İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Kategori: Storage-Backup
Fırat Boyan 19.10.2015 23

RAID Nedir? Yazılımsal RAID Nasıl Yapılandırılır?

RAID (Redundant Array Of Independent Disks), dizideki Disk'leri birleştirip yüksek bir depolama kapasitesi elde etmek, veri işleme performansını artırmak ve hata toleransı sağlamak amacı ile birkaç sabit Disk'in (HDD) bir arada kullanılmasıdır. Eskiden veri depolama alanları Megabyte (MB) ile ölçülürken, yakın geçmişte teknolojinin de gelişmesi ile birlikte Gigabyte (GB) ve bunu takip eden Terabyte (TB) büyüklüklerine varan büyük ölçekli Disk kapasiteri hayatımızdaki yerini aldı. Bu büyük Disk kapasiteleri de tabiki hayatımızda çok büyük kolaylık ve rahatlama getirdi. "Nasıl olsa Disk kapasitem yeter" diyerek yedek alma ihtiyacı duymuyoruz ve Disk'imiz zarar gördüğü zaman saatlerce Disk'imizi kurtarmaya çalışıyor, çoğu zaman da değerli verilerimizi yitiriyoruz. Veri kaybı belki bir ev kullanıcısı için sorun olmayabilir ancak şirketler için tam bir kabustur. RAID yapıları, Yazılımsal RAID ve Donanımsal RAID olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

1- Donanımsal RAID: Donanımsal RAID, Yazılımsal RAID'e göre daha performanslı ve daha az riskli olduğundan dolayı daha çok tercih sebebidir. Donanımsal RAID, RAID Controller (RAID denetleyicisi) adı verilen, sunucunun ana kartına entegre olarak takılan bir kart yardımıyla yapılmaktadır. Donanımsal RAID ile iligili bir kaç noktada bilgi vermek istiyorum.

● RAID Controller kartlarının arızalanması durumunda RAID kartınızı değiştirebilirsiniz. RAID kartının arızalanması, Disk yapısının tamamen bozulduğu anlamına gelmez. RAID kartını değiştikten sonra yeni RAID kartınız, sunucu Boot olurken Disk'lerdeki RAID yapısını okur ve RAID yapısını kendi üzerine alması için onay ister.
● RAID pili, RAID denetleyicisinin (RAID controller) işlemleri sırasında kesintisiz güç sağlamasına yardımcı olur. Özellikle, RAID denetleyicisinin yazma önbelleği (write cache) adı verilen bellek alanında veri işlemleri gerçekleştirilirken, ani güç kaybı durumlarında veri kaybını ve bozulmasını önlemeye yönelik önemli bir rol oynar. Olası güç kayıpları durumlarında yazma önbelleğindeki verilerin korunmasını sağlayarak, sistemin güç geri geldiğinde bu verileri disklere yazmasını ve böylece veri bütünlüğünü korumasını mümkün kılar. RAID bataryaları, genellikle lityum-iyon veya nikel-metal hidrit gibi kimyasal bileşenlere sahip şarj edilebilir pillerdir ve belirli bir RAID denetleyici modeline uyumlu olarak üretilirler. Bu nedenle, RAID sisteminiz için doğru pil tipini seçmek önemlidir.

2- Yazılımsal RAID: Bir RAID Controller'e (RAID denetleyicisi) ihtiyaç duymadan RAID yapılandırması yapabileceğiniz, işletim sistemi içinde yazılımsal olarak tanımlı bir RAID yapılandırma sistemdir.

Yazılımsal RAID

Bu makalemde sizelere, Disk RAID yapısının Windows işletim sistemi üzerinde nasıl yapılandırılacağından ve Raid-0, Raid-1 ve Raid-5 yapılarından basediyor olacağım. RAID konusuna girmeden önce Partition ve Volume yapısı hakkında bilgi vermem gerekiyor. Disk'ler, Basic Disk ve Dynamic Disk olmak üzere iki yapıda karşımıza çıkar.

1- BASIC Disk YAPISI

Basic Disk bölümlerine Partition denir. Bir bilgisayar ya da sunucuya Disk takıldığında, default olarak Basic Disk olarak algılanır. Basic Disk'te; Primary Partition, Extend Partition ve Logical Partition olmak üzere 3 Partition türü vardır. Oluşturduğum ilk bölümler Primary Partition'dır. Bir Basic Disk, Primary Partition olarak maksimum 3 Primary Partition'a bölünebilir. 4. Partition, Extend Partition'dır. Sonraki Disk bölümlemeleri, Extend Partition içinde oluşan Logical Partition'lardır. Ayrıca şunu belirtmek gerekir ki, Basic Disk Partition'ları asla birbirine bağlayamazsınız.

Elimizde Disk2 adını verdiğim 10GB'lık bir Disk var.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Elimizdeki bu 10GB'lık Disk2 üzerinde oluştuduğum F:\ ve G:\ bölümlerimiz, Partition Disklerdir.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Bu Disklere ek olarak 2 tane daha Primary Partition oluşturabilirim.Toplamda 3 Primary Partition'ım olacak. Oluşturacağım 4. Partition'dan itibaren Extend Partition oluşmaya başlayacak. Extend Partition'dan sonra tekrar bölümleme yapmak istersem bu sefer, Extend Partition içinde Logical partiton'lar oluşturmam gerekecek. Şimdi bir Basic Disk üzerinde Partition'ların nasıl oluşturulduğuna bakalım. Daha önceden oluşturduğum F:\ ve G:\ bölümlerini de bahseceğim yöntemle oluşturdum. İşlemi yapacağımız Disk üzerindeki kullanılmamış (Unallocated) alana sağ tıklayıp New Simple Volume seçiyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Specify Volume Size alanında bölümleyeceğimiz alanın boyutu seçilir. Ben, 10GB'lık Diskimde G:\ Partition'da yaptığım gibi 1000MB olarak seçiyorum.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Assign Drive Letter or Path ekranında, oluşturacağımz Partition'a bir harf atamız gerekiyor. Ben bu alanda H harfini atıyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Format Partition alanında oluşturacağımız bölümün formatını ve ismini belirliyouz. Ben, DiskPartition03 olarak belirledim. Bu alanda File System olarak NTFS seçerek, Next butonu ile işleme devam ediyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Completing the New Volume Wizard ekranında bize H harfi üzerinde 1000MB boyutunda ve NTFS ile biçimlendirilmiş Simple Volume oluşturduğumuzu belirtiyor. Finish butonuna basarak işlemi bitiyoruz.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Aynı yöntemlerle I harfi atayarak 4. Primary Partition'ımı da oluşturum. 4. Primary Partition, Extend Partition olarak oluştu. Her oluşturulan Partition'a bir harf atadık. İngiliz alfabesindeki 26 harften istediğimi harfi kullanarak bölümleme yapabiliriz. Bu 26 adet harf içinde C Diskini sistem, işletim kurulumunda kendine atadığı ve D Diskini de (genelde) CD sürücüsüne atadığı için, 2 adet harf elimizden çıkıyor. Bu nedenle elimizde (normal şartlar altında) 24 tane daha harf kalıyor. Bu 24 harften istediğinizi seçerek bölümleme yapabilirsiniz. Basic Disk üzerinde 4 Primary Partition oluşturursak, Disk boyutumuza bağlı olarak 20 adet de Logical Partition oluşturabiliriz.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

2- DYNAMIC Disk YAPISI

Dynamic Disk'in bölümlerine Volume denir. Dynamic Disk'in en büyük özelliği; başka Disklere yayılabilmesi, yani RAID yapılanmasının oluşturulabilmesidir. Basic Disk yapısında tek bir Disk üzerinde Partition'lar oluşturarak Diskinizi bölümleyebilirken, Dynamic Disk'te ise biren fazla Diski ve kendi içindeki volume'leri de birbine birleştirbilirsiniz. İşte buna RAID denir. Dynamic Disk'in önemli bir özelliği de, Sadece NTFS'i desteklemesidir.

Elimizdeki Basic Disk'lerden birisi olan Disk1 üzerinde sağ tıklayarak, Convert to Dynamic Disk'e tıklıyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Bu alanda Dynamic Disk yapmak istediğim alanı seçiyorum. Dynamic Disk yapmak istediğim alan, Disk1.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Şekilde görüldüğü gibi Disk1, 20GB'lık alanı ile Dynamic oluşmuş durumda.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Bir Disk'i Dynamic Disk yaparken, Disk içindeki verilerde hiçbir şekilde kayıp yaşanmaz. Dynamic Disk'i Basic Disk yapmak istediğimizde, tüm Partition'ları silmemiz gerekmektedir. Dynamic Disk'i veri kaybı yaşamadan Basic Disk yapabilmemiz için, içindeki verileri başka bir Disk'e aktardırktan sonra Dynamic Disk'teki mevcut Partition'ları silip, Diskin üzerine sağ tıklayarak, Convert to Basc Disk ile Convert edebiliriz.

Volume Çeşitleri

1- Simple Volume
2- Spanned Volume
3- Striped Volume (Raid0-No parity)
4- Mirrored Volume (Raid1-No parity)
5- Raid 5 Volume (Raid5- Parity)


1- Simple Volume
Dynamic Disk'te tek bir Disk'ten kesilen alana Simple Volume denir.
Basic Disk'te ise tek bir Disk'ten kesilen alana Primary Partition denir.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Simple Volume oluşturmak için, Basic Disk'te Primary Partition oluşturuğumuz gibi Simple Volume oluşturmak istediğimiz Disk üzerinde sağ tıklayarak New Simple Volume seçeneği tıklanır.
Dynamic Disk yapısında sadece Simple Volume, diğer volume ve Disk'lerlerle birleşemez.

2- Spanned Volume
Spanned Volume yapılandırması için en az iki 2 Disk olması gerekmektedir. En fazla 32 Disk'e kadar destekler.

• Spanned Volume'de yazma okuma hızı, gerçek Diskin okuma yazma hızına eşittir.
• En önemli özelliği Diskin boyutunu artırmaktır.
• Yer kazanmak için idealdir.
• Disk bozulursa, sadece o Diskin içindeki veriler kaybolur.


NOT: Elinizde 3 tane Disk olduğunu varsayalım. Disklerinizi Dynamic'e Convert edip, Spanned Volume'e geçirebilirsiniz.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Spanned Volume'de veriler Disk'lere sırayla yazılır. Veriler önce Disk1'e yazılır. Disk1 dolduğunda Disk2'ye yazmaya başlar. Disk2 dolduğunda Disk3'e yazmaya başlar. Bu şekilde sırayla Disklere yazma işlemi gerçekleştirir. Burada Disklerinizin boyutu birbirinden farklı olabilir. Spanned Volume oluşturabilmemiz için, kullanacağımız tüm Disklerin Dynamic olduğuna dikkat etmemiz gerekiyor. Diskerlerimiz Dynamic ise, hergangi bir Disk üzerinde tıklayıp New Spanned Volume seçeneğini seçiyoruz.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

3 tane Diskim var. Bu 3 Diskin hepsini kullanmak istiyorum. New Spanned Volume oluştururken Disk1 üzerinde sağ tıkladığım için Disk1'i Selected durumunda getirmişti. Available alanında Disk2 ve Disk3'ü de Add > diyerek ekliyorum. Burada Disklerinizin boyutu birbirinden farklı olabilir. Disk boyutunun tamamını kullanmak istediğim için, boyutunu değiştirmiyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Format Partition alanında oluşturacağımız bölümün formatını ve ismini belirliyouz. Ben SpannedVolume olarak belirledim. Bu alanda File System olarak NTFS seçerek, Next butonu ile işleme devam ediyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Görüldüğü gibi Spanned Volume Disklerimi oluşturdum ve 3 farklı Diski tek bir Disk olarak kullanabilir durumdayım.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

3- Striped Volume RAID0 - No Parity
Striped Volume yapılandırması için en az iki 2 Disk olması gerekmektedir. En fazla 32 Disk'e kadar destekler.

• Data yazılırken 64 KB'lık verilere bölünür.
• Data'lar aynı anda tüm Disk'lere parçalanarak yazılır.
• Input-Output bakımından Disk arttıkça performans da artar.
• Hız için idealdir.
• Data'ları parçalayarak yazdığı için (Ör. 3 Disk'en 2 tanesinin çalışır durumda olması yetmez.)
Parity yani hata toleransı olmadığı için Disk'lerden biri bozulursa diğerlerindeki Data'lara erişilemez.


Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Striped Volume'de veriler Disk'lere 64 KB'lık verilere parçalanarak yazılır. Kullanılan tüm Disk'lerin boyutları birbirleri ile eşit olmak zorunda.
Ör. Disk1-200GB,Disk2-200GB,Disk3-200GB

Striped Volume oluşturabilmemiz için, kullanacağımız tüm Disk'lerin Dynamic olduğuna dikkat etmemiz gerekiyor. Disk'lerimiz Dynamic ise, hergangi bir Disk üzerinde tıklayıp New Striped Volume seçeneğini seçiyoruz.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

3 tane Diskim var. Bu 3 Disk'in hepsini kullanmak istiyorum. New Striped Volume oluştururken Disk1 üzerinde sağ tıkladığım için Disk1'i Selected durumunda getirmişti. Available alanında Disk2 ve Disk3'ü de Add > butonuna tıklayarak ekliyorum. Kullanılan tüm Disk'lerin boyutları birbirleri ile eşit olmak zorunda. Bu nedenle, Disk1 üzerinde Disk boyutunu değiştirdiğimde hepsi eş zamanlı olarak aynı boyuta kendilerini ayarlamaktadırlar. Ben Disk1 üzerinde 5000 MB olarak Disk boyut değeri girdiğimde, Disk2 ve Disk3 de otomatik olatak 5000 MB oldu.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Format Partition alanında oluşturacağımız bölümün formatını ve ismini belirliyouz. Ben StripedVolume olarak belirledim. Bu alanda File System olarak NTFS seçerek, Next butonu ile işleme devam ediyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Görüldüğü gibi Striped Volume Disk'lerimi oluşturdum ve 3 farklı Disk'i tek bir Disk olarak kullanabilir durumdayım.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

4- Mirrored Volume RAID1- No Parity
Mirrored Volume yapılandırması için en az iki 2 Disk olması gerekmektedir. En fazla 32 Disk'e kadar destekler.

•Bir Disk'e yazılan Data'ların aynısı diğer Disk'e de yazılır.
•Bir Disk'ten Data silindiğinde, diğer Disk'lerden de silir.
•Mirrored Volume'ün önemli bir özelliği; Disk'lerden biri bozulursa, bozulan Disk üzerinde "Break Mirrored Volume" yapılır. Bu yapıldığında Disk'lerin birbirleri ile hiçbir bağı kalmaz. Yeni bir Disk takılır ve yeni Disk, Dynamic'e Convert edilir. Çalışan bir Mirror Volume üzerine sağ tıklanarak "Add Mirror" yapılır. Bu sayede Data'lar yeni Disk'e senkronize olur. Buna, bu bölüm sonunda değineceğim.


Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Mirrored Volume'de veriler Disk'lere aynı anda yazılır. Kullanılan tüm Disk'lerin boyutları birbirleri ile eşit olmak zorunda.
Ör. Disk1-400GB,Disk2-400GB,Disk3-400GB

Mirrored Volume oluşturabilmemiz için, kullanacağımız tüm Disklerin Dynamic olduğuna dikkat etmemiz gerekiyor. Diskerlerimiz Dynamic ise, hergangi bir Disk üzerinde tıklayıp New Mirrored Volume seçeneğini seçiyoruz.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

3 tane Diskim var. Bu 3 Diskin 2 tanesini kullanıyorum. New Mirrored Volume oluştururken Disk1 üzerinde sağ tıkladığım için Disk1'i Selected durumunda getirmişti.Ben, Disk1'i Available alanına çekerek sadece Disk2 ve Disk3'ü de Add > diyerek ekliyorum. Kullanılan tüm Disk'lerin boyutları birbirleri ile eşit olmak zorunda. Bu nedenle, Disk2 üzerinde Disk boyutunu değiştirdiğimde iki Disk de eş zamanlı olarak aynı boyuta kendilerini ayarlamaktadırlar. Ben Disk2 üzerinde 5000 MB olarak Disk boyut değeri girdiğimde, Disk3 de otomatik olatak 5000 MB oldu.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Format Partition alanında oluşturacağımız bölümün formatını ve ismini belirliyouz. Ben MirroredVolume olarak belirledim. Bu alanda File System olarak NTFS seçerek, Next butonu ile işleme devam ediyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Görüldüğü gibi Mirrored Volume Disklerimi oluşturdum ve 2 farklı Diski tek bir Disk olarak kullanabilir durumdayım.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

İlk Mirrored Volume oluşturduğumda 1000 MB Data hacmine sahip Disk2 ve Disk3'ten 5000MB'lık alan keserek oluşturmuştum. Elimdeki Disk1'i de kullarak Disk2'den kalan 5000MB'ık alanla birleştirip yeni bir Mirrored Volume oluşturuyorum. Bu tamamen sizin ihtiyacınıza kalmış bir durumdur.

Format Partition alanında oluşturacağımız bölümün formatını ve ismini belirliyouz. Ben MirroredVolume2 olarak belirledim. Bu alanda File System olarak NTFS seçerek, Next butonu ile işleme devam ediyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Görüldüğü gibi ikinci parti Mirrored Volume Disklerimi oluşturdum ve 2 farklı Diski ikisinden de ikişer ayrı bölümleme ile tek bir Disk olarak kullanabilir durumdayım.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Sonuç olarak; ilk oluşturduğum MirroredVolume isimli Mirrored Volume yapımı inceleyecek olursam; MirroredVolume (E:) üzerinde Explore yapıyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Diğer MirroredVolume (E:) üzerinde de Explore yapıyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Tek Disk olarak görülen MirroredVolume (E:) Disk'inde Data'ların her iki Diske'e aynı anda yazıldığını görebiliyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Şimdi de yukarıda bahsettiğim gibi Mirrored Disk'lerden birisi bozulursa ne yapılacağından bahsedeğim. Örneğin F: Disk'i olarak oluşturmuş olduğum Mirrored isimli Mirrored Volume Disk'lerimden birisi bozuldu. Bozulan Diskimin üzerinde sağ tıklayıp Break Mirrored Volume seçiyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

İşleme devam etmek için YES butonuna basıyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Görüldüğü gibi Disk'lerin artık birbirleri ile bir ilişkileri kalmadı ve her iki Disk de Simple Volume'e dönüştü.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Görüldüğü gibi Disklerin artık birbirleri ile bir ilişkileri kalmadı ve her iki Disk de Simple Volume'e dönüştü.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Sağlam olan Disk'ime sağ tıklayıp "Add Mirror..." seçeneği seçiyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Bu adımda benden Mirror Volume olarak eklemek istediğim Disk'i seçmemi istiyor. Bu sefer Disk3 üzerindeki bölüme eklemek istiyorum. Seçimimi yaptıktan sonra "Add Mirror" butonuna basıyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Bu adımda Add Mirror yaparak çalışır durumdaki Mirror Volume Disk'ime yeni bir Disk bağladım ve aralarındaki ilişki de kuruldu. Bu noktadaki önemli olan adım, bozuk Disk ile artık hiç bir ilişkimizin olmadığıdır. Çalışır durumdaki Mirror Volume Disk'imdeki Data'lar da yeni taktığım Disk'e senkronize olarak, Data'ları aktaracaktır.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

5- Striped Set With Parity RAID5- With Parity
RAID5 yapılandırması için en az 3 Disk olması gerekmektedir. En fazla 32 Disk'e kadar deskler.

• 1 Disk hata toleranslıdır. Çökme, tek toleransa göredir.
• Hata toleransını Parity sistemine göre tutar.
• Tek Disk bozulursa, sistem çalışmaya devam eder.
• İki Disk birden bozulursa, sistem çöker.
• Parity'lerin toplamı, bir Disk'e denk çıkar.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Kullanılan tüm Disk'lerin boyutları birbirleri ile eşit olmak zorunda.
Ör. Disk1-300GB,Disk2-300GB,Disk3-300GB. Toplam Disk Boyutu= 600GB

Disk boyutu, toplam Disk sayısının bir eksiğidir.Bunun nedeni; Raid-5, Striped set with parity teknolojisini kullanır. Aynı Striped Volume'deki gibi Data'lar, 64KB'lık şeritlere bölünür ve Disk'lere aynı anda yazılır. Fakat yazılırken, Parity'leri de hesaplanır. Parity, yazılan Data'ların bir özetidir denilebilir. Böylece Disk'lerden birisi bozulursa, diğer Disk'lerdeki parity'ler bir araya gelerek, bozuk olan Data'ya erişimi sağlarlar. Parity'ler tüm Disk'lerde dağınık halde bulunur. Parity'lerin toplamı, bir Disk'e denk çıkağı için, 900GB'lık toplam Disk boyutunda 300GB Parity tutulmaktadır. 300 GB'lık Parity, 3 Diske yayıldığı için, 3 Diskte ayrı ayrı 100'er GB parity tutmaktadır.

Raid5 Volume oluşturabilmemiz için, kullanacağımız tüm Disklerin Dynamic olduğuna dikkat etmemiz gerekiyor. Diskerlerimiz Dynamic ise, hergangi bir Disk üzerinde tıklayıp New Raid-5 Volume seçeneğini seçiyoruz.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

3 tane Diskim var. Bu 3 Diskin hepsini kullanmak istiyorum. New Raid-5 Volume oluştururken Disk1 üzerinde sağ tıkladığım için Disk1'i Selected durumunda getirmişti. Available alanında Disk2 ve Disk3'ü de Add > diyerek ekliyorum. Kullanılan tüm Disk'lerin boyutları birbirleri ile eşit olmak zorunda. Bu nedenle, Disk1 üzerinde Disk boyutunu değiştirdiğimde hepsi eş zamanlı olarak aynı boyuta kendilerini ayarlamaktadırlar. Ben Disk1 üzerinde 5000 MB olarak Disk boyut değeri girdiğimde, Disk2 ve Disk3 de otomatik olatak 5000 MB oldu.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Format Partition alanında oluşturacağımız bölümün formatını ve ismini belirliyouz. Ben Raid-5Volume olarak belirledim. Bu alanda File System olarak NTFS seçerek, Next butonu ile işleme devam ediyorum.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Görüldüğü gibi Raid-5 Volume Disklerimi oluşturdum ve 2 farklı Diski tek bir Disk olarak kullanabilir durumdayım.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com

Raid-5 ile kullanılan bir Disk'in bozulması durumunda, normalde Server üzerinde çalışırken (destekliyorsa) Hot Swap yapıladilir. Yazılımsallarda Disk ekleme ve çıkarma yapılamaz. Hot Swap, Server çalışırken Disk takıp, çıkarabilme özelliğidir. Hot Swap özelliği olan bir Server'da Disk takmanıza rağmen Windows Disk Manager üzerinde bu Disk görülmüyorsa, Action menüsünden Rescan Disk seçeneği ile tarama yapılmalıdır.

Raid Yapısı-Raid1,Raid2,Raid5,Raid10-firatboyan.com


Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye 23 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


13.04.2023 Macit Özcan
RAID Controller kartlarında bulunan Battery, bir Disk dizisindeki bir Diskin sistemi devre dışı bırakmadan başarısız olmasına izin veren bir sistemin güvenliğini sağlayan özelliğidir. batarya ve disk arasında herhangi bir ilişki yoktur, storage - raid konularını gerçekten bilerek yazdığınıza emin misiniz?

15.04.2023 Fırat Boyan
Macit, sanırım bilgi biraz kısıtlı kalmış. Daha iyi anlayabileceğin şekilde yeniden güncelledim. Batarya ve Disk arasında bir ilişki olmadığını zannediyor olman, sektörde iş yapman için ciddi bir tehlike.


04.06.2022 Hakan
Merhaba Fırat Bey, Kurumumuzda Hp Proliant DL380 G5 sunucu var. Sunucu üzerinde 2 adet 300 GB ( aynı model ve marka ) ve 6 adet 600 GB (aynı model ve marka) disk var. Ben bu disklerde RAID yapılandırmasını nasıl yapmalıyım?

04.06.2022 Fırat Boyan
6 adet 600GB'lık Disk'leri RAID-5 yaprak bunun üzerine Windows Server kurulumu yapabilirsin. 2 adet 300GB'lık Disk'i de RAID-0 yapıp, bunu da başka bir amaç için kullanabilirsin.

04.06.2022 Hakan
Server kurulumu ardında da Hyper-V ile sanallaştırma kurmak için RAID yapılandırmasını da dediğiniz şekilde mi yapmalıyım?

04.06.2022 Fırat Boyan
O zaman Windows Server kurup, Hyper-V sanallaştırma yoluna gidebilirsin ancak onda da Windows Server sürümüne göre lisansa tabi olduğunu da unutmaman gerekir.

04.06.2022 Hakan
Öncelikle hızlı geri dönüş için teşekkür ederim. Peki diyelim ki sanallaştırma kurmadık. (vmware esxi lisansı almak gerek diye biliyorum ) Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

04.06.2022 Fırat Boyan
Merhaba, Sanallaştırma olarak kullanacağını varsayarsak; 6 adet 600GB'lık Disk'leri RAID-5 yaprak bunu Datastore olarak, 2 adet 300GB'lık Disk'i de RAID-0 yapıp, Vmware EXSi kurulumu yapabilirsin. Zaten yanlış hatırlamıyorsam hp proliant dl380 g5 üzerinde sadece Raid-0, Raid-1+5 ve Raid-0 yapabiliyorsun.


19.01.2021 Polat Gülmez
Hocam neden kopyalanmıyor performans ödevim için en iyi sayfa burasıydı.

19.01.2021 Fırat Boyan
Merhaba Polat, çeşitli sebeplerden ötürü kopyalama işlevini devre dışı bıraktım.


25.11.2020 Sezer
Merhaba Windows üzerinden yedek disklerimize raid yaptık diyelim ki windows çöktü yada bir türlü bozuldu ve sıfırdan kurmamız gerekti windowsu kurduk raid yaptığımız diskler nasıl görünüyor raid ayırma yada içindeki veriyi kurtarma şansımız oluyor mu bilginiz var mı?

26.11.2020 Fırat Boyan
Merhaba Sezer, Soru anlamı bende net oluşmadı. Windows üzerinden yedek disk'lerimize... derken kast ettiğin şey, yedek aldığın yer bir Windows işletim sistemli bilgisayar ya da sunucu mu? Eğer sunucu ise, sunucularda zaten Raid Contoller'lar bulunuyor. Bu durumda raid yapılı disk'lerin, sistemi çalıştıran işletim sistemini kapsamaması önemli. Yani İşletim sisteminin kurulmadığı bir Raid yapılı disk kümesi kullanman doğru olacaktır.


29.09.2020 Tuğrul Arslan
Selamlar, WD MyCloud çalışırken düşürmüşler içerisindeki hdd bozulmuş (3tb red nas) yenisini taktığımız zaman raid yapıp mı takmamız geerek yoksa kendi yapar mı? biz yapacaksak yazılımsal raid rica etsem özelden detaylı anlatabilir misin.

01.10.2020 Fırat Boyan
Merhaba, Yapındaki Raid nedir? Yapında Raid-5 varsa, yeni takılacak disk'e Parity'leri aktararak disk'i tekrar bütünleşik hale getirecektir.


19.05.2020 Alaattin Altunsoy
Merhaba benim kullanmış oldugum bilgisayarda 3x4 tb ssd var raid 0 yaptıgımda okuma hızları 600 mb gibi ama sadece 2x4 tb ssd yaptıgımda okuma hızları 800mb çıkıyor neden 3x4 tb yaptığımda düşük çıkıyor benim yapmak istediğim okuma performansı almak. Nerde yanlış yapıyorum yardımcı olur musun. Saygılarımla...

20.05.2020 Alaattin Altunsoy
ayrıca fırat hocam 2x2tb 860 pro raid 0 yaptığımda 1100 mb okuma hızına ulaşıyorum nerde hata sıkıntı var anlamadım 3x4 tb 860 pro da raid 0 yaptıgımda 610 mb yapıyor...

20.05.2020 Alattin Altunsoy
evet 3 x 4 tb 860 pro serisi anakartım ise ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA X399 sataların hepsi sata3 biliyorum taktığım extra taktığım Asus Hyper M.2 X16 Card V2 pci kartında 3x1 tb 970 pro m2 1 adet 512gb 960 pro m2 var pcie x16 1 slota bağlı kart acaba bunların yuzundenmı okuma yazma değeri düşük çıkıyor

19.05.2020 Fırat Boyan
Merhaba, 3 Disk'in de okuma ve yazma hızları aynı değer de mi? Disk'lerden SATAII Port'una takılı olan var mı?


15.02.2019 çağrı görkem akyüz
cde 100 gb alanım var ve full dolu. D sürücüsünde ise 1 trblık alanım boş. C disk1de D ise disk2de görünüyor. Ddeki 1 trblık alandan 500 gb C diskine atabilir miyim ? Günlerdir uğraşıyorum. Cevap verirseniz çok sevinirim.

15.02.2019 Fırat Boyan
Windows üzerinde bu şekilde bir birleştirme yapılamaz. Third party bir yazılım ile mümkün olabilir.


13.01.2018 özgür aktaş
merhaba öncelikle bir sorum olacak raıd 0 da yapılan bir disk yanı 2 tane 750 gb disk var ve bir birine eklendikten sonra 1.5 tb oluyor ve sonra bunu 2 disk e bole bole biliyorum sorun şu bir dısk formatı degiştiginde nasil yedek alabiliyoruz

13.01.2018 Fırat Boyan
Raid 0 yaptıktan sonra mı 2 diske bölüyorsun? İki diske böleceksen neden birleştiriyorsun ki? Bir de diskin formtaının değişmesi ile yedeğin ne ilgisi var ki?


27.12.2016 Sergen Aksu
Emeğine sağlık hocam.