İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kategori: İpucu

Fırat Boyan 29.04.2020 0

File Explorer'dan CMD (Command Promt) Ekranına Geçiş

Bu ipucu yazımda sizlere, File Explorer'daki bir dizinde, direkt olarak iligli dizin yoluyla CMD ekranına nasıl geçiş yapacağınızdan bahsedeceğim.
CMD üzerindeyken, File Explorer'daki herhangi bir dizine CD komutu ile ilgili Path (dizin yolu) bilgisi yazılarak gidilebilmektedir.

Command Promt

Örneğin; File Explorer'da çalıştığnız bir dizindeyken, o dizin içinde CMD üzerinden bir takım komutsal işlemler yapacak olduğuzuzu varsayalım. Normal şartlarda Run (çalıştır) > CMD komutunu yazdığınızda, CD komutu ile ilgili Path (dizin yolu) bilgisini yazarak gitmeniz gerekirken, zaten çalıştığınız dizindeyken, CMD içinde CD komutu ile tekrar aynı dizin yolunu uzun uzadıya yazmak gereksizdir. Bunun için;

1- File Explorer'da örnek olarak C:\Windows\System32 dizinine erişiyorum.

Command Promt
Command Promt

2- C:\Windows\System32 dizininde, Address Bar (adres çubuğu) içinde CMD yazıp, Enter'a basın.

Command Promt

3- CMD (Command Promt) ekranın File Explorer dizinindeki Path (dizin yolu) ile açıldığını göreceksiniz.

Command Promt
Command Promt

Bu, pratik bir yöntemdir. Bir gün lazım olabilir. :)

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı Eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.