Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Storage-Backup

category Fırat Boyan category 02.01.2016 category 9

iSCSI (Internet Small Computer System Interface) Nedir? Nasıl Yapılandırılır?


iSCSI (Internet Small Computer System Interface), network (ağ) üzerindeki veri depolama aygıtlarını TCP/IP protokolü üzerinden birbirleri arasında bağlama yöntemidir. Örneğin, mevcut yapınızda bir storage var ve bu storage'deki diskleri network (ağ) ortamındaki bir tüm bilgisayarlarda sanal diskler (virtual disks) oluşturarak storage'daki disk'ler sanki bilgisayardaymış gibi kullanmanıza imkan veren bir sistemdir.

Senaryom aşağıdaki gibi olacak;

NOT: Senaryo, tamamen sizin ihtiyacınıza ve organizasyonunuza göre değişiklik göstecektir. Ben kendi senaryomu sadece yapıyı ve işleyiş mantığını anlamanız açısından hazırladım.

Fiziksel Yapı:

Domain: firatboyan.com 
Primary Domain Controller: Active Directory Domain Services.
Host-1: Member Server, iSCSI Initiator.
Host-2: Member Server, iSCSI initiator.
Storage: Memver Server, iSCSI Target.


Sıkça yapılan hatalardan bir tanesi, Public network trafiğinin geçtiği NIC (Network Interface Card) üzerinden eş zamanlı olarak ISCSI network trafiğini ve hatta node’lar arasındaki cluster trafiğini geçirmektir. Bu, network hatlarınızı fazlasıyla meşgul ederek, performans kayıpları yaşamanıza sebep olacaktır.

Normalde ISCSI Network trafiği için ayrı bir network (ayrı bir NIC-Network Interface Card), Node’lar arası Cluster Network trafiği için ayrı bir network (ayrı bir NIC-Network Interface Card) ve Public Network trafiği için ayrı bir network (ayrı bir NIC-Network Interface Card) kullanmanız önerilir.


Bu nedenle; Domain Controller, her iki host ve storage üzerinde ikişer tane NIC kartı olacak. Bunlardan birisi ISCSI Network için, diğeri de Local Network haberleşmesi için kullanılacak. 
ISCSI'nin farklı network üzerinden olmasının nedeni, IO trafiğini azaltmaktır.

Network Yapısı:
LAN: 192.168.1.0/24
iSCSI: 10.10.10.0/24

Primary Domain Controller:
LAN: 192.168.1.100/24
iSCSI: 10.10.10.100/24
Host-1:
LAN: 192.168.1.101/24
iSCSI: 10.10.10.101/24
Host-2:
LAN: 192.168.1.102/24
iSCSI: 10.10.10.102/24
Storage:
LAN: 192.168.1.200 /24
iSCSI: 10.10.10.200 /24

Cihaz bağlantılarının yapılması

NOT: Cihaz bağlantılarının yapılması işlemini göstermemdeki amaç, konuya hakim olmayan, nasıl yapılacağını bilmeyen kişilere bir referans oluşturması niteliği taşımaktadır. Buradaki yapılandırma tamamen benim kurgumdur ancak gerçek hayatta da rahatlıkla kullanılabilir. Farklı senaryolar da izlenerek gerekli bağlantılar oluşturulabilir.

iscsi oluşturma

Yukarıdaki yapıda Switch maliyetinden tasarruf yapmak için, tek switch üzerinde iSCSI ve LAN network'lerini VLAN yapılandırması ile ayırabiliriz.

iscsi oluşturma

Konuya girmeden önce, aktif cihaz bağlantılarında NIC (Network Interface Card) yedekliliğini yani Network Failover Cluster yapısı da oluşturarak, olası bir down durumu söz konusu olması durumunda önlem almak için, boştaki interface'ler üzerinden birer kablo daha çıkmak akıllıca olacaktır.
Yine bu NIC'ler üzerinde de NIC Teaming yapılandırması oluşturmak da şahsen önerimdir.

iscsi oluşturma

Yine yukarıdaki yapıda Switch maliyetinden tasarruf yapmak için, tek switch üzerinde iSCSI ve LAN network'lerini VLAN yapılandırması ile ayırabiliriz.

iscsi oluşturma

Bu yapıda NIC (Network Interface Card) failover cluster yapısını oluşturdumuş oluyoruz. Ancak Switch'lerden birisinin arızalanması durumunda da yine oluşturmuş olduğumuz network yapısı çalışmayacağı için, Switch yedekliliği için de 2 adet ek switch konumlandırıp, iSCSI ve LAN kablolarından birer tanesini bu ek switch'e konumlandırarak, switch yedekliliği de sağlamış olur. 

iscsi oluşturma

1- Storage üzerinde iSCSI Target (LUN) Oluşturma

NOT: Ortamımda storage'ım olmadığı için senaryomuz gereği, storage olarak Server kullanıyorum ve server üzerinde iSCSI Target Server Rolünü kuruyorum.

Add Roles and Features Wizard ekranında iSCSI Target Server Rolünü seçip, kurulumunu yapıyorum.

iscsi yapılandırma

iSCSI Target Server Rolünü kurulduktan sonra Storage üzerindeki Disk'lerimi yapılandırıyorum ve Senaryom gereği RAID 5 olarak yapılandırıyorum.

Ayrıca belirtmek isterim ki, RAID yapılarında bir diskte arıza meydana geldiğinde, iSCSI alanına RAID yapılandırması düzeltilmeden ulaşmak mümkün olmamaktadır.

iscsi yapılandırma

Server Manager'dan Local Server üzerinde iSCSI Servisini açarak Task üzerinde New Virtual Disk seçeneği ile yeni bir sanal disk oluşturacağız.

iscsi yapılandırma

iscsi yapılandırma

RAID5 olarak ayarladığım diskimi seçiyorum.

iscsi yapılandırma

Virtual Disk'ime bir isim veriyorum. Path bölümünde uzantısının .vhdx (Virtual Hard Disk) olduğuna da dikkat edin. Bu uzantı, Hyper-V platformlarında çalışan sanal makineler için kullanılan disk yapısıdır.

iscsi nedir

Virtual Disk'ime ne kadarlık bir alan ayıracağımı soruyor.

iscsi yapılandırma

Bu alanda iSCSI Target oluşturuyorum.Yeni oluşturacağım için New iSCSI target işaretliyorum.

iscsi yapılandırma

iSCSI Target'ım için bir isim veriyorum. LUN01 adını verdim.

iscsi yapılandırma

Burada storage'a erişecek Host'ların IP Adreslerini vermek için ADD butonuna tıklıyorum.

iscsi yapılandırma

Browse butonuna tıklayıp ekleyeceğim host'u seçiyorum.

iscsi yapılandırma

iscsi yapılandırma

iscsi yapılandırma

Bu alanda iSCSI'nin güvenliğini sağlamak için User name ve Password belirliyorum. Bu, tamamen sizin güvenlik gereksimlerinize kalmış.

iscsi yapılandırma

Virtual Disk oluşturup, Target yapılandırma işlemi tamamlandı. Create butonuna basarak oluşturuyorum.

iscsi yapılandırma

iscsi yapılandırma

iSCSI Target yapılandırma işlemim bitti. Başarılı bir şelilde oluşturdum.

iscsi yapılandırma

2- iSCSI Initiator Oluşturma

Virtual Disk oluşturup, iSCSI Target yapılandırma işlemi bittikten sonra, storage'a bağlanacak olan host'a gidiyor, iSCSI Initiator çalıştırıyorum. Bu yöntemle iSCSI bağlama işlemi gerçekleştirmiş olacağım.

iSCSI Initiator Properties altında Discover Portal... butonuna tıklıyorum. Storage IP'sini giriyorum.

iscsi yapılandırma

Yine iSCSI Initiator Properties altında Targets bölümünde bağlantının gerçekleştiğini görüyoruz. Bağlantısı oluşturulan target seçildikten sonra Connect butonuna basarak Virtual Disk'e bağlanacağız. Connect butonuna basarak bağlantıyı sağlamazsak, status bölümünde görüldüğü gibi durum Inactive olacaktır.

iscsi yapılandırma

Connect butonuna tıkladıktan sonra Virtual Disk'e bağlantımızı gerçekleştirdik. Status alanında Connected ibaresi yazıyor. Bu, başarılı bir şekilde bağlantı sağladığım anlamına gelmektedir.

iscsi yapılandırma

Disk Management alanında disk'i online ve Initialize yaptıktan sonra, volume oluştuyorum. Bunu işlemleri de yaptıkran sonra gördüğünüz gibi storage üzerindeki sanal disk'im sanki fiziksel makinemdeki bir disk gibi virtual disk olarak kullanıma hazır durumda.

iscsi yapılandırma

Faydalı olması dileğiyle....

Etiketler: iSCSI target oluşturma ,iscsi target yapılandırma, iSCSI initiator yapılandırma, iscsi initiator kurulumu, iSCSI storage network kablo bağlantısı nasıl yapılır?, iSCSI disk raid oluşuturma, iSCSI LUN yapılandırma
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 9 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


20-11-2018


Ufuk ÇAĞLAR

Teşekkürler Hocam. çok faydalı oldu.27-09-2018


Tansu Ekinci

Hocam Merhaba Öncelik ile emeğinize sağlık.. Çok güzel bir anlatım olmuş Lakin sanki 4 switch olan mimaride emin olmamakla birlikte switchleri de birbirine bağlamak lazım gibi duruyor. Yani ISCSI switchleri aralarında birbirine, lan switchleri de kendi aralarında birbirine bağlı olmalı gibi.. Çok selamlar


27-09-2018


Fırat Boyan

Bu bağlantı mimarisinde switchlerden birisi down durumuna geçerse, bağlantı sürekliliği zaten cihazlardaki NIClere bağlı olan kablolarda ör. 2 iSCSI interface, 2 ayrı switch e, 2 LAN interface de yine 2 ayrı switch e bağlandığı için, switchlerden birinin down olması topolojiyi etkilemeyecektir.


03-08-2018


Ali Polat

Hocam emeğinize sağlık. Çok faydalı bir anlatım olmuş.


03-08-2018


Fırat Boyan

Teşekkür ederim Ali. Faydalı olması güzel.


27-05-2018


Ali

Paylaşımınız için teşekkürler


26-08-2018


Fırat Boyan

Rica ederim.


29-06-2017


Mert Eroglu

Çok detaylı ve mükemmel bir anlatım. Emeğinize sağlık.


29-06-2017


Fırat Boyan

Merhaba Mert, teşekkürler. Faydalı olduysa ne mutlu.