Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 10.11.2015 category 2

RDP 3389 Portunu Değiştirme


Bu makalemde Uzak Masüstü Protokolü (RDP-Remote Desktop Protocol) için kullanılan Remote Desktop Service, diğer bir adıyla Termial Service'in varsayılan portu olan 3389 portunun nasıl değiştirildiğinden bahsediyor olacağım.

Konumuz RDP'yi detaylı incelemek olmadığı için sadece RDP hakkında ufak bir bilgi vererek asıl makale konumuz olan RDP varsayılan portu 3389'un değiştirilmesine değineceğim.

Uzak Masüstü Protokolü (RDP-Remote Desktop Protocol) ile Windows ortamında çalışan bir bilgisayara, Uzak Masaüstü Bağlantısı (RDC-Remote Desktop Connection) kullanarak, aynı ağa veya İnternet'e bağlı olan ve aynı şekilde Windows çalıştıran başka bir bilgisayardan erişebilirsiniz. Örneğin, işyerindeki bilgisayarınızın tüm data'larını, dosyalarını ve Network kaynaklarını evinizdeki bilgisayarınızdan, sanki ofisinizdeymiş gibi kullanmanızı sağlayan sistem RDP'dir.

Uzaktaki bir bilgisayara bağlanarak, kaynaklarını kullanabilmeniz için öncelikle bağlantı kuracağınız bilgisayar Network'e bağlı, Uzak Masaüstü ayarının etkinleştirilmiş ve izinlerinizin tanımlanmış olması gerekmektedir.

Uzak Masüstü Bağlantısını gerçekleştirmeden önce bağlandığınız bilgisayarın adını (Hostname) aramanız ve güvenlik duvarının (Windows Firewall) Uzak Masaüstü bağlantılara izin verdiğinden emin olmanız tavsiye edilir.

Uzak Masüstü Bağlantısını gerçekleştirmek için Çalıştır(Run) ekranından MSTSC komutunu girmemiz yeterlidir. Karşımıza çıkan ekranda Sunucu IP Adresinizi(dışarıdan Public IP, içeriden Private IP) ve RDP Port Numarasını yazmanız gerekecektir. 

RDP, varsayılan olarak TCP 3389 portundan çalışmaktadır. Varsayılan port numarası 3389 ise, bunu yazmanıza gerek yoktur ama farklı bir port kullanılıyor ise, bu port yazılmalıdır. Ancak bu port herkes tarafından bilindiği için güvenlik nedeniyle değiştirilmesi şiddetle tavsiye edilir. Toplam 65,535 port numarası içinden istediğiniz bir port numarası belirleyerak Registry üzerinde portdeğişikliği yapmak yetiyor.

Registry üzerinde port değişikliği yapmak için:

1- Çalıştır(Run) ekranında ve regedt32 yazıyorum. regedt32, regedit'ten daha çok özellik barındırmaktadır.

rdp 3389 portu

2- Registy Editor açıldığında, Menu üzerinde Edit'e tıklatıp Find...'a tıklıyorum.

rdp 3389 portu

3- Find ekranında RDP-TCP yazıp Find Next'e tıklıyorum.4- Aradığım RDP-TCP klasörünü Registy içinde tarıyor.

rdp 3389 portu

5- Benim erişmek istediğim kayıt PortNumber'dır ve bu kayıt da RDP-TCP klasörü içinde bulunuyor. Pencerenin altında kaydın tam yolu da yazıyor.

rdp 3389 portu

6- Kayda çift tıkladığımda gelen kutucukta Hexadecimal'i Decimal'e çevirerek 3389 portunu kendi belirlediğim 5011 ile değiştiriyorum.

rdp 3389 portu

rdp 3389 portu

7- Görüldüğü gibi Port Numarasını değiştirdim.

rdp 3389 portu

Artık bundan sonraki adımda Uzak Msaüstü bağlantısı kurarken yeni RDP portu ile güvenle bağlanabiliriz.

Yukarıda da belirttiğim gibi, Varsayılan port numarası 3389 ise, bunu yazmanıza gerek yoktur ama farklı bir port kullanılıyor ise, bu port yazılmalıdır.

Ör: 88.101.98.45:5011 (Public IP-Dışarıdan erişimler için)
Ör: 10.26.5.100:5011 (Private IP-Local erişimler için)


rdp 3389 portu

Faydalı olması dileğiyle...
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


10-11-2015


bulent gur

Fırat eline saglık cok guzel ve faydalı bir makale olmus


28-06-2017


Fırat Boyan

Teşekkürler Bülent Hocam.