İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 08.11.2015 6

Windows Server 2012 R2'de Metadata Cleanup ile AD Ortamından Domain Controller Kaldırma

Active Directory Domain yapısı içinde yer alan Domain Controller makinalarından herhangi biri, herhangi bir sebeple çökebilir. Normal olarak, kendi isteğimizle Active Directory'yi Remove Roles and Features Wizard ile kaldırdığımız zaman, DC'ye ait bütün bilgiler Active Directory Database'inden silinir. Ancak herhangi bir nedenle çöken ve Restore yapılarak da geri döndürme imkanı olmayan bir DC kaydının Forest yapısından silinmesi gerekir. Bu silme işlem asla Active Directory Users and Computers üzerinden sağ tıklayıp, delete ykomutu verilerek yapılamaMAlıdır. Illegal removal'da Active Directory'den sildiğimiz Server, hem Active Directory Sites and Services'da hem de Active Directory Users and Computers'de yani Domain Controller'da kalır.

Active Directory Database'inden eski DC'ye ait olan kayıtlar silinmezse ortama aynı isimle başka bir DC kurulumu gerçekleştirilemez.

Böyle bir senaryoda da, ya ortama başka bir isimle DC kurulur ya da NTDS.DIT içerisindeki eski DC ye ait bilgiler silinir. Temizleme işleminin yapılabilmesi için Support Tools ile birlikte gelen NTDSUTIL’i kullanacağız. Ayrıca, temiz bir kaldırma için Active Directory Site and Services ve Active Directory Users and Computers üzerinden de sorunlu DC’yi sileceğiz.Bu işlemleri gerçeklestirmek için Domain Admin ile oturum açmak gerekmektedir. Senaryomuz gereği, tek bir Site altında SRV001 ve SRV003 ismine sahip olan 2 tane DC’miz var. Biz SRV003 olan DC’yi ortamdan kaldıracağız.

Active Directory Users and Computers üzerinde hostname'i SRV003 olan DC'yi ortamımızdan kaldıracağız. Tekrarlamakta fayda duyuyorum; gerekli ön işlemler yapılmadan önce, DC üzerinde sağ tıklayarak Delete yapılmaMAlıdır. 

metadata cleanup

DNS Manager üzerinde de SRV003 DC kayıtlarını da görebiliyoruz. SRV003 DC'yi ortamımızdan kaldırdıktan sonra bu DNS kayıtlarını da sileceğiz.

metadata cleanup

Metadate Cleanup ile sorunlu DC'yi kaldırma işlemine başlayabiliriz. Command Promt'u açarak ntdsutil komutunu çalıştırıyoruz.

metadata cleanup

Ntdsutil içerisinde parametre olarak Metadata Cleanup yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

metadata cleanup

Metadata Cleanup altında sileceğimiz DC makinasına bağlanabilmek için Connections komutunu çalıştırıyoruz.

metadata cleanup

Burada Sorunlu olan DC'yi kaldıracağız ve sorunlu olan DC ise SRV001 DC üzerindeki sistemlerde (Active Directory, DNS ve Active Directory Sites and Services) kayıtlı olan bir DC. Bu nedenle SRV003'e bağlanabilme şansımız olmadığı için (herhangi bir nedenle erişimimiz olmadığı için), SRV001'e bağlantı kurmamız gerekmektedir. Bağlantı kurarken, connect to server komutunu çalıştırıyoruz.

UYARI: Ufak bir yazım hatası geri dönüşü olmayan durumlarla bizi karşılaştırabilir.

metadata cleanup

Bağlandıktan sonra, Quit(q) yazıp, metada cleanup adımına geri dönüyoruz. 

metadata cleanup

Metadata Cleanup komut satırında Select Operation Target komutu çalıştırılır.

metadata cleanup

list Sites komutunu yazarak ortamdaki bütün Site'ları listeliyoruz.

metadata cleanup

Silenecek DC hangi Site içinde ise, o Site seçilir. Eğer birden fazla Site varsa, sol taraftaki numaralar kullanılarak seçilebilir.
Bizim ortamımızda bir tane Site olduğu için, Select Sites komutunu çalıştırarak onu seçiyoruz.

metadata cleanup

Şimdiki adımda ise Select Sites komutu ile Site seçildikten sonra, Site içindeki Domain(ler) seçilecek.
List Domain in Site komutu ile Site içindeki Domain(ler)i listeliyoruz.

metadata cleanup

Silinecek DC hangi Domain'de ise o Domain'nin numarasını select Domain komutu ile seçiyoruz.

metadata cleanup

Ortamdaki DC’lerin hangi Site içinde olduklarını listeleyip, list server in Site komutu ile yanlış bir Site’a bağlanmayı engelliyoruz.

metadata cleanup

Silinecek DC'nin numarasını Select Server komutu ile seçiyoruz. Burada, silinecek DC'nin Site'ını seçerken, DC'nin silme işlemi hangi makina üzerinde yapılacaksa o seçiliyor. Burada, sileceğiniz DC'yi değil, silme işlemini yapacağınız DC'yi seçtiğinize emin olun!

metadata cleanup

Silinecek DC ile ilgil tüm işlemlerimizi tamamladığımıza göre artık sorunlu DC'yi uçurma işlemine geçebiliriz. Quit(q) yazarak bir üst menüye geri dönüyoruz.


metadata cleanup

Sorunlu olan Domain Controller'ı ortamdan kaldırma

Sorunlu DC’yi uçurma vakti geldi... Remove Selected Server komutunu yazdığımızda, sorunlu DC'yi ortamdan kaldırma işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.

metadata cleanup

Remove Selected Server komutunu yazdığımız zaman bir onay penceresi karşımıza gelmektedir. Bu onay penceresine Yes butonuna basarak silme işlemini onaylıyoruz.

metadata cleanup

Silme işlemi başarılı. Sorunlu olan SRV003 DC başarılı bir şekilde silindi.

metadata cleanupSilme işlemini gerçekleştirdiğimiz DC'yi restart edebiliriz.

Sorunlu olan DC'yi Active Directory Users and Computers, Active Directory Sites and Services ve DNS Kayıtlarını Silme

Metadata Cleanup komut seti ile sorunlu DC ortamdan kaldırıldı ancak komut seti uygulandıktan sonra Active Directory Users and Computers, Active Directory Sites and Services ve DNS üzerinden de Delete seçeneği ile silmemiz gerekmektedir. Sorunlu DC’nin Active Directory Users and Computers’dan silinmesi:

Sorunlu DC’nin Active Directory Users and Computers’dan silinmesi işlemi, Metadata Cleanup komut seti uygulandıktan sonra otomatik olarak gerçekleşmektedir.

metadata cleanup

NOT: Sorunlu DC'nin silme işlemi ilk önce Active Directory Users and Computers’dan yapılmalıdır. Aksi halde silme yapılmayacak, hata verecektir.

Sorunlu DC’nin Active Directory Sites and Services’den Silinmesi

Ntdsutil ile yapmış olduğumuz silme işleminden sonra, yapılması gereken bir diğer işlem de sorunlu çalışan DC'nin AD Site and Services'dan silinmesidir.

metadata cleanup

metadata cleanup

metadata cleanup

Sorunlu DC'nin Host kaydının DNS'den Silinmesi

Silinen Sorunlu DC'nin DNS üzerinden de Host kaydının silinmesi gerekmektedir.

metadata cleanup

metadata cleanup

metadata cleanup

Sorunlu olan SRV003 isimli DC'mizi başarlı bir şekilde silerek, ortamdan kaldırma işlemi gerçekleştirdik.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye 6 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


05.11.2021 Mücahit
Merhaba, ne zaman dc silecek olsam gelir ilk bu sayfadan bakarak yaparım , mesut isimli kişinin yazdığı ne alaka anlam veremedim.Tüm yazılar ve resimler birbiriyle uyumlu . Bu konuda tecrubeliyim fakat yanlış olmaması adına hep kaynaklardan bakarak yapıyorum , sanırım kendisi hiç yapmamış olsa gerek anlamamış olayı henüz.

05.11.2021 Fırat Boyan
Ben de anlam veremedim. Yazdıklarına açıklama bekledim ama yazmadı :) Yorumun için teşekkür ederim.


13.09.2021 Mustafa Canpolat
Üstad ara ara sitene girip faydalı bilgiler ediniyordum ama şu dc silme konusunda en açıklayıcı bilgiye bu sayfa da eriştim ve birebir aynı işlemleri uyguladım.Eline emeğine sağlık, teşekkürü borç bilmeyen bazı gereksizlerin yerine de teşekkürlerimi sunuyorum.

13.09.2021 Fırat Boyan
Merhaba Mustafa, Yorumun için çok teşekkür ederim. :)


10.08.2021 Mesut
siliniecek server ile yazdıkların ile resimde yaptığın bir birini tutumuyor yazım hatası olmuş yada anlatım bozukluğu dikka etmeyen sorun yaşayabilir.

10.08.2021 Fırat Boyan
Şu yorumu sırf merak ettiğim için bilerek onayladım. Mesut kardeşim, söyler misini acaba yazdıklarımla ekran görüntülerinde birbirini tutmayan ne var? Açık açık yazabilir misin?