Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 16.11.2015 0

Windows Server 2012 R2'de NIC Teaming Kurulumu

Bu makalemde NIC Teaming'den bahsediyor olacağım. Windows Server 2012 ile birlikte NIC Teaming kavramı ile tanıştık.

NIC Teaming; Bir çok NIC (Network Interface Card)'ın tek bir NIC'i (Network Interface Card) üzerinde birleştirilip, bu NIC'leri birbirleri ile yedekli yani CLUSTER mantığı ile çalışmasını sağlamaktır. NIC'lerin CLUSTER yapısı da NIC Teaming ile oluşturulmatadır.

Daha farklı bir şekilde ifade edecek olursak; Server ve Host'lar arasınki iletişim, NIC (Ethernet kartı) üzerinden gerçekleşmektedir. NIC'in bir şekilde arızalanması, Host'ların Server ile olan tüm bağının kopması demektir. Bu iletişimin kopması da ciddi bir problemdir. Çünkü Server üzerinde hayati öneme sahip roller, uygulama ve yazılımlar ve farklı Server'lar (SQL Server, Exchange Server, Web Server vs.) çalışıyor olabilir.
Server üzerinde çalışan bu sistemlerin iletişim kopukluğu nedeni ile kullanılamıyor olması, bir şirketin felç olmasına yeter de artar bile..! Bunu hiç kimse istemez. Bunun için çalışan NIC'lerimizin yedekli yapıda çalışması daha mantıklı olacaktır.

NIC Teaming yapısını kurmaya başlayalım.
Network and Sharing Center'da da görülebileceği gibi 4 adet Network Interface Card yüklü durumda.

Server 2012 NIC Teaming

Server 2012 NIC Teaming

Server Manager üzerinde Local Server'a tıklıyorum. PROPERTIES alanında NIC Teaming "Disabled" durumda. "Disabled" üzerine tıklıyorum.

Server 2012 NIC Teaming

Karşıma NIC Teaming yapacağım konfigürasyon penceresi geldi. Burada Sağ alt kısımda ADAPTERS AND INTERFACES kısmında sistemimdeki 4 adet Network Interface Card'ı görebiliyoruz. Şuan için hiçbir Team oluşturmadığım için ise, ServerS alanında Teams kısmında 0 değeri mevcut.

Server 2012 NIC Teaming

NIC Teaming oluşturmak için sol alt kısımdaki TEAMS alanında bulunan TASKS'a tıklayarak New Team'e tıklıyourum.

Server 2012 NIC Teaming

NIC Teaming oluşturacağım ismi beliryelip, Team'e dahil etmek istediğim Network Interface Card'ları seçiyorum. Ben, tüm Interface Card'ları Team'e dahil etmek istediğim için hepsini seçiyor ve OK butonuna tıklıyorum.

Server 2012 NIC Teaming

Görüldüğü gibi tüm Interface Card'larım "Active" durumda. "Active" duruma gelmesi için biraz beklemek durumunda kalıyorsunuz. Şuan bir tane Team yapısı oluşturduğum için, ServerS alanında Teams kısmında 1 değeri mevcut. İstediğiniz kadar Team oluşturabilirsiniz.

Server 2012 NIC Teaming

Network and Sharing Center'da da 4 adet Network Interface Card yüklü durumdaydı. Team oluşturduktan sonra sadece oluşturuğum ve ismini NicTeaming01 olarak verdiğim NIC Teaming Interface yer almaktadır. 4 adet Network Interface Card'ı tek bir çatı altında topladım.

Server 2012 NIC Teaming

Change adapter settings'e tıkladığınızda 4 adet Network Interface Card'ı burada görebiliyorsunuz ancak Interface Card'larda hiçbir TCP/IP yapılandırması mevcut değil.

Server 2012 NIC Teaming

Server 2012 NIC Teaming

Tüm Network Interface Card'ları tek bir alanda topladığım için, oluşturuğum için TCP/IP yapılandırmasını NicTeaming01 ismini verdiğim Interface Card üzerinden yapıyorum. Bu TCP/IP yapılandırması, Team yapısını kurmadan önce sadece Ethernet0 isimli Interface Card üzerindeydi. Ethernet0 isimli Interface Card üzerindeki TCP/IP yapılandırmasının aynısını bu sefer NicTeaming01 ismini verdiğim Interface Card üzerinden yaptım.

Server 2012 NIC Teaming

Sıra geldi oluşturduğum yedekli yapıyı test etmeye. Öncelikle Ethernet0 ve Ethernet1 Interface Card'larını Disable edip, Server IP'sine [Ping IP -t] (Ör. Ping 192.168.1.100 -t) ile Ping atıyorum. Görüldüğü gibi, yapımdaki 4 Interface Card'ın 2 tanesi çalışıyor ama benim Host'larımla olan bağlantım ayakta.

Server 2012 NIC Teaming

Aynı şekilde Ethernet2 ve Ethernet3 Interface Card'larını Disable edip, Server IP'sine [Ping IP -t] ile Ping atıyorum. Görüldüğü gibi yine bağlantım ayakta.

Server 2012 NIC Teaming

Bu sefer Ethernet0,Ethernet1 ve Ethernet2 Interface Card'larını Disable edip, Server IP'sine [ping -t] ile Ping atıyorum. Görüldüğü gibi bağlantım ayakta.


Server 2012 NIC Teaming

Makalemin başında da belirttiğim gibi, birden çok Network Interface Card'ın yedekli yani CLUSTER çalışmasını NIC Teaming sağlamaktadır. Yedeklilik yani teknik jargonda "Redundancy", çalışan yapınızın en kötü senaryoda bile her zaman için yaşamnı dürdürebilmesi için hayati öneme sahiptir.

Tek seferde IP Bloğu Ping'leme konulu makalem de ilginizi çekebilir.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.