İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Kategori: Windows Powershell
Fırat Boyan 24.11.2018 2

Wnidows PowerShell İle Exchange Server Komutlarını Çalıştırma

Exchange Management Shell (EMS), Exchange Server'ın yönetim görevlerini gerçekleştirmek için kullanılan özel bir PowerShell ortamıdır. EMS, Exchange Server'a özgü cmdlet'ler içerir ve bu cmdlet'ler sayesinde Exchange Server yönetim görevleri otomatikleştirilebilir ve yönetim kolaylaştırılabilir. Ancak, EMS komutlarını standart PowerShell konsolunda çalıştırmak da mümkündür. Bu yazımda, standart PowerShell konsolundan EMS komutlarını nasıl çalıştırabileceğinizi adım adım açıklayacağım.

1. Exchange Server Modülünü Yükleme

Exchange Server cmdlet'lerini standart PowerShell konsolunda kullanmak için önce Exchange Server modülünü yüklemeniz gerekmektedir. Bu işlem, Exchange Server'a sahip bir sunucuda yapılmalıdır. Aşağıdaki adımları izleyerek bu modülü yükleyebilirsiniz:

Add-PSSnapin Microsoft.Exchange.Management.PowerShell.SnapIn;

Bu komut, Exchange Server'ın PowerShell modülünü mevcut PowerShell oturumuna ekler. Bu sayede, Exchange Server'a özgü cmdlet'leri Standart PowerShell konsolu üzerinden kullanabilirsiniz.

2. PowerShell Remoting Kullanarak Bağlanma

Eğer Exchange Server'a sahip bir sunucuda değilseniz ve uzak bir Exchange Server'a bağlanmak istiyorsanız, PowerShell Remoting kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek uzak bir Exchange Server'a bağlanabilirsiniz:

2.1- PowerShell Remoting Etkinleştirme

Exchange Server üzerinde PowerShell Remoting'in etkinleştirilmiş olması gerekmektedir. Bu, genellikle varsayılan olarak etkinleştirilmiştir, ancak emin olmak için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

Enable-PSRemoting -Force

2.2- Bağlantı Bilgilerini Tanımlama

Bağlanmak istediğiniz Exchange Server'a ait bağlantı bilgilerini tanımlayın:

$UserCredential = Get-Credential
$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri http://EXCHANGE_FQDN/PowerShell/ -Authentication Kerberos -Credential $UserCredential

Bu komut, Exchange Server'a yeni bir PowerShell oturumu oluşturur. Komut içindeki EXCHANGE_FQDN yerine Exchange Server'ın FQDN (Fully Qualified Domain Name) bilgisini yazın.

2.3- Oturumu İçe Aktarma

Oluşturduğunuz oturumu mevcut PowerShell oturumuna içe aktarın:

Import-PSSession $Session -DisableNameChecking

Bu komut, Exchange Server'a özgü cmdlet'leri mevcut PowerShell oturumuna içe aktarır.

Faydalı olması dileğiyle..
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


30.11.2018 Ali tekiş
Fırat Hocam , Yüreğine sağlık.. Teşekkürler.

08.02.2019 Fırat Boyan
Ali hocam teşekkür ederim :)