Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Network

category Fırat Boyan category 04.10.2017
13

Default Gateway - Varsayılan Ağ Geçidi Nedir?


Bu makalemde sizlere, bir eğitmen olarak derslerimde sıklıkla karşılaştığım sorulardan biri olan Default Gateway - Varsayılan Ağ Geçidi Nedir? sorusuna açıklık getireceğim.

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki vereceğim örnek, basit bir Network (ağ) yapısına göre olacak. Farklı ve nispeten daha karışık Network (ağ) yapılarında bu mantık değişebilir. Burada amaç; tamamen mantığı kavramanız yönünde olduğu için, basit tutmak istedim.
Bir bilgisayar, kendi Yerel Alan Ağı (LAN- Local Area Network) ağındaki diğer bilgisayarlarla iletişim kurarken kullandığı yöntem ile, uzak bir ağdaki; yani kendi ağı dışındaki WANWide Area Network (Geniş Alan Ağı) bilgisayarlarla iletişim kurarken kullandığı yöntem farklıdır. Varsayılan Ağ Geçidi (Default Gateway) Data (veri) paketlerinin Network (ağ) dışına çıkmasını sağlayan bir kapı gibi düşünebilirsiniz.


Bunu biraz daha farklı bir örnekle anlatmak gerekirse, en açıklayıcı örnek, oturduğunuz dairenin çıkış kapısına benzetmek olacaktır. Dış dünyaya çıkmak için, dolayısıyla da apartmanın kapısına ulaşmak için, öncelikle oturduğunuz dairenin çıkış kapısından çıkmanız gereklidir. Network cihazlarınızdaki (Modem, Firewall, Router vs.) LAN ve WAN bacakları da bu mantıktadır. LAN, oturduğunuz dairenin çıkış kapısı, yani Default Gateway'i; WAN, apartmanınızın dış dünyaya açılan kapısı, yani Gateway'idir.

dafault gateway

default gateway

Varsayılan Ağ geçidi (Default Gateway) için IP Ataması Nasıl Yapılır?

Varsayılan ağ geçidi (Default Gateway) IP adresi atanırken, genelde bir ağın kullanılabilir ilk IP adresi veya son IP adresi atanır.
Örneğin 192.168.1.0/24 Network () bloğu için varsayılan ağ geçidi IP adresi; 192.168.1.1 ya da 192.168.1.254 adreslerinden biridir. Ancak bu durum tamamen isteğe bağlı olup, genel tercihler bu yöndedir.


ÖNEMLİ! Varsayılan Ağ Geçidi (Default Gateway) IP Adresi, geçitlik yaptığı ağ ile aynı Network () adresine (Network ID) sahiptir. Bu nedenle de aynı Network () adresi (Network ID) içerisinde olduğunuz sürece, herhangi bir IP adresi vermekte özgürsünüz.

Veri paketlerinin (Data Frames) Ağ (Network) Ortamında Dolaşımı Sırasında Default Gateway'in Rolü

1- Veri paketinin (Data Frame) Farklı bir Network'teki bir hedefe ulaştırılmasında Default Gateway'in Durumu

İki bilgisayar ilk defa iletişime geçecekleri zaman kaynak bilgisayar, ulaşmak istediği hedef bilgisayarın MAC adres bilgisini kendi ARP CACHE'inde tutmuyorsa, yani daha önce bir haberleşme olmamışsa, bir ARP süreci başlar. Bu sürece paralel olarak kaynak bilgisayar, kendi IP adresi ile hedef bilgisayar IP adresini kendi Subnet Mask'ı (alt ağ maskesi) ile AND'leme sürecinden geçirir ve ilgili IP adresinin başka bir ağda olduğu tespit edilirse Data Frame (veri paketi), Default Gateway'e (varsayılan ağ geçidi) gönderilir.

DefaultGateway
DefaultGateway

Kaynak bilgisayar, Router ya da Firewall LAN Interface'inden dönen ARP Reply ile Default Gateway'in MAC adresi bilgisini öğrenir.
DefaultGateway

Sonraki adımda ise Data Frame (veri paketi), ilgili Network () adresindeki bilgisayara ulaştırmak için önce Router ya da Firewall'un LAN Interface'ine (Default Gateway), sonrasında da WAN Interface'ine (Gateway), oradan da hedef Network'e iletilir.


DefaultGateway

2- Veri paketinin (Data Frame) Aynı Network'teki bir hedefe ulaştırılmasında Default Gateway'in Durumu

Data Frame'in (veri paketinin) farklı bir Network'teki bir hedefe ulaştırılmasında Default Gateway'in Durumu bölümünde anlttığım tüm süreçler, Data Frame'in (veri paketinin) Farklı bir Network'teki bir hedefe ulaştırılmasında Default Gateway'in Durumu sürecinde de geçerlidir. Yani, İki bilgisayar ilk defa iletişime geçecekleri zaman kaynak bilgisayar, ulaşmak istediği hedef bilgisayarın MAC adres bilgisini kendi ARP CACHE'inde tutmuyorsa, yani daha önce bir haberleşme olmamışsa, bir ARP süreci başlar. Bu süreçte, kaynak bilgisayar, kendi IP adresi ile hedef bilgisayar IP adresini kendi Subnet Mask'ı (alt ağ maskesi) ile AND'leme sürecinden geçirir ve ilgili IP adresinin başka bir ağda olduğu tespit edilMEzse Data Frame (veri paketi), Default Gateway'e (varsayılan ağ geçidi) GÖNDERİLMEZ!.

DefaultGateway
DefaultGateway

Birden fazla Gateway (WAN port'u)?

Bazı durumlarda Load Balancing (hat yedekliliği) amacıyla çift internet hattı, şahsen daha fazlasını kullanan görmedim, yani Gateway kullanılabilmektedir. Böyle bir durumda da LAN ortamındaki Default Gateway (varsayılan ağ geçidi) yine tek olup, Host'ların hangi WAN üzerinden çıkacakları da Firewall üzerinde yapılacak olan Rule (kural) ile belirlenmektedir.

default gateway

IP adresleri ile ilgili daha detaylı bilgi için IP adresleri ve alt ağlara bölümeleme (Subnetting) makelemi incelemenizi öneririm.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.
13
YORUMLAR
Bu makaleye 13 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


29-11-2019


mete yıldız

ben çok başarılı buldum.. paylaşımınız çok güzel


29-11-2019


Fırat Boyan

Merhaba Mete, Güzel yorumun için teşekkürler.


26-05-2019


Mahmut

Internet Bağlantı Testi xDSL Senkronizasyon Testi Başarılı ATM OAM Segment Ping Başarılı ATM OAM end to end Ping Başarılı PPP Sunucu Bağlantı Testi Başarılı ISP Kimlik Doğrulama Testi Başarılı Atanan IP Adresi Testi Başarılı Varsayılan Ağ Geçidine Ping At Başarısız Birincil DNS Sunucuya Ping At Başarısız Kaynak DNS Testi Başarısız Tanılama Tamamlandı İnternet var gibi gözüküyor ama yok. Ara ara bu hatayı alıyorum. Sebebi ne olabilir.


27-05-2019


Fırat Boyan

Öncelikle Başlatçalıştırcmd üzerinden ekrana ipconfig -all yazıp varsayılan ağ geçidi bilgisine bakın. Sonrasında da ethernet kartınızın Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) özelliklerinde Tercih edilen DNS Sunucusu alanına modem'in IP adresini girip dener misiniz? Bu da olmazsa, modem'in IP bloğu ile aynı IP bloğundan bir ip adresini manuel yapılandırarak deneyin.


04-05-2019


Ahmed FİŞEKCİ

Gerçekten sade ve yalın bir anlatımla çok güzel bir bilgi paylaşımı olmuş ellerinize sağlık Fırat bey, başarılarınızın devamını dilerim.


04-05-2019


Fırat Boyan

Teşekkür ederim :)


06-11-2018


Kubilay

Yıllardır anlamadığım bir olayı 10 satır yazı ve görsel ile anladım Tebrik ederim.


06-11-2018


Fırat Boyan

Süper :)


11-09-2018


ferhat alaydin

FIRAT bey tesekkurler. aklima takilan bir soruya guzel ve aciklayici bilgi vermissiniz. Calismalarinizda basarilar diliyorum


11-09-2018


Fırat Boyan

Rica ederim Ferhat Bey. Faydalanmanız güzel :)


09-10-2017


omerdemsiz

ben hayatımda bu kadar açıklayıcı , ücretsiz hazırlanmış network makaleleri görmedim , allah sizden , size bu gücü ilmi verenden razı olsun.


13-12-2017


Serdar KANCAN

:) Güzel teşekkür, insanı şevke getiriyordur eminim :)

09-10-2017


Fırat Boyan

Teşekkür ederim, Allah razı olsun Ömer :) Ben de bu kadar içten bir yorum daha önce görmemiştim. Faydalı oluyorsa, ne mutlu bana :)