İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 23.12.2021 0

Exchange Server 2019'da PowerShell İle Database Oluşturma

Bu makalemde sizlere Exchange Server 2019'da PowerShell komutları ile User Mailbox Database (veri tabanı) oluşma işlemini anlatacağım. Bu işlemimizi, Exchange Server için özel olaral tasarlanmış Exchange Management Shell üzerinden yapacağız.

Aşağıdaki komut yardımıyla ortamımda çalışan Exchange Server'ları ve versiyon bilgilerini görüntülüyorum. Mevcut ortamımda 2 adet Exchange Server'ım var.

Get-ExchangeServer | Sort Name | Format-Table Name, Serverrole, Edition, AdminDisplayVersion

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komut yardımıyla ortamımda çalışan her iki Exchange Server'ımdaki tüm User Mailbox Database'leri (veri tabanı) listeleyecektir.

Get-MailboxDatabase -Status | Sort Name | Format-Table Name, Server, Mounted

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komutlar yardımıyla da ortamımda çalışan her iki Exchange Server'ın ayrı ayrı User Mailbox Database (veri tabanı) bilgisini çekiyorum.

Get-MailboxDatabase -Status | ? {$_.server -like "EXCHSRV01"} | Sort Name | Format-Table Name, Server, Mounted
Get-MailboxDatabase -Status | ? {$_.server -like "EXCHSRV02"} | Sort Name | Format-Table Name, Server, Mounted

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komut yardımıyla ortamımda çalışan her iki Exchange Server'ların Database ve Log dizin yolları bilgisini öğreniyorum.

Get-MailboxDatabase | fl Name, EdbFilePath, LogFolderPath

Exchane Server DB oluşturma

E:\ sürücüsü üzerinde MBXSYSDB adında bir klasör oluşturuyorum.

Exchane Server DB oluşturma
Exchane Server DB oluşturma

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komut yardımıyla Host Name'i EXCHSRV01 olan Exchange Server'ım üzerinde E:\ dizini altında MBXSYSDB adını verdiğim User Mailbox Database'imi (veri tabanı) oluşturuyorum.

New-MailboxDatabase -Server EXCHSRV01 -Name MBXSYSDB -EdbFilePath E:\MBXSYSDB\MBXSYSDB.edb -LogFolderPath E:\MBXSYSDB

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komut yardımıyla Information Store servisini Restart ediyorum.

Get-Service | Where-Object { $_.DisplayName –ilike “Information Store *” } | Restart-Service

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komut yardımıyla oluşturmuş olduğum User Mailbox Database'imi (veri tabanı) Mounted (Takılı) duruma getiriyorum.

Mount-Database -Identity "MBXSYSDB" -Confirm:$False

Exchane Server DB oluşturma

Aşağıdaki komut yardımıyla ortamımda çalışan her iki Exchange Server'ımdaki tüm User Mailbox Database'leri (veri tabanı) listeliyor, yeni oluşturmuş oladuğum Database'in de listede yer aldığını görebiliyorum.

Get-MailboxDatabase -Status | Sort Name | Select Name, Status, ContentIndexState

Exchane Server DB oluşturma

Exchane Server DB oluşturma

Exchane Server DB oluşturma

Bu makale ile klasik GUI (Graphical User Interface) üzerinden gerçekleştirilen bu işlemin, Exchange Management Shell üzerinden nasıl kolayca yapılabildiğini öğrenmiş oldunuz. Size tavsiyem, özellikle Exchange Server için, işlemlerinizi için olabildiğince GUI ortamından uzak durmanızdır. Powershell'in nimetlerinden olabildiğince faydalanın :)

Faydalı olması değilyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.