Yükleniyor...
jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 17.07.2018 2

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü

Bu makalemde sizlere Exchange Server 2016 Exchange Admin Center (EAC) ya da Outlook Web Access (OWA) girişlerinde Login girişlerinde yaşanabilen HTTP500 Internal Server Error Hatası ve Çözümünden bahsediyor olacağım.

Exchange Server 2016, Exchange Admin Center (EAC) ya da Outlook Web Access (OWA) yapısı IIS (Internet Information Services) üzerinde çalışan Web sayfaları oldukları için, IIS kaynaklı olarak HTTP500 Internal Server Error hatası alınabilmektedir.

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası

Çözümü ise, her zaman aynı sonucu vermese de IIS servisi Restart işlemi (yeniden başlatılması) ile çözülebiliyor.

1- Öncelikle Exchange Admin Center (EAC) üzerinden Exchange Server'ıma giriş yapıyorum.

2- Giriş yapma esnasında HTTP500 Internal Server Error hatası ile karşılaşıyorum.

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası

3- Windows PowerShell'i açıp, iisreset /Restart komutunu çalıştırıyorum.

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası

3.1- iisreset /Restart komutu başarılı bir şekilde çalıştıktan sonra IIS servisi Restart ediliyor.

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası

3.2- IIS servisi Restart edilmesi (yeniden başlatılması) işlemini, Internet Information Services (IIS) Manager üzerinden de yapılabilmektedir. Dilerseniz bu yönetemi de kullanabilirsiniz.

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası

4- IIS servisi Restart edildikten sonra Exchange Server'ıma tekrar başarılı bir şekilde giriş yapabiliyorum.

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Ağ Mühendisi (MCSE), Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest , Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 15 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda MİRSİS Bilgi Teknolojileri bünyesinde Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
2
YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum Yaz:
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


Yapılan yorumlar:
27.04.2020 Emrah Haşimoğlu
Hocam iyi günler kolay gelsin. https 500 hatası almaktayım. bu anlatılanları denedim fakat olmuyor.başka yollarda denedim fakat sonuç aynı.

28.04.2020 Fırat Boyan
Merhaba Emrah, Exchange Management Shell üzerinden sırasıyla; 1) OWA Virtual Directory Silme ve Yeniden oluşturma •Remove-OwaVirtualDirectory -Identity "ExchangeHostName\owa (Default Web site)" •New-OwaVirtualDirectory -InternalUrl “https://mail.domain.local/owa” -ExternalUrl “https://mail.domain.local/owa” ---- 2) ECP Virtual Directory Silme ve Yeniden oluşturma •Remove-EcpVirtualDirectory -Identity “ExchangeHostName\ecp (Default Web Site)” •New-EcpVirtualDirectory -InternalUrl “https://mail.domain.local/ecp” -ExternalUrl “https://mail.domain.local/ecp” ---- NOT: ExchangeHostName yazan yere, Exchange Server hostname; domain.local yazan yere ise domain name gelecek. Yaparken dikkatli ol.