İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 17.07.2018 2

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü

Bu makalemde sizlere Exchange Server 2016 Exchange Admin Center (EAC) ya da Outlook Web Access (OWA) girişlerinde Login girişlerinde yaşanabilen HTTP500 Internal Server Error hatası ve Çözümünden bahsediyor olacağım. Exchange Server 2016, Exchange Admin Center (EAC) ya da Outlook Web Access (OWA) yapısı IIS (Internet Information Services) üzerinde çalışan Web sayfaları oldukları için, IIS kaynaklı olarak HTTP500 Internal Server Error hatası alınabilmektedir.

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası

Çözümü ise, her zaman aynı sonucu vermese de IIS servisi Restart işlemi (yeniden başlatılması) ile çözülebiliyor.

1- Öncelikle Exchange Admin Center (EAC) üzerinden Exchange Server'ıma giriş yapıyorum.
2- Giriş yapma esnasında HTTP500 Internal Server Error hatası ile karşılaşıyorum.

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası

3- Windows PowerShell'i açıp, iisreset /Restart komutunu çalıştırıyorum.

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası

3.1- iisreset /restart komutunu başarılı bir şekilde çalıştıktan sonra IIS servisi Restart ediliyor.

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası

3.2- IIS servisi Restart edilmesi (yeniden başlatılması) işlemini, Internet Information Services (IIS) Manager üzerinden de yapılabilmektedir. Dilerseniz bu yönetemi de kullanabilirsiniz.

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası

4- IIS servisi Restart edildikten sonra Exchange Server'ıma tekrar başarılı bir şekilde giriş yapabiliyorum.

Exchange Server 2016 HTTP500 Internal Server Error Hatası

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


27.04.2020 Emrah Haşimoğlu
Hocam iyi günler kolay gelsin. https 500 hatası almaktayım. bu anlatılanları denedim fakat olmuyor.başka yollarda denedim fakat sonuç aynı.

28.04.2020 Fırat Boyan
Merhaba Emrah, Exchange Management Shell üzerinden sırasıyla; 1) OWA Virtual Directory Silme ve Yeniden oluşturma •Remove-OwaVirtualDirectory -Identity "ExchangeHostName\owa (Default Web site)" •New-OwaVirtualDirectory -InternalUrl “https://mail.domain.local/owa” -ExternalUrl “https://mail.domain.local/owa” ---- 2) ECP Virtual Directory Silme ve Yeniden oluşturma •Remove-EcpVirtualDirectory -Identity “ExchangeHostName\ecp (Default Web Site)” •New-EcpVirtualDirectory -InternalUrl “https://mail.domain.local/ecp” -ExternalUrl “https://mail.domain.local/ecp” ---- NOT: ExchangeHostName yazan yere, Exchange Server hostname; domain.local yazan yere ise domain name gelecek. Yaparken dikkatli ol.