Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 21.05.2016 0

DHCP Database (Veritabanı) Backup (Yedek alma), Restore (Yedekten geri dönme) ve Path (Dizin yolu) değiştirme

Biz sistem yöneticileri sürekli olarak yapımızı güvende tutmak zorundayız. Yedekli yapılarda çalışmak, işimizin bir zorunluluğudur! Yedeklilik, her konuda şarttır. Bu şartlardan birisi de DHCP rolümüz üzerindeki yedekliliktir. Bu makalemde sizlere, Windows Server 2012 R2 Üzerinde DHCP database'inin nasıl Backup'ının (yedeğinin) alındığından ve felaket anında Backup'tan nasıl geri döneceğimizden yani restore edeceğimizden (yedekten döneceğimizden), Backup Path'inin (yedek dizinin) nasıl değiştirileceğinden bahsediyor olacağım.

DHCP Veri tabanı Bakımı isimli makalemde, DHCP Veri tabanı klasör ve dosyalarının dizindeki yerini belirtmiştim.

DHCP Database (Veri tabanı) Backup (Yedek alma)

Öncelikle belirtmeliyim ki DHCP, otomatik olarak her 60 dakikada bir DHCP Veri tabanı yedediğini varsayılan olarak C:\Windows\System32\dhcp dizinindeki Backup klasörüne almaktadır.

Dilerseniz, otomatik olarak her 60 dakikada bir alınan Backup süresini değiştirebilirsiniz. Ancak bunu DHCP Tool üzerinden değil, Registry üzerinden yapmak zorundasınız.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\DHCPServer\Parameters

altındaki ilgili parametre değerini değiştirerek yapabilmekteyiz.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Bu kısımda bizi ilgilendiren registry parametresi, BackupInterval'dır. BackupInterval, Otomatik Backup alma süresidir ve varsayılan olarak 60 dakikadır. Bu parametreyi çift tıklayarak açtığınızda Hexadecimal'den Decimal'e dönüştürdüğünde 60, yani yani 60 dakika değerini göreceksiniz. Bu değeri istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bu işlemi bitirdiğinizde DHCP Server Servisini restart etmelisiniz.

Buradaki diğer ilgili parametrelere de bakacak olursak;

BackupDatabasePath: Varsayılan otomatik yedekleme dizin bilgisinin tutulduğu adrestir.

DhcpLogFilePath: Varsayılan IPV4 Otomatik Log dosyasının tutulacağı adrestir.

DhcpV6LogFilePath: Varsayılan IPV6 Otomatik Log dosyasının tutulacağı adrestir.

Bu detaylara değindikten sonra sıra, DHCP Server yedeğimizi almaya geldi;

Server adımın (FQDN) olduğu yerde sağ tıklayarak Backup...'a tıklıyorum.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Açılan pencerede benden yol (Path) belirtmemi istiyor. Burada varsayılan olarak C:\Windows\System32\dhcp\Backup dizin yolunu getirmektedir. Yedekleme işlemini bu klasörde yapabileceğiniz gibi, başka bir klasör de seçebilirsiniz.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Ben, C:\ dizini altında DHCP_DB_Backup klasörü içine yedek almak istiyorum.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Görüldüğü gibi yedekleme işlemim başarılı bir şekilde tamamlandı. Bunu yaptıktan sonra; bu yedeğinizi, manuel olarak, bir storage'a veya taşınabilir bir disk'e kaydedebilirsiniz.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

DHCP Database (Veri tabanı) Restore (Yedekten geri dönme)

DHCP Database (Veri tabanı) Backup (Yedek alma) işlemini tamamladıktan sonra, şimdi de aldığımız yedekten geri döneceğiz yani DHCP database (Veri tabanı) restore (yedekten dönme) işlemini gerçekleştireceğiz.

Server adımın (FQDN- Fully Qualified Domain Name) olduğu yerde sağ tıklayarak Restore...'a tıklıyorum.

Servisin durdurulacağı bilgisi iletilmektedir. YES butonuna basarak devam ediyorum.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

DHCP, Servisin yeniden başlatılacağı bilgisini veriyor. YES butonuna tıklayarak servisin yeniden başlatılmasını sağlıyorum.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Servis yeniden başlatılıyor...

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Servisin yeniden başlatılmasının ardından, DHCP Database restore işlemş başarılı bir şekilde tamamlandı.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

DHCP Database (Veri tabanı) Backup (Yedek) Path'ini (Dizin yolu) Değiştirme

DHCP yedeğini yukarıda anlattığım gibi bir kereye mahsus yapacaksınız, nispeten mantıklı bir çözüm olabilir ancak ben, bu yedeği dizin yolunu sabitleyerek bir Storage üzerinde  kalıcı olarak tutmanızı öneririm.

Bunun için öncelikle DHCP Backup (yedek) Path'ini (dizin yolu) değiştiyorum;
Server adımın (FQDN) olduğu yerde sağ tıklayarak Properties'e tıklıyorum.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Backup Path kısmında, varsayılan olarak C:\Windows\System32\dhcp\Backup yolunu getirmektedir. Bunu, storage üzerinde oluşturduğum ve paylaşıma açtığım srv001dhcpBackup klasörünün paylaşım Path'ini IP adresi ile vererek değiştiriyorum. \\192.168.1.222\srv001dhcpBackup

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Registy alanında, değişiklikleri görebilmek için BackupInterval parametresini 1 dakika olarak belirlemiştim. \\192.168.1.222\srv001dhcpBackup Network paylaşım klasörüme göz attığımda, yedeklemenin dakikada 1 kez yapıldığını görebiliyorum.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.