Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Haber İçerikleri
Fırat Boyan 25.04.2020

Apple iPhone yongasını yeni Mac modellerinde kullanacak

Teknoloji sektörünün öncü isimlerinden biri olan Apple, bu yıl içerisinde bazı radikal adımlar atmaya hazırlanıyor. Bloomberg'ün haberine göre Cupertino merkezli şirket, 2020 iPhone modelleri için geliştirdiği A14 yonga setlerini Mac modellerinde de kullanmayı düşünüyor.

Apple, iPhone yongasını yeni Mac modellerinde kullanacak. Eğer iddialar doğruysa Apple, 2020 yılında üç farklı A14 yongası üretecek. Üç yonga da TSMC tarafından 5nm üretim süreciyle geliştirilecek. Mac modelleri için kullanılması planlanan A14 yongası, diğer iki modele kıyasla daha güçlü olacak.

apple macbook

Apple Mac modellerinde faydalanacağı yonga da 8 çekirdekli yüksek performans çekirdeği (kod adı firestorm) ve verimlilik için 4 adet düşük güç çekirdeğine (kod adı icestorm) yer verecek.

ARM tabanlı yonga setlerine sahip Mac modelleri MacOS işletim sistemiyle çalışmaya devam edecekler. Apple muhtemelen mevcut X86 uygulamalarını ARM komut sistemine taşımak için farklı yöntemler kullanacaktır. Örneğin şu anda geliştiricilerin iOS uygulamalarını MacOS’e taşımalarına imkan sağlayan Catalyst isimli bir özellik mevcut. Dolayısıyla bu özelliğin tam tersi bir şekilde çalışması da mümkün görünüyor.

Apple’ın bu planını ilk olarak MacBook modellerinde kullanması ön görülüyor. MacBook Pro ve iMac modeller ise şimdiki gibi Intel işlemciler ile gelmeye devam edecektir.


Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?


Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Kıdemli Sistem ve Network Uzmanıyım. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.