Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Routing-Switching

category Fırat Boyan category 03.01.2017 category 2

Dynamic Routing - Dinamik Yönlendime Nedir?


Göndericiden, alıcıya doğru yani uçtan uca veri paketinin izleyeceği yolun belirlenmesi ve yönlendirilmesi işlemine routing denir. Yönlendirmeler, OSI Modeli 3. katmanda gerçekleşir. Bir palet hedefe ulaştırılırken IP adreslerini kullanarak yolunu bulur. Yönlendirici cihazlar, (Router)  temelde en kısa yoldan kendilerine gelen paketleri hedefe göndermek için yönlendirme (routing) yaparlar.

Static Routing makalemde bahsettiğim gibi Static Routing (Statik Yönlendirme), IP Route komutu ile gerçekleşirken Dynamic Routing (Dinamik Yönlenirme), çeşitli routing protokolleri ile gerçekleşmektedir.

Bunu şuan benzetebiliriz; Static Routing yapılandırmasında, Router’a ihtiyacı olan balıkları verdik ancak artık balık ihtiyacı arttı yani yeni network'ler yapımıza dahil olmaya başladı ve network'ümüz büyüdü. Dolayısıyla artık onlara balık tutmayı öğretmenin zamanı da geldi.

"Bana balık verme, balık tutmayı öğret"
Çin atasözü


Dynamic Routing’de, Static Routing’de olduğu gibi sabit bir tanımlama yapmak yerine, her Router’a kendi Directly Connected network'lerini, çeşitli Routing Protokoller ile tanımlıyoruz. Bu Sayede; ilgili routing protokolünün çalışma mantığına göre en iyi yol seçimi (best path determination) işlemini Router kendisi gerçekleştiriliyor.

Burada bahsettiğimiz Dynamic routing protokolleri üç başlık altında incelenebilir;

1. Distance Vector Protokoller

Distance Vector protokoller, routing table update mantığıyla çalışırlar. Yani belirli zaman aralıklarında sahip oldukları network bilgilerini komşu routerlarına gönderirler ve komşu routerlarından da aynı bilgileri alırlar. Bu döngünün sonunda her router sistemde ki bütün network'leri öğrenmiş olur ve uygun yol seçimini yapar.

Distance Vector Protokol Routing Protokolleri:
RIP (Router Information Protocol) Version 1 & Version 2
IGRP (Interior Gateway Routing Protocol)

2. Link State Protokoller

Link State Protokoller ise sürekli bir update yapmak yerine, komşu routerlarının up olup olmadıklarını anlamak için küçük “Hello” paketleri gönderirler. Sadece gerektiği zamanlarda, yeni bir router ortama eklendiğinde veya bir router down olduğunda, sadece o bilgi ile ilgili update gerçekleştirirler.

Link State Protokol Protokol Routing Protokolü:
OSPF (Open Shortest Path First)

3. Hybrid Protokoller

Hybrid Protokoller, hem Distance Vector hem de Link State protokollerin bazı özelliklerini taşır. Bu gruba üye olan EIGRP, Cisco tarafından ortaya çıkarılmıştır ve sadece Cisco routerlarda çalışır.

Hybrid Protokol Protokol Routing Protokolü:
EIGRP (Enhanced Interior Gateway Routing Protocol)

Faydalı olması dileğiyle...
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


25-06-2018


Süleyman

Hocam öncelikle elinize sağlık çok teşekkürler tüm makaleleriniz çok faydalı oluyor.Küçük bir networkte static yönlendirme yapmak mantıklı sanırım router yormadan işimizi gerçekleştirebiliyoruz.Ama büyük networklerde dynamic yönlendirme yaparken genelde hangi kriterler etkili oluyo routing yöntemi seçerken ve çoğunlukla kullanılan dynamic yönlendirme protokolü hangisi bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz.


25-06-2018


Fırat Boyan

Teşekkür ederim Süleyman. Faydalı olduğunu duyduğumda çok mutlu oluyorum. Amacına ulaşıyor demek ki :) Küçük network ortamlarında, özellikle iki şubeli ve iki routerlı ortamlarda static routing yapılandırmak mantıklıdır. Kullanılan Router sayısı arttıkça, static yönlendirmedeki yapılandırma şişeceği ve yönetimi zorlaşacağı için, dynamic routing protokollerini devreye almak, en akıllıca olanı olacaktır. Dynamic routing protokollerinin en kullanışlı tarafı, routera direkt bağlı olan connected networklerini tanımlamanın yeterli olmasıdır ancak hangi protokolü kullanacağın, sana sunduğu avantajlara ve ihtiyacına göre değişir. Orta ölçekli büyüklükte se RIPv2 yeterlidir diye düşünüyorum.