İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 07.11.2015 0

Windows Server 2012 R2'de Domain Controller Demote Etme

Bundan önceki makalemde Active Directory Kurulumundan  bahsetmiştim. Bu makalemde ise, Windows Server 2012 R2'de Active Directory'yi nasıl kaldıracağımızdan bahsediyor olacağım. Daha önceki Windows Server sürümlerinde dcpromo komutunu kullanarak, Active Directory rolümüzü Server'ımızdan kaldırabiliyorduk, ancak bildiğiniz gibi Windows Server 2012'de dcpromo komutu artık  kullanılamıyor.

Server Manager'dan Remove Roles and Features seçiyoruz.

active directory removal

Remove Server Roles penceresinde kaldıracağımız Active Directory Domain Services ve DNS Server'ların tik işaret lerini kaldırıyoruz.

active directory removal

Karşımıza Active Directory ile ilgili yüklenen Feature'ların da kaldırılacağı bir ekran geliyor. Bu alanda Remove Features'a tıklayarak ilerliyoruz.

active directory removal

Remove Roles and Features Wizard penceresinden, Domain Controller'ın kaldırılmadan önce Demote edilmesi gerektiğini söyleyen bir uyarı göreceksiniz. Bu uyarıda “Demote this domain controller” linkine tıklayarak Remove işlemlerini başlatabilirsiniz. 

active directory removal

Demote this domain controller Link'ine tıklayarak Remove işlemlerini başlattıktan sonra karşımıza çıkan pencerede Force the Removal of this domain controller seçeneğini görüyoruz.
Bu seçenek, Windows Server 2012 R2'den önceki sürümlerde dcpromo /force komutuna karşılık gelen seçenektir. Bu seçeneği eskiden de olduğu gibi, kaldırmak istediğimiz Domain Controller çeşitli sepeblerden dolayı Primary DC yada diğer Domain Controller'lara bir şekilde erişim sağlayamadığı zaman kullanıyoruz. 

Force the removal of this domain controller seçeneğini seçmeden NEXT butonuna tıklayarak devam ediyorum. 

active directory removal

Devam eden aşamada bir uyarı görüyoruz. Bu uyarıda, DC tarafından kullanılan rollerin Active Directory Domain Services işlevselliği için gerekli olduğu bilgisini vermektedir. Bu uyarıyı Proceed with removal seçeneğini seçerek NEXT butonuna tıklıyor, işlemimize devam ediyoruz.

active directory removal

New Administrator Password penceresinde Server'ımıza Active Directory rolü kaldırdıktan sonra kullanacağımız Local Administrator parolamızı belirliyoruz.

active directory removal

Review Options penceresinde Demote butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

active directory removal

Active Directory Demote etme işlemi başladı. İşlem bittikten sonra Restart ediyoruz.

active directory removal

Active Directory Demote etme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.