İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Kategori: MS SQL Server
Fırat Boyan 05.07.2016 0

SQL Server 2014'te Database Restore İşlemi

Bir önceki makalemde Sql Server Management Studio ile Database Backup - veri tabanı Yedek Alma konusuna değinmiştim. Bu makalemde ise, bir önceki malakemin devamı niteliğinde olan Sql Server Management Studio üzerinde Database Restore - veri tabanı Yedekten Geri Dönme İşleminden bahsediyor olacağım. Database Restore İşlemi; yedeğini aldığınız bir veri tabanın geri yükleme işlemidir.

Silinmiş bir veri tabanı için Database FULL Backup Restore (veri tabanı yedekten dönme) işlemleri

Veri tabanı yedek geri döndürme işlemi, yani Database Restore işlemi için, Senaryom gereği daha önceden oluşturduğum DATABASE001 isimli veri tabanımı sildim. DATABASE001 ismili veri tabanımı restore etmek için Databases üzerinde sağ tıklayıp Resote Database... seçeneğini seçiyorum.

SQL Database Restore

Restore Database penceresi açılıyor. Bu ekranda Source bölümü altında Database seçili iken ilgili Datatabase'imi (veri tabanı) seçiyorum. Device seçeneğini seçiyor, yanındaki ... (Üç nokta) olan butona basıyorum. Bu buton bana, Select backup devices ekranını getiriyor.

SQL Database Restore

Bu pencerede daha önceden oluşturmuş olduğmu Backup Device'ı seçeceğim. Bunun için Backup media type: alanından Backup Device seçeneğini seçip Add butonuna basıyorum ve daha önceden oluşturmuş olduğum FULL-DEVICE01 ismindeki Backup Device'ı seçip OK butonuna basıyorum.

SQL Database Restore

OK butonuna bastıktan sonra Destination bölümü altında Database alanında DATABASE001 isimli veri tabanımın, Restore to alanında ise veri tabanı yedeğimi (Database Backup) ne zaman ve hangi tarihte aldığım bilgileri geldi. Buna ek olarak, Backup sets to restore alanında veri tabanı yedeğim ile alakalı detaylı bilgiler yer almaktadır.

SQL Database Restore

OK butonuna bastıktan sonra veri tabanımın yedeğinden geri dönmüş oldum ve bunu da Database 'DATABASE001' restored successfully bilgisi ile görebiliyorum.

SQL Database Restore

Görüldüğü gibi DATABASE001 isimli veri tabanım başarılı bir şekilde Restore edildi ve Databases altına geldi.

SQL Database Restore

DATABASE001 isimli veri tabanımın içeriğini kontrol ettiğimde ise, verilerimin eksiksiz olarak geldiğini de görüyorum.

SQL Database Restore

Bu makalemde işinizi görecek kadar Sql Server Management Studio üzerinde Database Restore - veri tabanı Yedekten Geri Dönme konusuna değindim.

Bu makalemin devemı niteliğindeki Çalışan bir Database (veri tabanı) Üzerinde FULL ve DIFFERENTIAL Database Backup Restore İşlemi konulu makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.