İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 09.06.2016 2

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Bir önceki makalemde Exchange Server 2016 Mailbox Boyutu Yapılandırma işleminin nasıl yapıldığından bahsetmiştim.

Exchange Server 2016 kurulumu bittikten sonra her kullanıcı için Mailbox boyutu default olarak 2 GB olarak gelmektedir. Bu makalemde; Exchange Server 2016 üzerindeki sadece bir kullanıcı için, başka bir ifade ile, kişi bazlı Mailbox boyutunun nasıl değiştirileceğinden bahsediyor olacağım.

Exchange Admin Center (EAC) ekranında recipients bölümü altında bulunan Mailboxes sekmesi altındaki Mailbox'lardan hangisini yapılandıracaksanız yapılandırma özelliklerine giriyorum.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Customize the quota settings for this Mailbox seçeneği ile bu Mailbox üzerindeki Mailbox boyut değerlerini yapılandırabiliriz.

Bu ekran üzerinde 3 bölüm bulunamaktadir. Bunlar ;

Issue warning at (GB): Belirtilen boyuta ulaştığında uyarı verir.
Prohibit send at (GB ): Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi yasaklar.
Prohibit send and receive at (GB): Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi ve almayı yasaklar.


Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Customize the quota settings for this Mailbox seçeneğini işaretliyoruz ve bu Mailbox üzerindeki Mailbox boyut değerlerini yapılandırıyorum.

Issue warning at (GB): 15 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında uyarı verir.
Prohibit send at (GB): 16 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi yasaklar.
Prohibit send and receive at (GB) : 17 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi ve almayı yasaklar.


Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Customize the retention settings for this Mailbox seçeneği ile Exchange Server 2016 üzerinde silinen dosyalarinin korunma süresini bu Mailbox için biz belirleyebiliriz.

Customize the retention settings for this Mailbox seçeneği işaretliyoruz ve
Keep deleted items for (days): 30 gün boyunca bu Mailbox üzerinde silinen mailleri tutmasını sağlıyoruz.

Don’t permanently delete items until the database is backup up seçeneğini işaretlersek, Exchange Server 2016 üzerinde Database Backup (Veritabanı Yedek) alana kadar öğeleri silmemesni sağlayabiliriz.

User Malibox ekraninda gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra yapılandırmanin etkin olmasi için Save butonuna basıyorum.

User Mailbox yapılandırma ekraninda Mailbox usage bölümüne tekrar geldiğimizde gerekli yapılandırmanı etkin olduğunu görüyoruz.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


17.12.2020 Eyüp Çetin
Merhaba Fırat bey , Makale için teşekkürler, Sormak istediğim şey kullanıcı eklendiğinde default olarak gelen 2GB boyutunu değiştirebiliyor muyuz acaba? Örneğin kullanıcı açıldığında default olarak 10GB gelsin istiyorum. Teşekkürler

17.12.2020 Fırat Boyan
Merhaba Eyüp, kullanıcı açıldığında 10GB gelsin istiyorsan, böyle kullanıcıların için ayrı bir veri tabanı oluşturmalı, veri tabanı boyutunu da 10Gb olarak düzenlemelisin. Bu veri tabanına bağlı açacağın her kullanıcı için mailbox size, 10GB olarak açılacaktır.