İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Kategori: Windows 10
Fırat Boyan 15.04.2020 9

Windows 10'da Virtual Memory-Virtual Ram (Sanal Bellek) Yapılandırma

Bilgisayarınızda bir programı çalıştırmak veya işlemi gerçekleştirmek için yeterli Rastgele Erişim Belleği (RAM-Random Access Memory) yoksa Windows, onun yerine Virtual RAM (sanal bellek) kullanır. Başka bir ifade ile Virtual RAM (sanal bellek), Windows'un RAM üzerinde o anda işletilmeyen verileri depoladığı bir sabit Disk dosyasıdır. Sabit Disk üzerinden çalıştığı için oldukça yavaş olan sanal belleğin kullanım amacı, düşük sistem belleğine sahip bilgisayardan tam performanslı olmasa da büyük bellek ihtiyacı olan uygulamarını çalıştırmasını sağlamaktır. Virtual Memory (Sanal bellek), bilgisayarınızın RAM'ini sabit diskinizdeki geçici alanla birleştirir. RAM azaldığında, sanal bellek, RAM'deki verileri Disk belleği dosyası (pagefile.sys) adı verilen bir alana taşır. Verilerin Disk belleği dosyasına taşınması ve gerektiğinde buradan alınması, bilgisayarınıza ilgili işi tamamlamak için gereken miktarda RAM sağlar. Başka bir ifade ile; örneğin, sistemimizde 8GB RAM bellek bulunduğunu düşünelim. Normal şartlarda çalıştırdığınız uygulama ya da uygulamaların ithiyaç duyduğu bellek kapasite toplamı, mevcut kapasite miktarını aştığında hata verip çalışmaması gerekir. Bu noktada, sabit Disk üzerinde oluşturulmuş sanal bellek (Virtual Ram) devreye giriyor.

Çalışacak uygulamanın hemen işletilecek bölümü RAM belleğe, kalan bölümü de sanal belleğe yazılıyor. Bu sırada RAM üzerinde o anda kullanılmayan, gereksinim duyulmayan veriler de sanal belleğe gönderiliyor. Böylelikle RAM üzerinde boş alan da elde ediliyor. Uygulamanın işletilen bölümü ile bekleyen bölümü, RAM bellek ile sanal bellek arasında sürekli takas ediliyor. Bilgisayarınızdaki RAM ne kadar fazla olursa, programlarınız da genellikle o kadar hızlı çalışır. RAM azlığından dolayı bilgisayarınız yavaşlıyorsa, oluşan açığı karşılamak için sanal belleği arttırmanız gerekebilir. Ancak bilgisayarınız RAM'deki verileri, sabit diskteki verileri okuduğundan çok daha hızlı okuyabilir, bu nedenle RAM eklemek en iyi çözümdür.

Virtual RAM (Sanal Bellek) Kullanımı Gerekli mi?
Düşük belleğe sahip bir bilgisayarda büyük bellek ihtiyacı olan uygulamaları (Photoshop vs.) çalıştırmak istiyorsanız kesinlikle gerekli.

Virtual RAM (Sanal Bellek) Dosyası Nerede Saklanıyor?
Genellikle Windows'u yüklediğiniz sürücünün kök dizininde (C:\pagefile.sys) dosyasında saklanıyor. Bu dosya sistem tarafından kilitli olup açılamaz ve silinemez.

Virtual RAM (Sanal belleği) nasıl hızlandırabilirim?
Eğer birden fazla fiziksel diske sahipseniz, sanal bellek dosyasını Windows'un kurulu olmadığı Disk üzerinde oluşturun. Sanal bellek dosyası parçalanmaya uğradıysa Disk Birleştiricisi yazılımlarını kullanarak dosyayı birleştirin.

1- This PC (Bu Bilgisayar) üzerinde sağ tıklıyor, sonrasında ise Properties'i (Özellikler) tıklıyorum.

Virtual Ram (Sanal Bellek)

2- Açılan pencerede sol bölümde bulunan bağlantılardan Advanced system settings bağlantısına tıklıyorum.

Virtual Ram (Sanal Bellek)

3- Açılan System Properties penceresinde Performance altındaki Settings... butonuna tıklıyorum.

Virtual Ram (Sanal Bellek)

4- Açılan Performance Options penceresinde Advanced sekmesindeki Virtual memory bölümünde Change... butonuna tıklıyorum. 

Virtual Ram (Sanal Bellek)

5- Açılan Virtual Memory penceresinde Automatically manage paging file size for all drives seçeneği, varsayılan olarak seçili durumdadır ve Windows tarafından yönetilmektedir.

Virtual Ram (Sanal Bellek)

6- Automatically manage paging file size for all drives seçeneğini kaldırdığımızda alt kısımdaki System managed size seçeneği aktif oluyor.

Virtual Ram (Sanal Bellek)

7- System managed size seçeneğinin üstündeki Custum size seçeneğini seçtiğimde, kendi belirleyeceğim boyutlarda yapılandırma yapabilir duruma geliyorum.

Virtual Ram (Sanal Bellek)

Önerilen Virtual RAM (Sanal Bellek) Boyutu Nedir?
Önerilen en düşük boyut (Initial Size), sahip olduğunuz RAM belleğin 1.5 katı, en yüksek boyut (Maximum Size) ise 3 katı olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu, Disk alanınızdan ayrılarak RAM Bellek olarak kullanılacak olan alandır.

Bunun için en basit hesaplama yöntemi şu olabilir:

● Initial Size için BİR BUÇUK katında;
1024x8= 8192 * 1.5 = 12288 MB;
● Maximum Size için ÜÇ katında ise;
1024x8= 8192 * 3 = 24576 MB olacaktır.

8- Bilgisayarınızdaki toplam ve kullanılabilir RAM bellek miktarlarını aşağıdaki CMD (Command Promt) komutları ile görüntüleyebilirsiniz. Toplam RAM bellek miktarını görüntülemek için:

systeminfo | findstr /C:"Total Physical Memory"

Kullanılabilir RAM bellek miktarını görüntülemek için:

systeminfo | find "Available Physical Memory"

Virtual Ram (Sanal Bellek)

9- Initial Size ve Maximum Size değerleri için toplam RAM bellek miktarını baz alacağız.

Toplam 8192MB (8GB) boyutundaki RAM belleğimiz için;
Initial Size için 12288 MB
Maximum Size için 24576 MB

değerlerini giriyor, Set butonuna basarak atama işlemini gerçekleştiriyorum.

Virtual Ram (Sanal Bellek)

Virtual Ram (Sanal Bellek)

NOT 1: Sanal belleğinizin azaldığına ilişkin uyarılar alırsanız, Disk belleği dosyası boyutunun alt sınırını artırmanız gerekir. Windows, Disk belleği dosyası boyutunun alt sınırını bilgisayarınızda yüklü olan rastgele erişim belleği (RAM-Random Access Memory) miktarına, üst sınırını ise bilgisayarda yüklü RAM miktarının üç katına ayarlar. Önerilen bu düzeylerde uyarılar alıyorsanız, en küçük ve en büyük boyut miktarlarını arttırın.

NOT 2: Boyutu artırma işlemi genellikle bilgisayarın yeniden başlatılmasını gerektirmez; ancak boyutu azaltırsanız, değişikliklerin geçerli olması için bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir. Disk belleği dosyasını devre dışı bırakmamanızı veya silmemenizi öneririm.

Faydalı olması dileğiyle...  


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye 9 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


10.05.2021 Ismail Tuna
böyle bir site sistem ve mühendislerin inanılmaz bir ihtiyacı idi ve çok güzel bilgiler var teşekkür ediyorum destek olmak için reklamlara tıkladım varsa eğitiminiz satın almak isterim

10.05.2021 Fırat Boyan
Merhaba İsmail. Görüşlerin için teşekkür ederim. Udemy eğitimleri hazırlıyorum. Yakın zamanda çıkacak inşallah.


27.02.2021 Hasan Hüseyin Gülcan
Merhabalar, Benim sistemimde SSD ve HDD bulunmakta. Sistemim ise SSD e kurulu. SSD i doldurmamak adına kullandığım programlarım hariç sadece oyunlarımı HDD e kuruyorum. Cihazım biraz eski bir model, işlemci İ5-4200u, RAM 8GB(4+4) 1600Mhz, Nvidia GT 740M bulunmakta. GTA V de orta ayarlarda 30fps üstü alabiliyorum ve yüksek derecede ısınma sorunum olmuyor. Fakat oyuna girdikten yaklaşık 5dk sonra özellikle araba sürerken 10-15fps aralığında 1dkya yakın FPS kilitli kalıyor. Sizin anlattıklarınızı uyguladığımda oyun biraz rahatlıyor ama yine de uzun vadede oynarken bu durumun önüne geçemiyorum. Acaba sanal belleğin boyutumu yetersiz kalıyor? yoksa sanal bellek ile veri transverinde RAMin güçsüz kalmasından dolayı mı? Anlayabilmiş değilim
06.12.2020 Akyildiz
systeminfo | findstr /C:"Total Physical Memory" systeminfo | find "Available Physical Memory"
21.10.2020 Enes Metin
Merhaba, ben (E) diskinde oyun tutuyorum ve memory hatası alıyorum bu işlemi (E)de mi gerçekleştirmem gerekiyor (C)de mi? ve toplam ram boyutuma baktığımda (sizin belirttiğiniz gibi C üzeriden) 7962 çıkıyor bu 1024ün katı olmadığı için normal midir? İlginiz için teşekkürler.

23.10.2020 Fırat Boyan
Merhaba, Sanal bellek yapılandırmasını E: sürücünü seçerek yapılandırabilirsin. 7962'nin 1024'ün katı olması gibi beklenti ya da gereklilik yok. Makalemde de yazdığım gibi, toplam bellek boyutunu 1024 ile çarpıp, çıkan sonucu da Initial size için 1.5 ile, Maxium size için 3 ile çarpacak, çıkacan değerleri Initial size ve Maxium size alanlarına gireceksin. Hepsi bukadar.


18.09.2020 Murat Ceylan
ADAMSIN
27.08.2020 Taha piskin
Microsoftun yorumlarında ramimi daha fazla kullanmak için bellek üstü sınırını 0 yaptım ve bilgisayarım açılmıyor güvenli modda açılmıyor komut sistemine kod yazarak düzeltmem mümkünmü

27.08.2020 Fırat Boyan
Micorosoft bu bilgiyi nerede veriyor?