Yükleniyor...
jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 08.11.2015 0

Windows Server 2012 R2'de Bir Domain Controller'ın Metadata Cleanup Komutu ile Active Directory Ortamından Silinmesi

Active Directory Domain yapısı içinde yer alan Domain Controller makinalarından herhangi biri, herhangi bir sebeple çökebilir. Normal olarak, kendi isteğimizle Active Directory'yi Remove Roles and Features Wizard ile kaldırdığımız zaman, DC'ye ait bütün bilgiler Active Directory Database'inden silinir. Ancak herhangi bir nedenle çöken ve Restore yapılarak da geri döndürme imkanı olmayan bir DC kaydının Forest yapısından silinmesi gerekir. Bu silme işlem asla Active Directory Users and Computers üzerinden sağ tıklayıp, delete ykomutu verilerek yapılamaMAlıdır. Illegal removal'da Active Directory'den sildiğimiz Server, hem Active Directory Sites and Services'da hem de Active Directory Users and Computers'de yani Domain Controller'da kalır.

Active Directory Database'inden eski DC'ye ait olan kayıtlar silinmezse ortama aynı isimle başka bir DC kurulumu gerçekleştirilemez.

Böyle bir senaryoda da, ya ortama başka bir isimle DC kurulur ya da NTDS.DIT içerisindeki eski DC ye ait bilgiler silinir. Temizleme işleminin yapılabilmesi için Support Tools ile birlikte gelen NTDSUTIL’i kullanacağız. Ayrıca, temiz bir kaldırma için Active Directory Site and Services ve Active Directory Users and Computers üzerinden de sorunlu DC’yi sileceğiz.Bu işlemleri gerçeklestirmek için Domain Admin ile oturum açmak gerekmektedir. Senaryomuz gereği, tek bir Site altında SRV001 ve SRV003 ismine sahip olan 2 tane DC’miz var. Biz SRV003 olan DC’yi ortamdan kaldıracağız.

Active Directory Users and Computers üzerinde hostname'i SRV003 olan DC'yi ortamımızdan kaldıracağız. Tekrarlamakta fayda duyuyorum; gerekli ön işlemler yapılmadan önce, DC üzerinde sağ tıklayarak Delete yapılmaMAlıdır. 

metadata cleanup

DNS Manager üzerinde de SRV003 DC kayıtlarını da görebiliyoruz. SRV003 DC'yi ortamımızdan kaldırdıktan sonra bu DNS kayıtlarını da sileceğiz.

metadata cleanup

Metadate Cleanup ile sorunlu DC'yi kaldırma işlemine başlayabiliriz.

Command Promt'u açarak ntdsutil komutunu çalıştırıyoruz.

metadata cleanup

Ntdsutil içerisinde parametre olarak Metadata Cleanup yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

metadata cleanup

Metadata Cleanup altında sileceğimiz DC makinasına bağlanabilmek için Connections komutunu çalıştırıyoruz.

metadata cleanup

Burada Sorunlu olan DC'yi kaldıracağız ve sorunlu olan DC ise SRV001 DC üzerindeki sistemlerde (Active Directory, DNS ve Active Directory Sites and Services) kayıtlı olan bir DC. Bu nedenle SRV003'e bağlanabilme şansımız olmadığı için (herhangi bir nedenle çöktüğü için), SRV001'e bağlantı kurmamız gerekmektedir.

Bağlantı kurarken, connect to server komutunu çalıştırıyoruz.

UYARI: Ufak bir yazım hatası geri dönüşü olmayan durumlarla bizi karşılaştırabilir.

metadata cleanup

Bağlandıktan sonra, Quit(q) yazıp, metada cleanup adımına geri dönüyoruz. 

metadata cleanup

Metadata Cleanup komut satırında Select Operation Target komutu çalıştırılır.

metadata cleanup


list Sites komutunu yazarak ortamdaki bütün Site'ları listeliyoruz.

metadata cleanup

Silenecek DC hangi Site içinde ise, o Site seçilir. Eğer birden fazla Site varsa, sol taraftaki numaralar kullanılarak seçilebilir.
Bizim ortamımızda bir tane Site olduğu için, Select Sites komutunu çalıştırarak onu seçiyoruz.

metadata cleanup

Şimdiki adımda ise Select Sites komutu ile Site seçildikten sonra, Site içindeki Domain(ler) seçilecek.
List Domain in Site komutu ile Site içindeki Domain(ler)i listeliyoruz.

metadata cleanup

Silinecek DC hangi Domain'de ise o Domain'nin numarasını select Domain komutu ile seçiyoruz.

metadata cleanup

Ortamdaki DC’lerin hangi Site içinde olduklarını listeleyip, list server in Site komutu ile yanlış bir Site’a bağlanmayı engelliyoruz.

metadata cleanup

Silinecek DC'nin numarasını Select Server komutu ile seçiyoruz. Burada, silinecek DC'nin Site'ını seçerken, DC'nin silme işlemi hangi makina üzerinde yapılacaksa o seçiliyor. Burada, sileceğiniz DC'yi değil, silme işlemini yapacağınız DC'yi seçtiğinize emin olun!

metadata cleanup

Silinecek DC ile ilgil tüm işlemlerimizi tamamladığımıza göre artık sorunlu DC'yi uçurma işlemine geçebiliriz. Quit(q) yazarak bir üst menüye geri dönüyoruz.


metadata cleanup

Sorunlu olan Domain Controller'ı ortamdan kaldırma

Sorunlu DC’yi uçurma vakti geldi... Remove Selected Server komutunu yazdığımızda, sorunlu DC'yi ortamdan kaldırma işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.

metadata cleanup

Remove Selected Server komutunu yazdığımız zaman bir onay penceresi karşımıza gelmektedir. Bu onay penceresine Yes butonuna basarak silme işlemini onaylıyoruz.

metadata cleanup

Silme işlemi başarılı. Sorunlu olan SRV003 DC başarılı bir şekilde silindi.

metadata cleanupSilme işlemini gerçekleştirdiğimiz DC'yi restart edebiliriz.

Sorunlu olan DC'yi Active Directory Users and Computers, Active Directory Sites and Services ve DNS Kayıtlarını Silme

Metadata Cleanup komut seti ile sorunlu DC ortamdan kaldırıldı ancak komut seti uygulandıktan sonra Active Directory Users and Computers, Active Directory Sites and Services ve DNS üzerinden de Delete seçeneği ile silmemiz gerekmektedir. Sorunlu DC’nin Active Directory Users and Computers’dan silinmesi:

Sorunlu DC’nin Active Directory Users and Computers’dan silinmesi işlemi, Metadata Cleanup komut seti uygulandıktan sonra otomatik olarak gerçekleşmektedir.

metadata cleanup

NOT: Sorunlu DC'nin silme işlemi ilk önce Active Directory Users and Computers’dan yapılmalıdır. Aksi halde silme yapılmayacak, hata verecektir.

Sorunlu DC’nin Active Directory Sites and Services’den silinmesi

Ntdsutil ile yapmış olduğumuz silme işleminden sonra, yapılması gereken bir diğer işlem de sorunlu çalışan DC'nin AD Site and Services'dan silinmesidir.

metadata cleanup

metadata cleanup

metadata cleanup

Sorunlu DC'nin Host kaydının DNS'den silinmesi:

Silinen Sorunlu DC'nin DNS üzerinden de Host kaydının silinmesi gerekmektedir.

metadata cleanup

metadata cleanup

metadata cleanup

Sorunlu olan SRV003 isimli DC'mizi başarlı bir şekilde silerek, ortamdan kaldırma işlemi gerçekleştirdik.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Ağ Mühendisi (MCSE), Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest , Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 15 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda MİRSİS Bilgi Teknolojileri bünyesinde Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum Yaz:
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.