Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category KATEGORİ: Windows Server 2016
category Fırat Boyan category 12.09.2018 category 1

Domain Default Profile (Etki Alanı Varsayılan Profili) Nedir? Nasıl Yapılandırılır?


Daha önceki makalelerimde sizlere Local User Profiles (Yerel Kullanıcı Profilleri)Roaming Profile (Gezici Profil) ve Mandatory Profile (Zorunlu Profil) konularına değinmiştim. Bu makalemde de Domain Default Profile (Etki Alanı Varsayılan Profili) konusuna değiniyor olacağım.

Bilgisayar kullanıcıları bilgisayarlarına ilk kez logon olduklarında, C:\ dizini altında bulunan Users klasöründeki Default klasörü referans alınarak, varsayılan bir profille oturum açarlar ve bundan sonra yaptıkları her işlemde kullanıcı verileri, kullanıcı profil klasörü içindeki NTUSER.DAT veri tabanı içine kaydedilir.
Buradaki amacımız, domain ortamındaki bilgisayarlara ilk kez logon olan kullanıcıların, şirketimize özel olarak hazırlanmış bir Domain Default Profile (Etki Alanı Varsayılan Profili) üzerinden logon olmalarını sağlamak.

Domain Default Profile

Active Directory Kullanıcı Hesabının Hazırlanması

1- İlk adım olarak, Active Directory üzerinde bir kullanıcı hesabının hazırlamamız gerekiyor. Bu hesap, "Default" profile ile yer değiştirecek olan profil hesabı olacak. Dolayısı ile de bu hesapla logon olarak, şirketimiz için özel olarak hazırlayacağımız bir "Default" profili, bu kullanıcı hesabı üzerinden hazırlayacağız. Ben, "DefDomain" adında bir kullanıcı hesabı oluşturdum. Siz de istediğiniz herhangi bir isimde kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz.

Domain Default Profile

2- Oluşturduğum Active Directory kullanıcı hesabı ile Windows 10 işletim sistemi yüklü ve domain'e join olmuş bir Client PC'ye logon oluyorum.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

2.1- Başarılı bir şekilde logon oldum. Görüldüğü gibi ilk giriş sonrasındaki default profile (varsayılan profil), Microsoft'un Windows için hazırlamış olduğu Domain Default Profile (Etki Alanı Varsayılan Profili)'dır.

Domain Default Profile

3- Şirketime özel profilmi yapılandırdım.
Yaptığım ayarların, kullanıcı profil klasörü içindeki NTUSER.DAT veri tabanı içine kaydedildiğini tekrar hatırlatmak istiyorum.

Domain Default Profile

4- Şirketime özel profil yapılandırma işlemlerini tamamladıktan sonra, bu profil ile işim bitiyor ve Sign out oluyourum.

Domain Default Profile

Default Profile Profil Klasörü Yapılandırması

5- (Domain) Administrator ile aynı Client PC'ye logon oluyorum.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

5.1- C:\ dizini altında bulunan Users klasörüne giriş yaparak, "Default" klasörünün adını "Default1" olarak değiştiriyorum.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

5.2- Daha sonrasında da Şirketime özel olarak profil yapılaması için kullandığım "defdomain" kullanıcı profil adını da "Default" olarak değiştiriyorum.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

Domain Default Profile

Buradaki amaç, kopyalanabilir tek profil klasörünün "Default" Profile klasörü olmasıdır.

Default Profile Profil Klasörünün NETLOGON Klasörüne Kopyalanması

6- Klasör isimlerinin değişiklik işlemlerini tamamladıktan sonra This PC > Properties (Bilgisayar Özellikleri) açıyorum.

Domain Default Profile

6.1- System penceresi sol bölümdeki Advanceed system settings bağlantısına tıklıyorum.

Domain Default Profile

6.2- System Properties penceresinde Advanced tab'ı (sekmesi) altında bulunan User Profiles bölümündeki Settings... butonuna tıklıyorum.

Domain Default Profile

6.3- Açılam User Profiles penceresinde, Profiles stored on this computer alanındaki "Default Profile" seçiyor, alt kısımdaki Copy To... butona tıklıyorum.

Domain Default Profile

6.4- Açılan Copy To pencresinde "Default Profile" profilini Server'ımdaki NETLOGON klasörüne kopyalamam gerekiyor. Bunun için de paylaşımdaki NETLOGON klasörüne network path (ağ yolu) üzerinden erişmem gerekiyor.
Bunun için; Copy profile to alanına, \\SRV001\netlogon\Default User.V6 yazıyorum.

Domain Default Profile

NOT: Default User ibaresi, varsayılan bir ibaredir ve bu şelilde yazılması gerekir. Buradaki V6 ise, Windows 10 işletim sistemi için kullanılan bir versiyon numarasıdır. Ortamınızda başka işletim sistemleri de barındırıyorsanız, versiyon numaraları şu şekilde olmalı;

Windows XP: Default User
NOT: Versiyon numarası yazılmaz.

Windows Vista: Default User.V2
Windows 7: Default User.V2
Windows 8: Default User.V2
Windows 8.1: Default User.V2
Windows 10: Default User.V6


ÖNEMLİ NOT: Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, alt kısımdaki Permitted to use bölümüdür.
Burada, profilin kime uygulanacağını belirtmezsek, asla çalışmayacaktır!

6.4.1- Permitted to use alanında Change butonuna tıklıyorum.

Domain Default Profile

6.4.2- Everyone kullanıcı grubunu seçiyorum. Amaç, Default profilin, tüm Active Directory kullanıcılarına uygulanmasıdır.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

6.5- Bu işlemi de tamamladıktan sonra sıra, OK butonuna basarak, "Default Profile" profil klasörünün NETLOGON klasörüne kopyalama işlemini gerçekleştirmek.
OK butonuna bastıktan sonra "Default Profile" profil klasörünün NETLOGON klasörüne kopyalama işleminin gerçekleştiğini görebiliyoruz.

Domain Default Profile

NOT: Logon olan kullanıcılar, NETLOGON klasörünü kontrol ettikleri için, buradaki "Default Profile" profil klasörünü baz alarak oluşturmuş olduğumuz varsayılan profil ayarları ile ilk oturmularını açmış olacaklar.

Yeni Default Profile İle Logon İşlemi

7- Tüm yeni Domain Default Profile (Etki Alanı Varsayılan Profili) yapılandırma işlemlerimiz tamamlandıktan sonra, Active Directory üzerindeki bir kullanıcı ile logon oluyorum.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

7.1- Daha önceden hiç oturum açmamış olan Ör. User20 kullanıcısı ile Client PC'ye logon olduğumda artık "Default Profile" ayarlarını Microsoft'unki değil, bizim özel olarak hazırladığımız "Default Profile" referans alındığını görüyorum.

Bundan sonra, domain'e bağlı olan tüm Client PC'lerde ilk defa logon olacak olan kullanıcılar, bu yeni "Default Profile" üzerinden oturum açma işlemlerini gerçekleştirecekler.

Domain Default Profile

8- Son belirteyim ki, hazırlamış olduğumuz, NETLOGON üzerindeki Domain Default Profile (Etki Alanı Varsayılan Profil) üzrerinde yine değişen ihtiyaçlarımıza göre profil içine girerek, bir takım ekleme ve çıkartma işlemlerini de uygulayabiliriz.

Domain Default Profile

Domain Default Profile


Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 1 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


18-09-2018


Eren Yılmaz

Makaleleriniz çok etkileyici ve çok detaylı. Teşekkürler.BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »