İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 25.04.2020

Apple iPhone yongasını yeni Mac modellerinde kullanacak

Teknoloji sektörünün öncü isimlerinden biri olan Apple, bu yıl içerisinde bazı radikal adımlar atmaya hazırlanıyor. Bloomberg'ün haberine göre Cupertino merkezli şirket, 2020 iPhone modelleri için geliştirdiği A14 yonga setlerini Macbook modellerinde de kullanmayı düşünüyor.

Apple, iPhone yongasını yeni Mac modellerinde kullanacak. Eğer iddialar doğruysa Apple, 2020 yılında üç farklı A14 yongası üretecek. Üç yonga da TSMC tarafından 5nm üretim süreciyle geliştirilecek. Macbook modelleri için kullanılması planlanan A14 yongası, diğer iki modele kıyasla daha güçlü olacak.

apple macbook

Apple Mac modellerinde faydalanacağı yonga da 8 çekirdekli yüksek performans çekirdeği (kod adı firestorm) ve verimlilik için 4 adet düşük güç çekirdeğine (kod adı icestorm) yer verecek.

ARM tabanlı yonga setlerine sahip Macbook modelleri MacOS işletim sistemiyle çalışmaya devam edecekler. Apple muhtemelen mevcut X86 uygulamalarını ARM komut sistemine taşımak için farklı yöntemler kullanacaktır. Örneğin şu anda geliştiricilerin iOS uygulamalarını MacOS’e taşımalarına imkan sağlayan Catalyst isimli bir özellik mevcut. Dolayısıyla bu özelliğin tam tersi bir şekilde çalışması da mümkün görünüyor.

Apple’ın bu planını ilk olarak Macbook modellerinde kullanması ön görülüyor. MacBook Pro ve iMac modeller ise şimdiki gibi Intel işlemciler ile gelmeye devam edecektir.


Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.