Yükleniyor...
jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kategori: Routing-Switching

Fırat Boyan 03.01.2017 4

Dynamic Routing - Dinamik Yönlendime Nedir?

Göndericiden, alıcıya doğru yani uçtan uca veri paketinin izleyeceği yolun belirlenmesi ve yönlendirilmesi işlemine Routing denir. Yönlendirmeler, OSI Referans Modeli 3. katmanda gerçekleşir. Bir palet hedefe ulaştırılırken IP adreslerini kullanarak yolunu bulur. Yönlendirici cihazlar, (Router) temelde en kısa yoldan kendilerine gelen paketleri hedefe göndermek için yönlendirme (Routing) yaparlar.

Static Routing makalemde bahsettiğim gibi Static Routing (Statik Yönlendirme), IP Route komutu ile gerçekleşirken Dynamic Routing (Dinamik Yönlenirme), çeşitli Routing protokolleri ile gerçekleşmektedir.

Bunu şuan benzetebiliriz; Static Routing yapılandırmasında, Router’a ihtiyacı olan balıkları verdik ancak artık balık ihtiyacı arttı yani yeni Network'ler yapımıza dahil olmaya başladı ve Network'ümüz büyüdü. Dolayısıyla artık onlara balık tutmayı öğretmenin zamanı da geldi.

"Bana balık verme, balık tutmayı öğret"
Çin atasözü


Dynamic Routing’de, Static Routing’de olduğu gibi sabit bir tanımlama yapmak yerine, her Router’a kendi Directly Connected Network'lerini, çeşitli Routing Protokoller ile tanımlıyoruz. Bu Sayede; ilgili Routing protokolünün çalışma mantığına göre en iyi yol seçimi (Best Path Determination) işlemini Router kendisi gerçekleştiriliyor.

Burada bahsettiğimiz Dynamic Routing protokolleri üç başlık altında incelenebilir;

1. Distance Vector Protokoller

Distance Vector protokoller, Routing Table Update mantığıyla çalışırlar. Yani belirli zaman aralıklarında sahip oldukları Network bilgilerini komşu Router'lara gönderirler ve komşu Router'lardan da aynı bilgileri alırlar. Bu döngünün sonunda her Router sistemde ki bütün Network'leri öğrenmiş olur ve uygun yol seçimini yapar.

Distance Vector Protokol Routing Protokolleri:
RIP (Router Information Protocol) Version 1 & Version 2
IGRP (Interior Gateway Routing Protocol)

2. Link State Protokoller

Link State Protokoller ise sürekli bir Update yapmak yerine, komşu Router'larının UP olup olmadıklarını anlamak için küçük “Hello” paketleri gönderirler. Sadece gerektiği zamanlarda, yeni bir Router ortama eklendiğinde veya bir Router DOWN olduğunda, sadece o bilgi ile ilgili Update gerçekleştirirler.

Link State Protokol Routing Protokolü:
OSPF (Open Shortest Path First)

3. Hybrid Protokoller

Hybrid Protokoller, hem Distance Vector hem de Link State protokollerin bazı özelliklerini taşır. Bu gruba üye olan EIGRP, Cisco tarafından ortaya çıkarılmıştır ve sadece Cisco Router'larda çalışır.

Hybrid Protokol Protokol Routing Protokolü:
EIGRP (Enhanced Interior Gateway Routing Protocol)

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Ağ Mühendisi (MCSE), Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest , Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 15 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda MİRSİS Bilgi Teknolojileri bünyesinde Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
4
YORUMLAR
Bu makaleye 4 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum Yaz:
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


Yapılan yorumlar:
17.05.2020 Hayri demir
Fırat hocam teşekkür ederim. Bu bilgiler çok faydalı. Emeklerinize sağlık

17.05.2020 Fırat Boyan
Güzel yorumun için ben teşekkür ederim Hayri. :)


25.06.2018 Süleyman
Hocam öncelikle elinize sağlık çok teşekkürler tüm makaleleriniz çok faydalı oluyor.Küçük bir networkte static yönlendirme yapmak mantıklı sanırım router yormadan işimizi gerçekleştirebiliyoruz.Ama büyük networklerde dynamic yönlendirme yaparken genelde hangi kriterler etkili oluyo routing yöntemi seçerken ve çoğunlukla kullanılan dynamic yönlendirme protokolü hangisi bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz.

25.06.2018 Fırat Boyan
Teşekkür ederim Süleyman. Faydalı olduğunu duyduğumda çok mutlu oluyorum. Amacına ulaşıyor demek ki :) Küçük network ortamlarında, özellikle iki şubeli ve iki routerlı ortamlarda static routing yapılandırmak mantıklıdır. Kullanılan Router sayısı arttıkça, static yönlendirmedeki yapılandırma şişeceği ve yönetimi zorlaşacağı için, dynamic routing protokollerini devreye almak, en akıllıca olanı olacaktır. Dynamic routing protokollerinin en kullanışlı tarafı, routera direkt bağlı olan connected networklerini tanımlamanın yeterli olmasıdır ancak hangi protokolü kullanacağın, sana sunduğu avantajlara ve ihtiyacına göre değişir. Orta ölçekli büyüklükte se RIPv2 yeterlidir diye düşünüyorum.