İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Kategori: MS SQL Server
Fırat Boyan 05.07.2016 0

SQL Server 2014'te Database Restore İşlemi

Bir önceki makalemde Sql Server Management Studio ile Database Backup - veri tabanı Yedek Alma konusuna değinmiştim. Bu makalemde ise, bir önceki malakemin devamı niteliğinde olan Sql Server Management Studio üzerinde Database Restore - veri tabanı Yedekten Geri Dönme İşleminden bahsediyor olacağım. Database Restore İşlemi; yedeğini aldığınız bir veri tabanın geri yükleme işlemidir.

Silinmiş bir veri tabanı için Database FULL Backup Restore (veri tabanı yedekten dönme) işlemleri

Veri tabanı yedek geri döndürme işlemi, yani Database Restore işlemi için, Senaryom gereği daha önceden oluşturduğum DATABASE001 isimli veri tabanımı sildim. DATABASE001 ismili veri tabanımı restore etmek için Databases üzerinde sağ tıklayıp Resote Database... seçeneğini seçiyorum.

SQL Database Restore

Restore Database penceresi açılıyor. Bu ekranda Source bölümü altında Database seçili iken ilgili Datatabase'imi (veri tabanı) seçiyorum. Device seçeneğini seçiyor, yanındaki ... (Üç nokta) olan butona basıyorum. Bu buton bana, Select backup devices ekranını getiriyor.

SQL Database Restore

Bu pencerede daha önceden oluşturmuş olduğmu Backup Device'ı seçeceğim. Bunun için Backup media type: alanından Backup Device seçeneğini seçip Add butonuna basıyorum ve daha önceden oluşturmuş olduğum FULL-DEVICE01 ismindeki Backup Device'ı seçip OK butonuna basıyorum.

SQL Database Restore

OK butonuna bastıktan sonra Destination bölümü altında Database alanında DATABASE001 isimli veri tabanımın, Restore to alanında ise veri tabanı yedeğimi (Database Backup) ne zaman ve hangi tarihte aldığım bilgileri geldi. Buna ek olarak, Backup sets to restore alanında veri tabanı yedeğim ile alakalı detaylı bilgiler yer almaktadır.

SQL Database Restore

OK butonuna bastıktan sonra veri tabanımın yedeğinden geri dönmüş oldum ve bunu da Database 'DATABASE001' restored successfully bilgisi ile görebiliyorum.

SQL Database Restore

Görüldüğü gibi DATABASE001 isimli veri tabanım başarılı bir şekilde Restore edildi ve Databases altına geldi.

SQL Database Restore

DATABASE001 isimli veri tabanımın içeriğini kontrol ettiğimde ise, verilerimin eksiksiz olarak geldiğini de görüyorum.

SQL Database Restore

Bu makalemde işinizi görecek kadar Sql Server Management Studio üzerinde Database Restore - veri tabanı Yedekten Geri Dönme konusuna değindim.

Bu makalemin devemı niteliğindeki Çalışan bir Database (veri tabanı) Üzerinde FULL ve DIFFERENTIAL Database Backup Restore İşlemi konulu makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.