İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 07.01.2023 0

Exchange Server 2019'da Items Per Page Sayı Değerini Değiştirme

Exchange Server'ın GUI (Graphical User Interface) yönetim paneli olan EAC (Exchange Admin Center) içinde, recipients altında tüm e-posta hesaplarının bulunduğu mailboxes bölümü yer almaktadır. mailboxes bölümü içinde varsayılan olarak sadece ilk 50 adet e-posta hesabı listelenmektedir. Bu varsayılan 50 değerinine ek olarak 100,200 ve 500 değerleri de yer almaktadır.

Exchange Server Items Per Page Sayı Değerini Değiştirme

Ör. Exchange organizasyonunuzda 1000 tane e-posta hesabının olduğunu varsayalım, Bu durumda tüm e-posta hesaplarını mailboxes bölümü içinde görebilmeniz için her biri en fazla 50 adet e-posta hesabı barındıran 20 tane Paging (sayfalama) oluşacaktır. Bu Paging (sayfalama) değerini varsayılan en üst değer olan 500 olarak belirlediğimiz zamaan ise her bir Paging (sayfalama) içinde 500 adet e-posta hesabı ile toplam 2 adet Paging (sayfalama) oluşacaktır.

Bu makalemde sizlere Exchange Server 2019 EAC (Exchange Admin Center) içinde, recipients altında tüm e-posta hesaplarının bulunduğu mailboxes bölümündeki Paging (sayfalama) değerlerinin nasıl değiştirebileceğinizi, dolayısı ile her bir Paging (sayfalama) için toplam kaç e-posta hesabının gösterilebileğinden bahsediyor olacağım.

1- EAC (Exchange Admin Center) altında recipients > mailboxes bölümünde en altta bulunan Paging (sayfalama) değerlerine göz attığımda, varsayılan değerler olan 50,100,200 ve 500 değerlerini görebiliyorum. Benim Exchange organizasyonum toplam 851 adet e-posta hesabı bulunuyor.

Exchange Server Items Per Page Sayı Değerini Değiştirme

2- Items per page içindeki 50 değeri seçili iken toplam 851 adet e-posta hesabı için her biri en fazla 50 adet e-posta hesabı barındıran 18 adet Paging (sayfalama) oluşuyor.

Exchange Server Items Per Page Sayı Değerini Değiştirme

3- Bu sefer de Items per page içindeki 500 değeri seçili iken toplam 851 adet e-posta hesabı için her biri en fazla 50 adet e-posta hesabı barındıran 2 adet Paging (sayfalama) oluşuyor.

Exchange Server Items Per Page Sayı Değerini Değiştirme

4- Items per page içindeki değerleri

C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\ecp\15.2.1118.7\scripts

dizin yolundaki scripts klasörü içinde yer alan list.js dosyasını dünzenleyerek değiştireceğim.

NOT: ecp klasörü altındaki 15.2.1118.7 isimli klasör, benim Exchange Server CU (Cumulative Update) versiyon numaramdır. Sizdeki farklılık gösterebilir.

Exchange Server Items Per Page Sayı Değerini Değiştirme

5- list.js dosyasını dünzenlemek için üzerinde sağ tıklayarak Edit seçeneğini seçiyorum.

Exchange Server Items Per Page Sayı Değerini Değiştirme

6- Açılan Text dosyası içinde ilgili alanı bulduktan sonra örnek teşkil etmesi açısından mevcut değerlere ek olarak 1000 değerini de ekliyor, Text dosyasını kayderek kapatıyorum.

NOT: Dilerseniz varsayılan değerler olan 50,100,200 ve 500 değerlerini silip, sadece belli bir değer de belirleyebilirsiniz. Bu örnekte ben, varsayılan değerleri silip, sadece 1000 değerini de bırakabilirdim. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış.

Exchange Server Items Per Page Sayı Değerini Değiştirme

Exchange Server Items Per Page Sayı Değerini Değiştirme

Exchange Server Items Per Page Sayı Değerini Değiştirme

7- EAC'in (Exchange Admin Center) açık olduğu Browser'ı yenileyerek recipients > mailboxes bölümünde en altta bulunan Paging (sayfalama) değerlerine tekrar göz attığımda, list.js dosyasında eklediğim 1000 değerinin yansıdığını görebiliyorum.

Exchange Server Items Per Page Sayı Değerini Değiştirme

8- Items per page içindeki 1000 değeri seçili iken toplam 851 adet e-posta hesabım olduğu için herhangi bir Paging (sayfalama) oluşmadı.

Exchange Server Items Per Page Sayı Değerini Değiştirme

Makalemi sonlandırmadan önce iki önemli konuya dikkat çekmekte fayda var.
1- Herhangi bir CU (Cumulative Update) güncellemesi yaptığınızda, bu değişiklileri tekrar yapmanız gerekecektir.
2- Yapılan du değişiklik, ortamınızdaki tüm Exchange Server'larda yapılmalıdır. Değişiklik yapılmayan bir Server üzerinden EAC'a (Exchange Admin Center) bağlandığınızda, yaptığınız değişikliklerin yansımadığını göreceksiniz.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.