İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 29.07.2022 0

Uzak Bilgisayarda Oturum Açmış Kullanıcı Nasıl Bulunur?

Biz sistem yöneticileri, çeşitli sebepler veya çeşitli ihtiyaçlar nedeniyle yönettiğimiz Active Directory Domain ortamındaki kullanıcıların anlık olarak hangi bilgisayarlada oturum açtıklarını öğrenmek isteyebiliriz. Bu bilgisayarlar; Domain ortamınızdaki Client PC'ler, Server'lar ya da Domain Controller makineler olabilir. Örnek çalışmamda Host Name bilgisi PC1 ve PC2 olan iki adet Client PC bulunuyor.

1- Host Name bilgisi PC1 olan Client PC'de Fırat Boyan kullanıcı oturum açmış durumda.

LoggedOnUser

2- Host Name bilgisi PC2 olan Client PC'de Emre Yılmaz kullanıcı oturum açmış durumda.

LoggedOnUser

3- Aşağıdaki WMIC komutu ile PC1 ve PC2 Client PC'lerinin Host Name bilgilerini yazdığımda, bu bilgisayarlarda anlık olarak oturum açan bu iki kullanıcının kullanıcı adı bilgilerini görebiliyorum.

WMIC /Node:PC1 ComputerSystem Get UserName

LoggedOnUser

4- Bir diğer yöntem ise, DSQUERY sorgu komutu olacak. Bu komut da yine yukarıdaki komuta benzer biçimde bir kullanım özelliğine sahiptir.

query user /server:pc1

LoggedOnUser

5- Son olarak Active Directory Users and Computers içindeki belli bir Organization Unit altında bulunan bilgisayarlarda oturum açan kullanıcıları toplu bir şekilde görebilirsiniz. Bunun için adını Get-LoggedUser.ps1 olarak belirttiğim ve GitHub ortamına eklediğim PowerShell Script'i kullanacağım. 

LoggedOnUser

6- Active Directory Users and Computers içindeki Bilgisayar hesaplarınızın bulunduğu ilgili Organization Unit'in LDAP dizin bilgisini de aşağıdaki komutla öğrenebilirsiniz. Bu bilgiyi öğrendikten sonra Script içinde yapmanız gereken tek değişiklik, -SearchBase kısmındaki LDAP dizinini kendi Active Directory dizin yapınıza uygun olarak değiştirmek olacaktır.

Get-ADOrganizationalUnit -Filter 'Name -like "*"' | Format-Table Name, DistinguishedName -A -Wrap

LoggedOnUser

7- Aynı komutu kullanarak bir .csv ya da .txt uzantılı dosyaya yazdırma işlemi de yapabilirsiniz.

Get-ADOrganizationalUnit -Filter 'Name -like "*"' | Format-Table Name, DistinguishedName -A -Wrap | Out-File C:\Get-LoggedUser.txt

LoggedOnUser

8- Benim gibi her bir Active Directory nesenesinin tutulduğu Organization Unit için standart isimlendirmeler kullanıyorsanız, komut sorgunuza aşağıdaki komuttaki gibi bir filtreleme uygulayabilirsiniz. Bu sayede bilgi yoğunluğu içinde boğulmak zorunda kalmazsınız.

Get-ADOrganizationalUnit -Filter {name -like "*WKS*"} | Format-Table Name, DistinguishedName -A

LoggedOnUser

Faydalı olması dileğiyle...

TAGs: Bilgisayarda kim oturum açmış?, Kullanıcı hangi PC'de oturum açmış?, Kullanıcı hangi PC'de logon olmuş?, Hangi kullanıcı hangi PC'de oturum açmış?, Hangi kullanıcı hangi PC'de logon olmuş?


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.