İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 13.04.2020 3

ms-DS-MachineAccountQuota İle Domain Join Limiti Değiştirme

Standart bir Active Directory kullanıcı hesabına sahip bir kullanıcı, varsayılan olarak 10 tane bilgisayarı Domain ortamına Join etme hakkına sahiptir. Bu durum, bazı organizasyonlar için güvenlik riski teşkil edebilmektedir. Bu makalemde sizlere Windows Server 2019'da standart bir Active Directory kullanıcısının varsayılan olarak 10 tane bilgisayarı Domain'e Join edebilme hakkını kısıtlamak ya da artırmak için ms-DS-MachineAccountQuota Attribute değerini nasıl değiştirebileğinize değiniyor olacağım. ms-DS-MachineAccountQuota Attribute değerine, ADSI Edit ve PowerShell olmak üzere iki noktadan müdahale edebiliyoruz.

1- ADSI Edit ile ms-DS-MachineAccountQuota Attribute Değişirme

1.1- ms-DS-MachineAccountQuota Attribute'un ADSI Edit üzerinden değiştirebilmek için ADSI Edit üzerinde sağ tıklıyor, Connect to... seçeneğine tıklıyorum.

ms-DS-MachineAccountQuota

1.2- Connection Settings penceresinde Default naming context seçeneğini seçip, OK butonuna basıyorum.

ms-DS-MachineAccountQuota

1.3- firatboyan.com Distinguished Name'i üzerinde sağ tıklayarak Properties seçeneğini seneçiyorum.

ms-DS-MachineAccountQuota

1.4- Açılan pencerede Attribute Editor altındaki ms-DS-MachineAccountQuota Attribute'una ulaşıp, üzerinde çift tıklıyorum.

ms-DS-MachineAccountQuota

1.5- MachineAccountQuota Attribute'u üzerinde çift tıkladığımızda, Value değerini değiştirebilir duruma geliyoruz. Buradaki 10 rakamı, standart bir Active Directory kullanıcı hesabına sahip bir kullanıcının varsayılan olarak 10 tane bilgisayarı Domain'e Join etme hakkının tutulduğu değer bilgisidir. Bu değer bilgisi; bu alandan artırılıp, azaltılabilir.

ms-DS-MachineAccountQuota

2- PowerShell ile ms-DS-MachineAccountQuota Attribute Değişirme

1- ms-DS-MachineAccountQuota Attribute'unu PowerShell üzerinden değiştirebilmek için aşağıdaki komutu yazıyorum.

Get-ADObject -Identity ((Get-ADDomain).distinguishedname) -Properties ms-DS-MachineAccountQuota

ms-DS-MachineAccountQuota

1.1- Çıkan sonuçta; ms-DS-MachineAccountQuota bilgisinde standart bir Active Directory kullanıcı hesabına sahip bir kullanıcının varsayılan olarak 10 tane bilgisayarı Domain'e Join edebilme hakkının tutulduğu değer bilgisidir.

1.2- Varsayılan değer olan 10 sayısını değiştirmek için Set-ADDomain PowerShell komutunu aşağıdaki gibi PowerShell konsoluna yazıyorum. Ben, örneğimde 10 değerini 0 (sıfır) olarak değiştiriyorum.

Set-ADDomain -Identity -Replace @{"ms-DS-MachineAccountQuota"="0"}

ms-DS-MachineAccountQuota

3- PowerShell konsolundan ms-DS-MachineAccountQuota Attribute'unu değişirtirdikten sonra ADSI Edit üzerinde ms-DS-MachineAccountQuota Attribute'una ulaştığımda, PowerShell üzerinden değiştirdiğim değerin bu alanda da değiştiğini görebiliyoruz.

ms-DS-MachineAccountQuota

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye 3 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


16.08.2023 Ceyhun Özkan
Güzel makale, Elinize sağlık.
11.06.2020 Ys
Kullanıcı bazlı nasıl yapabiliriz ? Mesela user1 kullanıcısına tek sınırsız yetki vermek istiyorum.

12.06.2020 Fırat Boyan
Şahsen denemedim ancak GPO üzerinde User Rights Assignment Add workstations to Domain üzerinden ilgili kullanıcı eklenerek yapılabilir diye düşünüyorum. Ben de müsait bir zaman deneyeceğim.