İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kategori: Network

Fırat Boyan 19.12.2015 2

ARP (Address Resolution Protocol) Nedir? Ağda Veri iletimi nasıl yapılır?

ARP (Address Resolution Protocol) yani Adres Çözümleme Protokolü, bir TCP/IP protokolüdür. Bu protokol, Internet olarak adlandırılan katmanda bulunmaktadır.

TCP/IP Katmanı

Peki bu protokolün cihazların iltişimdeki görevi nedir, ona bir bakalım.

Bir bilgisayar diğerine ulaşmak istediğinde elbette önce karşı tarafın kim olduğunu bilmesi gerekir. Network ortamında birbirleri ile iletişim kuran her cihazın bir Network Interface Card (ağ kartı) bulunmtakdır. Bir bilgisayar diğerine ulaşmak istediğinde elbette önce karşı tarafın kim olduğunu bilmesi gerekir. Kullanıcı; isterse belli bir IP adresiyle, isterse de bilgisayar ismi ile iletişime geçmek istesin, ağ kartları (Network Interface Card) sadece MAC adresleriyle haberleşebilirler. Bu Ağ Kartlarının da her birinde üretimi esnasında Chip'lerine işlenen 48 Bit'lik değerde adresler bulunmaktadır.

Cihazlar birbirlerinin Ağ Kartlarının üzerindeki fiziksel adreslerini (MAC adresi) bilmeden iletişim kuramazlar.

Burada ARP protokolünün önemi devreye girmektedir. ARP, bir IP adresinin hangi MAC adresine ait olduğunu bulmaya yarar. Başka bir ifade ile; bir Network’te bir cihaz, başka bir cihaz ile haberleşmek istediğinde, haberleşeceği cihazın MAC adresini bilmesi gerekir. Bu yüzden bir cihaz başka bir cihaz ile iletişime geçmeden önce ARP sürecini başlatarak, iletişime geçeceği cihazın MAC adresini öğrenir.

Network ortamındaki iki cihazın haberleşmesindeki ARP sürecinin işleyişi şu şekilde olmaktadır:

Senaryomuzda C bilgisayarı, E bilgisayarı ile haberleşecektir.

ARP-Address Resolution Protocol

ARP REQUEST:
C bilgisayarı, E bilgisayarı ile haberleşmeden önce bir ARP Paketi hazırlar. Bir cihazın İletişime geçeceği diğer bir cihazın MAC adresini öğrenmek için yolladığı ARP paketine ARP Request paketi denir. Petin içinde;

• Destination IP (E bilgisayarının IP adresi):
192.168.1.14
• Source IP (C bilgisayarının IP adresi):
192.168.1.12
• Destination MAC:
FF:FF:FF:FF:FF:FF

ARP, bir Broadcast paketidir. Yollanan paket tüm cihazlara ulaşır ancak sadece ilgili IP'nin bulunduğu MAC adresi paketi alacaktır. Bu nedenle ARP Request paketi yollanırken Destination IP belirttik ancak Hedef MAC Adresi (Destination MAC) bilinmediği için paketin hedef MAC Adresi kısmı’na 12 tane F değeri eklenerek yollanır. 12 tane F (FF:FF:FF:FF:FF:FF) Broadcast MAC adresidir.

• Source MAC:
8A:EF:C3:A5:EE:B1

Paketi yollayan cihaz belli olduğu için paketi yollarken kendi MAC adresini de pakete koyar. 


ARP-Address Resolution Protocol
ARP-Address Resolution Protocol

ARP Reply:
E bilgisayarı, C bilgisayarından gelen pakete cevap verecektir. ARP yapılan cihazın verdiği yanıta da ARP Reply denir. Bu yanıtta Arp yapılan cihaz, karşı tarafa MAC adresini söyler.

Petin içinde;

• Destination IP (C bilgisayarının IP adresi):
192.168.1.12
• Source IP (E bilgisayarının IP adresi):
192.168.1.14
• Destination MAC (C bilgisayarının MAC adresi):
8A:EF:C3:A5:EE:B1

C bilgisayarı ARP REQUEST Yaparken, Source MAC alanına kendi MAC adresini eklediği için, E bilgisayarı bu MAC adresini bilmektedir. Bu nedenle C bilgisayarı, ARP Reply yaparken kendi MAC adesini ARP Reply paketi içine ekleyecektir.

• Source MAC (E bilgisayarının MAC adresi):
E4:CB:F4:BB:C6:A2

Paketi yollayan cihaz belli olduğu için, paketi yollarken kendi MAC adresini de pakete koyar.
 

ARP-Address Resolution Protocol

Görüldüğü gibi, ARP Request ve ARP Reply paketleri ile PC'ler birbirleri ile başarılı bir şekilde haberleştiler.

Bilgisayarlar, öğrendikleri MAC adreslerini cache’lerler. Bu MAC adreslerini ARP tablolarında tutarlar ve

Bilgisayarlar, Broadcast trafiğini azaltmak için, ARP tarafından oluşturulan Cache (ARP tablosu) içinde iletişim kurdukları bilgisayarların IP adresleri ve bu IP adreslerine karşılık gelen MAC adresleri yer almaktadır. Bilgisayarlar tekrar iletişim kurmak istediklerinde de gönderilen paket içine Destination MAC Adresini koyarlar. TCP/IP, bu kullanım yapılarında ilk olarak Cache içini kontrol eder.

Burada Switch'e önemli bir iş düşmektedir. Switch; ARP Reply ile gelen bilgideki hedef bilgisayarın MAC Adresi bilgisini, bilgisayarın bağlı olduğu Port'a işler. Daha teknik bir ifade ile, Mac Address Table'ına (Mac adres tablosu) yazar. Bu sayede iki bilgisayar tekrar iletişim kurmak istediğinde Switch, gelen bilgideki Destination MAC Address'teki bilgisayarın kendi üzerinde hangi Port'a bağlı olduğunu bildiği için, ikinci bir Boradcast meydana gelmeyecektir.

Bilgisayarlardaki ARP tablolarını görüntülemek için komut satırında ARP –a komutu yazılmalıdır. Bu tablodaki MAC adreslerini temizlemek için ARP –d komutu kullanılır.

ARP-Address Resolution Protocol

ARP-Address Resolution Protocol

DİP NOT: Ayrıca IP adresini yeni almış olan bir cihaz, o IP adresinin sadece kendisinde olduğunu ARP kullanarak teyid eder.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı Eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


03.04.2017 Orhan Cingi
Teşekkürler Hocam elinize sağlık

28.06.2017 Fırat Boyan
Rica ederim Orhan. Faydalı olması dileğiyle.