Yükleniyor...
jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 23.11.2015 1

Exchange Server 2016 CAL – Client Access License Sunucu Lisansı

Bu makalemde sizlere Exchange Server 2016'da CAL – Client Access License Sunucu Lisansının nasıl yükleneceğini anlatıyor olacağım.
Exchange Server 2016'da iki sürüm bulunmaktadır. Bunlar, Standard ve Enterprise sürümleridir.

Exchange Server 2016 Standard Sürüm

En fazla 5 adet Mailbox Database desteği verir. Çok küçük ve orta ölçekli firmalar için uygundur. Ayrıca daha büyük yapıdaki yapılarda, özellikle mali bütçe avantajı sağlamak için üzerinde Mailbox Database gerektirmeyen görevlerde de kullanılabilir. Buna örnek olarak Edge Server verilebilir.

Exchange Server 2016 Enterprise Sürüm

100'e kadar Mailbox Databse desteği verir. Çok büyük ölçekli firmalar için tercih edilmelidir. Kullanıcı ve organizasyon sayısı çok olan şirketlere yöneliktir.
Bu bilgilerden yola çıkarak;
Windows Server işletim sistemi üzerinde çalışan tüm Exchange Server 2016'lar için bir adet size uygun olan sürüm için Standard CAL – Client Access License ya da Enterpise CAL – Client Access License sunucu lisanslarından biri gerekmektedir.

Ancak;

Client Access Lisense CAL sürümünün Exchange Server (Standard veya Enterprise) sürümüyle eşleşmesi gibi bir zorunluluk bulunmaMAktadır.

Lisanslama Senaryosu -1
Ortamınızdaki Exchange Server 2016 Standard ile kullanıcılarınızı tüm özelliklerden faydalandırmak istediğinizi varsayalım;

Standard CAL + Enterprise CAL alarak, Standard CAL lisansının sunduğu 5 Mailbox limiti dışında tüm özellikleri kullanabilirsiniz.

Lisanslama Senaryosu -2
Yukarıdaki senaryoya benzer şekilde; ortamınızdaki Exchange Server 2016 Enterprise için Standard CAL lisansı alarak, sadece belirli özellikleri kullanabilirsiniz.

Sürümlere göre lisanların getirdikleri

Exchange Admin Center üzerinde CAL – Client Access License Sunucu Lisansı girilmesi

Exchange Server 2016 CAL – Client Access License Sunucu Lisansı girmek için;

1- Exchange Admin Center üzerinde sağda bulunan servers tıklanır.
2- Lisanslamak istediğiniz Exchange Server seçilir.
3- Sağ tarafta bulunan Enter Product Key ya da Lisanslamak istediğiniz Exchange Server üzerindeki Icon'lardan Edit (kalem) tıklanır.

Exchange Server CAL License

4- general tab'ında satın aldığınız CAL – Client Access License Key girilir.

Exchange Server CAL License

NOT: Kullandığınız Exchange Server 2016 Standard Edition sürüm lisansını Enterprise Edition sürüm lisansı'na Upgrade etmek istereseniz, yine general tab'ında "Change product key" tıklamanız yeterli olacaktır. Ancak "Change product key", Kullandığınız Exchange Server 2016 sürmünü daha önce lisansladıysanız görünür halde olacaktır.

5- Satın aldığınız Exchange Server 2016 sürüm için CAL – Client Access License Key girdikten sonra save butonuna basılır.

Lisansınız başarılı bir şekilde yüklenip çalıştığını nasıl anlarsınız?
1. Exchange Admin Center üzerinde sağda bulunan servers tıklanır.
2. Lisansınızı hangi Exchange Server üzerinde yüklediyseniz onu seçin.
3. Exchange Management Shell'i çalıştırın ve şu komutu girin:

5.1- Öncelikle Get-ExchangeServer komutunu girerek Exchange Server'ın sürümlerini ve rollerini listelersiniz.

5.2- Get-ExchangeServer ExServer01 | Format-Table Edition,*Trial* Komutu ile lisans durumunuzu görüntüleyin

5.3- Organizasyonunuzdaki tüm Exchange Server'ların lisans durumlarını görmek için aşağıdaki komutu girin:
Get-ExchangeServer | Format-Table Name, Edition, *Trial* -Auto

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Ağ Mühendisi (MCSE), Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest , Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 15 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda MİRSİS Bilgi Teknolojileri bünyesinde Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
1
YORUMLAR
Bu makaleye 1 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum Yaz:
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


Yapılan yorumlar:
04.04.2018 Suleyman
https://ark.intel.com/tr/products/91767/Intel-Xeon-Processor-E5-2650-v4-30M-Cache-2_20-GHz bu işlemciden 2 tane olan bir sunucumuz var ve bu makinede 10 tane sql server instance kurulacak bize ne tür lisanslama gerekiyor sanallaştırma bulunmamakta. Ayrca sql serverın her bir servisine 1 adet uygulama "sa" kullanıcısı üzerinden connect oluyor ve sitelerde ayrıca sql server bağlantısı kullanıyor birden fazla bğalantı var