İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 10.11.2015 2

RDP 3389 Portunu Değiştirme

RDP (Remote Desktop Protocol-Uzak Masüstü Protokolü) ile Windows ortamında çalışan bir bilgisayara, RDC (Remote Desktop Connection-Uzak Masaüstü Bağlantısı) kullanarak, aynı Network'e veya Internet'e bağlı olan ve aynı şekilde Windows çalıştıran başka bir bilgisayardan erişebilirsiniz. Örneğin, işyerindeki bilgisayarınızın tüm data'larını, dosyalarını ve Network kaynaklarını evinizdeki bilgisayarınızdan, sanki ofisinizdeymiş gibi kullanmanızı sağlayan sistem RDP'dir.Uzaktaki bir bilgisayara bağlanarak, kaynaklarını kullanabilmeniz için öncelikle bağlantı kuracağınız bilgisayar Network'e bağlı, Uzak Masaüstü ayarının etkinleştirilmiş ve izinlerinizin tanımlanmış olması gerekmektedir. Uzak Masüstü Bağlantısını gerçekleştirmeden önce bağlandığınız bilgisayarın Host Name'ini öğrenmeniz ve Windows Firewall'un Uzak Masaüstü bağlantılara izin verdiğinden emin olmanız tavsiye edilir. 

RDC Bağlantısını gerçekleştirmek için Run (çalıştır) ekranından Mstsc komutunu girmemiz yeterlidir. Karşımıza çıkan ekranda Sunucu IP Adresinizi (dışarıdan Public IP, içeriden Private IP) ve RDP Port Numarası yazmanız gerekecektir. RDP, varsayılan olarak TCP 3389 Port'undan çalışmaktadır. Varsayılan RDP Port numarası olan 3389'u yazmanıza gerek yoktur ama farklı bir Port kullanılıyor ise, bu Port yazılmalıdır. Ancak bu Port herkes tarafından bilindiği için güvenlik nedeniyle değiştirilmesi şiddetle tavsiye edilir. Toplam 65.535 adet Port numarası içinden istediğiniz bir Port numarası belirleyerak Registry üzerinde Port değişikliği yapmak yetiyor. Registry üzerinde Port değişikliği yapmak için:

1- Çalıştır(Run) ekranında ve regedt32 yazıyorum. regedt32, regedit'ten daha çok özellik barındırmaktadır.

rdp 3389 portu

2- Registy Editor açıldığında, Menu üzerinde Edit'e tıklatıp Find...'a tıklıyorum.

rdp 3389 portu

3- Find ekranında RDP-TCP yazıp Find Next'e tıklıyorum.4- Aradığım RDP-TCP klasörünü Registy içinde tarıyor.

rdp 3389 portu

6- Kayda çift tıkladığımda gelen kutucukta Hexadecimal'i Decimal'e çevirerek 3389 Port'unu kendi belirlediğim 5011 ile değiştiriyorum.

rdp 3389 portu

rdp 3389 portu

7- Görüldüğü gibi Port Numarasını değiştirdim.

rdp 3389 portu

Artık bundan sonraki adımda Uzak Msaüstü Bağlantısı (Remote Desktop Connection) kurarken yeni RDP Port'u ile güvenle bağlanabiliriz. Yukarıda da belirttiğim gibi, varsayılan Port numarası 3389 ise, bunu yazmanıza gerek yoktur ama farklı bir Port kullanılıyor ise, bu Port yazılmalıdır.

Ör: 88.101.98.45:5011 (Public IP-Dışarıdan erişimler için)
Ör: 10.26.5.100:5011 (Private IP-Local erişimler için)

rdp 3389 portu

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim.

2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde onlarca farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin önde gelen entegratör firmalarından olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum.

Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Microsoft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım. Sistem ve Network Uzmanlığı alanındaki eğitmenlik serüvenime Network Akademi bünyesinde devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


10.11.2015 bulent gur
Fırat eline saglık cok guzel ve faydalı bir makale olmus

28.06.2017 Fırat Boyan
Teşekkürler Bülent Hocam.