İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 12.04.2022 0

Exchange Server 2019'da PowerShell İle DAG Yapısından Database Çıkartma

Exchange Server 2010 sürümünden beri son derece başarılı bir şekilde çalışan DAG mimarisi, kesintisiz bir e-mail sistemi deneyimi sunmaktadır. Aslında Exchange Server 2007 sürümünde temelleri atılan ancak Exchange Server 2010 sürümü ile ideal yapıya kavuşan DAG (Database Availability Group) yani aslında LOG replikasyonu sayesinde Mailbox Server'lar arasındaki eşitleme özelliği sayesinde olası bir sorunda Mailbox Server seviyesinde herhangi bir kesinti olmadan kullanıcılarımız e-mail'lerine ulaşmaya devam edebilmektedir. Bundan önceki makalemde Exchange Server 2019'da DAG Yapısına Database Ekleme konusuna değinmiştim. Bu makalemde ise Exchange Server 2019'da DAG yapısından Database çıkartma konusuna değiniyor olacağım.

1- Aşağıdaki komut yardımıyla öncelikle iligi Database'in aktif ve pasif kopya durumlarını kontrol ediyorum.

Get-MailboxDatabaseCopyStatus * | ft -AutoSize

Buna göre örneğin MBXSYSDB isimli Database'im, EXCHSRV01 Host Naname'li sunucuda aktif (Mounted); EXCHSRV02 Host Naname'li sunucuda ise pasif (Healthy) durumdadır.

Exchange Server 2019'da DAG Database çıkartma

2- DAG Yapımdan ilgili Database çıkartmak için pasif (Healthy) durumda bulunan Database'i seçiyorum. Bunun için

Remove-MailboxDatabaseCopy -Identity MBXSYSDB\EXCHSRV02

komutunu kullanmam yeterli olacaktır. Çıkan Confirm yani işlem onay isteğini Y (Yes) yazarak onaylıyorum. Onay çıktısı görmeden direkt olarak silme işlemi yapmak isterseniz, -Confirm:$False parametresini eklemeniz yeterli olacaktır.

Exchange Server 2019'da DAG Database çıkartma

3- DAG Yapımdan ilgili Database çıkartma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşti. Gerekli bir işlem olmasa da, Database'i bulunduğu dizinden silerek Disk üzerinde yer açılmasını sağlayabiliriz.

Exchange Server 2019'da DAG Database çıkartma

Exchange Server 2019'da DAG Database çıkartma

Exchange Server 2019'da DAG Database çıkartma

Exchange Server 2019'da DAG Database çıkartma

4- Tekrar Get-MailboxDatabaseCopyStatus komutuyla kontrol ettiğimde ilgili Database'in pasif (Healthy) kopyasının artık DAG içinde yer almadığını görebiliyorum.

Exchange Server 2019'da DAG Database çıkartma

5- Aktif Database kopyasının bulunduğu EXCHSRV01 Host Name'li sunucu üzerinde

Test-ReplicationHealth -Identity EXCHSRV01

komutunu çalıştırdığımda ilgili Database'in herhangi bir pasif kopyası bulunmadığı için, Test-ReplicationHealth çıktısında DatabaseRedundancy ve DatabaseAvailability için FAILED uyarıları alıyorum. Bu durumda alınan hata normaldir.

Exchange Server 2019'da DAG Database çıkartma

Exchange Server 2019'da DAG Database çıkartma

6- EXCHSRV02 Host Name'li sunucu üzerinde

Test-ReplicationHealth -Identity EXCHSRV02

komutunu çalıştırdığımda DAG yapısına dahil olmayan herhanbir aktif (Mounted) Database olmadığı için, tüm sonuçlar başarılı durumda görünmektedir.

Exchange Server 2019'da DAG Database çıkartma

Faydalı olması dileğiyle...

TAGs: Database Availability Group içinden veri tabanı çıkartma, DAG yapısından Database çıkartma, DAG'dan DB Copy çıkartma, DAG içindeki DB'yi kaldırma


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.