İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 08.03.2017 11

Active Directory Users And Computers Konsolunda Kullanıcı için Additional Account Info Sekmesi

Bu makalemde sizlere Windows Server 2012 R2'de Active Directory Users And Computers konsolundaki kullanıcı özellikleri (User Properties) sekmesinde Additional Account Info sekmesinin nasıl ekleneceğinden bahsediyor olacağım. Additional Account Info sekmesi, sistem yöneticileri için Active Directory kullanıcıları hakkında bir takım ek bilgilerin erişimini kolaylaştırmaktadır. Bu ek bilgiler şunlardır;

• Password Last Set- Kullancının şifresinin en son ne zaman değiştiği bilgisi.
• Password Expires - Kullancının şifresinin geçerliliğini yitirme zamanı.
• User Account Control - Kullancının hesabının (enabled, disabled, locked) gibi durum bilgisi.
• Last logon (logoff) - Kullancının domain controller'da en son ne zaman oturum açtığı ya da oturumunu sonlandırdığı bilgisi.
• SID, SID History - Kullancının SID ve SID geçmişi bilgisi.
• GUID - Kullancının GUID bilgisi.

Bu bilgiler aslında ADSI Edit veya Attribute Editor sekmesinden de edinilebilir ancak Additional Account Info Sekmesindeki bilgiler biraz daha genişletilmiş şekilde sunulmaktadır. Active Directory Users And Computers konsolundaki kullanıcı özellikleri (User Properties) sekmesinde Additional Account Info sekmesinin eklebebilnesi için Account Lockout and Management Tools  adındaki kendini açabilen arşiv dosyasına (Self-Extracting Archive File) dosyasına ihtiyacınız var. Bu Self-Extracting Archive File dosyası, içerisinde acctinfo.dll adında bir .dll dosyası barındırmaktadır. Bu arşiv dosyasını da C:\Windows\SysWOW64 dizinine çıkartın.

Additional Account Info

Dizinde bulunan acctinfo.dll dosyasını CMD üzerinden aşağıdaki komutu kullanarak çalıştırın. Bu komut kullanılarak çalıştırıldığında Additional Account Info Sekmesi, kullanıcıların User Properties alanındaki sekmeler içinde bir sekme olarak oluşacaktır. Komut, regsvr32 C:\Windows\SysWOW64\acctinfo.dll şeklinde olacaktır.

Additional Account Info

Additional Account Info

Komutu çalıştırdıktan sonra, Additional Account Info Sekmesi kullanıcıların User Properties alanındaki sekmeler içinde oluştuğunu göreceksiniz.

Additional Account Info

Ek olarak, Additional Account Info Sekmesinde alt kısımda bulunan Account Lockout Status... butonuna tıkladığınızda, yapınızdaki tüm Domain Controller'lar listelenecek ve kullanıcı şifresinin hangi Active Directory Site üzerindeki hangi Domain Controller'da kilitlendiği bilgisinisi de detaylıca görebilirsiniz. Account Lockout Status... butonuna tıkladığınızda, komutu çalıştırmak isteyip istemediğimizi soran bir pencere çıkıyor. Yes butonuna basarak devam ediyoruz.

Additional Account Info

Additional Account Info

Additional Account Info Tab

Açılan ekranda, Farklı Site'lardaki Domain Controller'larınızın durumlarını da bu sayede gözlemleme imkanına sahipsiniz.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye 11 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


07.12.2021 Onur K
Merhaba Hocam, Server 2019 Datacenter versiyonu üzerinde aynı adımları denedim. Bende de ilgili sekme açılmadı. Sadece Serve 2012 için mi geçerli acaba ?

07.12.2021 Onur K
Merhaba Hocam, size yazdıktan sonra araştırırken buldum. Söylediğiniz gibi 32 bit olarak çalıştırınca geldi. ds.msc kısayolunu -32 olarak kaydedip çalıştırınca sıkıntısız bir şekilde açılıyor. Sorun yaşayan arkadaşlar DC masaüstüne kısayol oluşturup aşağıdaki gibi hedefi eklerse sorun çözülecektir. C:\Windows\System32\dsa.msc -32

07.12.2021 Fırat Boyan
Merhaba Onur. dsa.msc'yi 32 Bit olarak açarak test eder misin?


29.06.2020 Günay
Merhaba, Makale için teşekkürler. İşlemleri adım adım uyguladım fakat ilgili sekme gelmedi acaba ne eksik olabilir. Saygılarımla...

07.07.2020 Gunay
Birebir aynısını uyguladım, hata dahi almadım Saygılarımla...

30.06.2020 Fırat Boyan
Bir yerde bir şeyi atlamış ya da yanlış uygulamış olmalısın. Gelmemesi imkansız.

30.06.2020 Günay
Merhaba, işlemi yaptığım sunucu versiyon bilgisi "Windows Server 2012 R2 Standart" Saygılarımla...

29.06.2020 Fırat Boyan
Merhaba, Hangi Windows Server versiyonu üzerinde yaptın?


18.01.2018 Onur
teşekkürler, bilgilendirme için teşekkürler. RSAT üzerinden de aynı işlemi gerçekleştirebiliyor muyuz. Denediğimde göremedim, farklı bir işlem yapmamız mı gerekmekte?

18.01.2018 Fırat Boyan
Selam Onur, RSAT üzerinden denemedim. Deneyip bilgi veririm.


30.06.2017 Metin Can
Hocam makale içeriği çok faydalı. Teşekkürler.