jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kategori: Network

Fırat Boyan 04.10.2017 17

Default Gateway - Varsayılan Ağ Geçidi Nedir?

Bu makalemde sizlere, bir eğitmen olarak derslerimde sıklıkla karşılaştığım sorulardan biri olan Default Gateway - Varsayılan Ağ Geçidi Nedir? sorusuna açıklık getireceğim.

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki vereceğim örnek, basit bir Network (ağ) yapısına göre olacak. Farklı ve nispeten daha karışık Network (ağ) yapılarında bu mantık değişebilir. Burada amaç; tamamen mantığı kavramanız yönünde olduğu için, basit tutmak istedim.
Bir bilgisayar, kendi Yerel Alan Ağı (LAN- Local Area Network) ağındaki diğer bilgisayarlarla iletişim kurarken kullandığı yöntem ile, uzak bir ağdaki; yani kendi ağı dışındaki WAN- Wide Area Network (Geniş Alan Ağı) bilgisayarlarla iletişim kurarken kullandığı yöntem farklıdır. Varsayılan Ağ Geçidi (Default Gateway) Data (veri) paketlerinin Network (ağ) dışına çıkmasını sağlayan bir kapı gibi düşünebilirsiniz.

Bunu biraz daha farklı bir örnekle anlatmak gerekirse, en açıklayıcı örnek, oturduğunuz dairenin çıkış kapısına benzetmek olacaktır. Dış dünyaya çıkmak için, dolayısıyla da apartmanın kapısına ulaşmak için, öncelikle oturduğunuz dairenin çıkış kapısından çıkmanız gereklidir. Network cihazlarınızdaki (Modem, Firewall, Router vs.) LAN ve WAN bacakları da bu mantıktadır. LAN, oturduğunuz dairenin çıkış kapısı, yani Default Gateway'i; WAN, apartmanınızın dış dünyaya açılan kapısı, yani Gateway'idir.

dafault gateway

default gateway

Varsayılan Ağ geçidi (Default Gateway) için IP Ataması Nasıl Yapılır?

Varsayılan ağ geçidi (Default Gateway) IP adresi atanırken, genelde bir ağın kullanılabilir ilk IP adresi veya son IP adresi atanır.
Örneğin 192.168.1.0/24 Network () bloğu için varsayılan ağ geçidi IP adresi; 192.168.1.1 ya da 192.168.1.254 adreslerinden biridir. Ancak bu durum tamamen isteğe bağlı olup, genel tercihler bu yöndedir.


ÖNEMLİ! Varsayılan Ağ Geçidi (Default Gateway) IP Adresi, geçitlik yaptığı ağ ile aynı Network (ağ) adresine (Network ID) sahiptir. Bu nedenle de aynı Network (ağ) adresi (Network ID) içerisinde olduğunuz sürece, herhangi bir IP adresi vermekte özgürsünüz.

Veri paketlerinin (Data Frames) Ağ (Network) Ortamında Dolaşımı Sırasında Default Gateway'in Rolü

1- Veri paketinin (Data Frame) Farklı bir Network'teki bir hedefe ulaştırılmasında Default Gateway'in Durumu

İki bilgisayar ilk defa iletişime geçecekleri zaman kaynak bilgisayar, ulaşmak istediği hedef bilgisayarın MAC adres bilgisini kendi ARP CACHE'inde tutmuyorsa, yani daha önce bir haberleşme olmamışsa, bir ARP süreci başlar. Bu sürece paralel olarak kaynak bilgisayar, kendi IP adresi ile hedef bilgisayar IP adresini kendi Subnet Mask'ı (alt ağ maskesi) ile AND'leme sürecinden geçirir ve ilgili IP adresinin başka bir ağda olduğu tespit edilirse Data Frame (veri paketi), Default Gateway'e (varsayılan ağ geçidi) gönderilir.

DefaultGateway
DefaultGateway

Kaynak bilgisayar, Router ya da Firewall LAN Interface'inden dönen ARP Reply ile Default Gateway'in MAC adresi bilgisini öğrenir.
DefaultGateway

Sonraki adımda ise Data Frame (veri paketi), ilgili Network () adresindeki bilgisayara ulaştırmak için önce Router ya da Firewall'un LAN Interface'ine (Default Gateway), sonrasında da WAN Interface'ine (Gateway), oradan da hedef Network'e iletilir.


DefaultGateway

2- Veri paketinin (Data Frame) Aynı Network'teki bir hedefe ulaştırılmasında Default Gateway'in Durumu

Data Frame'in (veri paketinin) farklı bir Network'teki bir hedefe ulaştırılmasında Default Gateway'in Durumu bölümünde anlttığım tüm süreçler, Data Frame'in (veri paketinin) Farklı bir Network'teki bir hedefe ulaştırılmasında Default Gateway'in Durumu sürecinde de geçerlidir. Yani, İki bilgisayar ilk defa iletişime geçecekleri zaman kaynak bilgisayar, ulaşmak istediği hedef bilgisayarın MAC adres bilgisini kendi ARP CACHE'inde tutmuyorsa, yani daha önce bir haberleşme olmamışsa, bir ARP süreci başlar. Bu süreçte, kaynak bilgisayar, kendi IP adresi ile hedef bilgisayar IP adresini kendi Subnet Mask'ı (alt ağ maskesi) ile AND'leme sürecinden geçirir ve ilgili IP adresinin başka bir ağda olduğu tespit edilMEzse Data Frame (veri paketi), Default Gateway'e (varsayılan ağ geçidi) GÖNDERİLMEZ!.

DefaultGateway
DefaultGateway

Birden fazla Gateway (WAN port'u)?

Bazı durumlarda Load Balancing (hat yedekliliği) amacıyla çift internet hattı, şahsen daha fazlasını kullanan görmedim, yani Gateway kullanılabilmektedir. Böyle bir durumda da LAN ortamındaki Default Gateway (varsayılan ağ geçidi) yine tek olup, Host'ların hangi WAN üzerinden çıkacakları da Firewall üzerinde yapılacak olan Rule (kural) ile belirlenmektedir.

default gateway

IP adresleri ile ilgili daha detaylı bilgi için IP adresleri ve alt ağlara bölümeleme (Subnetting) makelemi incelemenizi öneririm.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren Bilge Adam bünyesinde MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ uzmanlığı eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


YORUMLAR
Bu makaleye 17 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


15.08.2020 Seven GÜRBÜZ
Merhaba, Microsoft Azure dan aylik sanal makina abonelegim var. Server 2019 Data Center kurdum, tum hizmetler yapilandirildi, kurulu ve aktif. Benim amacim uzak lokasyondaki bilgisayarlari etki alanima domainime join etmek ve WDS windows deployment services ile uzak bilgisayarlara network boot ile format atmak. Ayrica WDS sunucumda hersey ayarli ve aktif gerekli tum imajlar ve boot dosyalari mevcut. Kendi lokal agimdaki tum bilgisayarlari network boot yapip imajlari dagitip format islemini halledebiliyorum ama? benim istegim uzak lokasyondaki bilgisayarlari nasil domaine alip wds uzerinden network format atabilirim? gerek server tarafinda gerekse uzak bilgisayar tarafinda hangi ayarlari yapmam lazim? Teşekkürler iyi calismalar.

25.08.2020 Fırat Boyan
Merhaba, Bunun için tek yapman gereken, iki lokasyon arasında site-to-site VPN kurman olacaktır.


03.08.2020 Ali RODOPLU
Yazınız çok öğretici çok beğendim

03.08.2020 Fırat Boyan
Teşekkür ederim.


29.11.2019 mete yıldız
ben çok başarılı buldum.. paylaşımınız çok güzel

29.11.2019 Fırat Boyan
Merhaba Mete, Güzel yorumun için teşekkürler.


26.05.2019 Mahmut
Internet Bağlantı Testi xDSL Senkronizasyon Testi Başarılı ATM OAM Segment Ping Başarılı ATM OAM end to end Ping Başarılı PPP Sunucu Bağlantı Testi Başarılı ISP Kimlik Doğrulama Testi Başarılı Atanan IP Adresi Testi Başarılı Varsayılan Ağ Geçidine Ping At Başarısız Birincil DNS Sunucuya Ping At Başarısız Kaynak DNS Testi Başarısız Tanılama Tamamlandı İnternet var gibi gözüküyor ama yok. Ara ara bu hatayı alıyorum. Sebebi ne olabilir.

27.05.2019 Fırat Boyan
Öncelikle Başlatçalıştırcmd üzerinden ekrana ipconfig -all yazıp varsayılan ağ geçidi bilgisine bakın. Sonrasında da ethernet kartınızın Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) özelliklerinde Tercih edilen DNS Sunucusu alanına modem'in IP adresini girip dener misiniz? Bu da olmazsa, modem'in IP bloğu ile aynı IP bloğundan bir ip adresini manuel yapılandırarak deneyin.


04.05.2019 Ahmed FİŞEKCİ
Gerçekten sade ve yalın bir anlatımla çok güzel bir bilgi paylaşımı olmuş ellerinize sağlık Fırat bey, başarılarınızın devamını dilerim.

04.05.2019 Fırat Boyan
Teşekkür ederim :)


06.11.2018 Kubilay
Yıllardır anlamadığım bir olayı 10 satır yazı ve görsel ile anladım Tebrik ederim.

06.11.2018 Fırat Boyan
Süper :)


11.09.2018 ferhat alaydin
FIRAT bey tesekkurler. aklima takilan bir soruya guzel ve aciklayici bilgi vermissiniz. Calismalarinizda basarilar diliyorum

11.09.2018 Fırat Boyan
Rica ederim Ferhat Bey. Faydalanmanız güzel :)


09.10.2017 omerdemsiz
ben hayatımda bu kadar açıklayıcı , ücretsiz hazırlanmış network makaleleri görmedim , allah sizden , size bu gücü ilmi verenden razı olsun.

13.12.2017 Serdar KANCAN
:) Güzel teşekkür, insanı şevke getiriyordur eminim :)

09.10.2017 Fırat Boyan
Teşekkür ederim, Allah razı olsun Ömer :) Ben de bu kadar içten bir yorum daha önce görmemiştim. Faydalı oluyorsa, ne mutlu bana :)