradır. Bu numara, NIC (Network Interface Card) üretim esnasında yazıldığı için BIA, Burned-in-Address (İzi Kalan Adres olarak) da isimlendirilir. MAC adresinin ilk 6 hanesi (70-66-55) yani ilk 24 Bit, üreticiyi temsil eder; son 6 hanesi (E2-89-D1) yani ikinci 24 Bit'lik kısım ise NIC (Network Interface Card için benzersiz ve değişmeyen bir tanıtıcı numaradır. MAC adresi olarak tanımlanan numaralar Network içerisinde bir Client'ı diğerinden ayırmak için kullanılırlar. Örneğin 00-0C-29-63-55-D3 gibi bir MAC adresindeki her karakter, 4 Bit'e karşılık gelir ve böylece 248=281,474,976,710,656 farklı MAC adresi yaratılmasına imkan tanınır. Binary (İkilik) sistemde sayıların okunması zor olduğundan, sayılar Hexadecimal (onaltılık) sistemde ifade edilmiştir.

IP & MAC Adresi İlişkisi

IP adresi, TCP/IP protokolü yardımıyla veriyi bir ağdan diğerine taşımakta kullanılır. MAC adresi ise veriyi ağdaki doğru cihaza taşımakta kullanılır. ARP (Address Resolution Protocol) Nedir? makalemde anlattığım gibi ARP, bir IP adresinin hangi MAC adresine ait olduğunu bulmaya yarar. Başka bir ifade ile bir Network’te bir cihaz; başka bir cihaz ile haberleşmek istediğinde, haberleşeceği cihazın MAC adresini bilmesi gerekir. Bu yüzden bir cihaz başka bir cihaz ile iletişime geçmeden önce ARP sürecini başlatarak, iletişime geçeceği cihazın MAC adresini öğrenir.

Daha başka bir ifadeyle bir cihaz, başka bir cihazla iletişime geçmeden önce, iletişime geçeceği cihazın MAC adresini öğrenmek için ARP sürecini başlatacağı için, ARP Request ile ortamda ör. "192.168.1.150 IP adresi hangi MAC adresine ait?" diye bir Broadcast (genel yayın) başlatır ve bu Broadcast'i Network ortamındaki tüm Network üyelerine iletir. Bu sayede öğrenmek istediği MAC adresi bilgisi ARP Reply ile kendisine iletilir. Ek olarak MAC adresi, bir cihazın hangi Network ortamına bağlı olduğuyla ilgili bir bilgi içermez. Cihazın hangi Network'e bağlı olduğuyla ilgili bilgi, IP adresine ait Subnet Mask bilgisindedir. IP adresleri değişkendir, ancak MAC adresleri NIC (Network Interface Card) üzerindeki Chip üzerine işlendiği için, bu bilgiyi değiştirmeniz mümkün değildir.

MAC Adresi mi? IP Adresi mi?

MAC adresleri ile modern Router ve Firewall biri Network cihazlarında belirli MAC adreslerini engelleyebilir, bu sayede de sadece belirli MAC adreslerinin Network otamına bağlanmasını sağlayabilir ya da DHCP Server üzerinde IP rezervasyonu yaparken, MAC adresleri ile istediğiniz IP adresini ilgili MAC adresini taşıyan bilgisayara sabitleyebilir (rezerve edebilir) durumda olursunuz. Aynısını IP adresleriyle yapamazsınız; atanan IP adresi, DHCP Server, Router ya da Firewall gibi bir IP adresi sağlayıcı sistem tarafından sağlanır ve belli zaman aralıklarında bu IP adresi bilgisi değişeceği için, IP adresini engellemek bir işe yaramayacağı gibi, belli bir cihaza sabitlemek, başka bir ifade ile rezerve etmek istediğiniz IP adresini, MAC adresi bilgisi olmadan rezerve edemeyeceksiniz.

Bilgisayarda MAC Adresi Nasıl Bulunur?

Bir bilgisayarda MAC adresi bulma işlemi, CMD (Command Promt) ya da Windows PowerShell üzerinden basit birkaç farklı komutla rahatlıkla yapılabilecek bir işlemdir.

1- Windows PowerShell üzerinde ipconfig komutu ile. Bu komuta ek olarak /all parametresini kullanıyorum.

ipconfig /all

Mac adres bilgisi

2- Windows PowerShell üzerinde ipconfig komutu ile. Bu komuta ek olarak; 1. komut satırındaki /all parametresine ilaveten  | findstr "Description Physical" komut eklentisini kullanıyorum. 

ipconfig /all | findstr "Description Physical"

Mac adres bilgisi

3- Windows PowerShell üzerinde get-netadapter komutu ile. Komut çıktısının ekrana doğru bir şekilde sığması için FT (Format Table), -AutoSize ve -Wrap komut eklentilerini de kullanıyorum.

get-netadapter | FT -AutoSize -Wrap

Mac adres bilgisi

4- Windows PowerShell üzerinde 3. kısımdaki gibi get-netadapter komutu ile. Bu komutun bir öncekinden farkı, sonuç çıktısını filtrelemektir.

get-netadapter | Format-List -Property "Name", "InterfaceDescription", "MacAddress"

Mac adres bilgisi

5- Hem Windows PowerShell hem de Command Promt (CMD) üzerinde wmic komutu ile. Wmic komutunun çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Wmic komutundan sonra /? yazmanız durumunda bu komutla kullanabileceğiniz değerleri görebilirsiniz. Ben, bu komutla birlikte NIC (Network Interface Card) değerini kullanarak, fiziksel NIC üzerindeki MAC adresi bilgisini çektim.

wmic nic where PhysicalAdapter=True get MACAddress,Name

Mac adres bilgisi

Mac adres bilgisi

Faydalı olması dileğiyle... 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye 19 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


18.06.2020 ahmet
Mac adresi değiştirilemiyorsa peki oyunlarda, sitelerde, MAC BAN yenildiğinde ne yapılmalı? Ethernet kartı değiştirip yada program-yazılımlar mı kullanılmalı?

05.07.2020 Onur Demir
Söylediğin şey VAC BAN senin hocam, Valve oyunları için geçerli bir ban sistemi.

18.06.2020 Fırat Boyan
Öncelikle MAC Ban diye bir kavram yoktur. Olamaz da. MAC adres bilgisi sadece Local (LAN) Network ortamında kullanılır. WAN ortamında Public IP adresi kullabnılır.


06.06.2020 Ebruli ebruli
Merhabalar bir sorum olacaktı mac adresini bildiğiniz bir cihazın laptop mu cep telefonumu vs ne oldugunu ve kime ait olduğunu tespit edebilir miyiz?Böyle birşeyin imkanı var mı acaba? Teşekkür ederim şimdiden:)

06.06.2020 Fırat Boyan
DHCP Server Log'larından otomatik olarak IP atananlar için bakabilirsin.


26.05.2020 Çetin GÖKMEN
Tebrikler bende bir Antalyalı olarak gurur duydum başarılarınızın devamını dilerim
14.05.2020 Ali Demirhan
Merhaba Fırat Bey açıklamalarınızı çok beğendim bundan sonra yazılarınızı hep okuyacağım Selamlar
07.06.2019 Fırat Değer
Sanırım wifi adaptör kullanırlarsa, wifi adaptörün mac adresi farklı olduğu için mac adresinden polis bir şey bulamazmış. Bu doğru mu? Bu vesile ile makale için teşekkürler.

07.06.2019 Fırat Değer
Dostum, on numara insansın. Teşekkür ederim yardımın için. Benim laptopı kıçı kırık biri yürütmüştür muhakkak o yüzden ben peşini bırakıyorum.

07.06.2019 Fırat Boyan
Devletin güvenliğini tehlikeye sokan veya yasadışı eylemlerde bulunursan öyle bir kovarlarla ki :)

07.06.2019 fırat değer
Benim laptopum için devletin kimseyi kovalayacağını sanmıyorum. Öyle olsa ortalıkta çalıntı laptop vakası olmazdı :(

07.06.2019 Fırat Boyan
Adli durumlarda Adli Bilişim her şeyi bulur. Bunun için çok farklı yöntemler mevcut. İş oraya gelirse kimse devletten kaçamaz.


03.04.2019 Fırat Değer
merhaba, Çalınan bir laptopım var. Polis bir şey yapamayız dedi. Mac adresini almıştım bilgisayarın. Bunu değiştirerek bilgisayarımı kullanmaya devam edebilirler mi? Bu mac adresi her parçada mı var yoksa sadece ethernet kartında mı var? Neler yapabilirim acaba? Teşekkürler.

03.04.2019 Fırat Boyan
Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. MAC adresi, makale içeriğinde de paylaştığım gibi her bilgisayarın ethernet (NIC) kartında bulunan bir Chip'in üzerine işlenen 48 bit'lik hexadecimal sayılardır ve değiştirilemezler. Bilgisayarını çalan hırsızlar da değiştiremez. Bilgisayarını da her türlü kullanırlar.


29.09.2018 haluk canbul
Fırat bey kolay gelsin, samsung smart ip kullanıcısıyım.İptv üyeliklerinde veya test amaçlı üyeliklerde sürekli kullandığımız televizyona ait smart ip mac adresi istiyorlar.Bu adresi paylaşmamızın herhangi bir sakıncası veya bizlere ilerde açabileceği sıkıntılar varmıdır? Teşekkür ederim. saygılarımla

29.09.2018 Fırat Boyan
Merhaba Haluk Bey, Bu MAC adres bilgisini hangi amaçla istiyorlar?


10.02.2018 kenan alkan
merhaba, bizim sormak istediğimiz internete bağlandığımızda bu mac adresi bizi anonim olmaktan çıkartıyormu yani ip adresi değiştirmek bir şey ifade etmiyor mu

12.02.2018 Fırat BOYAN
Merhaba, MAC adresi internette anonim olmaktan çıkartmaz ki öyle bir görevi de yoktur. Internet üzerinde anonim olmaktan çıkmanın tercih edilir yöntemlerinden birisi VPN kullanımıdır. MAC adresi sadece network kartı için kalıcı bir adres barındırır ki network kartının asıl adresidir.


06.10.2017 Serhat Akca
mac adresleri ile ilgili şu ana kadar gördüğüm en kaliteli ve düzgün bilgiyi bir arada içeren makale bu oldu. Helal olsun. Bravo. Bildiğimizi sanıp, bilmediğimiz çok varmış. Teşekkürler.