Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category Kategori: İpucu

Fırat Boyan 29.04.2020 0

File Explorer'dan CMD (Command Promt) Ekranına Geçiş

Bu ipucu yazımda sizlere, File Explorer'daki bir dizinde, direkt olarak iligli dizin yoluyla CMD ekranına nasıl geçiş yapacağınızdan bahsedeceğim.
CMD üzerindeyken, File Explorer'daki herhangi bir dizine CD komutu ile ilgili Path (dizin yolu) bilgisi yazılarak gidilebilmektedir.

Command Promt

Örneğin; File Explorer'da çalıştığnız bir dizindeyken, o dizin içinde CMD üzerinden bir takım komutsal işlemler yapacak olduğuzuzu varsayalım. Normal şartlarda Run (çalıştır) > CMD komutunu yazdığınızda, CD komutu ile ilgili Path (dizin yolu) bilgisini yazarak gitmeniz gerekirken, zaten çalıştığınız dizindeyken, CMD içinde CD komutu ile tekrar aynı dizin yolunu uzun uzadıya yazmak gereksizdir. Bunun için;

1- File Explorer'da örnek olarak C:\Windows\System32 dizinine erişiyorum.

Command Promt
Command Promt

2- C:\Windows\System32 dizininde, Address Bar (adres çubuğu) içinde CMD yazıp, Enter'a basın.

Command Promt

3- CMD (Command Promt) ekranın File Explorer dizinindeki Path (dizin yolu) ile açıldığını göreceksiniz.

Command Promt
Command Promt

Bu, pratik bir yöntemdir. Bir gün lazım olabilir. :)

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
Bilgi teknolojileri alanında danışmanlık hizmetleri veren bir ARGE firması olan MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.