İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 09.06.2016 2

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Bir önceki makalemde Exchange Server 2016 Mailbox Boyutu Yapılandırma işleminin nasıl yapıldığından bahsetmiştim.

Exchange Server 2016 kurulumu bittikten sonra her kullanıcı için Mailbox boyutu default olarak 2 GB olarak gelmektedir. Bu makalemde; Exchange Server 2016 üzerindeki sadece bir kullanıcı için, başka bir ifade ile, kişi bazlı Mailbox boyutunun nasıl değiştirileceğinden bahsediyor olacağım.

Exchange Admin Center (EAC) ekranında recipients bölümü altında bulunan Mailboxes sekmesi altındaki Mailbox'lardan hangisini yapılandıracaksanız yapılandırma özelliklerine giriyorum.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Customize the quota settings for this Mailbox seçeneği ile bu Mailbox üzerindeki Mailbox boyut değerlerini yapılandırabiliriz.

Bu ekran üzerinde 3 bölüm bulunamaktadir. Bunlar ;

Issue warning at (GB): Belirtilen boyuta ulaştığında uyarı verir.
Prohibit send at (GB ): Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi yasaklar.
Prohibit send and receive at (GB): Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi ve almayı yasaklar.


Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Customize the quota settings for this Mailbox seçeneğini işaretliyoruz ve bu Mailbox üzerindeki Mailbox boyut değerlerini yapılandırıyorum.

Issue warning at (GB): 15 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında uyarı verir.
Prohibit send at (GB): 16 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi yasaklar.
Prohibit send and receive at (GB) : 17 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi ve almayı yasaklar.


Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Customize the retention settings for this Mailbox seçeneği ile Exchange Server 2016 üzerinde silinen dosyalarinin korunma süresini bu Mailbox için biz belirleyebiliriz.

Customize the retention settings for this Mailbox seçeneği işaretliyoruz ve
Keep deleted items for (days): 30 gün boyunca bu Mailbox üzerinde silinen mailleri tutmasını sağlıyoruz.

Don’t permanently delete items until the database is backup up seçeneğini işaretlersek, Exchange Server 2016 üzerinde Database Backup (Veritabanı Yedek) alana kadar öğeleri silmemesni sağlayabiliriz.

User Malibox ekraninda gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra yapılandırmanin etkin olmasi için Save butonuna basıyorum.

User Mailbox yapılandırma ekraninda Mailbox usage bölümüne tekrar geldiğimizde gerekli yapılandırmanı etkin olduğunu görüyoruz.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


17.12.2020 Eyüp Çetin
Merhaba Fırat bey , Makale için teşekkürler, Sormak istediğim şey kullanıcı eklendiğinde default olarak gelen 2GB boyutunu değiştirebiliyor muyuz acaba? Örneğin kullanıcı açıldığında default olarak 10GB gelsin istiyorum. Teşekkürler

17.12.2020 Fırat Boyan
Merhaba Eyüp, kullanıcı açıldığında 10GB gelsin istiyorsan, böyle kullanıcıların için ayrı bir veri tabanı oluşturmalı, veri tabanı boyutunu da 10Gb olarak düzenlemelisin. Bu veri tabanına bağlı açacağın her kullanıcı için mailbox size, 10GB olarak açılacaktır.