Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category Kategori: İpucu

Fırat Boyan 06.05.2020 2

Mekanik HDD mi? SSD HDD mi? - Powershell İle Bilgisayarda Yüklü Olan Disk Türünü Öğrenme

Bu ipucu yazımda sizlere Windows 10 (Pro) ya da Windows Server işletim sistemlerinde çalıştırabileceğiniz ve ilgili bilgisayarda yüklü olan DISK türünün Powershell konsolundan nasıl görüntüleneceğini göstereceğim.

İki ana türde Disk bulunmaktadır. Bunlar;

HDD (Mekanik)
SSD


Aslında her iki Disk türü de teoride farklı gibi görünse de, her ikisi de HDD (Hard Disk) cihazlarıdır. Birisi Mekanik HDD iken, diğeri de SSD HDD cihazıdır. Bilgisayarınızda yüklü olan Disk türünü görebilmek için, Windows 10 Pro versiyonlu işletim sistemini kullanıyorsanız, Powershell konsolunu açarak (Group Policy tarafından yasaklı değilse) aşağıdaki komutu yazmanız yeterli olacaktır. Aynı işlem, herhangi bir Windows Server işletim sistemindeki Powershell konsolu üzerinden de yapılabilir.

Get-PhysicalDisk | Format-Table -AutoSize  

Komutu ile siteminizde yüklü olan tüm Disk'leri görüntüleyebilirsiniz. Bu komut çıktısında özellikle Disk türleri, Disk boyutları, Disk'lerin sağlık durumları gibi bilgileri görüntülebilirsiniz.

Get-PhysicalDisk
 

Get-PhysicalDisk | select FriendlyName,BusType,MediaType  

komutu ile Select sorgusunda filtrelenmiş bilgiler elde ebilirsiniz.

Get-PhysicalDisk

Get-PhysicalDisk

Bir diğer yazım şekli de aşağıdakidir. Bu yazım şeklinde Select sorgusunda dönen bilginin filtrelenmiş halini alabilirsiniz.

Get-PhysicalDisk | Select *  

komutu ile Select sorgusunda filtreleme yapmadan yıldız (*) parametresi ile tüm bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Get-PhysicalDisk

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
Bilgi teknolojileri alanında danışmanlık hizmetleri veren bir ARGE firması olan MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
2
YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar:
05.09.2020 Abc
Hocam herşey güzelde kopyalamaya izin verirseniz komutları alıp denemesini yapalım.

05.09.2020 Fırat Boyan
Zaten tek satrlık kod :) Uzun scipt'ler için zip'leyerek indirme seçeneği ekliyorum.