Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 30.06.2016 6

Windows Server 2012 R2 Volume Shadow Copy (Gölge Kopya)

Volume Shadow Copy NEDİR?

Shadow Copy (gölge kopya); paylaştırılmış klasörler için, Windows Server 2012 R2 üzerinde bir veri kurtarma aracı olarak çok işimize yaramaktadır. Volume Shadow Copy sayesinde yanlışlıkla silinen ya da değiştirilen dosya ve klasörlerin eski versiyonlarına geri dönüş yapmam mümkündür.

Volume Shadow Copy ile;

• Silinmiş dosyalar kurtarılabilir,
• Üzerinde değişiklik yapılmış dosyaların eski versiyonları geri yüklenebilir.

Buna paralel olarak;

Shadow Copy bilgileri sadece okunabilir (Read Only) bilgilerdir. Bir Shadow Copy'nin içeriğini asla değiştiremezsiniz.
Shadow Copy, klasör ya da dosya bazında değil, Partition ya da Volume bazında aktifleştirir.

Partition ya da Volume üzerinden aktifleştirilen paylaştırılmış klasörler, o Volume içerisindeki tüm paylaştırılmış klasörleri aktifleştirecektir. Başka bir ifade ile Shadow Copy özelliği, tüm paylaştırılmış klasörler aktif olmaktadır. Salt belli bir paylaştırılmış klasör seçme şansınız yok.

Shadow Copy özelliğinin aktif hale getirilebilmesi için en az 100 MB Disk alanına ihtiyacınız olacaktır. Varsayılan olarak bir Shadow Copy için ayrılan gölge kopyaların depolanacağı Volume yapısının %10 büyüklüğü kadardır. Bu boyut ihtiyaca göre artırılabilir. Shadow Copy için ayrılan alan tamamen dolduktan sonra, en eski Shadow Copy kopyalar silinecek ve bir daha geri getirilemeyecektir. Bu nedenle Shadow Copy'nin tutulacağı Disk konumu baştan çok iyi belirlenmeli ve gereksinimleri karşılayacak düzeyde ve özellikte bir Volume olmalıdır.

Shadow Copy'nin tutulacağı disk'in, orijinal verilerin kayırlı olduğu disk'ten farklı bir Disk olması tavsiye edilir. Shadow Copy konumu, Shadow Copy özelliği aktif hale getirilmeden önce belirlenmelidir. Shadow Copy kopyaları başka bir Volume üzerine almak isterseniz, Shadow Copy özelliğini öncelikle iptal etmeniz gerekmektedir ki böyle bir durumda mevcut Shadow Copy kopyaların tamamı silinecektir.

SHADOW COPY'NİN AKTİFLEŞTİRİLMESİ
Varsayılan olarak Shadow Copy özelliği aktif olarak gelmeMEktedir. Shadow Copy sadece NTFS formatlı Disk bölümleri üzerinde depolanan veriler için kullanılabilmektedir.

Bu nedenle de FAT32 alanların Shadow Copy desteği bulunMAmaktadır.
Shadow Copy özelliği genelde File Server bilgisayarlar üzerinde kullanılan bir servistir. Shadow Copy özelliğini aktif hale getirmeden önce Shadow Copy'lerin nerede tutulacağının belirlenmesi gerektiğini yinelemek istiyorum.

Shadow Copy özelliğini NTFS formatlı bir Volume üzerinde aktif hale getirmek için;

1. This PC (Bu Bilgisayar) çift tılıyorum. NTFS formatlı Volume üzerinde sağ tıklayarak Configure Shadow Copies... seçeneğini seçiyorum.

Volume Shadow Copy

2. Karşımıza Shadow Copies ekranı gelecektir. Burada öncelikle Shadow Copy özelliğini aktif hale getireceğim Volume üzerindeki verilere ait Shadow Copy'lerin tutulacağı yeri ayarlamak için Settings... butonuna basıyorum.

Volume Shadow Copy

3. Settings... butonuna bastıktan sonra karşımıza çıkan pencerede Storage Area bölümünde Shadow Copy'lerin tutulacağı konum (Path) ayarlanır. Eğer ilgili sürücünün Shadow Copy'lerini kendi üzerinizde tutacaksanız olduğu gibi bırakabilir, ya da farklı bir sürücüde tutacaksanız Located on this Volume altında verileri tutacağınız sürücüyü seçebilirsiniz.

Volume Shadow Copy

4. Altta bulunan Schedule botununa tıkladığımızda karşımıza Shadow Copy'lerin hangi periyotlarda alınacağını belirleyeceğimiz pencere açılacaktır. Burada Shadow Copy'lerin hangi periyotlarda alınacağını Schedule Task: alanından, hangi saatte başlayacağını da Start time alanında seçebiliriz.

Volume Shadow Copy

5. Gerekli ayarları yapılandırdıktan sonra Shadow Copy'si alınacak sürücüyü seçip Enable butonuna basarak Shadow Copy'yi aktif hale getiriyorum.

shadow copy

Shadow Copy özelliği aktif hale getirildikten sonra otomatik olarak mevcut Volume üzerindeki verilerin hemen bir gölge kopyasını alacaktır. Siz de ihtiyaç anında bu ekran Create Now butonuna basarak kopya almasını elle tetikletebilirsiniz.

Volume Shadow Copy

Bu uygulamamızı da bir örnek üzerinden görelim.

a) Paylaşımdaki "SATIS" klasörüm içine bazı veriler ekliyorum.

Volume Shadow Copy

Volume Shadow Copy

b) "SATIS" klasörüm içine veriler ekledikten sonra, Create Now butonuna basarak kopya almasını elle tetikletiyorum.

Volume Shadow Copy

c) Create Now butonuna basarak elle tetiklettikten sonra da mevcut klasörümün Shadow Copy'sinin alınmasını sağladım. Şimdi klasörümün içinden Folder02 ve Folder04 klasörleri ile Text01.txt ve Text03.txt dosyalarını siliyorum.

Volume Shadow Copy

d) Dosya ve klasörlerimi silmeden önce almış olduğum Shadow Copy'yi geri getirmek için, ilgili klasörüm üzerinde sağ tıklayarak Properties seçeneğini seçiyorum. Klasörümün Properties penceresi üzerinde Pervious Versions tab'ına tıklıyorum. Folder versions: alanında silmeden önce almış olduğum Shadow Copy'yi görebiliyorum. Klasör içindeki verileri orijinal konumuna geri yüklemek için Restore butonuna basıyorum.

Volume Shadow Copy

Shadow Copy özelliği sayesinde silinen ve/veya değiştirilen dosya klasörlerimizin paylaşım klasörleri üzeründe nasıl kurtarılacağını, restore edileceğini görmüş olduk. Bu özelliği mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.
6
YORUMLAR
Bu makaleye 6 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar:
25.06.2020 Murat Yılmaz
Fırat Hocam Makale çok güzel teşekkürler, Bir sorum olacak. File Server üzerinde gölge kopyaları kullanarak geri dönebilme işlemi için sadece belirli kullanıcıları nasıl yetkilendirebiliriz. Clientler bu işlemi yapamasınlar istiyoruz. Bir yolu var mıdır ?

25.06.2020 Fırat Boyan
Merhaba Murat, Hiç denemedim ancak bununla ilgil bir GPO ayarı olması lazım. Bir araştırayım, yoruma dönüş yaparım.


06.02.2019 adem sadık
merhabalar, bizim serverda bu ayar var. ama en fazla 1 haftalık olan kısım kalıyoz hafızada eskı yedeği hep silerek geliyor. ben windows 10 da bireysel olarak ayarladıgımda ne kadar süre ile alınacak diyor. sınırsız veya 1 yıllık diyorum bu sekılde tutabiliyor yedeği. ama serverda shadow copy kısmında boyle bi ayar bulamadım. shadow copynın kullanacago limiti büyük yapıyorum yıne hiçbişey farketmıyor. yedekleme türünü günlük yaptım aynı. haftalık yaptım yıne aynı. örneğin 1 aylık tüm yedeği tutmasını nasıl sağlarım.


01.11.2018 Irfan deniz
Harika makalelerin var hocam. Gerçekten çok yararlandım. Tesekkurler

01.11.2018 Fırat Boyan
Teşekkür ederim Irfan kardeşim. Faydalı olması beni ciddi ciddi mutlu ediyor ve şevklendiriyor. Ben zamanında bilgiye ulaşmakta çok zorlandığım için, makalelerimi tüm detayları ile ele alıyorum.


01.07.2016 Yusuf KANKILINC
Teşekkürler Hocam. Yararlı bir makale daha.