İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 27.11.2016 0

Excange Server 2016 Mailbox Database Path (Dizin Yolu) Değiştirme

Bu makalemde sizlere, daha önceden oluşturmuş olduğunuz bir Mailbox Database'in bulunduğu varsayılan dizin yolunun (Path) nasıl değiştirileceğinden bahsediyor olacağım.

Exchange Server 2016 Kurulum işlemi bittikten sonra, Server üzerinde bir Mailbox Database oluşturmaktadır. Bu oluşturulan Mailbox Database ya da daha önceden oluşturmuş olduğunuz Mailbox Database'ler, dizin yolunda tutulmaktadır.
Exchange Server Mailbox Database, Dabatase ve Log dosyaları ile boyutları sürekli büyüyen bir yapıya sahip olduğu için, bu Database'(ler)in daha geniş yapıda bir Disk'e taşınması, ideal bir yöntem olacaktır. Yeni oluşturacağınız bir Mailbox Database'in Path'ini, Mailbox Database oluşturma esnasında belirtebilirsiniz ancak varsayılan dizin yolundaki klasöründe oluşturulmuş bir Mailbox Database'in sonradan dizin yolunu manual olarak değiştiremiyoruz.

Excange Server 2016 Mailbox Database Path değiştirme işlemine başlıyorum.

1- Öncelikle; Servers Database sekmesinde, Exchange Server 2016 yükleme işlemi bittikten sonra, Server üzerinde oluşturulmuş olan varsayılan Mailbox Database görülmektedir. Bu Mailbox Database'i başka bir dizin yoluna taşıyacağım.

Mailbox Database Path Değiştirme

2- Mailbox Database'i seçip, edit (kalem) seçeneğine tıkladıktan sonra, ilgili Mailbox Database'in detaylar panceresi açılıyor. Bu pencerede general altında Database Path: üzerinde varsayılan C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Mailbox dizin yolu yazmaktadır ve bunu manual olarak değiştirme şansına sahip değiliz.

Mailbox Database Path Değiştirme

2.1- Varsayılan dizin yolu üzerinde Mailbox Database'e ait klasörü görebiliyoruz.

Mailbox Database Path Değiştirme

2.2- Klasörün içine girdiğimizde, Mailbox Database 1480626838.edb ismindeki veri tabanı ve Log dosyalarını görüyoruz.

Mailbox Database Path Değiştirme

3- Ben, senaryom gereği STORAGE adında 60GB'lık bir Disk ekleyip, içine de ExchangeDB adında bir klasör oluşturdum.

Mailbox Database Path Değiştirme

Mailbox Database Path Değiştirme

Mailbox Database Path Değiştirme

4- Ön hazırlıklarımı tamamladıktan sonra Mailbox Database Taşıma işlemine başlıyorum.
Öncelikle, Exchange Management Shell adındaki Exchange Server Power Shell konsolunu açıyorum.
Bu konsoldaki ilk komutum, yapımda bulunan Mailbox Database'(ler)in bir listesini görüntülemek olacaktır.

Mailbox Database Listesi Görüntülemek için get-mailboxDatabase komutunu çalıştırmam yeterlidir. Komutu çalıştırdığımda, ortamımdaki Mailbox Database 1480626838 isimli Mailbox Database'i ve hangi Exchange Server üzerinde bulunduğunu görebiliyorum.

Mailbox Database Path Değiştirme

5- Bu ön kontrolden sonra, get-mailboxDatabase | dismount-Database komutu ile önce Mailbox Database'(ler)i çekip Dismount edilmesini sağlıyorum.

Komutu çalıştırdığmıda bana, Mailbox Database 1480626838 isimli Mailbox Database'in Dismount edileceğini yani bağlantısının kesileceğini bildirip, benden onay bekliyor. Y yazarak onaylıyor, işlemime devam ediyorum. Bu aşamada Mailbox Database Dismount edilmiş oluyor.

Mailbox Database Path Değiştirme

6- Mailbox Database Dismount edildiğini de kontrol etmek için, Get-MailboxDatabase -status |select name,Mounted komutundan yararlanıyorum. Bu komutla, Mailbox Database'(ler)i çekecek ve bağlantı durumlarını (Mount ya Dismount olup olmadığını) kontrol edecektir.

Mailbox Database Path Değiştirme

7- Servers altında Database sekmesindeki Mailbox Database 1480626838 isimli Mailbox Database'in Dismount edildiği görülmektedir.

Mailbox Database Path Değiştirme

8- Mailbox Database'i Dismount ettikten, yani Exchange Server ile bağlantısı sonlandırıldıktan sonra Move (taşıma) işlemini başlatabiliriz. Mailbox Database'i Dismount yapıldıktan sonra kullanıcılar, Mailbox Database tekar Mount edilene kadar e-mail alış verişi yapamazlar. Mailbox Database'i taşıma işlemini gerçekleştirmek için,

Move-DatabasePath "Mailbox Database 1480626838" -EdbFilePath "E:\ExchangeDB\Mailbox Database 1480626838.edb" -LogFolderPath "E:\ExchangeDB"

komutunu kullacağım.

Mailbox Database Path Değiştirme

8.1- Komutu çalıştırdıktan sonra, taşıma işlemi için bizden bir onay talep etmektedir. Onay vermek için Y yazıktan sonra, enter tuşuna basıyorum.

Mailbox Database Path Değiştirme

Mailbox Database Path Değiştirme

9- Mailbox Database taşıma işlemi, E:\ExchangeDB dizin yoluna gerçekleştikten sonra, taşımanın başarılı bir şekilde gerçekleştidiğini görebiliyorum.

Mailbox Database Path Değiştirme

9.1- C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Mailbox dizin yolunda da hiçbir Mailbox Database dosyası kalmadı.

Mailbox Database Path Değiştirme

10- Şimdi sıra, Get-MailboxDatabase |Mount-Database komutu ile Mailbox Database'i Mount etme işlemine geldi. Komutu çalıştırıp Mailbox Database Mount etme (Exchange Server veri tabanı bağlantısını oluşturma) işlemini gerçekleştiriyorum.

Mailbox Database Path Değiştirme

11- Exchange Admin Center (EAC) üzerinde; Server altında, Database sekmesinde, ilgili Database'in Mounted durumda olduğunu görebiliyorum.

Mailbox Database Path Değiştirme

12- Database özelliklerini incelediğimde de Database Path: alanının, belirttiğim dizin yolu olarak değiştiğini görüyorum.

Mailbox Database Path Değiştirme

Excange Server 2016 Mailbox Database Path (Dizin Yolu) Değiştirme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdim.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.