Yükleniyor...
jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kategori: MS SQL Server 2014

Fırat Boyan 08.09.2018 4

Çalışan bir Database (veri tabanı) Üzerinde FULL ve DIFFERENTIAL Database Backup Restore İşlemi

Bir önceki makalemde; çökmüş bir Database (veri tabanı) için Sql Server Management Studio ile Database Restore (veri tabanı yedekten dönme) konusuna değinmiştim. Bu makalemde ise, bir önceki makalemin devamı niteliğinde olan Çalışan bir veri tabanında FULL Database Backup Restore ve DIFFERENTIAL Database Backup Restore (veri tabanı yedekten dönme) işleminin nasıl yapılacağından bahsediyor olacağım.

Çalışan bir veri tabanında Database FULL Backup Restore (veri tabanı tam yedekten dönme)

Çalışan bir Database'e (veri tabanı) herhangi bir zaman diliminde, tekrar Database Backup (veri tabanı yedek alma) işlemi uyguladığınızı varsayalım.

Bu yedeği de mevcutta çalışmakta olan Ör. Database001 isimli çalışan veri tabanım üzerinde sağ tıklayıp sırası ile  Taks > Restore > Database... seçeneklerini seçerek Restore Database – Database001 penceresi açılıp, Database Restore adımlarını tekrar uyguladığımda;


SQL Database Restore

Restore of Database 'Database001' Failed hatası alıyorum.

SQL Database Restore

Bu hatanın sebebi, çalışan bir Database (veri tabanı) üzerinde Restore (yedekten dönme) işlemi yapamayacak olmamdan kaynaklanmaktadır.

ÖNEMLİ!: Çalışan bir Database üzerinde kesinlikle Database Restore işlemi gerçekleştirilemez.

Çalışan bir Database üzerinde Database Restore (yedekten dönme) işlemi gerçekleştirebilmek için;

Restore Database – Database001 penceresinde Select a page altındaki (pencere SOL bölüm) Options alanında tıklıyorum.
Bu alanda Restore options bölümünde;

Overwrite the existing Database (WITH REPLACE) seçeneğini seçip,
Recovery state: kısmında Restore WITH RECOVERY seçili olursa veri tabanına "ayağa kalk" demiş oluyoruz. Bu işlem, aldığımız veri tabanı yedeğini üzerine yazacaktır.

SQL Database Restore

Çalışan bir veri tabanında Database DIFFERENTIAL  Backup Restore (veri tabanı yedekten dönme) 

Eğer elinizde Differential Backup varsa ve daha öcesinde Full Backup aldıysanız, Full Backup üzerine Differential Backup ile yedeğini aldığınız değişen verileri Restore edebilmek için;
Overwrite the existing Database (WITH REPLACE) seçeneğini seçip,
Recovery state: kısmında ise bu sefer Restore WITH NORECOVERY seçersem veri tabanına;
 "beklemede kal, seninle daha işim var" diyerek, değişen verileri Differential Backup ile aldığım yedeği Restore edebilirim.

ÖNEMLİ!: Bunu bu şekilde UYGULAMAZSANIZ, Differential Backup ile aldığım yedeği Restore EDEMEYİZ!

SQL Database Restore

Bu makalemde Çalışan bir veri tabanında FULL Database (veri tabanı) Backup Restore ve DIFFERENTIAL Database (veri tabanı) Backup Resote (veri tabanı yedekten dönme) işlemlerinin nasıl yapılacağına değindim.

Faydalı olması dileğiyle...

Etiletler: Sql Server, Database, veri tabanı, Full ve Differential Backup alma, yedek alma, Restore etme, yedekten dönme.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Ağ Mühendisi (MCSE), Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest , Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 15 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda MİRSİS Bilgi Teknolojileri bünyesinde Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
4
YORUMLAR
Bu makaleye 4 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum Yaz:
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


Yapılan yorumlar:
02.06.2020 miraç kahraman
hocam selamun aleyküm,biraz geç oldu ama umarım cevaplarsınız,ben knight online dbsini koymaya çalıştım aynı hatayı aldım,dediklerinizi yapıyorm tekrardan aynı sorun çıkıyor,benim ne yapmam gerekli ? format ta attım ama yine durum aynı. yardımcı olursanız sevinirim

02.06.2020 Fırat Boyan
Merhaba, "knight online dbsini koymaya çalıştım" derken? yaptığın şeyi biraz daha net açıklar mısın?


10.09.2018 Enes Aslan
Emeğinize sağlık hocam.

10.09.2018 Fırat Boyan
Teşekkürler Enes :)