Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 13.09.2019 category 0

Exchange Server 2019'da Management Shell Üzerinden CAL-Client Access Lisansı Girme


Daha önceki makalemde sizlere, Exchange Server 2019 Kurulum ve Yapılandma işlemlerinin nasıl yapılacağından ve en baştan sonra kadar eksiksiz bir şekilde kurulum işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceğinden bahsetmiştim. Bu makalemde de sizlere Exchange Server 2019'da Exchange Management Shell üzerinden CAL – Client Access License Sunucu Lisansının nasıl yükleneceğini anlatıyor olacağım.
Exchange Server 2019'da iki sürüm bulunmaktadır.

Bunlar; Standard ve Enterprise sürümleridir.

Exchange Server 2019 Standard Sürüm

En fazla 5 adet Mailbox Database desteği verir. Çok küçük ve orta ölçekli firmalar için uygundur. Ayrıca daha büyük yapıdaki yapılarda, özellikle mali bütçe avantajı sağlamak için üzerinde Mailbox Database gerektirmeyen görevlerde de kullanılabilir. Buna örnek olarak Edge Server verilebilir.

Exchange Server 2019 Enterprise Sürüm

100 adet Mailbox Database desteği verir. Çok büyük ölçekli firmalar için tercih edilmelidir. Kullanıcı ve organizasyon sayısı çok olan şirketlere yöneliktir.

Bu bilgilerden yola çıkarak;
Windows Server işletim sistemi üzerinde çalışan tüm Exchange Server 2019'lar için bir adet size uygun olan sürüm için Standard CAL – Client Access License ya da Enterpise CAL – Client Access License sunucu lisanslarından biri gerekmektedir.

Ancak unutulmaması gerekir ki, Client Access Lisense CAL sürümünün Exchange Server (Standard veya Enterprise) sürümüyle eşleşmesi gibi bir zorunluluk bulunmaMAktadır. Yani ürününüz, Exchange Server 2019 Standard Sürüm ise Enterpise CAL – Client Access License sunucu lisansı ya da ürününüz, Exchange Server 2019 Enterpise Sürüm ise Standart CAL – Client Access License sunucu lisansı girebilirsiniz.

Lisanslama Senaryosu -1
Ortamınızdaki Exchange Server 2019 Standard ile kullanıcılarınızı tüm özelliklerden faydalandırmak istediğinizi varsayalım;
Standard CAL + Enterprise CAL alarak, Standard CAL lisansının sunduğu 5 Mailbox limiti dışında tüm özellikleri kullanabilirsiniz.

Lisanslama Senaryosu -2
Yukarıdaki senaryoya benzer şekilde; ortamınızdaki Exchange Server 2019 Enterprise için Standard CAL lisansı alarak, sadece belirli özellikleri kullanabilirsiniz.

Ben, CAL – Client Access License sunucu lisanslama işlemimi Exchange Server 2019 Standard sürüm için yapacağım.

NOT: Exchange Server 2019'u 180 gün boyunca ve teknik özellikler açısından herhangi bir kısıtlama olmadan test edebilirsiniz.

1- Öncelikle ECP (Exchange Control Panel) üzerinde Servers bölümü, Servers sekmesi altında ilgili Exchange Server'ımı seçerek sağ alt bölümde Exchange Server sürüm bilgisini ve Trial modda olduğunu görüyorum.

ExchangeProductKey

Bunu aşağıdaki Powershell komutu ile görüntülediğimde aynı sonucu görüntülüyorum.

Get-ExchangeServer HostName | Format-List Name,Edition,*Trial*

Komut-1

NOT: HostName yazan yere, Exchange Server Hostname bilgisini yazmanız gerekmektedir.

ExchangeProductKey


2- Exchange Server 2019 Standard sürüm için CAL – Client Access License sunucu lisansımı, aşağıdaki powershell komutu yardımıyla giriyorum.

Set-ExchangeServer ServerName -ProductKey ProductKey

Komut-2

NOT: ServerName yazan yere, Exchange Server Hostname bilgisini, ProductKey yazan yere ise ürün lisansınızı yazmanız gerekmektedir.

ExchangeProductKey


3- Komut-1'deki powershell komutunu girdiğimde ise bu sefer Trial bilgisinin FALSE olarak geldiğini görüntülüyorum. Exchange Server 2019 Standard sürüm için CAL – Client Access License sunucu lisansımı başarılı bir şekilde girdim.

ExchangeProductKey

4- Tekrar ECP (Exchange Control Panel) üzerinde Servers bölümü, Servers sekmesi altında ilgili Exchange Server'ımı seçerek sağ alt bölümde Exchange Server sürüm bilgisinin bu sefer Licenses olarak değiştiğini görüyorum.

ExchangeProductKey
Faydalı olması dileğiyle...
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.