Yükleniyor...
jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 17.05.2016 2

Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy (FGPP)

Bu makalemde Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy (FGPP) özelliğine değiniyor olacağım. Windows 2000 ve sonrası işletim sistemlerinde Domain üyesi olan tüm kullanıcılar için tek bir Password Policy ve Account Lockout policy uygulanabiliyordu. Windows 2008 ile birlikte hayatımıza giren Fine Grained Password Policy (FGPP) sayesinde, Domain içindeki farklı kullanıcı ve gruplara özel Password Policy’ler yaratabilme imkanına sahibiz. Windows Server 2008 ve Windows 2008 R2 sürümlerinde bu özelliği ADSIEDIT konsulu üzerinden gerçekleştirirken, Windows Server 2012 Active Directory Administrative Center (ADAC) üzerinden basitçe uygulayabiliyoruz. Organizational Unit haricinde, User ve Global Security Group'lara Password Policy oluşturabiliyoruz.

Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy

Şimdi, adım adım Fine Grained Password Policy oluşturmaya geçelim;

Windows Server 2012 Domain Controller sunucusuna Domain Admin hesabı ile Logon oluyorum. Server Manager konsolunda bulunan Active Directory Administrative Center panelini açıyorum. Panelin sağ bölümde bulunan AD ismi (Local) alanına tıklıyorum. System kabına tıklıyorum.

Password Settings Container içinde sağ tıklayarak New > Password Settings seçiyorum. Policy ismini girerek, diğer alanları dolduruyorum.

Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy

Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy

Bilgi girişi yaptığınız alanların hangi amaçlarla kullanıldıklarını da kısaca açıklayayım;

● Name: Policy ismi.
● Precedence: Policy öncelik değerini belirliyoruz. Bunun amacı, bir User veya Global Security Group üzerinde birden fazla PSO tanımlı ise, öncelik sırasına bakar ve en yüksek öncelik seviyesi hangi PSO'da ise o geçerlidir.
● Minimum Password Lenght: Belirlenecek Password'ün minimum karakter sayısı. (boş Password kullanılacaksa “0” verebilirsiniz)
● Number of Password remembered: En son kaç şifrenin tekrardan kullanılmasını engellediğimiz alandır.
● Password must meet complexity requirements: Password'ün Complex olup olmayacağını belirlediğimiz alandır.
● Store Password using reversible encryption: Belirlenen Password'ün veritabanında düz metin moduna benzer bir şifreleme ile şifreleyerek tutulmasını sağlar. (etkinleştirilmesini önermem)
● User cannot change the Password within (days): Password'ün değiştirilebilmesi için geçmesi gereken minimum sürenin (gün bazlı) belirlendiği alandır.
● User must change the Password after (days): Password'ün maksimum kullanım süresinin (gün bazlı) belirlendiği alandır.
● Number of failed Logon attemps allowed: Password'ün kaç kez yanlış girilirse kullanıcı hesabının kilitleneceğini belirleme. ("0" ile Password, sınırsız sayıda yanlış girilebilir.)
● Reset failed Logon attemps count after (mins.): Kilitlenen account’un kaç dakika sonra tekrardan açacağınının belirlendiği alandır. (bu süre sonunda yanlış girişlerin sayısının tutulduğu sayaç sıfırlanır)
● Account will be locked out:
● For a duration of (mins):
 Kilitlenen bir hesabın kilidinin belirtilen süre (dakika bazlı) sonunda açılması sağlanmış olacaktır.
● Until an administrator manually unlocks the account: Kilitlenen bir hesabın kilidi, sistem yöneticisi açana kadar kilitli kalması sağlanmış olur.
Oluşturuduğumuz bu PSO’yu hangi kullanıcı veya Global Security Group’a uygulayacaksak “Directly Applies To” kısmına eklememiz gerekiyor.

Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy

Firat isimli Domain kullanıcısının Account özelliklerine baktığımızda, oluşturduğumuz Password Policy’nin kullanıcıya link'lendiğini görebiliriz.

Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy

Ortamınıza göre düzenlediğiniz Password Policy ayarlarınızı herhangi bir kullanıcı yada Global Securtiy Group üzerinde uyguladığınızda, sadece o kullanıcı ve grup üzerinde etkili olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli ayar, “Precedence” değeridir. Unutmayın ki, değeri küçük olan PSO, diğerlerinden baskındır. Tüm bu anlattıklarımı PowerShell kullanarak da yapabilirsiniz. Bunun için PowerShell komutlarıyla Fine Grained Password Policy oluşturma isimli makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Ağ Mühendisi (MCSE), Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest , Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 15 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda MİRSİS Bilgi Teknolojileri bünyesinde Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
2
YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum Yaz:
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


Yapılan yorumlar:
11.07.2016 rafet
Hocam emeğinize sağlık.

28.06.2017 Fırat Boyan
Teşekkürler Rafet.