Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Network

category Fırat Boyan category 19.12.2015 category 2

ARP (Address Resolution Protocol) Nedir? Ağda Veri iletimi nasıl yapılır?


ARP (Address Resolution Protocol) yani Adres Çözümleme Protokolü, bir TCP/IP protokolüdür. Bu protokol, Internet olarak adlandırılan katmanda bulunmaktadır.

TCP/IP Katmanı

Peki bu protokolün cihazların iltişimdeki görevi nedir, ona bir bakalım.

Bir bilgisayar diğerine ulaşmak istediğinde elbette önce karşı tarafın kim olduğunu bilmesi gerekir. Network ortamında birbirleri ile iletişim kuran her cihazın bir ağ kartı (network interface card) bulunmtakdır. Bir bilgisayar diğerine ulaşmak istediğinde elbette önce karşı tarafın kim olduğunu bilmesi gerekir. Kullanıcı; isterse belli bir IP adresiyle, isterse de bilgisayar ismi ile iletişime geçmek istesin, ağ kartları (network interface card) sadece MAC adresleriyle haberleşebilirler. Bu Ağ Kartlarının da her birinde üretimi esnasında Chip'lerine işlenen 48 bit'lik değerde adresler bulunmaktadır.
Cihazlar birbirlerinin Ağ Kartlarının üzerindeki fiziksel adreslerini (MAC adresi) bilmeden iletişim kuraMAzlar.

Burada ARP protokolünün önemi devreye girmektedir. ARP, bir IP adresinin hangi MAC adresine ait olduğunu bulmaya yarar. Başka bir ifade ile; bir network’te bir cihaz, başka bir cihaz ile haberleşmek istediğinde, haberleşeceği cihazın MAC adresini bilmesi gerekir. Bu yüzden bir cihaz başka bir cihaz ile iletişime geçmeden önce ARP sürecini başlatarak, iletişime geçeceği cihazın MAC adresini öğrenir.

Network ortamındaki iki cihazın haberleşmesindeki ARP sürecinin işleyişi şu şekilde olmaktadır:

Senaryomuzda C bilgisayarı, E bilgisayarı ile haberleşecektir.

ARP-Address Resolution Protocol

ARP REQUEST:
C bilgisayarı, E bilgisayarı ile haberleşmeden önce bir ARP Paketi hazırlar. Bir cihazın İletişime geçeceği diğer bir cihazın MAC adresini öğrenmek için yolladığı ARP paketine ARP REQUEST paketi denir. Petin içinde;

• Destination IP (E bilgisayarının IP adresi):
192.168.1.14
• Source IP (C bilgisayarının IP adresi):
192.168.1.12
• Destination MAC:
FF-FF-FF-FF-FF-FF

ARP bir broadcast paketidir. Yollanan paket tüm cihazlara ulaşır ancak sadece ilgili IP'nin bulunduğu MAC adresi paketi alacaktır. Bu nedenle ARP request paketi yollanırken Destination IP belirttik ancak Hedef MAC Adresi (Destination MAC) bilinmediği için paketin hedef MAC Adresi kısmı’na 12 tane F değeri eklenerek yollanır. 12 tane F (FF-FF-FF-FF-FF-FF) broadcast MAC adresidir.

• Source MAC:
8A-EF-C3-A5-EE-B1

Paketi yollayan cihaz belli olduğu için paketi yollarken kendi MAC adresini de pakete koyar. 


ARP-Address Resolution Protocol
ARP-Address Resolution Protocol

ARP REPLY:
E bilgisayarı, C bilgisayarından gelen pakete cevap verecektir. ARP yapılan cihazın verdiği yanıta da ARP REPLY denir. Bu yanıtta Arp yapılan cihaz, karşı tarafa MAC adresini söyler.

Petin içinde;

• Destination IP (C bilgisayarının IP adresi):
192.168.1.12
• Source IP (E bilgisayarının IP adresi):
192.168.1.14
• Destination MAC (C bilgisayarının MAC adresi):
8A-EF-C3-A5-EE-B1

C bilgisayarı ARP REQUEST Yaparken, Source MAC alanına kendi MAC adresini eklediği için, E bilgisayarı bu MAC adresini bilmektedir. Bu nedenle C bilgisayarı, ARP REPLY yaparken kendi MAC adesini ARP Reply paketi içine ekleyecektir.

• Source MAC (E bilgisayarının MAC adresi):
E4-CB-F4-BB-C6-A2

Paketi yollayan cihaz belli olduğu için, paketi yollarken kendi MAC adresini de pakete koyar.
 

ARP-Address Resolution Protocol

Görüldüğü gibi, ARP Request ve ARP Reply paketleri ile PC'ler birbirleri ile başarılı bir şekilde haberleştiler.

Bilgisayarlar, öğrendikleri MAC adreslerini cache’lerler. Bu MAC adreslerini ARP tablolarında tutarlar ve

Bilgisayarlar, broadcast trafiğini azaltmak için, ARP tarafından oluşturulan Cache (ARP tablosu) içinde iletişim kurdukları bilgisayarların IP adresleri ve bu IP adreslerine karşılık gelen MAC adresleri yer almaktadır. Bilgisayarlar tekrar iletişim kurmak istediklerinde de gönderilen paket içine Destination MAC Adresini koyarlar. TCP/IP, bu kullanım yapılarında ilk olarak Cache içini kontrol eder.


Burada Switch'e önemli bir iş düşmektedir. Switch; ARP Reply ile gelen bilgideki hedef bilgisayarın MAC Adresi bilgisini, bilgisayarın bağlı olduğu port'a işler. Daha teknik bir ifade ile, MAC Address Table'ına (Mac adres tablosu) yazar. Bu sayede iki bilgisayar tekrar iletişim kurmak istediğinde switch, gelen bilgideki destination mac address'teki bilgisayarın kendi üzerinde hangi port'a bağlı olduğunu bildiği için, ikinci bir boradcast meydana gelmeyecektir.

Bilgisayarlardaki ARP tablolarını görüntülemek için komut satırında “ARP –a” komutu yazılmalıdır. Bu tablodaki MAC adreslerini temizlemek için “ARP –d” komutu kullanılır.

ARP-Address Resolution Protocol
ARP-Address Resolution Protocol

DİP NOT: Ayrıca IP adresini yeni almış olan bir cihaz, o IP adresinin sadece kendisinde olduğunu ARP kullanarak teyid eder.

Faydalı olması dileğiyle.
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


03-04-2017


Orhan Cingi

Teşekkürler Hocam elinize sağlık


28-06-2017


Fırat Boyan

Rica ederim Orhan. Faydalı olması dileğiyle.