Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 18.08.2015 0

Windows Server 2012 R2’de Active Directory Database (Veritabanı) ve Log Dosyalarının Farklı Bir Dizine Taşınması

Bu makalemde Active Directory Database (veri tabanı) ve Log'ların farklı bir dizine taşınması işlemini anlatacağım. Active Directory Database (veri tabanı) ve Log'ları varsayılan olarak C:\Windows\NTDS dizini altında yer almaktadır. Windows Server Domain Controller kurulumu aşamasında bu path'i değiştirme olanağına sahibiz. Ancak varsayılan değerlerde değişiklik yapılması pek önerilmez.

Taşıma işlemini gerçekleştirmeden önce, Active Directory hizmetinin bel kemiği olan NTDS servisini durdurmamız gerekmektedir.

Bunun için;
CMD satırına gelip net stop ntds komutu çalıştırılır. Bu komutu çalıştırdıktan sonra, 4 tane ilişkili servisin durdurulacağı bilgisi geliyor. Bu uyarı alanında "Y" ile onaylayıp devam edilir.

NOT: Active Directory veri tabanı ve loglarının farklı bir dizine taşınması işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka System State (Active Directory Yedeği) yedeğinizi almayı unutmayın. Olası bir Active Directory crash durumunda bu, Active Directory Recovery (kurtarma) olanağı sağlayacaktır.
 
Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Bir sonraki çalıştıracağım komut ise NTDSUTIL komutudur. NTDSUTIL komutunu çalıştırdıktan sonra;

1- Activate instance ntds komutunu çalıştırılır.
2- Bu komuta File maintenance komutu ile devam edilir.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

veri tabanının o anki durumunu sorgulamak için file maintenance satırında iken info komutu kullanılır.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Bu bilgiyi elde ettikten sonra artık veri tabanı ve loglarını taşıma işlemine başlayabiliriz

Yapmamız gereken;

Move db to C:\ADDB komutunu çalıştırmak olacaktır.

Görüldüğü gibi Active Directory veri tabanı path'i (dizin yeri) değişti.

NOT: C:\ dizinindeki "ADDB", dizinde benim belirttiğim bir klasördür.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Active Directory Database (Active Directory veri tabanı) taşınma işlemi tamamlandıktan sonra sıra, Log dosyası taşıma işleminde;

Move logs to C:\ADLOG komutu ile Log'ların yerini değiştiriyorum.

NOT: C:\ dizinindeki "ADLOG", dizinde benim belirttiğim bir klasördür.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Active Directory Log'ları ve Active Directory Database'i (veri tabanını) taşıma işlemimiz tamamlandı. Son durumu kontrol etmek için "info" komutunu kullanılır. İşlemlerimiz istediğimiz gibi tamamlandı. Artık NTDSUTIL yönetim aracından çıkabiliriz.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Yönetim aracından çıktıktan sonra unutmamamız gereken şey; durdurduğumuz Active Directory NTDS Servisini tekrar çalıştırmak olacaktır.

net stop ntds komutu ile durdurduğumuz Active Directory servisleri,

net start ntds komutu ile mutlaka tekrar çalıştırılmalıdır.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Active Directory yönetim araçlarını açtığınızda çalıştığını göreceksiniz.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Görüldüğü gibi, Active Directory Database ve Active Directory Log dosyaları, daha önceden oluşturmuş olduğum ADDB ve ADLog klasörlerine başarıyla taşınmıştır.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Active Directory kurulumu-firatboyan.com


Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.