Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 27.06.2016 category 6

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join


Bu makalemde sizlere Windows Server 2008 R2 ile gelen ve Windows Server 2012 ile devam eden Offline Domain Join özelliğinden bahsediyor olacağım.

Bu özellik sayesinde Client bilgisayarlarımızı Domain’e Join etmek için fiziksel network ortamına ihtiyaç duymak zorunda kalmayacağız. fiziksel network ortamının gerekliliği kimi zaman sıkıntılara sebebiyet veriyordu. Örneğin, Sunucu değişikliği veya yeni bir yapılanma sürecinde Domain Controller ile iletişim kuramayan client bilgisayarların, domain’e join edilebilmeleri malesef mümkün değildi.

Windows Server 2008 R2 ile birlikte gelen ve Windows Server 2012 ile birlikte devam eden Offline Domain Join özelliği ile Windows 10 client bilgisayarlarını, fiziksel network bağlantısı olmasa da domain ortamına dahil etme işlemlerini gerçekleştirebiliriz. Bu özellik bilgisayarların domain ortamına katılımını (domain join) kolaylaştırmaktadır.

Imaj senaryolarında da bilgisayların domain’e join edileceği durumlarda, bütün bilgisayar hesaplarının önceden domain ortamında hazırlanıp imaj atıldıktan sonra otomatik olarak üyelik işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayabiliyor olmak, gerçekten kolaylık sunmaktadır. Bu sayede bilgisayarları sonradan domain’e join etmek için vakit kaybetmemiş oluyoruz.

Offline domain join işlemi işin kullanacağımz komut Active Directory Module for Windows Powershell komut satırı üzerinde Djoin komutu olacaktır.

Djoin komutu, Domain Controller üzerinde çalıştırılarak, domain’e join edilecek kullanıcı bilgisayarları için gerekli bilgilerin sunucu üzerine kaydedilmesini sağlar. Bu sayede domain'e join etmeden önce bilgisayar hesapları oluşturuluyor. Bu işleme “Provisioning” denir.

Domain Controller üzerinde çalıştırılan bu komut ile elde edilen ve domain’e üye yapılacak olan kullanıcı bilgisayarlarına ait olan bilgilerin yer aldığı txt dosyası, yine djoin aracının başka bir parametresi kullanılarak client bilgisayarlarda çalıştırılır. Bu sayede kullanıcı bilgisayarı domain’e üye yapılmış olur.

Bu işlemler sırasında client bilgisayar ile Domain Controller arasında kesinlikle bir network bağlantısı yoktur.

1- Senaryomuzdaki test ortamında bir tane Windows Server 2012 R2 Domain Controller ve bir tane de workgroup ortamında çalışan Windows 8 Client PC mevcut olacak.

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

2- Windows 8 ile Domain Controller arasında herhangi bir fiziksel bağlantı olmaması için network kartını (NIC) kapatıyoruz.

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

3- Provision işlemi için Domain Controller'da Active Directory Module for Windows PowerShell’i açıyorum. Djoin komutunun bir çok parametresi bulunuyor.

Burada zorunlu olan /Provision, /Domain, /Machine ve /SaveFile parametrelerini kullanıyorum.

Komutum;

djoin /provision /Domain firatboyan.com /machine HOSTPC01 /savefile c:\firatboyan.txt

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

4- Komut çıktısında belirttiğimiz path'e (dizin yoluna) txt dosyamızın oluşturulduğunu görüyoruz. Aynı zamanda Active Directory Users and Computers konsolunu açarak, bilgisayar hesabının da oluşturduğunu kontrol ediyoruz.

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

5- Şimdi oluşturuğumuz bu dosyayı domain'e üye yapacağımız Windows 8 işletim sistemli Client bilgisayara kopyalamamız gerekiyor. Oluşturmuş olduğumuz txt dosyasına komut satırından daha kolay erişim sağlayabileceğim için, C: dizinine kopyalıyorum.

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

6- CMD komut satırı üzerinden Djoin aracının /RequestODJ, /LoadFile, /Windowspath ve /LocalOS parametrelerini kullanarak Windows 8 işletim sistemli client bilgisayarımı Domain'e join etme işlemine başlıyorum.

Komutum;
djoin /RequestODJ /Domain LoadFile c:\firatboyan.txt /Windowspath %systemroot% /LocalOS

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

7- Komutu sorunsuz olarak çalıştırdıktan sonra, Windows 8 işletim sistemli bilgisayarı restart ederek offline domain join işlemimin başarılı olup olmadığını kontrol ediyorum.

offline domain join

Görüldüğü gibi offline domain join işlemimin başarılı bir şekilde sonuçlandığını ve bilgisayarın domain ortamına join olduğunu görüyoruz.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 6 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


08-11-2018


Melih Öztürk

Merhaba Hocam; Bu faydalı bilgi için öncelikle teşekkürler. Merak ettiğim bir konu var. Gectiğimiz hafta isyerindeki server bilgisayarımıza format attık. Eski domain ile simdiki domainimiz farklı. Eski domain ortamındaki pcleri nasıl mevcut oturum ve yapılandırmaları kaybetmeden yeni domain ortamına dahil ederim ? Tesekkürler.


08-11-2018


Fırat Boyan

Merhaba, teşekkürler. Active Directory yani SYSTEM STATE yedeğiniz varsa, server hostname eskisi ile aynı olacak şekilde kurup, domaini de kurduktan sonra AD recovery yaparsanız sorununuz çözülür.


27-12-2016


Sergen Aksu

Emeğine sağlık güzel bilgi hocam.


28-06-2017


Fırat Boyan

Teşekkürler Sergen. Faydalı olmasına sevindim.


28-06-2016


Yusuf Kankılınç

Elinize, emeğinize sağlık Hocam.


28-06-2017


Fırat Boyan

Teşekkürler Yusuf. Faydalı olmasına sevindim.