Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category Kategori: Windows Powershell

Fırat Boyan 23.01.2018 0

Windows Server 2016'da PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

Daha önce Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy (FGPP) isimli makalemde Active Directory Administrative Center üzerinden Fine Grained Password Policy yapılandırmayı ele almıştım. Bu makalemde de sizlere Windows Server 2016'da PowerShell Komutu ile Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma konusunu ele alıyor olacağım. Bu makalemde Fine Grained Password Policy (FGPP) konusunu detaylıca anlatmayacağım, konu hakkında bilgisi olmayanlar, ilgili makaleyi okuyabilirler. Bu nedenle hemen konunun özüne giriyorum.

1- Sol Taraftaki firatboyan (local) > System > Password Settings Container içini görüntülediğimde, Container için boş ve herhangi bir Password Policy Oluşturulmağını görüyorum.

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

2- Windows PowerShell'i çalıştırıyorum.

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

3- Açılan Windows PowerShell ekranında, aşağıdaki ilgili PowerShell komutunu yazıyorum;

New-ADFineGrainedPasswordPolicy TestFGPP_POL01 -ComplexityEnabled:$true -LockoutDuration:"00:10:00" -LockoutObservationWindow:"00:10:00" -LockoutThreshold:"3" -MaxPasswordAge:"90.00:00:00" -MinPasswordAge:"1.00:00:00" -MinPasswordLength:"9" -PasswordHistoryCount:"3" -Precedence:"1" -ReversibleEncryptionEnabled:$false -ProtectedFromAccidentalDeletion:$true

PowerShell Fine Grained Password Policy (FGPP) PowerShell Script İNDİR

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

4- PowerShell komutu başarılı bir şekilde çalıştı. Active Directory Administrative Center üzerinden oluşturduğum Fine Grained Password Policy (FGPP)'ye göz attığımda, yine başarılı bir şekilde oluştuğunu görebiliyorum.

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

5- Oluşturduğum Fine Grained Password Policy (FGPP) detaylarını da görüntülediğimde, PowerShell parametrelerinde tanımladığım değerlerin de oluştuğunu görüyorum.

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

Bilgi girişi yaptığınız alanların hangi amaçlarla kullanıldıklarını da kısaca açıklayayım;

*Name: Policy ismi.
PowerShell Paramretre Karşılığı: New-ADFineGrainedPasswordPolicy:TestFGPP_POL01

*Precedence: Policy öncelik değerini belirliyoruz. Bunun amacı, bir User veya Global Security Group üzerinde birden fazla PSO tanımlı ise, öncelik sırasına bakar ve en yüksek öncelik seviyesi hangi PSO'da ise o geçerlidir.
PowerShell Parametre Karşılığı: -Precedence:"1"

*Minimum Password Lenght: Belirlenecek password'ün minimum karakter sayısı. (boş password kullanılacaksa “0” verebilirsiniz)
PowerShell Parametre Karşılığı: -MinPasswordLenght:"7"

*Number of password remembered: En son kaç şifrenin tekrardan kullanılmasını engellediğimiz alandır.
PoweShell Paramertre Karşılığı: -PasswordHistoryCount:"3"

*Password must meet complexity requirements: Password'ün Complex olup olmayacağını belirlediğimiz alandır.
PowerShell Parametre Karşılığı: -ComplexityEnabled:$true

*Store password using reversible encryption: Belirlenen Password'ün veritabanında düz metin moduna benzer bir şifreleme ile şifreleyerek tutulmasını sağlar. (etkinleştirilmesini önermem)

*User cannot change the password within (days): Password'ün değiştirilebilmesi için geçmesi gereken minimum sürenin (gün bazlı) belirlendiği alandır.
PowerShell Parametre Karşılığı: -MinPasswordAge:"1.00:00:00"

*User must change the password after (days): Password'ün maksimum kullanım süresinin (gün bazlı) belirlendiği alandır.
PowerShell Parametre Karşılığı: -MaxPasswordAge:"90.00:00:00"

*Number of failed logon attemps allowed: Password'ün kaç kez yanlış girilirse kullanıcı hesabının kilitleneceğini belirleme. ("0" ile Password, sınırsız sayıda yanlış girilebilir.)
PowerShell Parametre Karşılığı: -LockoutThreshold:"3"

*Reset failed logon attemps count after (mins.): Kilitlenen account’un kaç dakika sonra tekrardan açacağınının belirlendiği alandır. (bu süre sonunda yanlış girişlerin sayısının tutulduğu sayaç sıfırlanır)
PowerShell Parametre Karşılığı: -LockoutObservationWindow:"00:10:00"

*Account will be locked out:
** For a duration of (mins):
Kilitlenen bir hesabın kilidinin belirtilen süre (dakika bazlı) sonunda açılması sağlanmış olacaktır.
PowerShell Parametre Karşılığı: -LockoutDuration:"00:10:00"

** Until an administrator manually unlocks the account: Kilitlenen bir hesabın kilidi, sistem yöneticisi açana kadar kilitli kalması sağlanmış olur.
PowerShell Parametre Karşılığı: -LockoutObservationWindow:"00:10:00"

6- Oluşturduğum Fine Grained Password Policy (FGPP)'ye bir Active Directory Kullanıcı grubu atayarak, Policy'nin grup içindeki kullanıcılara atanmasını sağlamak için, aşağıdaki PowerShell komutunu yazıyorum.

Add-AdFineGrainedPasswordPolicySubject TestFGPP_POL01 -Subjects Managers

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma işlemini tamamlamış olduk.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.