Yükleniyor...
jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 26.11.2015 0

Exchange Server 2016'da User Mailbox (kullanıcı e-posta hesabı) oluşturulması

Bu makalemde sizlere, Exchange Server'da User Mailbox (User Mailbox) oluşturulmasını gösteriyor olacağım. Oluşturacağım bu kullanıcılarla da Outlook Web Access-OWA üzerinden birbirlerine E-posta gönderimi gerçekleştireceğiz. 

Şimdi Exchange Server'da User Mailbox (User Mailbox) oluşturulması işlemlerine başlayalım:
Exchange Admin Center (EAC)'da, Recepients alanında, organizasyonumuzdaki Mail hesapları, gruplar ve kontakt'lar yer almaktadır. Burası, aslında, yapımızdaki kullanıcılar ile alakalı olan işlemlerin yapıldığı alanlardan biridir.
Bu bölümde Active Directory Users and Computers ile replike olarak kullanıcı Mail hesapları, Mail grubu ve kontakt açabilir ve yönetebilirsiniz.
Exchange Server kurulumu ile birlikte alan adımla ilişkili olarak Administrator Mailbox gelmektedir. Ben, buna ek olarak Fırat Boyan ve Hasan Kaba isimlerinde iki User Mailbox daha açacağım.
Buradaki açtığım Mailbox'lar, Active Directory Users and Computer'da ilgili Organization içine User olarak da oluşturulmaktadır. Aynı şekilde, Active Directory Users and Computer'da var olan bir kullanıcı kaydını yeni bir tane oluşturmadan çekebilir, bu şekilde var olan bir kullanıcı için Mailbox oluşturabilirim.

Recipients>Mailboxes altında + (artı) butonuna basıyorum.

user mailbox

Karşıma çıkan New User Mailbox ekranında iki seçenek var. Existing User ve New User.
New User seçeneğini seçtikten sonra alttaki ilgil alanlar da aktif oluyor.

Oluşturmak istediğim kullanıcının; First Name, Last Name, Display Name ve User logon name bilgilerini giriyorum. Ancak burada Organization Unit alanına dikkat edelim. Bu kısımda oluşturacağım User Mailbox'ı, az önce de belirttiğim gibi, eş zamanlı olarak Active Directory Users and Computers'de User olarak da oluşturulduğu için, oluşturduğunuz kullanıcının hangi OU içinde bulunmasını istiyorsanız, onu seçin.

user mailbox

İkinci olarak dikkat etemeniz gereken kısım ise Mailbox Database'dir. Test ortamında kurduğum Exchange Server sürümü Enterpise olduğu için, 100'e kadar Database oluşturabilirim. Bu nedenle, limitlerimizi zorlayıp 100 tane Database'e sahip olduğunuzu düşünürsek, oluşturacağınız kullanıcıyı hangi Database'e dahil edeceğini dikkatli seçmek zorundasınız. Browse butonuna tıkladığınızda, yapınızdaki Database'ler listelenecektir.

user mailbox

Save butonuna basarak User Mailbox'ını oluşturuyorum.

user mailbox

Görüldüğü gibi, oluşturuğum User Mailbox'ı Mailboxes alanına eklendi.

user mailbox

Görüldüğü gibi, oluşturuğum kullanıcı aynı zamanda da Active Directory Users and Computers'de Istanbul OU'suna da eklendi. Bu şekilde planladığım iki User Mailbox'tan birincisini oluşturdum.

user mailbox

Oluşturacağım ikinci User Mailbox'ını bu sefer Active Directory Users and Computers'da yeni User Mailbox oluşturarak kuracağım. Bunun için New User oluşturuyorum. User Object oluşturuldu.

user mailbox

user mailbox

Şimdi sıra, Exchage Server'da Mailbox altında oluşturduğum bu kullanıcıyı çekerek User Mailbox oluşturma işlemine geldi. Bunun için; oluşturduğum ilk User Mailbox'ında yaptığım gibi, Recipients>Mailboxes altında +(artı) butonuna basıyorum.

Karşıma çıkan New User Mailbox ekranında Existing User seçeneğini seçtikten sonra Browse butonuna basıyorum.

user mailbox

Active Directory Users and Computers'daki kayıtlı kullanıcılarım burada listelenecektir. User Mailbox'ı daha önceden oluşturulmuş olanlar bu listede görülmeyecektir. Active Directory Users and Computers'da User Object olarak oluşturduğum Hasan Kaba kullanıcısını seçip OK butonuna basıyorum.

user mailbox

Save botonuna basıp User Mailbox'ını oluşturuyorum.

user mailbox

Görüldüğü gibi, oluşturuğum User Mailbox'ı Mailboxes alanına eklendi.

user mailbox

Fırat Boyan ve Hasan Kaba isimlerinde iki tane User ve User Mailbox oluşturdum. Şimdi oluşturduğum bu kullanıcılarla birbirlerine Mail gönderimi gerçekleştireceğim.

Öncelikle Fırat Boyan kullanıcı ile OWA'ya giriş yapıyorum.

user mailbox

From kısmında gönderilecek olan mail'in boyanfirat@firatboyan.com adresinden çıktığını görüyoruz.
To alanına da kabahasan@firatboyan.com adresini yazıyoruz. Adresi yazdıktan sonra otomatik olarak Check Names yaparak, Sadece Displayed Name olarak ekliyor. İletimdeki konu ve mesajımı yazarak Send botununa basıyorum.

user mailbox

Görüldüğü gibi yolladığım ileti gönderildi ve Sent Items klasörüne düştü.

user mailbox

Bu sefer de Hasan Kaba kullanıcı ile OWA'ya giriş yaptığımda, Fırat Boyan kullanıcısının yolladığı E-Mail iletisini Inbox klasöründe görüyorum.

user mailbox

Bu şekilde Kurulum ve yapılandırmasını yaptığım Exchange Server'ımın sağlıklı bir şekilde E-Mail alıp gönderdiğini test etmiş oluyorum.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Ağ Mühendisi (MCSE), Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest , Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 15 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda MİRSİS Bilgi Teknolojileri bünyesinde Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum Yaz:
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.