Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 08.03.2017 9

Active Directory Users And Computers Konsolunda Kullanıcı için Additional Account Info Sekmesi

Bu makalemde sizlere Active Directory Users And Computers Konsolundaki Kullanıcı özellikleri (User Properties) sekmesinde Additional Account Info sekmesinin nasıl ekleneceğinden bahsediyor olacağım.

Additional Account Info Tab (Sekmesi), Sistem Yöneticileri için kullanıcı(lar) hakkında bir takım ek bilgilerin erişimini kolaylaştırmaktadır.

Bu ek bilgiler şunlardır;

• Password Last Set- Kullancının şifresinin en son ne zaman değiştiği bilgisi.
• Password Expires - Kullancının şifresinin geçerliliğini yitirme zamanı.
• User Account Control - Kullancının hesabının (enabled, disabled, locked) gibi durum bilgisi.
• Last logon (logoff) - Kullancının domain controller'da en son ne zaman oturum açtığı ya da oturumunu sonlandırdığı bilgisi.
• SID, SID History - Kullancının SID ve SID geçmişi bilgisi.
• GUID - Kullancının GUID bilgisi.


BİLGİ: Bu bilgiler aslında ADSIEdit veya Attribute Editor sekmesinden de edinilebilir ancak Additional Account Info Sekmesindeki bilgiler biraz daha genişletilmiş şekilde sunulmaktadır.
Active Directory Users And Computers Konsolundaki Kullanıcı özellikleri (User Properties) sekmesinde Additional Account Info sekmesinin nasıl ekleneceğine gelecek olursak;

Bunun için, ALTools adında Self-Extracting Archive File'a (kendini açabilen arşiv dosyası) ihtiyacınız var. Bu Self-Extracting Archive File (kendini açabilen arşiv dosyası), içerisinde acctinfo.dll asında bir dll dosyası barındırmaktadır. Bu arşiv dosyasını da C:\Windows\SysWOW64 dizinine çıkartın.

Additional Account Info

Dizinde bulunan acctinfo.dll dosyasını CMD üzerinden aşağıdaki komutu kullanarak çalıştırın. Bu komut kullanılarak çalıştırıldığında Additional Account Info Sekmesi, kullanıcıların User Properties alanındaki sekmeler içinde bir sekme olarak oluşacaktır.

Komut:
regsvr32 C:\Windows\SysWOW64\acctinfo.dll
şeklinde olacaktır.

Additional Account Info

Additional Account Info

Komutu çalıştırdıktan sonra, Additional Account Info Sekmesi kullanıcıların User Properties alanındaki sekmeler içinde oluştuğunu göreceksiniz.

Additional Account Info

Ek olarak, Additional Account Info Sekmesinde alt kısımda bulunan Account Lockout Status... butonuna tıkladığınızda, yapınızdaki tüm Domain Controller'lar listelenecek ve kullanıcı şifresinin hangi Active Directory Site üzerindeki hangi Domain Controller'da kilitlendiği bilgisinisi de detaylıca görebilirsiniz.
Account Lockout Status... butonuna tıkladığınızda, komutu çalıştırmak isteyip istemediğimizi soran bir pencere çıkıyor. Yes butonuna basarak devam ediyoruz.

Additional Account Info

Additional Account Info

Additional Account Info Tab

Açılan ekranda, Farklı Site'lardaki Domain Controller'larınızın Up & Running durumlarını da bu sayede gözlemleme imkanına sahipsiniz.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.
9
YORUMLAR
Bu makaleye 9 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar:
29.06.2020 Günay
Merhaba, Makale için teşekkürler. İşlemleri adım adım uyguladım fakat ilgili sekme gelmedi acaba ne eksik olabilir. Saygılarımla...

07.07.2020 Gunay
Birebir aynısını uyguladım, hata dahi almadım Saygılarımla...

30.06.2020 Fırat Boyan
Bir yerde bir şeyi atlamış ya da yanlış uygulamış olmalısın. Gelmemesi imkansız.

30.06.2020 Günay
Merhaba, işlemi yaptığım sunucu versiyon bilgisi "Windows Server 2012 R2 Standart" Saygılarımla...

29.06.2020 Fırat Boyan
Merhaba, Hangi Windows Server versiyonu üzerinde yaptın?


18.01.2018 Onur
teşekkürler, bilgilendirme için teşekkürler. RSAT üzerinden de aynı işlemi gerçekleştirebiliyor muyuz. Denediğimde göremedim, farklı bir işlem yapmamız mı gerekmekte?

18.01.2018 Fırat Boyan
Selam Onur, RSAT üzerinden denemedim. Deneyip bilgi veririm.


30.06.2017 Metin Can
Hocam makale içeriği çok faydalı. Teşekkürler.

30.06.2017 Fırat Boyan
Merhaba Metin, faydalı olmasına sevindim. Zaten amacım faydalı olmasıydı ki öyle de olmuş :)