Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category Kategori: MS SQL Server 2014

Fırat Boyan 05.07.2016 0

Sql Server Management Studio ile Database Restore - Veritabanı Yedekten Geri Dönme

Bir önceki makalemde Sql Server Management Studio ile Database Backup - veri tabanı Yedek Alma konusuna değinmiştim. Bu makalemde ise, bir önceki malakemin devamı niteliğinde olan Sql Server Management Studio üzerinde Database Restore - veri tabanı Yedekten Geri Dönme İşleminden bahsediyor olacağım. Database Restore İşlemi; yedeğini aldığınız bir veri tabanın geri yükleme işlemidir.

Silinmiş bir veri tabanı için Database FULL Backup Restore (veri tabanı yedekten dönme) işlemleri

veri tabanı Yedek Geri Döndürme işlemi, yani Database Restore işlemi için, Senaryom gereği daha önceden oluşturduğum DATABASE001 isimli veri tabanımı sildim.

DATABASE001 ismili veri tabanımı restore etmek için Databases üzerinde sağ tıklayıp Resote Database... seçeneğini seçiyorum.

SQL Database Restore

Restore Database penceresi açılıyor.

Bu ekranda Source bölümü altında;

Database: seçili iken ilgili Datatabase'imi (veri tabanı) seçiyorum.
Device:seçeneğini seçiyor, yanındaki ...(Üç nokta) olan butona basıyorum. Bu buton bana, Select backup devices ekranını getiriyor.

SQL Database Restore

Bu pencerede daha önceden oluşturmuş olduğmu Backup Device'ı seçeceğim.

Bunun için;

Backup media type: alanından Backup Device seçeneğini seçip Add butonuna basıyorum ve daha önceden oluşturmuş olduğum FULL-DEVICE01 ismindeki Backup Device'ı seçip OK butonuna basıyorum.

SQL Database Restore

OK butonuna bastıktan sonra Destination bölümü altında;

Database: alanında DATABASE001 isimli veri tabanımın
Restore to: alanında ise veri tabanı yedeğimi (Database Backup) ne zaman ve hangi tarihte aldığım bilgileri geldi.

Buna ek olarak;

Backup sets to restore: alanında veri tabanı yedeğim ile alakalı detaylı bilgiler yer almaktadır.

SQL Database Restore

OK butonuna bastıktan sonra veri tabanımın yedeğinden geri dönmüş oldum ve bunu da

Database 'DATABASE001' restored successfully

bilgisi ile görebiliyorum.

SQL Database Restore

Görüldüğü gibi DATABASE001 isimli veri tabanım başarılı bir şekilde restore edildi ve Databases altına geldi.

SQL Database Restore

DATABASE001 isimli veri tabanımın içeriğini kontrol ettiğimde ise, verilerimin eksiksiz olarak geldiğini de görüyorum.

SQL Database Restore

Bu makalemde işinizi görecek kadar Sql Server Management Studio üzerinde Database Restore - veri tabanı Yedekten Geri Dönme konusuna değindim.

Bu makalemin devemı niteliğindeki Çalışan bir Database (veri tabanı) Üzerinde FULL ve DIFFERENTIAL Database Backup Restore İşlemi konulu makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.