Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Genel

category Fırat Boyan category 05.04.2016 category 2

Virtual Memory,Virtual Ram - Sanal bellek nedir?


Bilgisayarınızda bir programı çalıştırmak veya işlemi gerçekleştirmek için yeterli Rasgele Erişim Belleği (RAM-Random Access Memory) yoksa, Windows onun yerine sanal belleği kullanır. Başka bir ifade ile sanal bellek, Windows'un RAM üzerinde o anda işletilmeyen verileri depoladığı bir sabit disk dosyasıdır. Sabit disk üzerinden çalıştığı için oldukça yavaş olan sanal belleğin kullanım amacı, düşük sistem belleğine sahip bilgisayardan tam performanslı olmasa da büyük bellek ihtiyacı olan uygualamarını çalıştırmasını sağlamaktır.

Virtual Memory (Sanal bellek), bilgisayarınızın RAM'ini sabit diskinizdeki geçici alanla birleştirir. RAM azaldığında, sanal bellek, RAM'deki verileri disk belleği dosyası (pagefile.sys) adı verilen bir alana taşır. Verilerin disk belleği dosyasına taşınması ve gerektiğinde buradan alınması, bilgisayarınıza ilgili işi tamamlamak için gereken miktarda RAM sağlar.

Başka bir ifade ile; örneğin, sistemimizde 4GB ram bellek bulunduğunu düşünelim. Normal şartlarda çalıştırdığınız uygulamaların/uygulamanın ithiyaç duyduğu bellek kapasite toplamı, mevcut kapasite miktarını aştığında hata verip çalışmaması gerekir. Bu noktada, sabit disk üzerinde oluşturulmuş sanal bellek (virtual ram) devreye giriyor.

Çalışacak uygulamanın hemen işletilecek bölümü RAM belleğe, kalan bölümü de sanal belleğe yazılıyor. Bu sırada RAM üzerinde o anda kullanılmayan, gereksinim duyulmayan veriler de sanal belleğe gönderiliyor. Böylelikle RAM üzerinde boş alan da elde ediliyor. Uygulamanın işletilen bölümü ile bekleyen bölümü, RAM bellek ile sanal bellek arasında sürekli takas ediliyor.

Bilgisayarınızdaki RAM ne kadar fazla olursa, programlarınız da genellikle o kadar hızlı çalışır. RAM azlığından dolayı bilgisayarınız yavaşlıyorsa, oluşan açığı karşılamak için sanal belleği arttırmanız gerekebilir. Ancak bilgisayarınız RAM'deki verileri, sabit diskteki verileri okuduğundan çok daha hızlı okuyabilir, bu nedenle RAM eklemek en iyi çözümdür.

Sanal Bellek Gerekli mi?
Düşük belleğe sahip bir bilgisayarda büyük bellek ihtiyacı olan uygulamaları (Photoshop vs.) çalıştırmak istiyorsanız kesinlikle gerekli.

Sanal Bellek Dosyası Nerede Saklanıyor?
Genellikle Windows'u yüklediğiniz sürücünün kök dizininde (C:\pagefile.sys) dosyasında saklanıyor. Bu dosya sistem tarafından kilitli olup açılamaz ve silinemez.

Önerilen Sanal Bellek Boyutu Nedir?
Önerilen en düşük boyut, sahip olduğunuz RAM belleğin 1.5 katı, en yüksek boyut ise 3 katı olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bunun için en basit hesaplama yöntemi şu olabilir:

Initial Size için BİR BUÇUK katında;
1024x4= 4096 * 1.5 = 6144 MB;

Maximum Size için ÜÇ katında ise;
1024x4= 4096 * 3 = 12288 MB olacaktır.


Bu, Initial Size ve Maxium Size değerlerine uygulayabileceğiniz, disk alanınızdan RAM Bellek olarak ayrılacak alandır.

Sanal belleği nasıl hızlandırabilirim?
Eğer birden fazla fiziksel diske sahipseniz, sanal bellek dosyasını Windows'un kurulu olmadığı disk üzerinde oluşturun. Sanal bellek dosyası parçalanmaya uğradıysa Disk Birleştiricisi yazılımlarını kullanarak dosyayı birleştirin.

Sanal belleğin boyutunu nasıl değiştirebilirim?
Sanal belleğinizin azaldığına ilişkin uyarılar alırsanız, disk belleği dosyası boyutunun alt sınırını artırmanız gerekir.
Windows, disk belleği dosyası boyutunun alt sınırını bilgisayarınızda yüklü olan rasgele erişim belleği (RAM) miktarına, üst sınırını ise bilgisayarda yüklü RAM miktarının üç katına ayarlar. Önerilen bu düzeylerde uyarılar alıyorsanız, en küçük ve en büyük boyut miktarlarını arttırın.

Not: Boyutu artırma işlemi genellikle bilgisayarın yeniden başlatılmasını gerektirmez; ancak boyutu azaltırsanız, değişikliklerin geçerli olması için bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir. Disk belleği dosyasını devre dışı bırakmamanızı veya silmemenizi öneririz.

1.Sistem'i açmak için Bu bilgisayar'ı(This PC) sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i(Properties) tıklatın.

Virtual Ram-Sanal bellek

2.Sol bölmede Gelişmiş sistem ayarları'nı (Advanced system settings) tıklatın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

Virtual Ram-Sanal bellek

3. Gelişmiş(Advanced) sekmesinde, Performans(Performance) altında Ayarlar'ı(settings) tıklatın.

Virtual Ram-Sanal bellek

4. Gelişmiş (Advanced) sekmesini tıklatın, Sanal bellek (Virtual memory) altında, Değiştir'i (Change) tıklatın.

Virtual Ram-Sanal bellek

5. Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet onay (Automatically manage paging file size for all drivers) kutusunun işaretini kaldırın.

Virtual Ram-Sanal bellek

6. Sürücü [Birim Etiketi] ([Volume Label]) altında, değiştirmek istediğiniz disk belleği dosyasını içeren sürücüyü tıklatın.

Virtual Ram-Sanal bellek

7. Özel boyut'u (Custom Size) tıklatın, Initial Size (MB) veya Maximum Size (MB) alanuna Megabayt olarak yeni bir boyut yazın ve Set'i tıklatın, ardından OK'i tıklatın.

Yukarıda da belirttiğim gibi, Önerilen en düşük boyut, sahip olduğunuz RAM belleğin 1.5 katı, en yüksek boyut ise 3 katı olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Ben de aynı şekilde en düşük boyut olarak; toplam ram miktarının 1.5 katı olan 6144MB, en büyük boyut olarak da toplam ram miktarının 3 katı ola 12288MB değerini belirledim.

Virtual Ram-Sanal bellek

Faydalı olması dileğiyle...
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


25-05-2019


BURAK TEKTAŞ

sevgiler saygılar ve merhabalar.m2 sata ve ssd den oluşan 2 hdd li bir pc m var.16 gb ram mevcut ama adobelerle çok uğraşıyorum.m2 master diskim ssd yedeğim.ben ssd ye 32 gb sanal disk açtım.16 gb ram dolunca program direk o sürücüye gider mi yoksa extra yapmam gereken ayar gerekli mi?her zaman ram lere destek gibi windowsla otomatik başlar mı?saygılarımla.başarılar dilerim.


27-05-2019


Fırat Boyan

Merhaba, Öncelikle şunu belirteyim. DISK üzerinde ayırdığımız Virtal RAM alanı, asla RAM gibi çalışmaz ve RAM'in performansını da vermez. Asıl ram modülüne destek için kurgulanmış yazılımsal bir işlevi vardır. Sendeki 16GB ram tamamen tükendiğinde en azından process'lerin kilitlenmesine bir nebzede olsa engel olacaktır.