İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.



Fırat Boyan 23.12.2021 0

Exchange Server 2019'da PowerShell İle Database Oluşturma

Bu makalemde sizlere Exchange Server 2019'da PowerShell komutları ile User Mailbox Database (veri tabanı) oluşma işlemini anlatacağım. Bu işlemimizi, Exchange Server için özel olaral tasarlanmış Exchange Management Shell üzerinden yapacağız.

Aşağıdaki komut yardımıyla ortamımda çalışan Exchange Server'ları ve versiyon bilgilerini görüntülüyorum. Mevcut ortamımda 2 adet Exchange Server'ım var.

Get-ExchangeServer | Sort Name | Format-Table Name, Serverrole, Edition, AdminDisplayVersion

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komut yardımıyla ortamımda çalışan her iki Exchange Server'ımdaki tüm User Mailbox Database'leri (veri tabanı) listeleyecektir.

Get-MailboxDatabase -Status | Sort Name | Format-Table Name, Server, Mounted

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komutlar yardımıyla da ortamımda çalışan her iki Exchange Server'ın ayrı ayrı User Mailbox Database (veri tabanı) bilgisini çekiyorum.

Get-MailboxDatabase -Status | ? {$_.server -like "EXCHSRV01"} | Sort Name | Format-Table Name, Server, Mounted
Get-MailboxDatabase -Status | ? {$_.server -like "EXCHSRV02"} | Sort Name | Format-Table Name, Server, Mounted

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komut yardımıyla ortamımda çalışan her iki Exchange Server'ların Database ve Log dizin yolları bilgisini öğreniyorum.

Get-MailboxDatabase | fl Name, EdbFilePath, LogFolderPath

Exchane Server DB oluşturma

E:\ sürücüsü üzerinde MBXSYSDB adında bir klasör oluşturuyorum.

Exchane Server DB oluşturma
Exchane Server DB oluşturma

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komut yardımıyla Host Name'i EXCHSRV01 olan Exchange Server'ım üzerinde E:\ dizini altında MBXSYSDB adını verdiğim User Mailbox Database'imi (veri tabanı) oluşturuyorum.

New-MailboxDatabase -Server EXCHSRV01 -Name MBXSYSDB -EdbFilePath E:\MBXSYSDB\MBXSYSDB.edb -LogFolderPath E:\MBXSYSDB

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komut yardımıyla Information Store servisini Restart ediyorum.

Get-Service | Where-Object { $_.DisplayName –ilike “Information Store *” } | Restart-Service

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komut yardımıyla oluşturmuş olduğum User Mailbox Database'imi (veri tabanı) Mounted (Takılı) duruma getiriyorum.

Mount-Database -Identity "MBXSYSDB" -Confirm:$False

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komut yardımıyla ortamımda çalışan her iki Exchange Server'ımdaki tüm User Mailbox Database'leri (veri tabanı) listeliyor, yeni oluşturmuş oladuğum Database'in de listede yer aldığını görebiliyorum.

Get-MailboxDatabase -Status | Sort Name | Select Name, Status, ContentIndexState

Exchane Server DB oluşturma

Exchane Server DB oluşturma

Exchane Server DB oluşturma

Bu makale ile klasik GUI (Graphical User Interface) üzerinden gerçekleştirilen bu işlemin, Exchange Management Shell üzerinden nasıl kolayca yapılabildiğini öğrenmiş oldunuz. Size tavsiyem, özellikle Exchange Server için, işlemlerinizi için olabildiğince GUI ortamından uzak durmanızdır. Powershell'in nimetlerinden olabildiğince faydalanın :)

Faydalı olması değilyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.



Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.