Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Genel

category Fırat Boyan category 23.02.2018 category 0

Logon Server, Sunucu Nasıl Bulunur?


Bu kısa yazımda sizlere Active Directory Domain yapınızda bulunan Active Directory Domain Controller'lardan hangisinden Logon işlemini gerçekleştirdiğinizi öğrenebileceğiniz bir yöntemden, daha doğrusu komut satırından bahsetmek istiyorum. Aslında bu komut satırlarından aynı amaca hitap eden farklı tiplerde olanı var ama ben daha tuttarlı olan nltest /dsgetdc:domain.com komutundan bahsetmek istiyorum.

Ortamında birden fazla Site ve Domain Controller bulundururan büyük bir yapıda çalışıyorsanız, kullanıcılarınızın hangi Active Directory Domain Controller'dan Domain Logon için Authentication sağladığını bulabilirsiniz.
Bunun için ihtiyacımız olan şey, CMD Komut istemcisi üzerinde kullanacağımız nltest /dsgetdc:domain.com komutu olacaktır ki zaten bu komut bize ilgili sunucunun IP adresi, Domain ve Forest bilgisi, Site bilgisi gibi ek bilgileri de beraberinde sunmaktadır.

Ben firatboyan.com Domain ortamımda hangi Domain Controller'dan Logon olduğumu görüntülemek için nltest /dsgetdc:firatboyan.com komutunu client PC üzerinde çalıştırıyorum.

logon server

Aslında bu komuta ek olarak; 

set l komutu

ve 

echo %logonserver% komutu 

olmak üzere iki komut daha bulunmaktadır ancak ben, nltest /dsgetdc:firatboyan.com komutundaha tutarlı olduğunu düşünüyorum.

Örneğin, Active Directoy Site yapınıza bağlı bir subnet üzerinde DC1 server'ı ile çalıştığınızı varsayalım. Daha sonrasında da Active Directry Site yapısında DC2 server'ının olduğunu farklı bir site'ta Logon olup hemen echo %logonserver% komutunu çalıştırdığınızda, size Logon Server olarak hala DC1 server'ını göstermeye devam edecektir.

logon server

Bunun nedeni, en güncel bilginin verilebilmesi için site'lar arasındaki DC'lerin replikasyon yapmış olmasının gerektiğidir. Bu nedenle benim önerim, nltest /dsgetdc:domain.com komutunun kullanılması olacaktır.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.