İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 08.11.2015 6

Windows Server 2012 R2'de Metadata Cleanup ile AD Ortamından Domain Controller Kaldırma

Active Directory Domain yapısı içinde yer alan herhangi bir Domain Controller, herhangi bir sebeple erişilemez duruma gelebilir. Bir Domain Controller'ı normal yollarla Remove Roles and Features Wizard ile kaldırdığımız zaman, Domain Controller'a ait bütün bilgiler Active Directory ortamından silinir. Ancak herhangi bir nedenle erişilemez duruma gelen veya Restore yaparak geri döndürme imkanı da olmayan bir Domain Controller'ın Active Directory ortamından kaldırılması gerekir. Sorun yaşanan Domain Controller'a ait olan bilgiler, Active Directory ortamından silinmezse, Domain Controller'lar arası replikasyon sorunları başta olmak üzere bir çok sorunu da beraberinde getirecektir. Ek olarak, Active Directory ortamında aynı isimle başka bir Domain Controller kurmak istediğimiz zaman mevcut bilgiler, Active Directory ortamında bulunmaya devam edeceği için, DC Promote etmeye çalıştığımızda da hata verecektir.

Bu ortamdan kaldırma işlemi, asla Active Directory Users and Computers üzerinden Delete seçeneği ile yapılmamalıdır. Temizleme işleminin yapılabilmesi için Support Tools ile birlikte gelen NTDSUTIL komutunu kullanacağız. Ayrıca, temiz bir kaldırma için Active Directory Site and Services ve Active Directory Users and Computers üzerinden de sorunlu Domain Controller’ı sileceğiz.Bu işlemleri gerçeklestirmek için Domain Admin ile oturum açmak gerekmektedir. Senaryomuz gereği, tek bir Site altında SRV001 ve SRV003 ismine sahip olan 2 tane Domain Controller’ımız var. Biz SRV003 olan Domain Controller’ı ortamdan kaldıracağız.

Active Directory Users and Computers üzerinde Host Name'i SRV003 olan Domain Controller'ı ortamımızdan kaldıracağız. Tekrarlamakta fayda duyuyorum; gerekli ön işlemler yapılmadan önce, Domain Controller üzerinde sağ tıklayarak Delete yapılmamalıdır. 

metadata cleanup

DNS Manager üzerinde de SRV003 Domain Controller kayıtlarını da görebiliyoruz. SRV003 Domain Controller'ı ortamımızdan kaldırdıktan sonra bu DNS kayıtlarını da sileceğiz.

metadata cleanup

Metadate Cleanup ile sorunlu Domain Controller'ı kaldırma işlemine başlayabiliriz. CMD'yi açarak ntdsutil komutunu çalıştırıyoruz.

metadata cleanup

Ntdsutil içerisinde parametre olarak Metadata Cleanup yazıp Enter'a basıyoruz.

metadata cleanup

Metadata Cleanup altında sileceğimiz Domain Controller'a bağlanabilmek için Connections komutunu çalıştırıyoruz.

metadata cleanup

Burada Sorunlu olan Domain Controller'ı kaldıracağız ve sorunlu olan Domain Controller ise SRV001 Domain Controller üzerindeki sistemlerde (Active Directory, DNS ve Active Directory Sites and Services) kayıtlı olan bir Domain Controller. Bu nedenle SRV003'e bağlanabilme şansımız olmadığı için (herhangi bir nedenle erişimimiz olmadığı için), SRV001'e bağlantı kurmamız gerekmektedir. Bağlantı kurarken connect to server komutunu çalıştırıyoruz.

Uyarı!: Buraya kadarki adımlarda doğru Domain Controller'ı seçtiğinizden emin olmak için tekrar dikkatlice kontrol etmenizi tavsiye ederim. Yapılabilecek yanlış bir seçimde geri dönüş imkanınız olmayacaktır.

metadata cleanup

Bağlandıktan sonra, Quit(q) yazıp, metada cleanup adımına geri dönüyoruz. 

metadata cleanup

Metadata Cleanup komut satırında Select Operation Target komutu çalıştırılır.

metadata cleanup

list Sites komutunu yazarak ortamdaki bütün Site'ları listeliyoruz.

metadata cleanup

Silenecek Domain Controller hangi Site içinde ise, o Site seçilir. Eğer birden fazla Site varsa, sol taraftaki numaralar kullanılarak seçilebilir. Bizim ortamımızda bir tane Site olduğu için Select Sites komutunu çalıştırarak onu seçiyoruz.

metadata cleanup

Şimdiki adımda ise Select Sites komutu ile Site seçildikten sonra, Site içindeki Domain(ler) seçilecek. List Domain in site komutu ile Site içindeki Domain(ler)i listeliyoruz.

metadata cleanup

Silinecek Domain Controller hangi Domain'de ise o Domain'nin numarasını select domain komutu ile seçiyoruz.

metadata cleanup

Ortamdaki Domain Controller’ların hangi Site içinde olduklarını listeleyip, list server in site komutu ile yanlış bir Site’a bağlanmayı engelliyoruz.

metadata cleanup

Silinecek Domain Controller'ın numarasını select server komutu ile seçiyoruz. Burada, silinecek Domain Controller'ın Site'ını seçerken, Domain Controller'ı silme işlemi hangi makina üzerinde yapılacaksa o seçiliyor. Burada, sileceğiniz Domain Controller'ı değil, silme işlemini yapacağınız Domain Controller'ı seçtiğinize emin olun!

metadata cleanup

Silinecek Domain Controller ile ilgil tüm işlemlerimizi tamamladığımıza göre artık sorunlu Domain Controller'ı Active Directory ortamından kaldırma işlemine geçebiliriz. Quit ya da q yazarak bir üst menüye geri dönüyoruz.


metadata cleanup

Sorunlu Domain Controller’ı Active Directory ortamından kaldırma vakti geldi. Remove selected server komutunu yazdığımızda, sorunlu Domain Controller'ı ortamdan kaldırma işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.

metadata cleanup

Remove selected server komutunu yazdığımız zaman bir onay penceresi karşımıza gelmektedir. Bu onay penceresine Yes butonuna basarak silme işlemini onaylıyoruz.

metadata cleanup

Sorunlu olan Domain Controller'ın Active Directory ortamından kaldırılma işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı.

metadata cleanupMetadata Cleanup komut seti ile sorunlu Domain Controller, Active Directory ortamdan kaldırıldı ancak komut seti uygulandıktan sonra Active Directory Users and Computers, Active Directory Sites and Services ve DNS Manager üzerinden de Delete seçeneği ile silmemiz gerekmektedir. Sorunlu Domain Controller’ın Active Directory Users and Computers’dan silinmesi işlemi, Metadata Cleanup komut seti uygulandıktan sonra otomatik olarak gerçekleşmektedir.

metadata cleanup

Ntdsutil ile yapmış olduğumuz silme işleminden sonra, yapılması gereken bir diğer işlem, ortamdan kaldırılan Domain Controller'ın Active Directory Sites and Services'dan silinmesidir.

metadata cleanup

metadata cleanup

metadata cleanup

Active Directory ortamından kaldırılan Domain Controller'ın DNS Manager üzerinden de DNS kayıtlarının silinmesi gerekmektedir.

metadata cleanup

metadata cleanup

metadata cleanup

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye 6 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


05.11.2021 Mücahit
Merhaba, ne zaman dc silecek olsam gelir ilk bu sayfadan bakarak yaparım , mesut isimli kişinin yazdığı ne alaka anlam veremedim.Tüm yazılar ve resimler birbiriyle uyumlu . Bu konuda tecrubeliyim fakat yanlış olmaması adına hep kaynaklardan bakarak yapıyorum , sanırım kendisi hiç yapmamış olsa gerek anlamamış olayı henüz.

05.11.2021 Fırat Boyan
Ben de anlam veremedim. Yazdıklarına açıklama bekledim ama yazmadı :) Yorumun için teşekkür ederim.


13.09.2021 Mustafa Canpolat
Üstad ara ara sitene girip faydalı bilgiler ediniyordum ama şu dc silme konusunda en açıklayıcı bilgiye bu sayfa da eriştim ve birebir aynı işlemleri uyguladım.Eline emeğine sağlık, teşekkürü borç bilmeyen bazı gereksizlerin yerine de teşekkürlerimi sunuyorum.

13.09.2021 Fırat Boyan
Merhaba Mustafa, Yorumun için çok teşekkür ederim. :)


10.08.2021 Mesut
siliniecek server ile yazdıkların ile resimde yaptığın bir birini tutumuyor yazım hatası olmuş yada anlatım bozukluğu dikka etmeyen sorun yaşayabilir.

10.08.2021 Fırat Boyan
Şu yorumu sırf merak ettiğim için bilerek onayladım. Mesut kardeşim, söyler misini acaba yazdıklarımla ekran görüntülerinde birbirini tutmayan ne var? Açık açık yazabilir misin?