jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 13.09.2019 2

Exchange Server 2019'da Management Shell Üzerinden CAL-Client Access Lisansı Girme

Daha önceki makalemde sizlere, Exchange Server 2019 Kurulum ve Yapılandma işlemlerinin nasıl yapılacağından ve en baştan sonra kadar eksiksiz bir şekilde kurulum işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceğinden bahsetmiştim. Bu makalemde de sizlere Exchange Server 2019'da Exchange Management Shell üzerinden CAL – Client Access License Sunucu Lisansının nasıl yükleneceğini anlatıyor olacağım.
Exchange Server 2019'da iki sürüm bulunmaktadır.

Bunlar; Standard ve Enterprise sürümleridir.

Exchange Server 2019 Standard Sürüm

En fazla 5 adet Mailbox Database desteği verir. Çok küçük ve orta ölçekli firmalar için uygundur. Ayrıca daha büyük yapıdaki yapılarda, özellikle mali bütçe avantajı sağlamak için üzerinde Mailbox Database gerektirmeyen görevlerde de kullanılabilir. Buna örnek olarak Edge Server verilebilir.

Exchange Server 2019 Enterprise Sürüm

100 adet Mailbox Database desteği verir. Çok büyük ölçekli firmalar için tercih edilmelidir. Kullanıcı ve organizasyon sayısı çok olan şirketlere yöneliktir.

Bu bilgilerden yola çıkarak;
Windows Server işletim sistemi üzerinde çalışan tüm Exchange Server 2019'lar için bir adet size uygun olan sürüm için Standard CAL – Client Access License ya da Enterpise CAL – Client Access License sunucu lisanslarından biri gerekmektedir.
Ancak unutulmaması gerekir ki, Client Access Lisense CAL sürümünün Exchange Server (Standard veya Enterprise) sürümüyle eşleşmesi gibi bir zorunluluk bulunmaMAktadır. Yani ürününüz, Exchange Server 2019 Standard Sürüm ise Enterpise CAL – Client Access License sunucu lisansı ya da ürününüz, Exchange Server 2019 Enterpise Sürüm ise Standart CAL – Client Access License sunucu lisansı girebilirsiniz.

Lisanslama Senaryosu -1
Ortamınızdaki Exchange Server 2019 Standard ile kullanıcılarınızı tüm özelliklerden faydalandırmak istediğinizi varsayalım;
Standard CAL + Enterprise CAL alarak, Standard CAL lisansının sunduğu 5 Mailbox limiti dışında tüm özellikleri kullanabilirsiniz.

Lisanslama Senaryosu -2
Yukarıdaki senaryoya benzer şekilde; ortamınızdaki Exchange Server 2019 Enterprise için Standard CAL lisansı alarak, sadece belirli özellikleri kullanabilirsiniz.
Ben, CAL – Client Access License sunucu lisanslama işlemimi Exchange Server 2019 Standard sürüm için yapacağım.

NOT: Exchange Server 2019'u 180 gün boyunca ve teknik özellikler açısından herhangi bir kısıtlama olmadan test edebilirsiniz.

1- Öncelikle ECP (Exchange Control Panel) üzerinde Servers bölümü, Servers sekmesi altında ilgili Exchange Server'ımı seçerek sağ alt bölümde Exchange Server sürüm bilgisini ve Trial modda olduğunu görüyorum.

ExchangeProductKey
Bunu aşağıdaki Powershell komutu ile görüntülediğimde aynı sonucu görüntülüyorum.

Get-ExchangeServer HostName | Format-List Name,Edition,*Trial*

Komut-1

NOT: HostName yazan yere, Exchange Server Hostname bilgisini yazmanız gerekmektedir.

ExchangeProductKey

2- Exchange Server 2019 Standard sürüm için CAL – Client Access License sunucu lisansımı, aşağıdaki Powershell komutu yardımıyla giriyorum.

Set-ExchangeServer ServerName -ProductKey ProductKey

Komut-2

NOT: ServerName yazan yere, Exchange Server Hostname bilgisini, ProductKey yazan yere ise ürün lisansınızı yazmanız gerekmektedir.

ExchangeProductKey

3- Komut-1'deki Powershell komutunu girdiğimde ise bu sefer Trial bilgisinin FALSE olarak geldiğini görüntülüyorum. Exchange Server 2019 Standard sürüm için CAL – Client Access License sunucu lisansımı başarılı bir şekilde girdim.

ExchangeProductKey

4- Tekrar ECP (Exchange Control Panel) üzerinde Servers bölümü, Servers sekmesi altında ilgili Exchange Server'ımı seçerek sağ alt bölümde Exchange Server sürüm bilgisinin bu sefer Licenses olarak değiştiğini görüyorum.

ExchangeProductKey
Faydalı olması dileğiyle...
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Ağ Mühendisi (MCSE), Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest , Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda MİRSİS Bilgi Teknolojileri bünyesinde Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
2
YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum Yaz:
   
  
  750 karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.Yapılan yorumlar:
18.02.2020 Abdullah Murat Doğruyol
Merhaba, Windows server 2019 lisansi edindim. Essential versiyonu. Uzak masaüstü bağlantısı sayısını arttırmak istiyorum. Bunun icin ne yapmam lazim. Cal lisansi alip suan kullanilan servera sorunsuz olarak girebilir miyim?

13.05.2020 Fırat Boyan
Merhaba, Bunun için RD Cal lisansına ihtiyacın var.