İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Kategori: MS SQL Server
Fırat Boyan 22.01.2018 3

SQL Server 2014'te Script İle Database Backup İşlemi

Daha önceki SQL Server Database Backup - veri tabanı yedek Alma konulu makalemde, SQL Server 2014 üzerinde nasıl veri tabanı yedeği (Database Backup) alınacağına detaylıca değinmiştim. Bu makalemde de, Sql Server 2014 Management Studio üzerindeki bir SQL Server Database Backup (SQL Server veri tabanı yedeği) Script olarak alma işleminden bahsediyor olacağım.

1- Yedeğini Script olarak almak istediğiniz veri tabanı (Database) üzerinde sağ tıklayarak Generate Scripts... seçeneğini seçiyorum.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

2- Karşıma çıkan Generate and Publish Scripts penceresinde Intruction adımında, Wizard ile yapılabilecek işlemlerle ilgili bilgi veriliyor. Açıklamada; "Bu sihirbaz ile seçilen veri tabanı neselerinin Script'leri alınır. Bu Script'ler, Database Engine üzerindeki bir Instance'da (kurulu bir SQL Server) veri tabanı oluşturulmak üzere saklanabilir ya da Database Publishing Web Service (Wizard) ile veri tabanı yayınlama işlemi gerçekleştirilebilir." ifadesi yer almaktadır. Next butonuna basarak işlemime devam ediyorum.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

3- Choose Object adımında, hangi Database objesinin (veri tabanı nesnesi) Script'inin oluşturulacağını belirliyoruz.
Burada iki seçenek mevcut;

3.1- Script entire Database and all Database objects: Tüm veri tabanı ve veri tabanı nesnelerini seçme.
3.2- Select specific Database objects: Belirli veri tabanı nesnelerini seçme. Burası üç kısıma ayrılıyor;
3.2.1- Tables: İstenilen veri tabanı tablolarını tablo içleri boş olarak alır. Tablo içinde hiçbir bilgi barındırmaz.
3.2.2- Users: veri tabanına ait tüm tanımlı kullanıcıları alır.
3.2.3- Schemas: veri tabanına ait Schema (şema) yapısını da alır. Schema; Databasedeki tablo, view ve stored procedure gibi objeleri gruplamaya yarar. Bir objeyi bir şema altında yaratabilirsiniz veya bir şemanın altına transfer edebilirsiniz. Ayrıca şema bazlı yetki de verebilirsiniz. Yani DB User (veri tabanı kullanıcısı), sadece izin verdiginiz şemanın altındaki objeleri görebilir, diğer DB kullanıcıları göremez. Normalde obje sayılarının fazlalığı yönetimi ve izinlerini oldukça zorlaştıracaktır. Her bir objeyi tek tek yetkilendirmek yerine şema bazında yetkilendirme yapmak daha uygun olacaktır.

Siz bir şema tanımlamasanız bile Default olarak oluşturduğunuz objeler her zaman bir şemaya dahil olacaktır, örneğin SQL Server’da dbo şeması default olarak bulunur ve objeler aksi belirtilmediği müddetçe ".dbo" şemasına bağlı olarak oluşturulur.

CREATE Schema şema_ismi [ AUTHORIZATION kullanıcı_ismi ] [ şema_öğesi [ … ] ]

gibi bir tanımlama ile şema oluşturabiliriz. Ek olarak, oluşturulacak olan şemanın ismi belirtilmezse, şema ismi olarak kullanıcı ismi kullanılır. Şemanın sahibi olacak kullanıcının ismi belirtilmezse, komutu çalıştıran kullanıcının ismi ön tanımlı olur.

SQL Server 2014 veritabanı yedeğini script ile alma

4- Set Script Options altında, oluşturacağımız Script'in nereye kaydedileceğini belirliyoruz. Buradaki önemli olan detay, Advanced butonu altındadır.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

5- Advanced butonuna tıkladığımızda, Advanced Scripting Options penceresi açılacaktır. Bu pencere içindeki Types of Data to Script önemlidir. 3. adımda ister Script entire Database and all Database objects seçmiş olun, isterseniz de Select specific Database objects altındaki Tables seçeneğinden istediğiniz bir tabloyu seçmiş olun, tablo içleri boş gelecektir. Bu nedenle burada, tablodaki verilerin alınıp alınmayacağı ile ilgili seçeneği yapılandırmamız gerekiyor.

• Data only:Tablo içine sadece Data'ları alır. Yukarıda belirttiğim gibi, Schema yapısını almaz ama default Schema yapısı oluşur.
• Schema and Data:Schema yapısı ile birlikte tablo Data'larını da alır.
• Schema only:Sadece Schema yapısını alır. Data'ları almaz.

Ben, Schema and Data seçeneğini seçip, Next butonuna basarak devam ediyorum.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

6- Summary bölümünde karşımıza, Script oluşturmak için uyguladığımız gerekli yapılandırma ayarlarının özeti çıkıyor. Next butonuna basarak devam ediyorum.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

7- Summary bölümünde Next butonuna basarak Save or Publish Scripts bölümüne geçiyorum ve otomatik olarak Script yapımız oluşturulmaya başlanıyor.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

8- Script yapımız başarılı bir şekilde oluşturuldu.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

9- Oluşturduğum Script, belirlediğim Path'e (dizin yoluna) oluşturuldu.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

10- Oluşturduğum Script'i çift tıklayarak açıyor, içeriğini görüntülüyorum.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye 3 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


28.01.2021 Murat
Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş. Peki bunu kod ile yapmamız mümkün mü?

28.01.2021 Fırat Boyan
Teşekkürler Murat. koddan kastın nedir?


25.06.2020 Ahmet Karadağ
Çok işime yaradı abi teşekkür ederim....