Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 09.06.2016 0

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Bir önceki makalemde Exchange Server 2016 Mailbox Boyutu Yapılandırma işleminin nasıl yapıldığından bahsetmiştim.

Exchange Server 2016 kurulumu bittikten sonra her kullanıcı için mailbox boyutu default olarak 2 GB olarak gelmektedir. Bu makalemde; Exchange Server 2016 üzerindeki sadece bir kullanıcı için, başka bir ifade ile, kişi bazlı mailbox boyutunun nasıl değiştirileceğinden bahsediyor olacağım.

Exchange Admin Center (EAC) ekranında recipients bölümü altında bulunan mailboxes sekmesi altındaki mailbox'lardan hangisini yapılandıracaksanız yapılandırma özelliklerine giriyorum.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

User Mailbox yapılandırma ekranında mailbox usage bölümüne tıklıyorum. Use the default quota settings from the mailbox database seçeneği ile bu mailbox üzerinde Exchange Server 2016 üzerinde default olarak gelen Mailbox boyutu değerlerinin geçerli olduğunu görüyoruz.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Customize the quota settings for this mailbox seçeneği ile bu mailbox üzerindeki mailbox boyut değerlerini yapılandırabiliriz.

Bu ekran üzerinde 3 bölüm bulunamaktadir. Bunlar ;

Issue warning at (GB): Belirtilen boyuta ulaştığında uyarı verir.
Prohibit send at (GB ): Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi yasaklar.
Prohibit send and receive at (GB): Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi ve almayı yasaklar.


Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Issue warning at (GB) bölümünü Unlimited olarak belirlemiz durumdan Exchange Server 2016 üzerindeki bu mailbox boyutu limitsiz olacaktir.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Customize the quota settings for this mailbox seçeneğini işaretliyoruz ve bu mailbox üzerindeki mailbox boyut değerlerini yapılandırıyorum.

Issue warning at (GB): 15 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında uyarı verir.
Prohibit send at (GB): 16 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi yasaklar.
Prohibit send and receive at (GB) : 17 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi ve almayı yasaklar.


Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Use the default retention settings from the mailbox database seçeneği ile Exchange Server 2016 üzerinde default olarak gelen, silinen dosyalarının korunma süresinin geçerli olduğunu görmekteyiz.

Keep deleted items for (days) : Exchange Server 2016 üzerinde default olarak gelen gün kadar silinen mailleri tutacaktır.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Customize the retention settings for this mailbox seçeneği ile Exchange Server 2016 üzerinde silinen dosyalarinin korunma süresini bu mailbox için biz belirleyebiliriz.

Customize the retention settings for this mailbox seçeneği işaretliyoruz ve
Keep deleted items for (days): 30 gün boyunca bu mailbox üzerinde silinen mailleri tutmasını sağlıyoruz.

Don’t permanently delete items until the database is backup up seçeneğini işaretlersek, Exchange Server 2016 üzerinde Database Backup (Veritabanı Yedek) alana kadar öğeleri silmemesni sağlayabiliriz.

User Malibox ekraninda gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra yapılandırmanin etkin olmasi için Save butonuna basıyorum.

User Mailbox yapılandırma ekraninda mailbox usage bölümüne tekrar geldiğimizde gerekli yapılandırmanı etkin olduğunu görüyoruz.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Faydalı olması dileğiyle...
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
Bilgi teknolojileri alanında danışmanlık hizmetleri veren bir ARGE firması olan MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.