İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 10.07.2018 0

Windows Server 2016'da Active Directory Database ve Log Dosyalarının Farklı Bir Dizine Taşınması

Bu makalemde Windows Server 2016 Domain Controller'da Active Directory (Database) veri tabanı ve Log'larının farklı bir dizine taşınması işlemini anlatacağım. Active Directory Database (veri tabanı) ve Active Directory Database Log'ları varsayılan olarak C:\Windows\NTDS dizini altında yer almaktadır. Windows Server Domain Controller kurulumu aşamasında bu Path'i değiştirme olanağına sahibiz. Ancak varsayılan değerlerde değişiklik yapılması pek önerilmez. Taşıma işlemini gerçekleştirmeden önce, Active Directory hizmetinin bel kemiği olan Active Directory Domain Services servisi olan NTDS servisini durdurmamız gerekmektedir.

ActiveDirectoryDB_LOG_Tasima

1- CMD (Command Promt) üzerinde net stop ntds komutu çalıştırarak NTDS servisini durduruyorum.

1.1- Bu komutu çalıştırdıktan sonra; Kerberos Key Distribution Center (KDC), Intersite MessagingDNS ServerDFS Replication şeklinde 4 tane ilişkili servisin durdurulacağı bilgisi geliyor. Bu uyarı alanında Y ile onaylayıp devam ediyorum.

ActiveDirectoryDB_LOG_Tasima

Uyarı!: Active Directory Database (veri tabanı) ve Log'larının farklı bir dizine taşınması işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka System State yedeği (Active Directory yedeği) almayı unutmayın. Olası bir Active Directory Failover durumunda bu, Active Directory Recovery (kurtarma) olanağı sağlayacaktır.

2- Bir sonraki çalıştıracağım komut ise Ntdsutil komutudur. Komutu çalıştırdıktan sonra sırası ile aşağıdaki komutları tek tek çalıştırıyorum.

ntdsutil
Activate instance ntds
Files
info


ActiveDirectoryDB_LOG_Tasima

3- Veri tabanının o anki durumunu sorgulamak için file maintenance adımında aşağıdaki komutu çalıştırırıyorum. 

info

ActiveDirectoryDB_LOG_Tasima
 

Active Directory Database (Veri tabanı) ve Log Dosyalarının Taşınması

4- Bu bilgiyi elde ettikten sonra artık Active Directory Database'i (veri tabanı) taşımak için aşağıdaki komutu çalıştırıyorum.

Move db to E:\ActiveDirectory\NTDS2

Görüldüğü gibi Active Directory database (Veri tabanı) Path'i (dizini) değişti. E:\ActiveDirectory\NTDS2, dizinindeki Active Directory ve NTDS2 klasörleri, benim belirttiğim bir klasörlerdir.

ActiveDirectoryDB_LOG_Tasima

5- Active Directory Database (veri tabanı) taşıma işlemini gerçekleştirdikten sonra sıra, Active Directory Database Log dosyalarını taşıma işlemine geldi. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştırıyorum.

Move logs to E:\ActiveDirectory\NTDS2

Görüldüğü gibi Active Directory Log dosyalarının Path'i (dizin yeri) değişti. Yukarıda da belirttiğim gibi E:\ActiveDirectory\NTDS2 dizinindeki ActiveDirectory ve NTDS klasörleri, benim belirttiğim bir klasördür.

ActiveDirectoryDB_LOG_Tasima

6- Active Directory Veri tabanı ve Log dosyalarının taşınma işlemini gerçekleştirdikten sonra, ntdsutil aracından file maintenance adımında q (Quit) ve ntdsutil adımında da q (Quit) komutları ile çıkış yapıyorum.

7- Yönetim aracından çıktıktan sonra unutmamamız gereken şey; durdurduğumuz NTDS Servisini tekrar çalıştırmak olacaktır. Bunun için net start ntds komutu ile mutlaka tekrar çalıştırılmalıdır.

ActiveDirectoryDB_LOG_Tasima

8- Görüldüğü gibi E:\ActiveDirectory\NTDS2 dinizini kontrol ettiğimde, Active Directory Database (veri tabanı) ve Log dosyaları taşıma işleminin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görebiliyorum.

 img-responsive CenterImage

9- Active Directory Users and Computers konsolunu çalıştırıp, gerekli kontrollerimi sağlıyor, her şeyin olması gerektiği çalıştığından emin oluyourm.

ActiveDirectoryDB_LOG_Tasima

Faydalı olması dileğiyle...

TAGs: Windows Server 2016, Active Directory, database (DB) Path değiştirme, veri tabanı dizin değiştirme, ntds.dit, ntdsutil komutu.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.