İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 07.09.2016 1

Windows Server 2012 R2'de DFS HA Kurulum ve Yapılandırma

Organizasyonlarda bilgi teknolojileri ekiplerinin öncelikli hedeflerinin başında dosya sunucuları üzerindeki kaynakların Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) ve güvenli bir mimaride, mümkün olan en yüksek hız ve verimlilikte kulanabilirliğini sağlamak gelmektedir. Distributed File System (DFS) alt yapısı kurulmayan sistemlerde dosya ve klasörlerin, kısacası kaynakların dağıtık (Distributed) yapıdaki organizasyonlarda bakım, yönetim, izleme ve yedekleme operasyonları da zorlaşmaktadır. Bu nedenle bir çok büyük organizasyon, coğrafi olarak farklı lokasyonlara dağılan onlarca dosya sunucusuna (File Server) sahip olabildiği için, bu dosyaların en verimli biçimde kullanılması, dosyalara erişmeye çalışan kullanıcılar için bir çok sorun ve zorluk meydana getirmemesi ve hatta paylaşılan dosyaların yedekliliğini sağlaması açısından önemlidir.

Uzunca bir yazı olacağını şimdiden belirtmek istiyorum. Çünkü bu bilgiler ışığında kendi ortamınızdaki DFS Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) yapısını sorunsuz bir şekilde oluşturabileceksiniz.

NOT: Makalemdeki yapıyı, Windows Server 2012 R2 işletim sistemi üzerinde oluşturdum.

Topolojim, aşağıdaki şekilde olacak. Örneğimi, kurumsal firmalarda kullanılan, kullanıcı profil klasörlerinin Server'da tutulması yöntemi ile uygulayacak olup, kullanıcıların Local (yerel) bilgisayarlarındaki profil klasörlerinde hiçbir Data'nın tutulmaması üzerinde kurgulanmış olan "Home Folders" yapısı üzerinde kurulacak. Bu sayede de Distributed File System (DFS) Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) Test'imizi de gerçekleştirmiş olacağız.

Topolojim, aşağıdaki gibi olacak;

DFS High Availability Kurulumu

Bu yapıya göre, Domain ortamımda Istanbul Site ve Antalya Site olarak ayrılmış bir Active Directory Site yapısı mevcut, her bir Site içinde birer Domain Controller ve birer tane de File Server (Dosya Sunucusu) bulunuyor.
Hedefim; File Server'lar üzerinde DFS kurulumu gerçekleşirip, bu DFS Server'lar üzerinde Namespace oluşturup, birbirlerine replikeli çalışacak şekilde yapılandırdıktan sonra, kaynaklara kesintisiz bir şekilde, High Availability (Yüksek Erişilebilirlik) ile, erişimlerini sağlamak olacak.

Primary DFS Üzerinde DFS- Distributed File System Role Kurulumu

DFS- Distributed File System Role Kurulum işlemimi öncelikli olarak, Primary (birincil) DFS sunucum olarak olan FILESRV001 Host Name'li sunucum üzerinde gerçekleştiriyorum.

1- Server Manager konsolundan, Dashboard ekranında, Manage> Add roles and Features seçeneğini tıklıyorum. Dilerseniz Dashboard ekranında orta bölümde bulunan Quick Start sekmesindeki Add Roles and Features ile de rol ekleme sihirbazını açabiliriz

 DFS High Availability Kurulumu

2- Select Installation Type adımında Role-based or Features-based Installation seçeneği seçili iken Next butonuna basarak devam ediyorum.

 DFS High Availability Kurulumu

3- Select destination Server adımında, kurulum hangi Server'a yapılacak ise, o Server'ı seçmemiz gerekiyor. Ben, FILESRV001 üzerinde File and Storage Services altındaki Distributed File System (DFS) Rol kurulumu yaparak yapılandıracağım için bu Server'ımı seçiyorum ve Next butonuna basarak devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu

4- Select Server roles adımında File and Storage Services rolü altında bulunan DFS Namespaces (DFS-N) ve DFS Replication (DFS-R) özelliklerini seçiyorum.

DFS Namescpace (DFS-N): Farklı Server'larda bulunan paylaşılan klasörleri (shared folders) bir veya birden fazla mantıksal olarak yapılandırılmış namespaces gruplandırmasına olanak tanır. DFS Namespace, kök dizinde bir kök paylaşım klasörü ve altında bir dizi alt paylaşım klasörleri olan bir yapı sunarken, bunu tek bir paylaşılan klasör olarak görünür. Alt paylaşım klasörler yani alt paylaşımlar ise, farklı farklı Server'lar ve lokasyonlarda bulunabilmektedir.

DFS Replication (DFS-R): LAN ve WAN ağ bağlantıları arasında dosyaları eşitleyen bir özelliktir. DFS Replication zamanlamasını ve bant genişliği azaltmayı destekler, dosyaların yalnızca son replikasyon işleminden sonra, sadece değiştirilen kısımlarını güncelleştirmektedir. DFS Replication özelliğini DFS Namespace ile birlikte ya da tek başına da kullanabilirmektesiniz

DFS High Availability Kurulumu

5- Select features adımında, DFS Namespaces (DFS-N) ve DFS Replication (DFS-R) özellikleri için herhangi ek bir Feauture (özellik) kurulumuna ihtiyacımız olmadığı için, Next butonuna basarak yapılandırmaya devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu

6- Confirm installation selections adımında, Install butonuna basarak DFS Namespaces (DFS-N) ve DFS Replication (DFS-R) özelliklerinin kurulumlarına başlıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

7- Install butonuna basarak File and Storage Services altında bulunan DFS Namespaces (DFS-N) ve DFS Replication (DFS-R) özelliklerinin kurulumlarını başlatıyoruz.

DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu

8- Distributed File System (DFS) Rol kurulumu işlemim başarılı bir şekilde gerçekleşti.

DFS High Availability Kurulumu

Replicated DFS Üzerinde DFS- Distributed File System Role Kurulumu

9- DFS- Distributed File System Role Kurulum işlemimi, Primary (Birincil) DFS Server'ım olarak olan FILESRV001 Host Name'li sunucum üzerinde gerçekleştirdiğim gibi aynı şekilde FILESRV002 Host Name'li Replicated (Replike) DFS sunucum üzerinde de gerçekleştiriyorum.

DFS High Availability Kurulumu

10- FILESRV002 Host Name'li sunucum üzerindeki Distributed File System (DFS) Rol kurulumu işlemim başarılı bir şekilde gerçekleşti.

DFS High Availability Kurulumu

File Server'lar Üzerinde Replication Folder'lar (Replikasyon Klasörleri) Oluşturma

DFS Server Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) oluşturulduktan sonraki test yapısı, kullanıcı profil klasörlerinin Server'da tutulup, kullanıcıların Local bilgisayarlarındaki profil klasörlerinde hiçbir Data'nın tutulmaması üzerine kurgulanmış olan "Home Folder" yapısı üzerinde kurulacak olması sebebiyle, FILESRV001 ve FILESRV002 Host Name'li File Server'lar üzerindeki ikincil Disk'ler üzerinde klasör oluşturma işlemi gerçekleştiriyorum.

9- FILESRV001 Host Name'li File Server'ımın ikincil Disk'inde Home Folders adında bir klasör oluşturuyor, bunu da paylaşıma açıyorum.

DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu

9.1- Oluşturduğum Home Folders adındaki bu klasörün içine de her kullanıcının kullanıcı adını taşıyan profil klasörlerini tek tek oluşturuyor, ilgil NTFS izinleri atama işlemlerini de tek tek gerçekleştiriyorum.

DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu

10- Bu sefer de FILESRV002 Host Name'li File Server'ımın ikincil Disk'inde Home Folders adında bir klasör oluşturuyor, bunu da paylaşıma açıyorum.

DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu

10.1- Oluşturduğum Home Folders adındaki bu klasörün içine bu sefer FILESRV001 Host Name'li File Server'ımda yaptığım gibi her kullanıcının kullanıcı adını taşıyan profil klasörlerini açmıyorum. Bu klasörler, replikasyon ile replike olacak.

DFS High Availability Kurulumu

DFS Management Üzerinde Namespace Oluşturma

Bu bölümde, DFS Management üzerinde Namespace oluşturma işlemi gerçekleşteceğiz ancak Namespace kavramından da biraz bahsetmekte fayda olduğunu düşünüyorum. DFS (Distributed File System), sınırlı ağ bağlantılarına sahip bir Network üzerinde çalışan sunucular arasındaki dosya alış verişinin senkronizasyonunu sağlayan ve bunu da farklı Server Host Name'ler altında farklı farklı UNC (Universal Naming Convention) Path'ler üzerinde değil, DOMAIN adı altında tek bir UNC (Universal Naming Convention) Path altında bir çoğaltma alt yapısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, yukarıda her iki File Server üzerinde oluşturduğumuz "Home Folders" isimli paylaşım klasörünü,

\\FILESRV001\SharedFolderName
ve
\\FILESRV002\SharedFolderName

olarak farklı farklı UNC (Universal Naming Convention) Path'ler şeklinde kullanmak yerine DFS üzerinde;

\\FILESRV001.firatboyan.local\NameSpaceName\SharedFolderName
ve
\\FILESRV002.firatboyan.local\NameSpaceName\SharedFolderName

DFS Namespace'lerini;

\\firatboyan.local\NameSpaceName\SharedFolderName

şeklinde tek bir DOMAIN çatısı altında toplamak, hem erişilebilirlik hem de Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) anlamında daha kullanışlı ve mantıklı olacaktır.

Bu bilgiler ışığında Namespace oluşturma işlemine geçecek olursak;

11- DFS Management'ı açıyor, Namespace üzerinde sağ tıklayarak New Namespace... seçeğini seçiyorum.

DFS High Availability Kurulumu

12- Açılan New Namespace Wizard üzerindeki Namespace Server bölümünde Namespace'i oluşturacağım Server'ımı seçiyorum.

DFS High Availability Kurulumu

13- Namespace Name and Settings adımında, Name alanına, Namespace'im için bir isim beleyerek alt kısımdaki Edit Settings... butonuna tıklıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

13.1- Edit Settings... penceresinde Administrators have full access; other users have read and write permissions seçeneğini seçiyor, OK butonuna bararak ilgili pencereyi kapatıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

13.2- Gerekli işlemleri tamamladıktan sonra Next butonuna basarak bir sonraki adıma geçiyorum.

DFS High Availability Kurulumu

14- Namespaces Type adımında, varsayılan olarak Domain-based namespace ve Enable Windows Server 2008 Mode seçeneğinin seçili olduğunu görüyoruz.

• Domain-based namespace: Birden fazla Server üzerinden erişilecek paylaşım klasörlerinizi tek bir DOMAIN çatısı altında toplayarak hem erişilebilirlik hem de Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) sağlamak için kullanılacak bir seçenektir.

Ör. \\firatboyan.local\NameSpaceName\SharedFolderName

NOT: Mevcut yapınızda, Windows Server 2008 öncesi işletim sistemleri varsa, Enable Windows Server 2008 Mode seçeneğini seçekere, Windows Server 2008 işletim sistemleri ile de uyumlu çalışmasını sağlayabilirsiniz.

• Stand-alone namespace: Paylaşım klasörlerinizi, Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) gerektirmeyen bir yapıda, tek bir Server üzerinden erişime açmak istediğinizde kullanılacak bir seçenektir.

Ör. \\FILESRV001\NameSpaceName\SharedFolderName

Seçimime, Domain-based namespace seçeneğini seçip, Next butonuna basarak devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu

15- Review Settings and Create Namespace adımında, yaptığımız ayarların bir özetini görüyoruz. Yapılandırma ayarlarımız doğru ise, Create butonuna basarak Namespace oluşturma işlemimi tamamlıyorum.

DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu

16- DFS Management altında oluşturduğum Namespace'imi görebiliyorum.

DFS High Availability Kurulumu

DFS Management Üzerinde Replication Oluşturma

Namespace oluşturma işlemimizi tamamladık. Bu bölümde ise, DFS Management üzerinde Replication oluşturma işlemi gerçekleşterek, File Server'larım üzerinde oluşturduğum paylaşım klasörlerimin, her iki File Server üzerinde de replikeli çalışması için gerekli yapılandırmaları yapacağım.

DFS Replication Gereksinimleri;
Active Directory Domain yapısı bulunmalıdır. Workgroup yapılandırmalarında DFS replication kullanımı desteklenmez.
Active Directory Schema yapısı, DFS Class'ları ve Attribute'larını içerecek şekilde güncel olmalıdır.
• Bir Replication grubunun tüm üyeleri aynı Forest içerisinde olmalıdır. Farklı Forest yapıları içerisindeki sunucular arasında DFS Replication etkinleştirilemez. Ancak aynı Forest içerisinde olup , farklı bir Domain'e sahip olması (ör. Child Domain) istisnadır.

DFS Replication ile çoğaltılacak klasörler, bir NTFS Volume üzerinde bulunmalıdır.
EFS ile şifrelenmiş dosyalar çoğaltılamaz.
DFS Replication'ın izlenmesi, SCOM Management Pack ya da benzeri Monitoring araçları ile sağlanabilir.

17- DFS Management üzerinde, Replication üzerinde sağ tıklayarak New Replicarion Group... seçeğini seçiyorum.

DFS High Availability Kurulumu

18- Açılan New New Replication Group Wizard üzerinde, Replication Group Type adımında karşımıza iki seçenek çıkıyor;

• Multipurpose replication group: Bu Replication Group tipi, iki ya da daha fazla DFS Server üzerinde replikasyon için kullanılır.
• Replication group for data collection: Bu Replication Group tipi, şube ve hedef iki sunucu arasındaki çift taraflı replikasyon (two way replication) işlemlerinde kullanılmaktadır.

Mevcut yapımda iki tane DFS sunucum olsa da, sonradan üçüncü ya da daha fazla sayıda DFS sunucu kurarak replikasyona dahil edebilme ihtimaline karşı ben, Multipurpose replication group seçeneğini seçiyor, Next butonuna basarak devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu

19- Name and Domain adımında, oluşturacağım Replication Group için bir isim veriyor, Next butonuna basarak devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu

20- Replication Group Members adımında, replikasyon grubuna dahil olacak sunucularımı seçiyorum. Bunun için Add... butonuna basıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

20.1- Yapımdaki FILESRV001 ve FILESRV002 Host Name'li Server'larımı seçip, ekliyorum.

DFS High Availability Kurulumu

20.2- FILESRV001 ve FILESRV002 Host Name'li Server'larımı replikasyon grubuna dahil etmek için ekledim. Next butonuna basarak devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu

21- Topology Selection adımında repkasyonlar için kullanılacak olan Topolojilerden birini, kendi yapımıza göre seçmemiz gerekiyor. Bu topolojilere kısaca bir göz atalım;

• Hub and Spoke Topology: En popüler topolojilerden biri Hub and spoke Topology tipidir. DFS replikasyonu başlayan ana Server, topolojinin merkezindedir. DFS replikasyon grubu üyesi Server'lar, bu ana Server ile çift yönlü replikasyon gerçekleştirirlerken, replikasyon grubu üyesi diğer Server'lar birbirleri ile replikasyon gerçekleştirmezler. Replikasyon, sadece replikasyon grubu üyesi Server'lardan ana Server'a doğru ya da tam tersi yönde gerçekleşir. Böyle bir topoloji, verimlilik açısından hızlı bir mimari olmasına rağmen, ana Server erişilmez durumda olduğunda replikasyon durmuş olacaktır.

DFS High Availability Kurulumu

• Full Mesh Topology: Bir diğer yaygın kullanılan replikasyon topolojisidir. Bu topolojide DFS replikasyon grubu üyesi Server'lar, diğer Server'lar ile replikasyon yapabilirler. Bu topolojinin avantajı, herhangi bir Server erişilemez durumda olsa da, replikasyonlar devam edecektir. Bu topoloji metodunun dezavantajı ise, aşırı miktarda replikasyon trafiğine neden olmasıdır.
DFS High Availability Kurulumu

• No Topology: Topolojiye henüz karar vermemişseniz ve bu Wizard'ı kapattıktan sonra değişiklik yapmak istiyorsanız, bu seçeneği seçebilirsiniz.

Topoloji seçimime, Full Mesh Topology seçeneğini seçerek devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu

22- Replication Group Schedule and Bandwith adımında, replikasyon grubu için çoğaltma yapılacak zanan planı ve bant genişliği kullanımı ayarlanır.

22.1- 7/24 sürekli replikasyon gerçekleştirmek için Replicate continuously using the specified bandwith seçeneği seçilir ve alt kısımdaki Bandwith listesinden de bant genişliğinden ne kadarlık kısmının bu replikasyon grubuna ayıracağımızı belirleriz.

22.2- Sadece belli gün ve saatler arasında çoğaltma yapılacaksa, Replicate during the specified days and times seçemeği seçili iken gerekli planlama, alt kısımdaki Edit Schedule butonu ile gelen ekranda yapılır.

DFS High Availability Kurulumu

23- Primary Member adımında, paylaşım klasörü içinde tutulan içeriklerin, diğer replikasyon grubu üyelerine replikasyon işlemini yapacak olan Primary Server'ı seçiyor, Next butonuna basarak devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu

24- Folders to Replicate adımında, replikasyon grubu üyelerine replikasyon işlemi yapılacak olan paylaşım klasörümü seçiyorum. Seçim yapmak için Add... butonuna basıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

24.1- Açılan Add Folder to Replicate penceresinde Local path of folder to replicate bölümünde Browse... butonuna basıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

24.2- Replikasyon işlemi yapılacak olan paylaşım klasörümü ilgili NTFS Volume üzerinde seçiyorum.

DFS High Availability Kurulumu

24.3- Local path of folder to replicate bölümünde Replikasyon işlemi yapılacak olan paylaşım klasörümün bulunduğu NTFS Volume Path bilgisi geldi. Dilerseniz bu işlemi, ilgili NTFS Volume Path bilgisini biliyorsanız, elle de yazabilirsiniz. İşlemimi bitirdikten sonra OK butonuna basarak pencereyi kapatıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

24.4- İlgili NTFS Volume Path bilgisi, replikasyonu yapılacak paylaşım klasörü bilgisini görüyoruz. Next butonuna basarak devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu

25- Local Path of Home Folders on Other Members adımında, Folders to Replicate adımında olduğu gibi, replikasyon grubundaki diğer DFS Server'ım üzerindeki ilgili NTFS Volume üzerinde bulunan paylaşım klasörümü seçeceğim. Edit... butonuna basarak, seçme işlemine başlıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

25.1- Açılan pencerede öncelikli olarak Membership status altındaki Enabled seçeneğini seçiyor, Local path of folder bölümünde de Browse... butonuna basarak replikasyon işlemi yapılacak olan paylaşım klasörümü ilgili NTFS Volume üzerinde seçiyorum.

DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu

25.2- Local path of folder to replicate bölümünde Replikasyon işlemi yapılacak olan paylaşım klasörümün bulunduğu NTFS Volume Path bilgisi geldi. Dilerseniz bu işlemi, ilgili NTFS Volume Path bilgisini biliyorsanız, elle de yazabilirsiniz. İşlemimi bitirdikten sonra OK butonuna basarak pencereyi kapatıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

25.3- Replikasyon grubu üyesi hedef DFS Server'ım, ilgili NTFS Volume Path bilgisi ile replikasyonu yapılacak paylaşım klasörü bilgisini görüyoruz. Next butonuna basarak devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu

26- Review Settings and Create Replication Group adımında, replikasyon grup ayarlarının bir özeti bulunmaktadır. Yapılandırma ayarlarımız doğru ise, Create butonuna basarak DFS Replication Group oluşturma işlemine başlıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

27- Confirmation adımında başarılı bir şekilde replikasyon grubumun oluştuğunu görüyorum. Close butonuna basarak ilgili Wizard ekranını kapatıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

28- Close butonuna bastığımda karşıma, oluşturduğum replikasyonun, replikasyon grup üye sunucu(lar) tarafından alınana kadar, replikasyonun başlamayacağına dair bir bilgi mesajı çıkıyor. Başka bir ifade ile, oluşturduğum replikasyon, replikasyon grup üye sunucu(lar) üzerinde de otomatik oluşması gerekiyor.

Bu işlem, DFS ile replike olacak olan hedef DFS Server'ın, Active Directory Sites and Services üzerinde belirlediğiniz Site yapısına göre Intrasite Replication ya da Intersite Replication sürelerine bağlı olarak zaman alacaktır. Hedef DFS Server'ınız aynı Site içinde ise, varsayılan olarak Intrasite Replication süresi olan 15 dakika sonra oluşturduğunuz Replication Group bilgisini alacaktır. Hedef DFS Server'ınız farklı bir Site içinde ise, varsayılan olarak Intersite Replication süresi olan 180 dakika sonra oluşturduğunuz Replication Group bilgisini alacaktır. Bu süresi beklemek istemezseniz, Replication Group'u oluşturduğunuz Site içindeki Domain Controller üzerinde repadmin /syncall /APed komutunu çalıştırarak, replikasyonu anlık olarak tetikletebilirsiniz.

DFS High Availability Kurulumu

29- Replication altında, oluşturduğum replikasyonun geldiğini görebiliyoruz.

DFS High Availability Kurulumu

File Staging Kavramı

DFS replikasyonu, yeni veya değişen dosyaların gönderici üyeden (Sending Member) alıcı üyeye (Receiving Member) replike ederken Staging Folders denilen bir klasör kullanır. Bu klasörün amacı, transfer edilecek olan dosyaların blok seviyesinde hazırlanması ve sıkıştırılarak karşı tarafa gönderilmesidir. Bu işlemde sadece değişen blokların gönderilmesi ve sıkıştırma işlemleri, RDC-Remote Differential Compression etkin ise gerçekleşir.

Eğer gönderici üye, alıcı üyeden bir talep (Request) alırsa, öncelikle Staging işlemine başlar. Bu süreçte talep edilen dosyalar, Replike edilen klasörden (Replicated Folder) okunur ve sıkıştırılmış hali bu klasöre konulur. Bu duruma gelen dosyaya Staged File denir. Bu işlemin sonunda Staged File, istek yapan alıcı üyeye gönderilir. Eğer RDC (Remote Differential Compression) açık ise, bu durumda da sadece değişen kısım transfer edilir. İstek yapan üye bu dosyayı alır ve benzer şekilde Staging klasörüne atar. Sonrasında da bu dosya açılır (decompress edilir) ve replike edilen klasör (Replicated Folder) içine eklenir.

Bilgi!: Her replike edilen klasör (Replicated Folder), kendi Staging Folder'ına sahiptir. Bu klasör, varsayılan olarak replike edilen klasörün (Replicated Folder) dizin yolu içerisindeki DfsrPrivate klasörü altında bulunur.

30- Replication Group oluşturma işleminden sonraki işlemimiz, her paylaşım klasörü için Staging kota belirlemek olacak. Bunun için, oluşturduğum Replication Group altındaki Membership sekmesi içindeki ilgili Replicated Folder üzerinde sağ tıklayarak Properties seçeneğini seçiyorum.

DFS High Availability Kurulumu

30.1- Açılan pencerede Staging sekmesi altında iligi Staging kota yapılandırmamı yapacağım. Varsayılan olarak bu klasörün boyutu 4096 MB'tır. Bu, değiştirilebilir bir limittir. Staging klasörü, %90 oranında dolarsa, %60 boş alan kalıncaya kadar silinir.
Büyük boyutlu dosyalar için bu süreç, biraz daha farklı çalışmaktadır. Kotadan büyük bir dosya Stagin klasörüne alındığında, bu sefer de Cleanup (temizleme) süreci başlamaktadır ancak eski olarak kabul edilen ama hala işlenen bu dosyalar silinemez ve bu Cleanup (temizleme) işlemi hata alır. Bunun sebebi, Staging içine alınan dosyanın büyük boyutlu olmasıdır ve karşı tarafa gönderilmek üzere hazırlanmasıdır. Bir süre sonra da zaten bu Cleanup (temizleme) süreci tekrarlanacağı için, transfer bittikten sonra bu klasör boşaltılabilir veya Staging Quota (kota) boyutu artırılabilir ki sürekli olarak büyük dosyalar ile çalışıyorsanız, Staging kota boyutu artırma, tavsiye edilen bir işlemdir. Tabiki bu durumda replikasyon grubundaki tüm üye sunucularda bu Staging Quota (kota) boyutu artırma işlemini tek tek yapmanız gerekmektedir. Sürekli olarak büyük dosyalar ile çalışıyorsanız, Staging Quota (kota) boyutunu düşük tutmanız, gereksiz kaynak tüketimine sebep olacaktır.

Staging kota boyutunu, ihtiyacınıza göre düzenleyebilirsiniz.

DFS High Availability Kurulumu

31- Yukarıda, replikasyon grubundaki tüm üye sunucularda Staging Quota (kota) boyutu artırma işlemini tek tek yapmanız gerektiğinden bahsetmiştim. Yine aynı şekilde bu seferde diğer üye sunucu üzerindeki ilgili Replicated Folder üzerinde sağ tıklayarak Properties seçeneğini seçiyor, açılan pencerede Staging sekmesi altında iligi Staging Quota (kota) yapılandırma işlemini aynı şekilde yapıyorum.

DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu

31.1- Her iki replikasyon grubundaki üye sunucularda Staging Quota (kota) boyutu yapılandırma işlemimi tamamladım.

DFS High Availability Kurulumu

31.2- RDC-Remote Differential Compression, Şubeler arası WAN-Wide Area Network hatlarındaki hız düşük seviyede ise, yüksek boyutlu dosyaların sadece değişen kısımlarının sıkıştırılarak Staging klasörüne eklenmesi için en ideal yöntemdir. Varsayılan olarak açık durumda olan RDC, iligli Replication Group üzerinde Connections sekmesindeki bağlantılar üzerinde sağ tıklayarak Properties seçeneği üzerinden açılıp, kapatılabilir.

RDC-Remote Differential Compression

RDC-Remote Differential Compression

NOT: Bu iki resim sonradan eklendiği için içerikteki isimlendirmeler farklıdır.

32- Bir sonraki adımda yapacağım işlem, yine oluşturduğum Replication Group altındaki Replicated Folders sekmesi içindeki replike edeceğim paylaşım kalasörümü, oluşturduğum Namespace altında Publish etmek (yayınlamak) olacak. Bunun için replike edeceğim paylaşım kalasörümün bulunduğu kısımda sağ tıklayarak Share and Publish in Namespace... seçeneğini seçiyorum.

DFS High Availability Kurulumu

33- Açılan Share and Publish Replicated Folder Wizard penceresinde Publishing Method bölümünde Share and Publish the replicated folder in namespace seçeneğini seçiyor, Next butonuna basarak devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu

34- Share Replicated Folders adımında, replike edeceğim paylaşım kalasörümün hangi DFS Server üzerinde ve hangi Namespace altında Publish edileceğini seçiyorum. Next butonuna basarak devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu

35- Namespace Path adımında, Parent folder in namespace bölümünde Publish edeceğim Namespace'imi seçmek için Browse... botonuna basıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

35.1- Açılan pencerede, daha önce oluştuduğum Namespace'imi seçiyor, OK butonuna basarak pencereyi kapatıyorum.

DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu

35.2- İlgili Namespace'imi seçme işlemimi bitirdikten sonra, Next butonuna basarak devam ediyorum.

DFS High Availability Kurulumu

36- Review Settings and Share Replicated Folder adımında karşımıza, yapılandırma ayarlarımızın özeti çıkıyor. Yapılandırma ayarlarımız doğru ise, Share butonuna basarak iligi Namespace altında Publish etme işlemimizi tamamlıyoruz.

DFS High Availability Kurulumu

37- İligi Namespace altında Publish etme işlemimiz tamamlandı. Close butonuna basarak pencereyi kapatıyorum.

DFS High Availability Kurulumu

38- Paylaşım kalasörümün oluşturduğum Namespace altında Publish edildiğini görebiliyoruz.

DFS High Availability Kurulumu

39- Tüm işlemlerimizi tamamladıktan sonra sıra, replikasyon grubundaki üye DFS Server üzerindeki DFS Management'ı açıp, oluşturduğum replikasyonun bu DFS Server üzerinde de oluştuğunu görüyorum.

DFS High Availability Kurulumu

40- İsteğe bağlı olarak ilgili Namespace'in, replikasyon grubundaki üye DFS Server üzerindeki DFS Management altında bulunan Namespaces kısmında görünmesini isteyebilirsiniz. Bunun için, DFS Management altında bulunan Namespaces üzerinde sağ tıklayarak Add Namespaces to Display... seçeneğini seçiyorum.

DFS High Availability Kurulumu

40.1- Açılan pencerede, Namespaces altında ilgili Namespace'i seçip, OK butonuna basarak ekleme işlemini gerçekleştiriyorum.

DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu

41- Replikasyon grubundaki üye Replicated DFS Server üzerinde bulunan NTFS Volume'da oluşturduğum ancak içi boş olan paylaşım klasörüm içine, Primary DFS Server üzerinde bulunan NTFS Volume'da oluşturduğum paylaşım klasörüm içindeki tüm klasör ve dosyaların başarılı bir şekilde replike olduğunu görebiliyoruz.

DFS High Availability Kurulumu
 

DFS- Distributed File System Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) Oluşturma

Buraya kadar DFS Server'lar üzerinde, DFS yapısının oluşması için gerekli olan tüm işlemleri tamamladık. Sıra, en önemli kısım olan, DFS- Distributed File System Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) Oluşturma işlemine geldi. Yüksek Erişilebilirlik (High Availability), DFS üye sunuculardan birisinin DOWN olması durumunda paylaşım klasörüne erişimin, iligi Namespace üzerinden kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlama işlemidir. Bu yapılandırma işlemi yapılmadığı takdirde, DFS üye sunuculardan birisinin DOWN olması durumunda, iligi Namespace üzerinden paylaşım klasörüne erişim gerçekleşmeyecektir. Bu durumda da bir Cluster yapısından bahsetmemiz mümkün olmayacaktır.

42- DFS Management altındaki Namespaces'e tıklıyorum. Namespace Servers sekmesi altında varsayılan olarak Primary DFS Server'ım olan \\FILESRV001\HomeFolders Namespace Server'ım bulunuyor. Burada yapmak gereken, Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) için replikasyon grubundaki üye Replicated DFS Server olan FILESRV002 Host Name'li DFS Server'ımı da sağ kısımda bulunan Add Namespace Server... üzerinden eklemek olacak.

DFS High Availability Kurulumu

42.1- Açılan pencerede, Browse... butonuna tıklayarak FILESRV002 Host Name'li DFS Server'ımı seçmek olacak.

DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu

42.2- FILESRV002 Host Name'li DFS Server'ımı, Namespace Servers altında ekleyerek Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) için gerekli aksiyonu almış bulunuyorum.

DFS High Availability Kurulumu

42.3- FILESRV002 Host Name'li DFS Server'ımdaki DFS Management üzerinde de iligi Namespace Server'ın eklendiğini görebiliyoruz.

DFS High Availability Kurulumu

43- Önemle tevsiye ettiğim bir diğer işlem ise; replikasyon grubundaki tüm üye DFS sunucuların, bulundıkları Active Directory SITE içinden erişilmesini sağlamak olacak. Bunun için yine DFS Management altındaki Namespaces üzerinde sağ tıklıyor, Properties seçeneğini seçiyorum.

DFS High Availability Kurulumu

43.1- Açılan pencerede Advanced sekmesi altında Optimize for scalability seçeneğini seçiyorum.

DFS High Availability Kurulumu

DFS- Distributed File System Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) TEST Aşaması

44- Bir Active Directory kullanıcısı ile, Windows 10 işletim sistemli bir bilgisayara Logon oluyorum. DFS Namespace'im altında önceden Map'lediğim Home Folder'ı görebiliyorum.

DFS High Availability Kurulumu

44.1- Map'lediğim Home Folder içinde girdiğimde karşıma, Active Directory kullanıcısının Profil klasörleri çıkıyor.

DFS High Availability Kurulumu

44.2- Desktop klasörü içine girerek, bir kaç klasör oluşturuyorum. Bu arada klasör üzerinde sağ tıklayarak klasör özelliklerini incelediğimde, DFS sekmesi altında aktif durumdaki DFS Server'ı görebilirsiniz.

DFS High Availability Kurulumu

44.3- Active Directory kullanıcısının Map üzerindeki Desktop klasöründe oluşturduğum klasörlerin, replikasyon grubundaki tüm üye DFS sunucuların NTFS Volume'lerindeki Home Folders paylaşım klasörüne replike olduğunu görebiliyoruz.

DFS High Availability Kurulumu
DFS High Availability Kurulumu

45- Aktif durumdaki FILESRV002 Host Name'li DFS Server'ımı DOWN durumuna getiriyorum.

DFS High Availability Kurulumu

DFS High Availability Kurulumu

46- Aktif durumdaki FILESRV002 Host Name'li DFS Server'ımı DOWN durumuna getirdikten sonra, Map'li Paylaşım klasörüne tekrar erişmek istediğimde, sunucu DOWN durumda olmasına rağmen erişilebildiğini görüyoruz. Yine DFS sekmesini incelediğimizde bu sefer de Aktif durumdaki DFS Server'ın, FILESRV001 Host Name'li DFS Server olduğunu görebiliyoruz.

DFS High Availability Kurulumu

DFS High Availability Kurulumu

Bu şekilde Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) sağlayarak, kaynaklara kesintisiz erişim sağlamış oluyoruz.

Faydalı olması dileğiyle...

Etiketler: Dfs Server, Windows Server 2012 R2'da DFS Server KurulumuDFS namespace oluşturma, DFS failover cluster yapılandırma, DFS cluster kurulumu, DFS HA Kurulumu, DFS failover kurulumuDfs high availability kurulumu, dfs replication ayarları, dfs replikasyon konfigürasyonu.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye 1 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


13.11.2016 Şenol ÖZKAYA
Fırat Bey, Elinize sağlık güzel makale olmuş. Başarılarınızın ve makalelerinizin devamını dilerim. Keyifle ve zevkle sizi takip etmekteyim/etmekteyiz.