Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kategori: İpucu

Fırat Boyan 16.10.2018 2

WMIC (Windows Management Interface Command) komutu ile Active Directory üzerinden USER SID bilgisi çekme

Active Directory Domain yapısı içerisindeki objelerin her birinin benzersiz birer kimlik numarası vardır. Bu benzersiz kimlik numaraları, Active Directory nesnesi oluşturulduğunda otomatik olarak atanır ve bu değişken, benzersiz numaralara RID-Relative Identifier adı verilmektedir. RID-Relative Identifier atanırken, Active Directory nesnesinin oluşutuğu Domain altında ilgili Domain'in kimlik numarasıyla beraber atanır ki buna da SID-Security Identifier denir. Her Domain'in kendine ait sabit değerde bir SID-Security Identifier numarası vardır ve atanan her RID-Relative Identifier numarası, bu SID-Security Identifier numarası altında atanır. İşte bu noktada, Active Directory ortamında oluşturulan nesnelere RID numarası ataması işlemini bu rol gerçekleştirir.

RID Master FSMO rolü, varsayılan olarak Domain yapısının ilk kurulduğu Primary Domain Controller üzerindedir. RID Master FSMO rolünü tutan Domain Controller, kendi üzerinde 1,073,741,823 (1 milyar 73 milyon 741 bin 832) adet RID numarası barındırır. Domain ya da Forest ortamındaki RID Master FSMO rolünü tutmayan diğer Domain Controller'lar üzerlerinde de sadece 500 adet RID numarası bulunurlar (Windows Server 2016 ile birlikte bu sayı 500'e çıkartıldı) ve bu RID Master FSMO rolünü tutmayan Domain Controller'lar, bu rakam tükenmeden hemen önce RID master FSMO rolünü üzerinde tutan Domain Controller ile iletişime geçerek, tekrar bir 500 tane daha RID numarası talebinde bulunurlar. Tüm bu işlemleri yerine getiren RID Master FSMO rolüdür.

Bu bilgiler ışığında sizlere bu ipucu yazımda sizlere WMIC (Windows Management Interface Command) komutu ile Local ya da Active Directory üzerinden User SID (Security Identifier) bilgilerini nasıl çekebileceğinizi göstereceğim.

Active Directory üzerinden User SID-Security Identifier bilgisi çekme

Domain Controller üzerinde;

wmic Useraccount get name,sid

komutunu çalıştırdığımda, Active Directory üzerindeki tüm User SID Bilgisine erişebiliyorum.

wmic komutu ile user sid bilgisi

Active Directory üzerinden SID bilgisi ile SID'nin hangi User'a ait olduğunu bulma

Yine Domain Controller üzerinde;

wmic Useraccount where sid="S-1-5-21-1683079158-1701141633-1973495690-1112" get name

komutunu çalıştırdığımda, belirttiğim SID'nin Active Directory üzerinde hangi User'a ait olduğu bilgisine erişebiliyorum.

wmic komutu ile user sid bilgisi

Active Directory üzerinden bertilen bir User'ın SID bilgisini çekme

Yine Domain Controller üzerinde;

wmic Useraccount where name='User10' get sid

komutunu çalıştırdığımda, Active Directory üzerinde berttiğim bir User'ın SID bilgisine erişebiliyorum.

wmic komutu ile user sid bilgisi

Belli bir bilgisayarda Logon olmuş bir User'ın SID bilgisini çekme

İster PC, ister de DC olsun, ilgili bir bilgisayarda Logon olmuş bir kullanıcının SID bilgisine erişmek istediğimde

wmic Useraccount where name='%Username%' get sid

komutu ile o anda ilgili bilgisayarda Logon olmuş bir User'ın SID bilgisine erişebiliyorum. Bana bu bilgiyi sağlayan, %Username% parametresidir.

wmic komutu ile user sid bilgisi

SID ile ilgili daha detaylı bilgilere Relative Identifier (RID) ve Security Identifier (SID) Kavramları makalemden erişebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle...

Etiketler: WMIC, wmic, User sid, get Useraccount komutu, active directory, security identifier, rid, relative idenfier.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren Bilge Adam bünyesinde MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ uzmanlığı eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


02.02.2019 yalçın
merhabalar zaman ayırıp yazdıgınız makale için teşekkürler sorum olacak size actiVe directory da oturumun açan bir kullanıcının bilgilerini iis ile yani localhost ta nasıl bir form hazırlayarak bilgileri ordan ekrana dökebilirim hangi kullanıcı otuuru açmışsa onun adı yazsın örnk hoş geldin ahmet yılmaz

06.02.2019 FIRAT BOYAN
Merhaba, bu sorunun cevabı yazılımla ilgili. Ama kodlama yapılırken LDAP yolu üzerinden DS sorgusuna benzer bir sorgulama gerçekleştirecek bir yapılanmaya gidilmeli.