İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Kategori: Storage-Backup
Fırat Boyan 02.01.2016 14

iSCSI (Internet Small Computer System Interface) Nedir? Nasıl Yapılandırılır?

iSCSI (Internet Small Computer System Interface), Network üzerindeki veri depolama aygıtlarını TCP/IP protokolü üzerinden birbirleri arasında bağlama yöntemidir. Örneğin, mevcut yapınızda bir Storage var ve bu Storage'deki Disk'leri Network (ağ) ortamındaki bir tüm bilgisayarlarda Virtual Disks (sanal Diskler) oluşturarak Storage'daki Disk'ler sanki bilgisayardaymış gibi kullanmanıza imkan veren bir sistemdir. Senaryom aşağıdaki gibi olacak.

NOT 1: Senaryo, tamamen sizin ihtiyacınıza ve organizasyonunuza göre değişiklik göstecektir. Ben kendi senaryomu sadece yapıyı ve işleyiş mantığını anlamanız açısından hazırladım.

Fiziksel Yapı:
Domain: firatboyan.com 
Primary Domain Controller: Active Directory Domain Services.
Host-1: Member Server, iSCSI Initiator.
Host-2: Member Server, iSCSI Initiator.
Storage: Memver Server, iSCSI Target.

Sıkça yapılan hatalardan bir tanesi, LAN Network trafiğinin geçtiği NIC (Network Interface Card) üzerinden eş zamanlı olarak iSCSI  trafiğini ve hatta Node’lar arasındaki Cluster trafiğini geçirmektir. Bu, Network hatlarınızı fazlasıyla meşgul ederek, performans kayıpları yaşamanıza sebep olacaktır. Normalde iSCSI Network trafiği için ayrı bir Network (ayrı bir NIC-Network Interface Card), Node’lar arası Cluster Network trafiği için ayrı bir Network (ayrı bir NIC-Network Interface Card) ve LAN Network trafiği için ayrı bir Network (ayrı bir NIC-Network Interface Card) kullanmanız önerilir. Bu nedenle Domain Controller, her iki Host ve Storage üzerinde ikişer tane NIC olacak. Bunlardan birisi iSCSI Network için, diğeri de Local Network haberleşmesi için kullanılacak. 
iSCSI'nin farklı Network üzerinden olmasının nedeni, IO trafiğini azaltmaktır.

Network Yapısı:
LAN: 192.168.1.0/24
iSCSI: 10.10.10.0/24

Primary Domain Controller:
LAN: 192.168.1.100/24
iSCSI: 10.10.10.100/24
Host-1:
LAN: 192.168.1.101/24
iSCSI: 10.10.10.101/24
Host-2:
LAN: 192.168.1.102/24
iSCSI: 10.10.10.102/24
Storage:
LAN: 192.168.1.200 /24
iSCSI: 10.10.10.200 /24

Cihaz bağlantılarının yapılması

Cihaz bağlantılarının yapılması işlemini göstermemdeki amaç, konuya hakim olmayan, nasıl yapılacağını bilmeyen kişilere bir referans oluşturması niteliği taşımaktadır. Buradaki yapılandırma tamamen benim kurgumdur ancak gerçek hayatta da rahatlıkla kullanılabilir. Farklı senaryolar da izlenerek gerekli bağlantılar oluşturulabilir.

Senaryo-1

iscsi oluşturma

Yukarıdaki yapıda mutlaka Switch'ler arası Stack yapısı kurulmalıdır. Ayrıca, maliyetinden tasarruf yapmak için, tek Switch üzerinde iSCSI ve LAN Network'lerini VLAN yapılandırması ile ayırabiliriz ancak bu bu, donanımsal yedeklilik anlamında tavsiye edeceğim bir yöntem olmayacaktır.

iscsi oluşturma

Aktif cihaz bağlantılarında NIC (Network Interface Card) yedekliliğini de oluşturarak, olası bir Down durumu söz konusu olması durumunda önlem almak için, boştaki Interface'ler üzerinden birer kablo daha çıkmak akıllıca olacaktır.
Yine bu NIC'ler üzerinde de NIC Teaming yapılandırması oluşturmak da şahsen önerimdir.

Senaryo-2

iscsi oluşturma

Yukarıdaki yapıda mutlaka Switch'ler arası Stack yapısı kurulmalıdır. Ayrıca, maliyetinden tasarruf yapmak için, tek Switch üzerinde iSCSI ve LAN Network'lerini VLAN yapılandırması ile ayırabiliriz ancak bu bu, donanımsal yedeklilik anlamında tavsiye edeceğim bir yöntem olmayacaktır.

iscsi oluşturma

Senaryo-3

Bu yapıda NIC (Network Interface Card) yedekliliğini oluşturdumuş oluyoruz. Ancak Switch'lerden birisinin arızalanması durumunda da yine oluşturmuş olduğumuz Network yapısı çalışmayacağı için, Switch yedekliliği için de 2 adet ek Switch konumlandırıp, iSCSI ve LAN kablolarından birer tanesini bu ek Switch'e konumlandırarak, Switch yedekliliği de sağlamış olur. 

iscsi oluşturma

Yukarıdaki yapıda mutlaka Switch'ler arası Stack yapısı kurulmalıdır! 

1- Storage üzerinde iSCSI Target (LUN) Oluşturma

Ortamımda Storage'ım olmadığı için senaryom gereği, Storage olarak Server kullanıyorum ve Server üzerinde iSCSI Target Server rolünü kuruyorum. Kurulum için Add Roles and Features Wizard ekranında iSCSI Target Server Rolünü seçip, kurulumunu yapıyorum.

iscsi yapılandırma

iSCSI Target Server Rolünü kurulduktan sonra Storage üzerindeki Disk'lerimi yapılandırıyorum ve Senaryom gereği RAID-5 olarak yapılandırıyorum. Ayrıca belirtmek isterim ki, RAID yapılarında bir Diskte arıza meydana geldiğinde, iSCSI alanına RAID yapılandırması düzeltilmeden ulaşmak mümkün olmamaktadır.

iscsi yapılandırma

Server Manager'dan Local Server üzerinde iSCSI Servisini açarak Task üzerinde New Virtual Disk seçeneği ile yeni bir Virtual Disk oluşturacağız.

iscsi yapılandırma

iscsi yapılandırma

RAID-5 olarak ayarladığım Disk'imi seçiyorum.

iscsi yapılandırma

Virtual Disk'ime bir isim veriyorum. Path bölümünde uzantısının .vhdx olduğuna da dikkat edin. Bu uzantı, Microsoft Hyper-V platformlarında çalışan sanal makineler için kullanılan Disk yapısıdır.

iscsi nedir

Virtual Disk'ime ne kadarlık bir alan ayıracağımı soruyor.

iscsi yapılandırma

Bu alanda iSCSI Target oluşturuyorum.Yeni oluşturacağım için New iSCSI Target işaretliyorum.

iscsi yapılandırma

iSCSI Target'ım için bir isim veriyorum. LUN01 adını verdim.

iscsi yapılandırma

Burada Storage'a erişecek Host'ların IP Adreslerini vermek için ADD butonuna tıklıyorum.

iscsi yapılandırma

Browse butonuna tıklayıp ekleyeceğim Host'u seçiyorum.

iscsi yapılandırma

iscsi yapılandırma

iscsi yapılandırma

Bu alanda iSCSI'nin güvenliğini sağlamak için User name ve Password belirliyorum. Bu, tamamen sizin güvenlik gereksimlerinize kalmış.

iscsi yapılandırma

Virtual Disk oluşturup, Target yapılandırma işlemi tamamlandı. Create butonuna basarak oluşturuyorum.

iscsi yapılandırma

iscsi yapılandırma

iSCSI Target yapılandırma işlemim bitti. Başarılı bir şelilde oluşturdum.

iscsi yapılandırma

2- iSCSI Initiator Oluşturma

Virtual Disk oluşturup, iSCSI Target yapılandırma işlemi bittikten sonra, Storage'a bağlanacak olan Host'a gidiyor, iSCSI Initiator çalıştırıyorum. Bu yöntemle iSCSI bağlama işlemi gerçekleştirmiş olacağım.
iSCSI Initiator Properties altında Discover Portal... butonuna tıklıyorum. Storage IP'sini giriyorum.

iscsi yapılandırma

Yine iSCSI Initiator Properties altında Targets bölümünde bağlantının gerçekleştiğini görüyoruz. Bağlantısı oluşturulan Target seçildikten sonra Connect butonuna basarak Virtual Disk'e bağlanacağız. Connect butonuna basarak bağlantıyı sağlamazsak, Status bölümünde görüldüğü gibi durum Inactive olacaktır.

iscsi yapılandırma

Connect butonuna tıkladıktan sonra Virtual Disk'e bağlantımızı gerçekleştirdik. Status alanında Connected ibaresi yazıyor. Bu, başarılı bir şekilde bağlantı sağladığım anlamına gelmektedir.

iscsi yapılandırma

Disk Management alanında Disk'i Online ve Initialize yaptıktan sonra, Volume oluştuyorum. Bunu işlemleri de yaptıkran sonra gördüğünüz gibi Storage üzerindeki sanal Disk'im sanki fiziksel makinemdeki bir Disk gibi Virtual Disk olarak kullanıma hazır durumda.

iscsi yapılandırma

Faydalı olması dileğiyle....

Etiketler: iSCSI Target oluşturma ,iSCSI Target yapılandırma, iSCSI Initiator yapılandırma, iSCSI Initiator kurulumu, iSCSI Storage Network kablo bağlantısı nasıl yapılır?, iSCSI Disk raid oluşuturma, iSCSI LUN yapılandırma.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye 14 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


23.05.2024 Emre
hocam lun üzerinden pcye disk oluşturmak mı mantıklı yoksa networkdeki diski pcye belli bir harf ile bağlayıp kullanmak mı? bu konu hakkında görüşlerini detaylı yazarsanız sevinirim

23.05.2024 Fırat Boyan
Peki hangi durumda hangi yöntem tercih edilmeli? • Yüksek Performans Gereksinimi: Yüksek performans gerektiren uygulamalar için LUN üzerinden disk oluşturmak daha mantıklıdır. • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler: Daha ekonomik ve esnek bir çözüm arayan işletmeler için ağ tabanlı depolama daha uygun olabilir. • Veri Güvenliği: Kritik ve hassas veriler için doğrudan bağlı depolama (LUN) daha güvenli bir seçenektir. • Merkezi Yönetim ve Yedekleme: Merkezi yönetim ve kolay yedekleme gerektiren senaryolar için ağ tabanlı depolama tercih edilmelidir. Her iki yöntemin de kendi avantajları ve dezavantajları vardır. İhtiyaçlarınızı, bütçenizi ve önceliklerinizi göz önünde bulundurarak en uygun seçeneği belirlemelisiniz.

23.05.2024 Fırat Boyan
Her iki yöntem de farklı durumlar ve ihtiyaçlar için uygun olabilir. LUN Üzerinden PC'ye Disk oluşturma avantajları; Performans, Güvenlik, Yönetim, Özelleştirme. Dezavantajları; Maliyet ve Esneklik olarak sıralanabilir. Network'teki Diski PC'ye Belli Bir Harf ile Bağlamanın avantajları; Kolay Erişim:, Esneklik, Maliyet, Yedekleme ve Kurtarma. Dezavantajları; Performans, Güvenlik ve Bağımlılık olarak sıralanabilir.


06.09.2022 Oğuz Güdelek
Bir server da ISCSI çoğaltılabilir mi yada ISCSI kullanan programların çakışması önlenebilir mi?

07.09.2022 Fırat Boyan
iSCSI ile birden çok bağlantı oluşturulabilir. iSCSI kullanan programların çakışmasından kasıt nedir?


22.07.2022 Kağan
Eliniz sağlık, çalışmanız için çok teşekkür ederim. ilk defa yazılarınızı okuma fırsatı buldum, bundan sonra sürekli takipte olacağım. Tekrar elinize sağlık. iyi çalışmalar dilerim.
25.09.2019 Emre Karataş
Merhaba, Switch yönetilebilir olması gerekli midir?

25.09.2019 Fırat Boyan
Merhaba, Tek switch'te Vlan oluşturmak için evet.


20.11.2018 Ufuk ÇAĞLAR
Teşekkürler Hocam. çok faydalı oldu.
27.09.2018 Tansu Ekinci
Hocam Merhaba Öncelik ile emeğinize sağlık.. Çok güzel bir anlatım olmuş Lakin sanki 4 switch olan mimaride emin olmamakla birlikte switchleri de birbirine bağlamak lazım gibi duruyor. Yani ISCSI switchleri aralarında birbirine, lan switchleri de kendi aralarında birbirine bağlı olmalı gibi.. Çok selamlar

27.09.2018 Fırat Boyan
Bu bağlantı mimarisinde switchlerden birisi down durumuna geçerse, bağlantı sürekliliği zaten cihazlardaki NIClere bağlı olan kablolarda ör. 2 iSCSI interface, 2 ayrı switch e, 2 LAN interface de yine 2 ayrı switch e bağlandığı için, switchlerden birinin down olması topolojiyi etkilemeyecektir.


03.08.2018 Ali Polat
Hocam emeğinize sağlık. Çok faydalı bir anlatım olmuş.
27.05.2018 Ali
Paylaşımınız için teşekkürler
29.06.2017 Mert Eroglu
Çok detaylı ve mükemmel bir anlatım. Emeğinize sağlık.