Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 04.01.2016 category 0

Windows Server 2012 R2'de File Server Kota Yönetimi


Bir Sistem Yöneticisi olarak mevcut disk yapınızı iyi yönetmek ve kullanmak durumundasınız. Kullanıcılarınız için paylaştığınız şirketsel klasörler genellikle server tarafında tutulur ve kullanıcıların bu klasörler üzerinde barındırdıkları data'ların belli bir limiti geçmesini istemeyebilirsiniz ki bence öyle de olmalı. İşte tam noktada bu makalemde sizlere Windows Server 2012 R2 üzerindeki File Server Quota Management ile paylaşım klasörlerine nasıl kota limiti koyacağınızdan ve bu kotaları nasıl yöneteceğinizden bahsediyor olacağım.

Quota Management

1) Quota Templates
Bu alandan kota boyutu, kota aşımı olduğunda bizi nasıl uyarmasını istediğimizi ayarlarız. Bu alanda belli başlı template'ler mevcuttur ancak siz bunları kullanmak istemezseniz, kendinize uygun, ihtiyacınıza göre yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Ben mevcut template'leri değil, Finansal adında yeni bir kota oluşturup, 500 MB(Mega Byte) limit belirliyorum. Bu belirttiğim limit dahilinde klasörda data saklanabilir.

file server quota management

file server quota management

Burada bazı önemli adımlar var. Template name girildikten sonra Space limit alanında ilgili klasör için KB, MB, GB veya TB cinsinden bir kota limiti veriyoruz. Bu limit, ilgili klasörde barındırılacak data'nın toplam boyutu için izin vereceğimiz da boyutudur.

**Hard quota alanında belittiğimiz limitin aşılmasına kesinlikle izin vermiyoruz. Bu işaretli olursa, kullanıcı belirtilen boyutu asla aşamaz ve uyarı alır. Ancak kullanıcıya kota limitini aştığını bildiren uyarıyı bildiren mesajı verdirebilmek için bir Notification thereshold eklememiz gerekmektedir.

Add butonuna basarak ekliyoruz.

file server kota yönetimi

Ama tabi bununla bitmiyor. Add butonuna bastığımızda aşağıdaki Add Thereshold ekranı karşımıza çıkıyor.

E-mail Message Tab altında Generate notifications when usage reachers (%) bölümünde belirttiğimiz limit yine belittiğimiz bir yüzdelik değere ulaşınca uyarı verdirmek için kullanıyoruz. Varsayılan olarak %85 olarak ayarlıdır.

Send e-mail to the following administators seçili olursa, Sistem Admin'ine mail olarak bildirim gider.
Send e-mail to the user who exceeded the thereshols seçili olursa, limiti aşan kullanıcıya mail olarak bildirim gider.

file server quota management

E-mail message alanında ise, hata mesajı olarak yazmasını istediğiniz uyarı mesajlarını yazabilirsiniz. Bu alanı kendinize göre düzenleyebilirsiniz ancak bunu yaparken köşeli parantezli kısımlara (ör.[Source Io Owner]) dokunmayın çünkü bunlar referans alanlarıdır.

Additional E-mail Headers... butununa tıkladığınızda, e-mail olarak bilgilendirme mail'i yollanmasınız istediğiniz ikinci bir kişiyi (bu ikinci bir sistem yöneticisi olabilir) cc olarak eklemenize olanak tanır.

file server quota management

Event Log Tab altında Send warning to event log seçili olursa, kullanıcı belirtilen kota limiti dışına çıkarsa, log kaydına bu bilgi işlenir ve event viewer üzerinde de bu log kaydı görülebilir.

file server quota management

Tüm ayarları yaptıktan sonra OK butonuna basıyoruz. Notification thereshold alanında ayarlarımızın bir özeti görünmektedir. OK butonuna basıp kapatıyoruz.

file server quota management

Bu işlemi tamamladıktan sonra kullanıcı belirtilen kota limitini aştığında, aşağıdaki uyarı ile karşılaşacaktır.

file server kota yönetimi

file server kota yönetimi

**Soft quota alanında ise, belittiğimiz limitin aşılması durumunda kullanıcı belirtilen boyutu aşarsa herhangi bir uyarı ile karşılaşmaz ama bu durum log kayıtlarına işlenir.Sonrasında, hard quota için uyguladığımız işlemleri Soft quota için de uygularsak, yani Notification theresholds oluşturursak, bu sefer kullanıcı uyarı mesajı ile karşılaşmadan limitini aşabilecek ancak bu durum log kayıtlarında görünecektir.

file server kota yönetimi

file server kota yönetimi

Görüldüğü gibi, hazır olarak kullanıma sunulan template'lerin dışında, kendi ihtiyacımıza yönelik hazırladığmız kota yönetimi de kullanıma hazır durumda.

file server quota management

Sıra geldi hazırladığmız Kota yönetimini uygulamak istediğimiz klasörü seçmeye.. Bunun için yine Quota Management altında Quotas kısmından yararlanacağız.

2) Quotas
Bunun için ortaki boş alanda sağ tıklayıp Create Quota... seçiyoruz.

file server quota management

Browse'a tıklatığımızda Kota yönetimini uygulamak istediğimiz klasörü seçiyoruz. Ben Finansal adında bir klasör oluşturmuştum. Bunu seçiyorum.

file server quota management

Seçimimi yaptıktan sonra, Quota properties altında Derive properties from this quota template(recommended) işaretli ilen uygulanmasını istediğim ve daha önceden hazıladığım Finansal adındaki kota yönetimini seçiyorum.

file server quota management

Finansal adındaki kota yönetimini seçtikten sonra alt kısımda bulunan summary of quota properties altıda ayarlarımın bir özeti de görünüyor. Create butonuna basarak oluşturuyorum.

file server quota management

file server quota management

NOT: Bu ayarları uyguladığınız klasör üzerinde gerekli File Server NTFS izinlerini vererek paylaşıma açmayı unutmayın.

Bu makalemin devamı niteliğindeki Windows Server 2012 R2 File Server File Screening Management makalemi de okumanızı tavsiye ederim.
 
Faydalı olması dileğiyle...
 

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.