Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category Kategori: Microsoft Outlook

Fırat Boyan 12.01.2018 0

Microsoft OWA-Outlook Web Access Üzerinden Parola Değiştirme

Bu makalemde sizlere Microsoft OWA-Outlook Web Access üzerinden parola (şifre) değiştirme işlemini anlatacağım. Outlook e-mail hesapları kurumsal firmalarda Exchange Server yapısı üzerinde çalışmaktadır. Exchange Server, bilmeyenler için küçük bir tanım niteliğinde yazıyorum ki zaten aslında tek cümlede ifade edilemeyecek kadar geniş bir konudur, bir e-posta sunucu hizmetidir. Bir çok büyük ve küçük ölçekli şirket yapısında bulunur ve temelde görevi, şirket içindeki e-posta trafiğini sağlamaktır.

Outlook da bu sunucu yapısının, kullanıcıya bakan aracı programı olduğu için kullanıcılar, zaman zaman parola (şifre) değiştirme gibi işlemler yapmak isteyebilirler. Bunun için en pratik çözüm, OWA-Outlook Web Access üzerinden parola (şifre) değiştirme işlemi olacaktır. Bu parola değişikliği aslında, Active Directory Domain ortamındaki Kullanıcı hesabınıza ait parolanın da değişeceği anlamına geliyor.

Şimdi OWA-Outlook Web Access üzerinden parola (şifre) değiştirme işleminin nasıl yapılacağına bir göz atalım;

1- OWA-Outlook Web Access erişimi, WEB Browser üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir Web Browser açarak örneğin, https://owa.domain.com/owa yazarak, OWA'ya erişim sağlıyorum.

OWA-Outlook Web Access Üzerinden Parola Değiştirme

2- Sol üst köşedeki Dişli simgesine tıklıyor, Options seçeneğini seçiyorum.

OWA-Outlook Web Access Üzerinden Parola Değiştirme

3- Sırasıyla General > My Account adımlarını takip ederek, Change your password bağlantısına tıklıyorum.

OWA-Outlook Web Access Üzerinden Parola Değiştirme

4- Karşıma gelen Change Password penceresindeki ilk alanda(Current Password), mevcut parolamı yazıyorum. Diğer iki alanda da (New password & Confirm new Password) yeni parolamı yazıp, onayladıktan sonra, yukarıdaki Save botununa tıklayıp, parola değiştirme işlemini tamamlıyorum.

OWA-Outlook Web Access Üzerinden Parola Değiştirme

5- Parola değiştirme işlemi tamamlandıktan sonra, yeni parolanız ile tekrar giriş yapabilirsiniz.

OWA-Outlook Web Access Üzerinden Parola Değiştirme

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.