İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 07.11.2017 5

Microsoft MCSA-Windows Server 2016 & Microsoft MCSE-Cloud Platform and Infrastructure Sınavlarına Giriş Rehberi

Microsoft sertifikasyon programları, dünya çapında uygulanmakta olan ve adayların Microsoft ürün ve teknolojilerinde sahip oldukları beceri, deneyim ve uzmanlıklarını belirli sınavlardan geçerek belgelemelerine olanak sağlayan bir sertifika programıdır. Her Microsoft sertifika programı iş hayatında var olan belli beceri ve görevi yansıtır. Adaylar, Microsoft Certified olmak için, teknik beceri ve uzmanlığı geçerli ve güvenilir şekilde ölçen bir veya birden fazla sertifikasyon sınavını geçmek zorundadırlar.

Bir önceki yazımda, Windows Server 2012 ile birlikte gelen yeni sınav sistemi ve sınav kodlarından bahsetmiştim. Bu yazımda da sizlere, Windows Server 2016 ile birlikte gelen yeni sınav kodlarından ve bunların ne olduklarından bahsediyor olacağım.

Windows Server 2016 Sertifikasyonları yeni sınav kodları

MCSA- Windows Server 2016
70-740: Installation, Storage, and Compute with Windows Server 2016
70-741: Networking with Windows Server 2016
70-742: Identity with Windows Server 2016

Bu 3 adet sınavı geçtiğiniz takdirde, Windows Server 2016 için Microsoft Certified Solutions Associate - MCSA sertifakası almaya hakkazanmış olursunuz.

UPGRADE
MCSE-Windows Server 2012: Server Infrastructure sertifikası sahipleri; MCSA-Windows Server 2012'den, MCSA- Windows Server 2016'ya Upgrade sınavına girebilirsiniz. Upgrade sınav kodu aşağıdaki gibidir;
70-743: Upgrading Your Skills to MCSA: Windows Server 2016

Bu sınavlara ek olarak, 1 adet daha sınava girerek MCSE Cloud Platform and Infrastructure - MCSE sertifikası alabilirsiniz.

MCSE- Cloud Platform and Infrastructure
70-744: Securing Windows Server 2016

70-744 haricinde, aşağıdaki sınavlardan da herhangi birine girip, kazanmanız durumunda yine MCSE-Cloud Platform and Infrastcture serfikası almaya hak kazanırsınız.

70-413: Designing and Implementing a Server Infrastructure
70-414: Implementing an Advanced Server Infrastructure
70-473: Designing and Implementing Cloud Data Platform Solutions
70-745: Implementing a Software-Defined Datacenter *
70-532: Developing Microsoft Azure Solutions
70-533: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions
70-535: Architecting Microsoft Azure Solutions


NOT: 70-413 ve 70-414 Windows Server 2012'deki MCSE-Windows Server 2012:Server Infrastructure sahipleri, MCSA-Windows Server 2016 sahibi olduktan sonra otomatik olarak MCSE-Cloud Platform and Infrastcture serfikası almaya hak kazandılar. Yine siz de Windows Server 2012'deki MCSE-Server Infrastructure sahibi olmasanız bile, bu iki sınavdan birine girerek de MCSE-Cloud Platform and Infrastcture serfikası almaya hak kazanırsınız.

Microsoft sınvaları ve sınav kodları ile ile iligili içeriğe Browse Microsoft Certification Exams sayfasından detaylıca inceleyebilirsiniz.

Peki bu sınavları nereden ve nasıl satın alacak, nerelerde sınava gireceksiniz?
Bu sınavları dünya çapında Pearson Vue adlı firma yapmaktadır.

For Test Takers kısmına giriyoruz.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

For test takers altındaki Schedule an exam seçeneğine tıklıyoruz.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Start here: Select your program alanında Microsoft seçiyoruz.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Bu kısımda Register for an Exam botonuna tıklıyoruz.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Register for an Exam butonuna tıkladıktan Microsoft'un Microsoft sınavlarının bir listesini içeren bir sayfaya yönlendiriliyoruz. Listeye bakarak hangi sınava gireceğimize karar veriyoruz. Ben burdan 70-740 sınavını seçiyorum. 

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Bu kısımda Schedule exam butonuna tıklıyoruz.
Burada tavsiyem, devam etmeden önce Microsoft e-posta hesabınız ile login olmanız yönünde olacaktır. 

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Confirm your exam registration details alanında genel bilgilerinizin bir özeti çıkacak. Bu bilgileri onaylarak devam etmek için Submit butonuna tıklıyoruz.

Burada Job function kısmı önemlidir. Eğer bir öğrenci e-posta hesabınız varsa, bunu tanımlamanız durumunda 100 Dolar'lık sınav ücreti, ödeme sayfası bölümünde 55 Dolar'a düşmektedir.

 
Microsoft Mcse Sınavları

Select Exam Delivery Option bölümünde At a local test center seçeneğini seçerek, sınava bir yetkili sınav merkezinde girmek istediğimizi belirtiyoruz.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Select Exam Language bölümünde sınav dilini English (İngilizce) olarak belirtiyoruz.

NOT: Türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Exam Details bölümünde karşımıza girmek istediğiniz sınav ile ilgili bilgiler çıkıyor. Schedule this Exam butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

NOT: Öğrenci hesabım tanımlı olduğu için fiyat, 55 Dolar'a indi.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Test Center Search bölümünde, sınava girmek istediğimiz yetkili sınav merkezini belirtiyoruz. Bu noktada arama kutusuna "Kadikoy" yazarak Network Academy Eğitim Kurumu'nda sınava girmek istediğim için, burayı seçiyorum.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Choose Appointment bölümünde sınava girmek istediğimiz tarih ve saati belirtiyoruz. Girmek istediğiniz sınav tarihini belirleyip, sınav sattini belirten saat göstergesi butonuna bastıktan sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

My Order bölümünde sınav için oluşturduğunuz sipariş bilgileri karşımıza çıkıyor.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Sayfanın altında bulunan Proceed to Checkout butonuna tıkladığınızda, sınav ödemesi yapmanız için Order (Ödeme) bölümüne yönlendirileceksiniz.

NOT: Tanımlı öğrenci hesabıma ek olarak sahip olduğum MCT ünvanı da bana indirim sağlayarak 55 Dolar'dan 27.50 Dolar'a indi. Bu kısım tamamen benim kazanımlarımla ilgili olup, aksi olmadıkça ödeyeceğinizi tutar 100 Dolar'dır.


Microsoft MCSE Sertifikasyon SınavlarıNOT: Test Center'a (Yetkili sınav merkezi) giderken en az yarım saat önce orada olmaya dikkat edelim. Ayrıca, yanınızda bir fotoğraflı (Kimlik ,ehliyet vs) bir adette fotoğrafsız (banka kartı vs.) iki adet belge bulundurmak zorundasınız.

NOT: Belli dönemlerde bütün Microsoft sınavlarında Second Shot hakkı vardı. Yani başarısız olduğunuz sınava tekrar ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye 5 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


08.01.2019 Derviş Alkan
Fırat hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. Size bişey sormak istiyorum. Ben ilk defa sertifika alacağım. Mcsa Ws2016 tamamlandıktan sonra MCSE için hangi sınav veya sınavlara girmem gerekiyor? 70-743 yeterli mi yoksa 70-744 de de girmem gerekiyor mu? Teşekkür ederim.

09.01.2019 Fırat Boyan
Merhaba, 70-740, 70-741, 70-742 sınavları girip, MCSA tamamlandıktan sonra, makalemi yazdığım tarih itibari ile 70-413, 70-414, 70-473, 70-745, 70-532, 70-532, 70-533, 70-535 sınavlarından birisine girmek yetiyordu. Yine de girilmesi gereken güncel sınav kodlarının kontrol edilmesinde fayda var.


18.07.2018 Mustafa Boran
Hocam detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Second shot hakkı devam ediyor mu acaba?

18.07.2018 Fırat Boyan
Merhaba Mustafa, Microsoft belli zamanlarda second shot uyguluyor ama şuan hala devam ediyorsa, kademeli indirim söz konusu. Yani sınanlara girdikçe bir sonrakinde daha indirimli girebiliyorsun.


23.04.2018 Hakan Soner
Detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Güzel bir anlatım olmuş. Umarım ben de girip başarılı olabilirim. Tüm sınava gireceklere başarılar.