İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 10.11.2015 2

RDP 3389 Portunu Değiştirme

Bu makalemde Uzak Masüstü Protokolü (RDP-Remote Desktop Protocol) için kullanılan Remote Desktop Service, diğer bir adıyla Termial Service'in varsayılan Portu olan 3389 Portunun nasıl değiştirildiğinden bahsediyor olacağım.
Konumuz RDP'yi detaylı incelemek olmadığı için sadece RDP hakkında ufak bir bilgi vererek asıl makale konumuz olan RDP varsayılan 3389 Port'unun değiştirilmesine değineceğim.

Uzak Masüstü Protokolü (RDP-Remote Desktop Protocol) ile Windows ortamında çalışan bir bilgisayara, RDC-Remote Desktop Connection (Uzak Masaüstü Bağlantısı ) kullanarak, aynı ağa veya Internet'e bağlı olan ve aynı şekilde Windows çalıştıran başka bir bilgisayardan erişebilirsiniz. Örneğin, işyerindeki bilgisayarınızın tüm data'larını, dosyalarını ve Network kaynaklarını evinizdeki bilgisayarınızdan, sanki ofisinizdeymiş gibi kullanmanızı sağlayan sistem RDP'dir.Uzaktaki bir bilgisayara bağlanarak, kaynaklarını kullanabilmeniz için öncelikle bağlantı kuracağınız bilgisayar Network'e bağlı, Uzak Masaüstü ayarının etkinleştirilmiş ve izinlerinizin tanımlanmış olması gerekmektedir.Uzak Masüstü Bağlantısını gerçekleştirmeden önce bağlandığınız bilgisayarın adını (Host Name) aramanız ve güvenlik duvarının (Windows Firewall) Uzak Masaüstü bağlantılara izin verdiğinden emin olmanız tavsiye edilir.

Remote Desktop Connection-RDC (Uzak Masüstü Bağlantısını) gerçekleştirmek için Run (çalıştır) ekranından MSTSC komutunu girmemiz yeterlidir. Karşımıza çıkan ekranda Sunucu IP Adresinizi (dışarıdan Public IP, içeriden Private IP) ve RDP Port Numarası yazmanız gerekecektir. 

RDP, varsayılan olarak TCP 3389 Port'undan çalışmaktadır. Varsayılan RDP Port numarası 3389 ise, bunu yazmanıza gerek yoktur ama farklı bir Port kullanılıyor ise, bu Port yazılmalıdır. Ancak bu Port herkes tarafından bilindiği için güvenlik nedeniyle değiştirilmesi şiddetle tavsiye edilir. Toplam 65,535 Port numarası içinden istediğiniz bir Port numarası belirleyerak Registry üzerinde Port değişikliği yapmak yetiyor.

Registry üzerinde Port değişikliği yapmak için:

1- Çalıştır(Run) ekranında ve regedt32 yazıyorum. regedt32, regedit'ten daha çok özellik barındırmaktadır.

rdp 3389 portu

2- Registy Editor açıldığında, Menu üzerinde Edit'e tıklatıp Find...'a tıklıyorum.

rdp 3389 portu

3- Find ekranında RDP-TCP yazıp Find Next'e tıklıyorum.4- Aradığım RDP-TCP klasörünü Registy içinde tarıyor.

rdp 3389 portu

6- Kayda çift tıkladığımda gelen kutucukta Hexadecimal'i Decimal'e çevirerek 3389 Port'unu kendi belirlediğim 5011 ile değiştiriyorum.

rdp 3389 portu

rdp 3389 portu

7- Görüldüğü gibi Port Numarasını değiştirdim.

rdp 3389 portu

Artık bundan sonraki adımda Uzak Msaüstü Bağlantısı (Remote Desktop Connection) kurarken yeni RDP Port'u ile güvenle bağlanabiliriz.

Bilgi!: Yukarıda da belirttiğim gibi, varsayılan Port numarası 3389 ise, bunu yazmanıza gerek yoktur ama farklı bir Port kullanılıyor ise, bu Port yazılmalıdır.

Ör: 88.101.98.45:5011 (Public IP-Dışarıdan erişimler için)
Ör: 10.26.5.100:5011 (Private IP-Local erişimler için)


rdp 3389 portu

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


10.11.2015 bulent gur
Fırat eline saglık cok guzel ve faydalı bir makale olmus

28.06.2017 Fırat Boyan
Teşekkürler Bülent Hocam.