Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 07.11.2015 0

Windows Server 2012 R2'de Active Directory Uninstall Etme | Active Directory Demote

Bundan önceki makalemde Active Directory Kurulumundan  bahsetmiştim. Bu makalemde ise, Windows Server 2012 R2'de Active Directory'yi nasıl kaldıracağımızdan bahsediyor olacağım. Daha önceki Windows Server sürümlerinde dcpromo komutunu kullanarak, Active Directory rolümüzü Server'ımızdan kaldırabiliyorduk, ancak bildiğiniz gibi Windows Server 2012'de dcpromo komutu artık  kullanılamıyor.

Server Manager'dan Remove Roles and Features seçiyoruz.

active directory removal

Remove Server Roles penceresinde kaldıracağımız Active Directory Domain Services ve DNS Server'ların tik işaret lerini kaldırıyoruz.

active directory removal

Karşımıza Active Directory ile ilgili yüklenen Feature'ların da kaldırılacağı bir ekran geliyor. Bu alanda Remove Features'a tıklayarak ilerliyoruz.

active directory removal

Remove Roles and Features Wizard penceresinden, Domain Controller'ın kaldırılmadan önce Demote edilmesi gerektiğini söyleyen bir uyarı göreceksiniz. Bu uyarıda “Demote this domain controller” linkine tıklayarak Remove işlemlerini başlatabilirsiniz. 

active directory removal

Demote this domain controller” linkine tıklayarak Remove işlemlerini başlattıktan sonra karşımıza çıkan pencerede Force the Removal of this domain controller seçeneğini görüyoruz.
Bu seçenek, Windows Server 2012 R2'den önceki sürümlerde dcpromo /force komutuna karşılık gelen seçenektir. Bu seçeneği eskiden de olduğu gibi, kaldırmak istediğimiz Domain Controller çeşitli sepeblerden dolayı Primary DC yada diğer Domain Controller'lara bir şekilde erişim sağlayamadığı zaman kullanıyoruz.

DİKKAT! - Bu seçenek, çalışan bir ortamdaki Network üzerinde seçilerek devam edilirse, ortamdaki tüm DC'ler Down duruma geçer! Force the removal of this domain controller seçeneğini seçerek Active Directory kaldırma işlemi yapmak için, Server'ı mutlaka Network'ünüzün dışındaki başka boş bir Switch'e götürüp takmamanız gerekmektedir.

ÖNEMLİ! - Bu, ILLEGAL REMOVAL'dır. LEGAL REMOVAL, Force the removal of this domain controller seçeneği seçilMEden yapılan kaldırma işlemidir.

Force the removal of this domain controller seçeneğini seçMEden NEXT butonuna tıklayarak devam ediyorum. 

active directory removal

Devam eden aşamada bir uyarı görüyoruz. Bu uyarıda, DC tarafından kullanılan rollerin Active Directory Domain Services işlevselliği için gerekli olduğu bilgisini vermektedir. Bu uyarıyı Proceed with removal seçeneğini seçerek NEXT butonuna tıklıyor, işlemimize devam ediyoruz.

active directory removal

New Administrator Password penceresinde Server'ımıza Active Directory rolü kaldırdıktan sonra kullanacağımız Local Admin şifremizi belirliyoruz.

active directory removal

Review Options penceresinde Demote butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

active directory removal

Active Directory kaldırma (Uninstallation) işlemi başladı. İşlem bittikten sonra Restart ediyoruz.

active directory removal

Active Directory Demote etme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
Bilgi teknolojileri alanında danışmanlık hizmetleri veren bir ARGE firması olan MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.