Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Group Policy

category Fırat Boyan category 07.02.2016 category 1

Group Policy ile Map Drive oluşturma


Bu makalemde sizlere Group Policy üzerinden Map Drive oluşturmayı anlatıyor olacağım.

Öncelikle Group Policy üzerinden Map Drive oluşturmak istediğim OU, Active Directory Üzerindeki Istanbul OU'su olacak.
Bu OU'da yapılandırdığım tüm Group Policy ayarları, Bu OU içindeki tüm user'lara Map Drive olarak uygulanacak.

Group Policy ile Map Drive

Group Policy Management üzerinde Istanbul OU'su üzerinde sağ tıklayarak Create a GPO in this domain, and Linkt it here... seçeneğine tıklıyorum.

Group Policy ile Map Drive

Oluşturacağım Policy için kendime uygun bir isim veriyorum. Daha sonra üzerinde sağ tıklayarak edit seçeneğini seçerek İlgili Policy'nin Group Policy Management Editor penceresi açılıyor. Burada sol kısımdaki bölümde User Configuration altında sırası ile Preferences > Windows Settings klasörlerini genişlettiğimde Drive Maps bölümünü görüyorum.

Group Policy ile Map Drive

 Drive Maps üzerinde sağ tıklıyor, New > Mapped Drive seçeneğini tıklıyorum.

Group Policy ile Map Drive

Sağ bölümde Drive Maps alanında New Drive Properties penceresinden işlemlerimizi yapacağız.

Group Policy ile Map Drive

Şimdi burada yapabileceğiniz bazı ayarları inceleyelim;

**Action:
Action kısmında Create, Update, Replace ya da Delete seçeneklerinden biri seçilebilir. Burada genelde Replace ya da Update seçeneklerini seçmek daha uygundur. Eğer burada atama yapacağınız bir sürücü harfi client tarafından kullanımda ise, siz onu burada gerçekleştirdiğiniz ayarla değiştirmek istemeniz durumunda, Replace seçeneği en uygun olan seçecektir. Bu şekilde buradan seçtiğiniz sürücü harfi client tarafında sadece sizin buradan gönderdiğiniz //Server/share paylaşımı için kulanılıp, başka bir paylaşım için kullanılamayacaktır. Client, bunu başka bir paylaşım için kullanıyor olsa da, sizin buradan gösterdiğiniz paylaşıma göre ayarlanacaktır. Bende makalemde Replace kullanacağım.

Group Policy ile Map Drive

**Location:
Location kısmında paylaşımın //Server/shareName şeklinde Network üzerindeki Path'i gösterilir.

Group Policy ile Map Drive

Location altındaki Reconnect ise, Client üzerinden payşalım yapan Server üzerindeki bir paylaşım klasörüne sağ tıkladığında Map network drive... çıklar ve client buradan ilgili paylaşım klasörünü Map edebilir.

Group Policy ile Map Drive

Map ederken de Reconnect at sign-in şeklinde bir seçenek vardır ve bu varsayılan olarak seçili durumdadır. Bu özellik, user her oturum açtığında otomatik olarak paylaşımın map edilmesini sağlar.

Group Policy ile Map Drive

Tam da bu noktada da Location altındaki Reconnect bölümü, bu ihtiyacımızı karşılamak üzere biçilmiş kaftan.

Buna ek olarak Label As metin kutusuna bu paylaşımın user'ın Bu Bilgisayar (This PC) ekranında bu ağ sürücüsünün görünen adını berlirtebilirsiniz. Ben Finansal Dokumanlar olarak belirledim.

Group Policy ile Map Drive

**Drive Letter:
Drive Letter alanında paylaşıma açılacak sürücü harfi belirlenir. Özellikle belli bir sürücü harfini seçmek için Use seçeneği kullanılırken, isteğe bağlı olarak da "Use first drive available" seçilerek user bilgisayarında kullanılmayan ilk sıradaki sürücü harfinin atanması sağlanabilir ancak bir standart oluştulması adına belirli bir sürücü harfinin atanmasını sağlamak daha uygun olacaktır. Bu nedenle de Use seçeneği seçilerek, standart olarak Map edilecek Paylaşım için belirli bir harf seçebiliriz. Ben Finansal paylaşımı için F harfini seçiyorum.

Group Policy ile Map Drive

**Connect as (optional):
Eğer Network sürücüsü olarak ayarlanan klasöre bağlanmak için özel yetkili bir user account gerekiyorsa, bu durumda ilgili kullanıcıya ait User name ve password bilgilerinin de connect as alanına girilmesi gerekiyor. Belirtmek isterim ki; bu alan tamamen opsiyonel yani sizin ihtiyacınıza göre kullanabileceğiniz isteğe bağlı, kullanılması zorunlu olmayan bir alandır.

Group Policy ile Map Drive

**Hide/show this drive:
User bilgisayarına map işlemi uygulanan sücünün, Bu Bilgisayar (This PC) altında listelenmesini istemiyorsanız, yani gizlemek istiyorsanız "Hide this drive" seçeneğini seçerek gizleyebilirsiniz. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyayım ki dediğinizi duyar gibiyim :). Aslında bunu palaşımlardaki gizli paylaşımlara benzetebiliriz. Paylaşım ilgili OU'daki tüm user'lara Map edilir ancak sadece path'i bilen kişiler paylaşıma erişebilir olmasını istiyorsak bu seçeneği seçebiliriz.

**Hide/show all drives:
Buda da yukarıda bahsettiğim sistemin aynısını bu seferde tüm Map Drive'lar için uygulamış oluyoruz. Tek farkı budur.

Group Policy ile Map Drive

Buraya kadarki anlattıklarımda, Group Policy'i ayarını ilgili OU içindeki tüm user'lara uygulanacak şekilde nasıl ayarlanacağını anlattım. Ancak bazen böyle bir ayarın sadece belirli kriterleri karşılayanlara, belirli kriterlere uyan user grubuna uygulanmasını istebilirsiniz. Bunun için öncelikle aynı pencerenin (Properties penceresinde) Common sekmesine gidiyoruz. Common sekmesi içinde Options common to all items altındaki Item- level targetting seçeneğini seçiyorum. Bunu seçtikten sonra sağdaki Targetting... butonunun aktif hale geldiğini göreceksiniz. Targetting... butonuna tıklıyorum.

Group Policy ile Map Drive

Targetting... butonuna tıkladıktan sonra açılan Targetting Editor altında New Item'a tıkladığınızda Computer Name, IP Address Range, User ve Site gibi kriterlere göre filtreleme yapabileceğimiz birçok kriter seçmemize olanak tanıyan bir liste açılacak. Aslında Windows sistemlerinin yönetimi için kullanılan WMI (Windows Management Instrumentation) filtrelerinin grafiksel olarak hazır hali diyebiliriz. Bu alanda yine WMI sorugularınızı yazabileceğiniz WMI Query seçeneği de kullanımınıza sunuluyor.

Group Policy ile Map Drive

Örneğin birden fazla domain name kullandığınızı varsayalım ve sadece belli bir domain name'e göre bu map drive'ın uygulanmasını isteyebilirsiniz. Ben örneğimde Istanbul OU'sunda sadece KONTOSO domainindeki kullanıcıların Map Drive almalarını istiyorum. Bu nedenle New Item'dan Domain seçerek, iligi domain'i seçiyorum.

Group Policy ile Map Drive

Tüm ayar yapılandırmalarınızı yaptıktan sonra Apply ya da OK butonuna basıyorum.

Group Policy ile Map Drive

Görüldüğü gibi, Istanbul OU'su içinde uyguladığımız bu Drive Map Policy, yine Istanbul OU'su içindeki KONTOSO domain'ine bağlı Firat kullanıcısına başarılı bir şekilde uygulandı.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 1 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


07-02-2016


Hasan Kaba

Eline sağlık çok faydalı bir makale olmuş